PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Zuzana Bošková

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Vaše realizace interiéru soukromé polikliniky Health+ nedávno získala ocenění Big See v kategorii "Civic". Jak jste tuto zakázku získala?

ZUZANA: Z polikliniky Health+ na mě dostali doporučení. K většině zakázkám se dostanu tak, že na mě klient od někoho dostane pozitivní referenci.

Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma. Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma.
Čisté minimalistické prostředí zútulňuje nábytek nebo osvětlení, které byste klidně našli i u sebe doma.
Foto: Pepa Dvořáček

Nemocniční prostředí je u nás často vnímané jako neuspokojivé, depresivní a zastaralé. Jak ho vnímáte vy sama?

ZUZANA: S tím musím souhlasit. Velká část mé rodiny pracovala v nemocnici, dá se tedy říct, že je to pro mě blízké prostředí, nemocniční areály mě vždy fascinovaly. Měla jsem díky této osobní zkušenosti možnost uvažovat o návrhu nejen z pozice pacienta, ale i zaměstnance.

Nemocniční prostředí ale bohužel zastaralé a neuspokojivé je. Často vidím příklady, že se obmění vybavení, přesto ale působí výsledek rozpačitě, naprosto neinovativně a zastarale, postrádá komplexní řešení a přesah. Většinou je vybaví dodavatelská/projekční firma naprosto standardizovaným řešením.

I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě
I v Health+ platí, že podstata se ukrývá v detailech a to platí i o vybrané barevné paletě
Foto: Pepa Dvořáček
Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích
Zuzana svým návrhem strhává stigma i z běžně používaných materiálů v nemocnicích
Foto: Pepa Dvořáček

Máte pocit, že se situace zlepšuje? Napadá vás konkrétní pozitivní příklad?

ZUZANA: Upřímně, velké zlepšení zatím nevidím. Pozitivním příkladem může být budova Emergency Fakultní nemocnice v Hradci Králové. V případě čekárny je patrná snaha o návrh veselejšího interiéru, zakomponování kvalitního mobiliáře (v tomto případě byly použity pantonky), ale na levnějších materiálech typu lino je již vidět opotřebení, florální motivy jsou až příliš dekorativní. Myslím si, že prostor čekárny mohl být navržen více nadčasově. 

Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů
Zuzana není žádným začátečníkem. Má za sebou slušnou řadu rezidenčních i komerčních projektů
Foto: Pepa Dvořáček

Health+ je soukromá nemocnice, stran rozpočtu tedy dokáže být jistě velkorysejší, než státní zařízení. Měla jste ale od klienta nějaké konkrétní omezení? Požadavky vázané na specifickou funkčnost? Požadavky od lékařů?

ZUZANA: Konkrétní požadavky klient určitě měl, jde o velmi specifické prostředí - povrchy musely být dezinfikovatelné, omyvatelné. To hodně omezilo výběr, protože v případě sedacího nábytku pak lze pracovat například pouze s plastem, kůží či koženkou. Tato poliklinika má široké spektrum specializací - internu, kožní, psychologa, oční, fyzioterapii, stomatologii a dentální hygienu. Každá z těchto specializací má jiné požadavky na rozmístění přístrojů, úložné prostory, i samotný pohyb lékařů a sester v prostoru. Ukočírovat návrh byla docela výzva, protože dané místnosti byly navíc dost malé a řešil se každý centimetr. 

Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl
Podle autorky návrhu je dalším problémem orientační a navigační systém v nemocnicích, který je příliš zastaralý, a nefunguje tak jak by měl
Foto: Pepa Dvořáček

Právě prostředí může v nemocnicích nebo lékařských zařízeních hrát i zásadní roli pro psychiku nemocného pacienta. Jaké prvky nebo detaily jsou v interiéru použité k navození vhodné atmosféry?

ZUZANA: Podle mě je zásadní celkový pocit z interiéru, který pacient má. Nejde o to, aby seděl na předraženém designovém křesle. Je to o vhodné volbě materiálů, barev, osvětlení, zaměření na haptiku - jaký bude mít pacient dojem z materiálu mobiliáře, na který usedá, zda má vhodnou výšku sedáku a područky - zvlášť pokud se z něj bude zvedat někdo s omezenou mobilitou atp. Důležité je zaměřit se na cílovou skupinu - jaká věková kategorie bude dané zařízení navštěvovat. Tomu pak má být přizpůsobený vhodný návrh vybavení. Nemocniční interiér by měl splňovat přísné nároky na čistotu a provoz, přesto by měl působit útulně. V případě polikliniky Health+ bylo cílem, aby prostor vzbuzoval příjemné pocity hřejivosti a klidu. Je třeba zaměřit se na každý detail, ve většině ordinací působí nevzhledně například zásobníky na mýdlo, dezinfekci a papírové utěrky. Zde jsme spojili estetickou hodnotu a praktické využití: zásobníky jsou skryté ve výklopných skříňkách se zaoblenými rohy a zrcadlovou plochou. V návaznosti na novou vizuální identitu polikliniky jsme navázali zaoblením rohů stěn a nábytku. Díky tomu se podařilo prostory výrazně zjemnit.

Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku
Najít balanc mezi estetickým a funkčním bývá někdy oříšek, ale Zuzana to zvládla na jedničku
Foto: Pepa Dvořáček
Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost
Některé prvky, podobně jako nemocniční mobiliář, podléhají přísným regulím především na funkčnost
Foto: Pepa Dvořáček

Základem vaší práce jsou soukromé interiéry, jaké rozdíly v uvažování přinesla realizace interiérů nemocnice?

ZUZANA: Kromě soukromých interiérů se věnuji i designu kanceláří. Dříve jsem pracovala také jako filmová architektka, set designérka. Vyhovuje mi širší rozptyl práce, nebavilo by mě zaměřit se pouze na jedno odvětví.

Realizace interiéru nemocnice mi pomohla pohybovat se v přesně určených mantinelech, přesto se ale podařilo přidat interiéru uměleckou hodnotu. Zároveň jsem vnímala, že návrh zdravotnického zařízení s sebou nese větší zodpovědnost - když něco nebude funkční, zkomplikuje se tím práce lékařů či sester.

Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů
Stěny v nemocnicích podlehnou brzy informačním grafikám a dekoracím personálu, který přeci jenom v nemocnici bude trávit nejvíce času. Podobné je to v rezidenčních projektech, kdy návrh architekta projde zkouškou „opravdového života“ samotných klientů

Řada velkých českých nemocnic, jako je Bulovka nebo FTN Krč, připomíná město duchů, zdevastované pavilony, opadané omítky, rozpraskané okenní římsy, přestože Krč aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Dovedete si jako designér představit nějaké low-cost řešení, které by minimálně zvrátilo tento trend úpadku?

ZUZANA: Kromě špatného stavu budov je často také nešťastně řešený navigační systém. Lidé pak bloudí, připadají si hloupě a trapně. Ideální je samozřejmě řešit návrh interiérového designéra/architekta současně s grafickým designérem, aby jedno s druhým komunikovalo. Low-cost řešení si určitě dovedu představit. I s omezeným rozpočtem lze prostory oživit a povznést.

Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná? Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná?
Český design najdeme i v nemocnici. Co třeba sofa od studia Lexová & Smetana nebo zarážky pro knihy od dua Mikolášková & Drobná?
Foto: Pepa Dvořáček

Dělala jste si před projektem rešerše? Překvapila vás nějaká konkrétní místa? Nebo řešení?

ZUZANA: Zpracování rešerše pro tento typ projektu pro mě bylo zásadní. Měla jsem problém najít dobré příklady českých nemocničních interiérů. U soukromých poliklinik se často sází na drahé materiály, zřejmě ve snaze působit více prémiově. Takové prostory ale pak postrádají útulnost, civilnost a důvtip. Více pozitivních příkladů jsem tedy hledala spíše v zahraničí. Ještě před studiem designu jsem měla během pobytu v americkém Houstonu možnost navštívit pečovatelský dům pro osoby s Alzheimerovou chorobou a soukromé stomatologické ordinace. Ve srovnání s českými nemocničními interiéry to byl velký kontrast. Působily útulně, skoro až jako obývací pokoj nebo wellness - přesně to jsem chtěla přenést do návrhu polikliniky Health+. Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů a cítili se spíše jako u někoho na návštěvě v obýváku. Při návrzích jsem zvolila metodu HCD (Human Centered Design), která vychází z hlubokého porozumění lidským potřebám. Středobodem se tak pro mě stali zaměstnanci a klienti polikliniky, v nichž má prostor vyvolávat pozitivní emoce.

Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí
Interiér by měl u klienta kliniky Health+ vyvolávat pocit bezpečí
Foto: Pepa Dvořáček

Součástí interiéru jsou i obrazy, jaké a proč jste vybírala?

ZUZANA: Výběr obrazů a skleněných plastik jsem řešila s kurátorkou programu Vita Bene, který je součástí Health+. Některé z obrazů pochází z rozsáhlé osobní sbírky zakladatele  Health+ Oldřicha Šubrta. Tím byl pro mě možný rámec výběru uměleckých děl trochu omezen, přesto jsem za tuto možnost byla vděčná. Většinou se totiž stává, že umění klient do interiéru zakomponovat nechce - buď na to už nejsou finance nebo ho to neoslovuje. Na poliklinice se pořádají pravidelné výstavy - návštěvu lékaře jde tedy spojit s kulturním zážitkem. Přijde mi skvělé, že se díky tomu k umění dostanou lidé všech věkových skupin včetně těch, kteří z vlastní iniciativy na výstavy nechodí. Zážitek z uměleckých děl může pacientům udělat radost, rozptýlit jejich obavy z bolesti či diagnózy.

Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově
Vita Bene je galerijní projekt pro veřejně přístupný kurátorovaný výběr umění v poliklinice Health + na Novém Smíchově
Foto: Pepa Dvořáček

Jak dlouho samotná realizace projektu trvala?

ZUZANA: Pokud nepočítám čas, který zabral návrh, tak samotná realizace trvala cca 8 měsíců. Hodně koncových prvků se řešilo až během probíhající rekonstrukce, protože se na finální realizaci spěchalo.

Lákalo by vás po této zkušenosti navrhnout i další interiéry jiné nemocnice nebo redesignovat stávající objekt?

ZUZANA: Určitě ano. Realizace polikliniky Health+ pro mě byla velkou zkušeností a výzvou. Vnímám, jak se zvedla kvalita soukromých interiérů, restaurací, kaváren a kanceláří. Myslím si, že nemocniční interiéry by si zasloužily minimálně stejnou péči a pozornost. 

Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější
Oblé rohy působí rovněž útulněji, jsou pro pacienta, který si prochází těžkým obdobím, přívětivější

ZUZANA BOŠKOVÁ

Zuzana Bošková vystudovala Fakultu architektury ČVUT a design nábytku a interiéru na UMPRUM pod vedením Jiřího Pelcla. Po návratu z Amsterdamu, kde absolvovala stáž u designéra Lexe Potta, založila v roce 2016 vlastní studio zaměřené na design interiéru. Pracovní zkušenosti sbírala také jako filmová architektka / set designérka, a to i po boku takových osobností, jako je dánská filmová architektka Jette Lehmann, dvorní scénografka režiséra Larse von Triera. Ve své práci klade Zuzana Bošková důraz na soulad, vzdušnost a přírodní materiály. Propojuje nadčasovou jednoduchost se specifickým detailem. Finálně navržený interiér vnímá jako výsledek pozorného dialogu s klientem i s prostorem samotným.

Rubriky:

Další z rubriky

Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika