PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Tým designérů z firmy Lasvit

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Pro některé je v práci důležitější stabilita, pro jiné svoboda. Možná je ale i kombinace, jak dokazuje designér Matěj Polách: „Spolupráce na živnost mi vyhovuje, zejména proto, že tuto činnost kombinuji se stálým zaměstnáním (HPP). Jsem zaměstnaný jako technologický asistent UMPRUM (vedoucí dílen keramiky), vlastní projekty pak řeším jako OSVČ.“

Naopak mnohé firmy v tomto ohledu výhradně preferují práci na úvazky. „Designéři a designérky u nás v drtivé většině případů pracují na zaměstnanecký poměr”, upozorňuje Jaroslava Vávrová, HR ředitelka Lasvitu a dodává: „Naším cílem je dlouhodobá spolupráce z několika důvodů. Naše projekty jsou komplexní a práce na nich trvá i řadu let. Je zde zásadní spolupráce napříč týmy.“

Keramický designér Matěj Polách a jeho porcelánový set na delikatesy MASTERcream Keramický designér Matěj Polách a jeho porcelánový set na delikatesy MASTERcream
Keramický designér Matěj Polách a jeho porcelánový set na delikatesy MASTERcream

Interní versus externí spolupráce

I když Lasvit upřednostňuje zaměstnance, nebojí se ani oslovovat freelancery. „Na tvorbě produktů (kolekcí) pracujeme většinou s renomovanými designéry, kteří mají vlastní studia, v rámci externí spolupráce,“ dodává Jaroslava Vávrová. V portfoliu Lasvitu tak můžeme najít ikonická svítidla od Lucie Koldové nebo mnohé kooperace se světovými jmény, jako je například Arik Levy - to vše se děje pod taktovkou art directora Maxima Velčovského.

Podobně to má i Rako, výrobce keramických obkladů a dlažeb, které preferuje osvědčené fungování kreativního oddělení, jehož šéfdesignérem je Marek Vráblík. „Marek udává směr, vymýšlí kreativu, má hlavní slovo nad jednotlivými designy výrobků,” popisuje manažerka komunikace Pavla Nováková a doplňuje: „Některé série vznikají u nás, ve vývojových odděleních na závodech, případně máme autorské série ve spolupráci s Maximem Velčovským nebo Danielem Pirščem, které byly řešeny provizí.”

Vlevo Marek Vráblík, šefdesignér RAKO, vpravo Maxim Velčovský, který pro RAKO navrhoval sérii Linka Vlevo Marek Vráblík, šefdesignér RAKO, vpravo Maxim Velčovský, který pro RAKO navrhoval sérii Linka
Vlevo Marek Vráblík, šefdesignér RAKO, vpravo Maxim Velčovský, který pro RAKO navrhoval sérii Linka

Oboustranné benefity

Kombinace zaměstnanců a freelancerů může být pro firmu výhodná, jak dokazuje i výrobce čalouněného nábytku Polstrin, který si cení různých předností těchto spoluprací. „U interních designérů kvitujeme vlastní zkušenost, znalost oboru a potřeb zákazníka. Externí designéři zase přinášejí nový vítr a jiný úhel pohledu,“ popisuje manažerka marketingu Valérie Turečková. Nový vítr Polstrinu bezpochyby přinesli Terezie Lexová se Štěpánem Smetanou, kteří navrhli několik kolekcí nábytku, včetně oceňované Hide and Seek.

Všechny námi oslovené společnosti preferují stálý tým zaměstnanců, kterým poskytují jak stabilní práci i příjem, tak některé bonusy. „Nabízíme řadu možností rozvoje, dále máme možnosti home office, flexibility,” popisuje Jaroslava Vávrová a dále vyzdvihuje: „Naši designéři mají také možnost dočasně nebo trvale relokovat do zahraničí – aktuálně máme zaměstnance z Česka žijící v US, Dubaji, Hongkongu a Londýně.” Jak ale reagují, když dojde na lámání chleba a přerušení práce kvůli rodičovské dovolené?

Kolekce Hide and Seek, které pro Polstrin navrhlo designérské duo Lexová & Smetana. Kolekce Hide and Seek, které pro Polstrin navrhlo designérské duo Lexová & Smetana.
Kolekce Hide and Seek, které pro Polstrin navrhlo designérské duo Lexová & Smetana.

Strašák jménem mateřská dovolená

Přerušení kariéry z důvodu rodičovství je jednou z oblastí, která odhaluje rozdílné postoje zaměstnavatelů. „S každou ženou odcházející na mateřskou dovolenou máme individuální rozhovor a nastavujeme podmínky podle jejích preferencí,” říká Jaroslava Vávrová a vyzdvihuje možnost práce na dálku: „Průběžně se během rodičovské také kolegyním ozýváme a nabízíme menší projekty.” Tento vstřícný přístup Lasvitu by měl ženám umožnit hladší návrat do práce a udržení kontaktu se zaměstanvatelem i kolegy.

Polstrin se také snaží reagovat na situace, kdy designérky přeruší práci kvůli rodině. Přizpůsobuje podmínky a nabízí práci z domova. „Odchody na mateřskou jsou u nás aktuální téma,” přiznává Valérie Turečková a dále vysvětluje: „Některé designérky částečně vypomáhají a řeší projekty v rámci rodičovské dovolené. Pokud nám daná pozice vyloženě chybí, hledáme náhradu.“ Oproti tomu RAKO přiznává, že tento aspekt zatím neřešilo. Tato odpověď ukazuje, že postoj k mateřské dovolené se mezi firmami značně liší a zdaleka není standardizovaný.

Tým designérů z firmy Lasvit Tým designérů z firmy Lasvit
Tým designérů z firmy Lasvit

Jistý příjem nebo svoboda?

Standardem by ale měl být garantovaný finanční příjem za odvedenou práci. Ten designéři najdou u uvědomělých klientů a nebo v zaměstnáních, ve kterých bývají mzdové podmínky předem nastavené. „Pozice máme tzv. „ogradované" do pásem podle seniority, což je standardní systém používaný v businessu. Součástí hodnocení je také variabilní složka na základě provizí podle prodejního úspěchu designů,” přibližuje fungování vyplácení mezd Jaroslava Vávrová.

Mzdy jako jistota nejsou ale pro mnoho designérů největší prioritou. Designér Matěj Polách se v současnosti přiklání k práci na živnost, která mu umožňuje více volnosti. „Forma spolupráce jakožto OSVČ je pro mne v tuto chvíli výhodnější, neboť mi nabízí větší svobodu a dává mi prostor pro práci na vlastních individuálních projektech,“ říká Polách. Přesto uznává, že nezávislost přináší i stres. „Život není peříčko… ale není to tak hrozné,“ dodává s úsměvem.

Castone koupelna od firmy Rako Castone koupelna od firmy Rako
Castone koupelna od firmy Rako

Adekvátní ohodnocení

Dlouhodobý pracovní poměr může zaměstnanci dát mnoho výhod a jistot, což 3D grafický designér ve firmě Lasvit a designér, Antonín Košek, vnímá jako pozitivum: „Ze zkušeností ostatních i svých se domnívám, že být zaměstnancem mi přináší stabilnější finanční příjem, pracovní dobu a benefity, často ale na úkor menšího finančního zisku.“ Přesto přiznává, že práce na dohodu nebývá tak běžná, minimálně ne u začínajících designérů: „Ze zkušenosti mých přátel a spolužáků vím, že převažuje spíše varianta OSVČ nebo je práce prováděná v šedé zóně bez jakékoliv smlouvy.”

Matěj Polách potvrzuje, že smlouva od společnosti mu nikdy nabídnuta nebyla: „Dostal jsem nabídku na vývoj, posléze jednorázový odkup vyvinuté věci. Nakonec jsme se ale nedohodli z důvodu rozdílných představ o adekvátním finančním ohodnocení, respektive ceny za vývoj a licenci na daný produkt. Šlo o Firmu G. Benedikt.” Nevědomí firem o náročnosti zakázek nebo férovém ocenění kreativní práce je také častým kamenem úrazu mnoha designérů. Dohadování o financích za odvedenou práci se tak pro některé stává denním chlebem.

Skleněné vázy a Plantárium od produktového a 3D designéra Antonína Koška, který je nyní součástí designérského týmu Lasvitu Skleněné vázy a Plantárium od produktového a 3D designéra Antonína Koška, který je nyní součástí designérského týmu Lasvitu
Skleněné vázy a Plantárium od produktového a 3D designéra Antonína Koška, který je nyní součástí designérského týmu Lasvitu

Námi získané odpovědi dokazují, že se přístupy k zaměstnávání designérů v České republice výrazně liší - ať už jde o mateřskou dovolenou, adekvátní ohodnocení nebo individuální domluvy. Přesto existuje mnoho pracovních možností a je tedy jen na designérech a jejich prioritách, zda si zvolí cestu jistoty pod křídly zaměstnavatele a nebo svá křídla roztáhnou vstříc nejistotě, ale svobodě a výzvám, které je čekají jako živnostníky.

Rubriky:

Další z rubriky

Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Jak se daří (mladým) šperkařským talentům v Česku? Ptali jsme se Ondřeje Stáry, Elišky Lhotské a Veroniky Murárikové.
Číst článek
21. 02. 2025
Anna Jurečková
Doba čtení 5 min

Je těžké přiblížit se těm, kteří jsou více vidět. Proč u nás získávají ceny stále stejní šperkaři? Analyzujeme, zda český šperk stagnuje a co ho brzdí

Soutěž Czech Grand Design na konci ledna zveřejnila širší nominace za rok 2024. Šperkař Ondřej Stára už loni upozornil na to, že mladé talenty z kategorie šperk jsou v rámci ocenění opomíjeny. Jaká by měla být kritéria výběru? A je pro šperkaře a šperkařky v Česku těžké se prosadit?

Názory & polemika
Antonie Formanová pro PBG, Lazy Eye a Anna Schwitzer
Číst článek
15. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

V hlavní roli Antonie. Designéři a lokální značky sází v reklamních kampaních často na stejná jména, není to kontraproduktivní?

Jedna herečka, řada značek. V posledních měsících bylo pro milovníky českého designu těžké vyhnout se na Instagramu talentované hvězdě Antonii Formanové. Není ale angažmá jedné hvězdy kontraproduktivní? Zeptali jsme se jednotlivých značek, co je k výběru vedlo a co si od něj slibují.

Názory & polemika
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika