Pro některé je v práci důležitější stabilita, pro jiné svoboda. Možná je ale i kombinace, jak dokazuje designér Matěj Polách: „Spolupráce na živnost mi vyhovuje, zejména proto, že tuto činnost kombinuji se stálým zaměstnáním (HPP). Jsem zaměstnaný jako technologický asistent UMPRUM (vedoucí dílen keramiky), vlastní projekty pak řeším jako OSVČ.“
Naopak mnohé firmy v tomto ohledu výhradně preferují práci na úvazky. „Designéři a designérky u nás v drtivé většině případů pracují na zaměstnanecký poměr”, upozorňuje Jaroslava Vávrová, HR ředitelka Lasvitu a dodává: „Naším cílem je dlouhodobá spolupráce z několika důvodů. Naše projekty jsou komplexní a práce na nich trvá i řadu let. Je zde zásadní spolupráce napříč týmy.“


Interní versus externí spolupráce
I když Lasvit upřednostňuje zaměstnance, nebojí se ani oslovovat freelancery. „Na tvorbě produktů (kolekcí) pracujeme většinou s renomovanými designéry, kteří mají vlastní studia, v rámci externí spolupráce,“ dodává Jaroslava Vávrová. V portfoliu Lasvitu tak můžeme najít ikonická svítidla od Lucie Koldové nebo mnohé kooperace se světovými jmény, jako je například Arik Levy - to vše se děje pod taktovkou art directora Maxima Velčovského.
Podobně to má i Rako, výrobce keramických obkladů a dlažeb, které preferuje osvědčené fungování kreativního oddělení, jehož šéfdesignérem je Marek Vráblík. „Marek udává směr, vymýšlí kreativu, má hlavní slovo nad jednotlivými designy výrobků,” popisuje manažerka komunikace Pavla Nováková a doplňuje: „Některé série vznikají u nás, ve vývojových odděleních na závodech, případně máme autorské série ve spolupráci s Maximem Velčovským nebo Danielem Pirščem, které byly řešeny provizí.”


Oboustranné benefity
Kombinace zaměstnanců a freelancerů může být pro firmu výhodná, jak dokazuje i výrobce čalouněného nábytku Polstrin, který si cení různých předností těchto spoluprací. „U interních designérů kvitujeme vlastní zkušenost, znalost oboru a potřeb zákazníka. Externí designéři zase přinášejí nový vítr a jiný úhel pohledu,“ popisuje manažerka marketingu Valérie Turečková. Nový vítr Polstrinu bezpochyby přinesli Terezie Lexová se Štěpánem Smetanou, kteří navrhli několik kolekcí nábytku, včetně oceňované Hide and Seek.
Všechny námi oslovené společnosti preferují stálý tým zaměstnanců, kterým poskytují jak stabilní práci i příjem, tak některé bonusy. „Nabízíme řadu možností rozvoje, dále máme možnosti home office, flexibility,” popisuje Jaroslava Vávrová a dále vyzdvihuje: „Naši designéři mají také možnost dočasně nebo trvale relokovat do zahraničí – aktuálně máme zaměstnance z Česka žijící v US, Dubaji, Hongkongu a Londýně.” Jak ale reagují, když dojde na lámání chleba a přerušení práce kvůli rodičovské dovolené?


Strašák jménem mateřská dovolená
Přerušení kariéry z důvodu rodičovství je jednou z oblastí, která odhaluje rozdílné postoje zaměstnavatelů. „S každou ženou odcházející na mateřskou dovolenou máme individuální rozhovor a nastavujeme podmínky podle jejích preferencí,” říká Jaroslava Vávrová a vyzdvihuje možnost práce na dálku: „Průběžně se během rodičovské také kolegyním ozýváme a nabízíme menší projekty.” Tento vstřícný přístup Lasvitu by měl ženám umožnit hladší návrat do práce a udržení kontaktu se zaměstanvatelem i kolegy.
Polstrin se také snaží reagovat na situace, kdy designérky přeruší práci kvůli rodině. Přizpůsobuje podmínky a nabízí práci z domova. „Odchody na mateřskou jsou u nás aktuální téma,” přiznává Valérie Turečková a dále vysvětluje: „Některé designérky částečně vypomáhají a řeší projekty v rámci rodičovské dovolené. Pokud nám daná pozice vyloženě chybí, hledáme náhradu.“ Oproti tomu RAKO přiznává, že tento aspekt zatím neřešilo. Tato odpověď ukazuje, že postoj k mateřské dovolené se mezi firmami značně liší a zdaleka není standardizovaný.


Jistý příjem nebo svoboda?
Standardem by ale měl být garantovaný finanční příjem za odvedenou práci. Ten designéři najdou u uvědomělých klientů a nebo v zaměstnáních, ve kterých bývají mzdové podmínky předem nastavené. „Pozice máme tzv. „ogradované" do pásem podle seniority, což je standardní systém používaný v businessu. Součástí hodnocení je také variabilní složka na základě provizí podle prodejního úspěchu designů,” přibližuje fungování vyplácení mezd Jaroslava Vávrová.
Mzdy jako jistota nejsou ale pro mnoho designérů největší prioritou. Designér Matěj Polách se v současnosti přiklání k práci na živnost, která mu umožňuje více volnosti. „Forma spolupráce jakožto OSVČ je pro mne v tuto chvíli výhodnější, neboť mi nabízí větší svobodu a dává mi prostor pro práci na vlastních individuálních projektech,“ říká Polách. Přesto uznává, že nezávislost přináší i stres. „Život není peříčko… ale není to tak hrozné,“ dodává s úsměvem.


Adekvátní ohodnocení
Dlouhodobý pracovní poměr může zaměstnanci dát mnoho výhod a jistot, což 3D grafický designér ve firmě Lasvit a designér, Antonín Košek, vnímá jako pozitivum: „Ze zkušeností ostatních i svých se domnívám, že být zaměstnancem mi přináší stabilnější finanční příjem, pracovní dobu a benefity, často ale na úkor menšího finančního zisku.“ Přesto přiznává, že práce na dohodu nebývá tak běžná, minimálně ne u začínajících designérů: „Ze zkušenosti mých přátel a spolužáků vím, že převažuje spíše varianta OSVČ nebo je práce prováděná v šedé zóně bez jakékoliv smlouvy.”
Matěj Polách potvrzuje, že smlouva od společnosti mu nikdy nabídnuta nebyla: „Dostal jsem nabídku na vývoj, posléze jednorázový odkup vyvinuté věci. Nakonec jsme se ale nedohodli z důvodu rozdílných představ o adekvátním finančním ohodnocení, respektive ceny za vývoj a licenci na daný produkt. Šlo o Firmu G. Benedikt.” Nevědomí firem o náročnosti zakázek nebo férovém ocenění kreativní práce je také častým kamenem úrazu mnoha designérů. Dohadování o financích za odvedenou práci se tak pro některé stává denním chlebem.


Námi získané odpovědi dokazují, že se přístupy k zaměstnávání designérů v České republice výrazně liší - ať už jde o mateřskou dovolenou, adekvátní ohodnocení nebo individuální domluvy. Přesto existuje mnoho pracovních možností a je tedy jen na designérech a jejich prioritách, zda si zvolí cestu jistoty pod křídly zaměstnavatele a nebo svá křídla roztáhnou vstříc nejistotě, ale svobodě a výzvám, které je čekají jako živnostníky.