PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Zsófia Keresztes se svým dílem

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Zsófia Keresztes Hranice světa 2024-2025 Zsófia Keresztes Hranice světa 2024-2025
Zsófia Keresztes Hranice světa 2024-2025
Foto: Eva Rybářová

K vidění je v galerii celkem 9 mozaiko-textilních soch inspirovaných ženským tělem, přírodou a lidskými vztahy. Stejně jako autorka volají díla po spolupráci, rovnosti a udržitelném přístupu k životu. Spolu s výstavou Zsófie Keresztes začíná v Galerii Lázně Liberec také přehlídka prací studentů Ateliéru keramiky a porcelánu pražské UMPRUM. Zatímco sochy maďarské umělkyně jsou k vidění do 1. června, druhá zmíněná výstava potrvá jen do 30. dubna.

Střípky z instalace Střípky z instalace
Střípky z instalace
Foto: Matěj Kania

Ženství v lůně přírodního světa

Dutý kmen stromu evokující pramen vlasů, zdvojené můry s keříky místo křídel nebo klečící ženské torzo s piknikovým košem. To jsou příklady soch, které můžou diváci liberecké galerie vidět na nové výstavě s názvem Trembling Empire, v překladu Třesoucí se říše. Jejich autorka – maďarská výtvarnice Zsófia Keresztes – se inspirovala přírodou, zejména lesními motivy a tvary, aby reflektovala mateřství, ženství, rodinu a jejich spojení s přírodním světem, jehož rovnováha je dennodenně ovlivňována lidským jednáním.

Pohled do výstavy Pohled do výstavy
Pohled do výstavy
Foto: Eva Rybářová

„Například u sochy dutého kmene stromu autorka vycházela z anatomického modelu pramene vlasů. Pohrává si s absurditou, kdy jsou křehké vlasy spleteny do stabilního kmene stromu. I když zdánlivě vypadá jako mrtvý, pro kolonie dalších živých i neživých bytostí je útočištěm. A i na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování jednoho z nejdůležitějších ekosystémů na planetě, lesa.  Lidé ho vnímají jako prostor mezi kulturou a přírodou a Keresztes prostřednictvím svých soch poukazuje na to, jak důležitá je jeho ochrana a péče o něj,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tea Záchová.

Sochařská díla vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi. Sochařská díla vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi.
Sochařská díla vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi.
Foto: Eva Rybářová

Materiál jako osobní zpověď

Zmíněné zdvojené můry s keříky místo křídel jsou zase inspirovány ženskými ňadry při kojení, která jsou tvořena mléčnými žlázami plnými buněk produkujícími mléko pro dítě. Klečící ženské torzo s piknikovým košem pak evokuje péči o druhé, ale zároveň navozuje pocit emocionální zátěže skrze scénu z osamělého pikniku. Všechny sochy na výstavě jsou vytvořeny z mozaiky, Keresztes k ní ale tentokrát přidala materiál, s nímž už běžně nepracuje – textilii. „Látka dodává sochám vnitřní křehkost a intimitu, díky čemuž je tvůrčí proces osobnější a intimnější. Textilie jsou ručně sešívané, což mi pomohlo se znovu napojit na pocity blízkosti a péče, které jsem ve svých dřívějších pracích postrádala. Mozaika sice u soch zůstává klíčovým prvkem, ale díky textilu díla působí daleko otevřeněji, jako by odhalovala svou zranitelnější, vnitřní vrstvu, “ dodává umělkyně.

Vernisáž zahájení výstavy. Šéf kurátorka Tea Zachová s umělkyní Zsófií Keresztes Vernisáž zahájení výstavy. Šéf kurátorka Tea Zachová s umělkyní Zsófií Keresztes
Vernisáž zahájení výstavy. Šéf kurátorka Tea Zachová s umělkyní Zsófií Keresztes
Foto: Matěj Kania

Exkluzivně pro OGL

Liberecké galerii byla série osmi soch vytvořena přímo na míru. Jejich tvorba zabrala zhruba 2 roky, od návrhů, prozkoumání tématu až po realizaci. Pro Zsófii Keresztes je výstava v Liberci z hlediska České republiky teprve druhým sólovým počinem (poprvé vystavovala v roce 2018 v pražském Karlin Studios). Opomine-li se tento projekt, Zsófie Keresztes byla v Čechách doposud pouze součástí skupinových výstav, popřípadě dialogu mezi dvěma autorkami. Poprvé se tu představila už za dob svých studií, a to na kontroverzní výstavě Otty M. Urbana, Decadence Now! v roce 2010. 

Výlet do Liberce za sochařskými díly Zsófie si můžete udělat až do prvního června Výlet do Liberce za sochařskými díly Zsófie si můžete udělat až do prvního června
Výlet do Liberce za sochařskými díly Zsófie si můžete udělat až do prvního června
Foto: Matěj Kania

„Galerie Lázně přiváží svému uměnímilovnému publiku řadu zajímavých umělců, které návštěvníci vítají s mimořádným zájmem. Samozřejmě mě to velmi těší a věřím, že i v případě Zsófie Keresztes tomu nebude jinak“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sochám sluší minimalistické a čisté prostředí galerie Sochám sluší minimalistické a čisté prostředí galerie
Sochám sluší minimalistické a čisté prostředí galerie
Foto: Matěj Kania

Výstava a spoustu navrch

K výstavě v Galerii Lázně Liberec je připraven bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek proběhne také double talk s umělci ovlivněnými Zsófií Keresztes, herna pro nejmenší děti, výtvarná dílna a mnoho dalšího. Na památku si mohou návštěvníci galerie koupit některý ze suvenýrů s motivem výstavy, například růžovou síťovku či vzorovaný sešit, nebo katalog, který byl k výstavě vydán. Díla maďarské umělkyně jsou v Liberci k vidění do 1. června. Vedle Zsófie Keresztes se v galerii na konci února představí také studenti Ateliéru keramiky a porcelánu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jejich výstava představuje výběr ze dvou klauzurních zadání, které zpracovávali v loňském roce - Porcelánový pokoj a Štěstí. „Zatímco zadání zimního semestru pracovalo s konkrétní historickou referencí porcelánového pokoje, který slouží jako koncepční rámec pro reflexi sociálních fenoménů, historických technologií a předmětů, jenž se s ním pojí, v letním semestru byli studenti zase vyzváni, aby ve své práci reflektovali způsob, jakým se umělecké/řemeslné dílo stává nástrojem sdílení štěstí,“ poznamenává kurátor výstavy a vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu Milan Pekař. Prezentace studentské tvorby v Lázních potrvá do 30. dubna.

Vernisáž hlásila full house! Vernisáž hlásila full house!
Vernisáž hlásila full house!
Foto: Matěj Kania

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ 

13. 3. 2025 od 17.00

Double talk – prezentace současného umělectva v kontextu Zsófie Keresztes (Zúčastní se kurátorka Tea Záchová a umělci Šárka Koudelová a Jan Matýsek)

24. 3. 2025 od 10.00 – 11.15 

„Baby“ herna – galerie pro nejmenší inspirovaná výstavou Zsófie Keresztes

29. 3. 2025 od 10.00 – 12.00 a 13.00 – 15.00

Výtvarná dílna MOZAIKA

24. 4. 2025 od 17.00

Komentovaná prohlídka k výstavě Zsófia Keresztes | Trembling Empire

15. 5. 2025 od 17.00

Double talk – prezentace současného umělectva v kontextu Zsófie Keresztes (Zúčastní se kurátorka Tea Záchová a umělkyně Petra Janda a Barbora Dayef) 

Zsófia Keresztes Zsófia Keresztes
Zsófia Keresztes
Foto: Matěj Kania
Nezapomeňte ani na studenty UMPRUM, kteří zde představí do konce dubna výsledky své práce během dvou semestrů Nezapomeňte ani na studenty UMPRUM, kteří zde představí do konce dubna výsledky své práce během dvou semestrů
Nezapomeňte ani na studenty UMPRUM, kteří zde představí do konce dubna výsledky své práce během dvou semestrů
Foto: Matěj Kania

O ZSÓFII KERESZTES

Zsófia Keresztes se narodila v roce 1985 v Budapešti. Vystudovala Maďarskou univerzitu výtvarných umění, nejprestižnější výtvarnou akademii v celé zemi. Umělkyně se zaměřuje na tvorbu velkých sochařských děl, které vychází ze současných otázek identity a vztahu k ekologické krizi. Jako hlavní techniku využívá mozaiku, která jí umožňuje zpracovávat složité textury a symboliku. Velkou inspirací je pro Keresztes ženské tělo, zejména pak jeho vnitřní dynamika a intimita, často laděné do pastelových barev. Autorka se může ve svých 39 letech pyšnit řadou mezinárodních výtvarných úspěchů, vystavovala už například v mezinárodních prestižních institucích jako je Gianni Manhattan ve Vídni a König Galerie v Berlíně. Pro svou schopnost proměňovat místa a souvislosti v imaginární světy prostřednictvím částí objektů a tělesných vazeb byla v roce 2022 vybrána, aby reprezentovala Maďarsko na slavné přehlídce současného výtvarného umění Benátské bienále. V současné době žije v Budapešti s dvouroční dcerou a manželem.

F 2

Člověk si v galerii nemá připadat hloupě. Hranice ale překračovat chceme, v umění je třeba riskovat, říká šéfkurátorka Oblastní galerie Liberec, do které se daří lákat čím dál tím víc návštěvníků

„Na publiku se musí pracovat a není to ze dne na den,“ říká v podcastu Tea Záchová, kurátorka Oblastní galerie v Liberci. Ta sídlí v rekonstruovaných prostorech bývalých lázní a daří se jí lákat na sofistikovaný program, ale i atraktivní doprovodné aktivity.

Rubriky:

Další z rubriky

Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Soutěž ocení mladé designéry nejen finanční odměnou!
Číst článek
05. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Velká jména designu. Zlin Design Week letos v porotě přivítá respektované osobnosti. Kdo bude hodnotit práce v soutěži Best in Design?

Michael Dolejš ze studia Najbrt, uznávaný sklář Lukáš Novák a další velká jména designu se letos stanou součástí poroty mezinárodní soutěže Best in Design. Ta probíhá v rámci festivalu Zlin Design Week, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Akce a události Design & umění
Letošní LEMARKET se dočkal nové adresy a vypadá to, že se zabydlí na trochu déle!
Číst článek
13. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I pro nás je někdy těžké zjistit, kdo kopíruje koho. Elena Janota začala pořádat Lemarket, když jí bylo 20let - jak se v průběhu času proměnila struktura a kolik přihlášených značek odmítnou?

Už 11 let pořádá Elena Janota se svým týmem oblíbené a hlavně dlouhodobě kvalitní trhy se současným českým designem Lemarket. Jak se za tu dobu scéna proměnila? A kdo vlastně značky vybírá a jak? Zeptali jsme se předvečer dalšího ročníku, který se tentokrát koná v WPP na Letné.

Akce a události Rozhovory
Stromky z prořezávky českých lesů. Nejsou úplně dokonalé, zato mají osobité tvary a voní lesem. Neskončí jako odpad, ale můžou o Vánocích dělat parádu u vás doma.
Číst článek
13. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Stylový advent v Holešovické tržnici. V areálu bývalých jatek vás čeká vánoční promítání filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i možnost vyfotit psy ve vánočním oblečku

Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici!

Akce a události
Zleva nahoře: Alice Klouzková, Kristýna Mazánková Dole: Karolína Zoe Maixnerová, Jana Bernartová
Číst článek
23. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Po vzoru těch nejlepších. Oblastní galerie v Liberci zpřístupnila nový obchod s českým designem, co v něm zaujalo lokální osobnosti?

Oblastní galerie v Liberci otevírá pro své návštěvníky zbrusu nový obchod! Po vzoru světových galerií sází na promyšlený interiér a kurátorský výběr toho nejlepšího z českého designu. Co by si z shopu, který navrhla Lenka Míková, odnesly osobnosti spjaté s libereckým krajem?

Akce a události Design & umění
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika