PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Proč padla v Lasvitu volba navrhnout skleněný objekt pro olympioniky právě na vás?

YULIN: Každý rok máme od Lasvitu skvělou příležitost k realizaci v podobě trofejí/soch. Pro nás všechny designéry to byla vždy vzrušující příležitost navrhnout „umělecký objekt“ – něco jiného, než jsou naše běžné projekty velkých instalací. Všichni designéři mohli volně navrhovat nápady na trofej, které se následně probíraly s mistry sklářského týmu, zda je možné je vyrobit, a tak dále. Byl to opravdu zábavný proces. Rozhodla jsem se pro řemeslnou techniku, jež má ukázat tekutou, dynamickou formu skla evokující české barvy a pohyby, které se slévají do křišťálového těla. Letos se sešlo mnoho skvělých nápadů a bylo mi velkou ctí, že můj návrh byl vybrán Komisí Českého olympijského výboru.

Lasvit je partnerem olympijských her už 12 let. Snažila jste se navázat na dosavadní estetiku, nebo kontinuita nebyla nutná?

YULIN: Technice ani stylu se meze nekladly, ale cílem designu bylo vždy vyprávět o sportu a české olympiádě skrze sklo.

Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu
Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu

Víte, jak se vlastně Lasvitu podařilo navázat tak prestižní spojení právě s olympiádou? Nebo jde o partnerství pouze s Českým olympijským výborem?

YULIN: Jedná se o vzácnou a pozoruhodnou příležitost. Máme štěstí, že nám Český olympijský výbor důvěřuje a umožňuje nám spolupracovat a předat sportovcům tak nezapomenutelný a symbolický dar.

Trofej dostanou jen naši sportovci. Mají podobné dárky i jiné národy?

YULIN: Je to snad první příležitost, kdy jsem se mohla zapojit do dění olympijských her, takže nejsem obeznámena s tím, jak s takovým darem nakládají jiné země. Ale přijde mi velmi krásné dát sportovcům něco, co reprezentuje jejich národ nad rámec pouhých medailí.

Výroba trofejí pro české olympioniky Výroba trofejí pro české olympioniky
Výroba trofejí pro české olympioniky

Ve vašem návrhu hrají dominantní roli české národní barvy. Kdybyste ale měla třemi slovy popsat typický český naturel, co by to bylo?

YULIN: Pokud zavtipkuji a budu naslouchat své gurmánské stránce... Možná bych řekla pivo, brambora a řízek. Raději ale řeknu, že Češi jsou les, písek a vzduch. Je tady opravdu krásná příroda plná inspirace. 

Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky. Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky.
Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky.

Olympiáda je pro řadu sportovců vrcholem kariéry a všech medailí a dárků si často nesmírně váží. Z minulosti ale známe případy, kdy např. Lukáš Pollert medaile prodal. Mrzelo by vás, kdyby někdo z obdarovaných váš skleněný artefakt obratem zpeněžil?

YULIN: Trofej je sice významným gestem národa a symbolizuje jeho úspěch, ale zůstává pouhým předmětem, vzdáleným od skutečné hodnoty, kterou má duše, tělo a schopnosti sportovce. V průběhu historie bylo sklo vysoce ceněno stejně jako křišťál. Osobně by mi nevadilo, a dokonce by mě potěšilo, kdyby ostatní považovali trofej za obchodně cennou.

Budete sama olympijské hry sledovat?

YULIN: Určitě! Většinu mistrovství světa sleduji opravdu ráda. Letos si nenechám ujít sledování tchajwanského i českého týmu.

Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci
Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci

Vy pocházíte z Tchaj-wanu, země, jež čelí velkému tlaku ze strany Číny, která ji dlouhodobě považuje za svoje území. Ruští sportovci, kteří z podobných pohnutek napadli Ukrajinu, sportovat pod svojí vlajkou nesmějí, souhlasila byste s podobným trestem i pro Čínu, pokud by Tchaj-wan napadla?

YULIN: To, co se děje po celém světě, a nejen na Ukrajině nebo na Tchaj-wanu, je opravdu srdcervoucí. Doufejme, že taková situace nenastane.

Žijete v Česku, váš přítel Lukáš Houdek je také sklář. Přemýšleli jste o tom, že byste se usadili naopak na Tchaj-wanu?

YULIN: Cestujeme mezi dvěma místy, zatím je naše práce i sklo v Česku, uvidíme, kam nás život v budoucnu zavede.

Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier
Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier

Když se vrátím k vaší práci designérky, vidíte ve svém přístupu i odkaz k vašemu asijskému původu? Vidíte ve svém přístupu a estetice nějaký rys, který by český designér pravděpodobně nepoužil?

YULIN: Myslím, že pokud jde o symboliku, použití barev a kulturní odkazy, můj asijský původ by mohl být v mých návrzích integrován jako první instinkt, a to by mohlo přinést jedinečný pohled, který se může lišit od pohledu českého designéra.
Pocházím ze subtropické země, sklo je pro mě jako led nebo sníh – magický, nikdy neroztávající led, jemný a zároveň silný, tekutý a zároveň pevný. Obzvlášť ráda pracuji se sklem měkkým, fluidním tvarem, zachycujícím tento pocit pohybu a proměny.

Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012. Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012.
Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012.
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Pozvání do našeho podcastu přijala designérka a šperkařka Nastassia Aleinikava
Číst článek
28. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Prahu mám ráda, ale i po dvaceti letech života tady se mi po Minsku stýská, říká původem běloruská šperkařka Nastassia Aleinikava

„Z Běloruska jsem odjížděla za potřebou kvalitní vysoké školy. Cítila jsem se tam dobře, ale přišlo mi, že v otázkách financí není kultura nikdy na pořadu dne,“ přemýšlí v podcastu Designnews nad situací v rodném Bělorusku designérka Nastassia Aleinikava.

Design & umění Podcast
Zleva nahoře: Alice Klouzková, Kristýna Mazánková Dole: Karolína Zoe Maixnerová, Jana Bernartová
Číst článek
23. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Po vzoru těch nejlepších. Oblastní galerie v Liberci zpřístupnila nový obchod s českým designem, co v něm zaujalo lokální osobnosti?

Oblastní galerie v Liberci otevírá pro své návštěvníky zbrusu nový obchod! Po vzoru světových galerií sází na promyšlený interiér a kurátorský výběr toho nejlepšího z českého designu. Co by si z shopu, který navrhla Lenka Míková, odnesly osobnosti spjaté s libereckým krajem?

Akce a události Design & umění
Faktor K oživil strážnici již před dvěma lety
Číst článek
16. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Brno světové! Projekt umělecké rezidence TIC vybízí k propojení lokálního prostředí se zahraničními umělci

Městská část Brno-sever se stává místem jedinečné spolupráce mezinárodních umělců a místní komunity. Projekt umělecké Rezidence TIC nabízí zahraničním umělcům příležitost tvořit, reflektovat a interagovat s lokálním prostředím díky pobytu v rezidenčním bytě na adrese Hvězdová 6.

Design & umění
Lightworks
IKEA
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

Design nepatří jen do Prahy! Navštivte festival MEAT DESIGN v Ostravě a pořiďte první vánoční dárky. Zapište si adresu: Boutique Business Inkubátor Ostravica.

22.—24. listopadu
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace
Číst článek
04. 11. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory