PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Trofeje vyráběné technikou foukání sklářským kolíkem

Sklo je pro mě jako led, říká Yulin Huang, která navrhla trofej pro české olympioniky

Čeští olympionici, kteří v Paříži získají letos medaili, si odvezou domů ještě jedno ocenění. Skleněnou trofej, kterou navrhla designérka Yulin Huang z novoborského Lasvitu. Zeptali jsme se ji nejen na proces navrhování, ale i na to, jak výslednou podobu ovlivnil její původ.

Proč padla v Lasvitu volba navrhnout skleněný objekt pro olympioniky právě na vás?

YULIN: Každý rok máme od Lasvitu skvělou příležitost k realizaci v podobě trofejí/soch. Pro nás všechny designéry to byla vždy vzrušující příležitost navrhnout „umělecký objekt“ – něco jiného, než jsou naše běžné projekty velkých instalací. Všichni designéři mohli volně navrhovat nápady na trofej, které se následně probíraly s mistry sklářského týmu, zda je možné je vyrobit, a tak dále. Byl to opravdu zábavný proces. Rozhodla jsem se pro řemeslnou techniku, jež má ukázat tekutou, dynamickou formu skla evokující české barvy a pohyby, které se slévají do křišťálového těla. Letos se sešlo mnoho skvělých nápadů a bylo mi velkou ctí, že můj návrh byl vybrán Komisí Českého olympijského výboru.

Lasvit je partnerem olympijských her už 12 let. Snažila jste se navázat na dosavadní estetiku, nebo kontinuita nebyla nutná?

YULIN: Technice ani stylu se meze nekladly, ale cílem designu bylo vždy vyprávět o sportu a české olympiádě skrze sklo.

Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu
Bubliny v národních barvách zachycené v ušlechtilém materiálu

Víte, jak se vlastně Lasvitu podařilo navázat tak prestižní spojení právě s olympiádou? Nebo jde o partnerství pouze s Českým olympijským výborem?

YULIN: Jedná se o vzácnou a pozoruhodnou příležitost. Máme štěstí, že nám Český olympijský výbor důvěřuje a umožňuje nám spolupracovat a předat sportovcům tak nezapomenutelný a symbolický dar.

Trofej dostanou jen naši sportovci. Mají podobné dárky i jiné národy?

YULIN: Je to snad první příležitost, kdy jsem se mohla zapojit do dění olympijských her, takže nejsem obeznámena s tím, jak s takovým darem nakládají jiné země. Ale přijde mi velmi krásné dát sportovcům něco, co reprezentuje jejich národ nad rámec pouhých medailí.

Výroba trofejí pro české olympioniky Výroba trofejí pro české olympioniky
Výroba trofejí pro české olympioniky

Ve vašem návrhu hrají dominantní roli české národní barvy. Kdybyste ale měla třemi slovy popsat typický český naturel, co by to bylo?

YULIN: Pokud zavtipkuji a budu naslouchat své gurmánské stránce... Možná bych řekla pivo, brambora a řízek. Raději ale řeknu, že Češi jsou les, písek a vzduch. Je tady opravdu krásná příroda plná inspirace. 

Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky. Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky.
Designérčiny kroky vedly po UMPRUM do Nového Boru. Česko-tchajwanská fúze nechala vzniknout novým trofejím pro olympioniky.

Olympiáda je pro řadu sportovců vrcholem kariéry a všech medailí a dárků si často nesmírně váží. Z minulosti ale známe případy, kdy např. Lukáš Pollert medaile prodal. Mrzelo by vás, kdyby někdo z obdarovaných váš skleněný artefakt obratem zpeněžil?

YULIN: Trofej je sice významným gestem národa a symbolizuje jeho úspěch, ale zůstává pouhým předmětem, vzdáleným od skutečné hodnoty, kterou má duše, tělo a schopnosti sportovce. V průběhu historie bylo sklo vysoce ceněno stejně jako křišťál. Osobně by mi nevadilo, a dokonce by mě potěšilo, kdyby ostatní považovali trofej za obchodně cennou.

Budete sama olympijské hry sledovat?

YULIN: Určitě! Většinu mistrovství světa sleduji opravdu ráda. Letos si nenechám ujít sledování tchajwanského i českého týmu.

Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci
Autorka s trofejí, kterou budou speciálně odměněni jen čeští sportovci

Vy pocházíte z Tchaj-wanu, země, jež čelí velkému tlaku ze strany Číny, která ji dlouhodobě považuje za svoje území. Ruští sportovci, kteří z podobných pohnutek napadli Ukrajinu, sportovat pod svojí vlajkou nesmějí, souhlasila byste s podobným trestem i pro Čínu, pokud by Tchaj-wan napadla?

YULIN: To, co se děje po celém světě, a nejen na Ukrajině nebo na Tchaj-wanu, je opravdu srdcervoucí. Doufejme, že taková situace nenastane.

Žijete v Česku, váš přítel Lukáš Houdek je také sklář. Přemýšleli jste o tom, že byste se usadili naopak na Tchaj-wanu?

YULIN: Cestujeme mezi dvěma místy, zatím je naše práce i sklo v Česku, uvidíme, kam nás život v budoucnu zavede.

Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier
Lukáš Houdek, Yulin Huang a lustr Snowflakes pro HG atelier

Když se vrátím k vaší práci designérky, vidíte ve svém přístupu i odkaz k vašemu asijskému původu? Vidíte ve svém přístupu a estetice nějaký rys, který by český designér pravděpodobně nepoužil?

YULIN: Myslím, že pokud jde o symboliku, použití barev a kulturní odkazy, můj asijský původ by mohl být v mých návrzích integrován jako první instinkt, a to by mohlo přinést jedinečný pohled, který se může lišit od pohledu českého designéra.
Pocházím ze subtropické země, sklo je pro mě jako led nebo sníh – magický, nikdy neroztávající led, jemný a zároveň silný, tekutý a zároveň pevný. Obzvlášť ráda pracuji se sklem měkkým, fluidním tvarem, zachycujícím tento pocit pohybu a proměny.

Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012. Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012.
Lasvit a olympijské hry pojí dlouhá tradice. Ceny pro české vítěze vyrábí už od roku 2012.
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
Interiéry dotažené do nejmenšího detailu
Číst článek
19. 02. 2025
Redakce Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Stačí jeden výrazný doplněk. Neotřelé kousky s nádechem výstřednosti nabízí značka KARE

Celosvětová značka KARE funguje na trhu přes 40 let a v Česku zaujala nejen svým neotřelým designem mnoho nadšenců do interiérového designu. Každoročně nabízí tisíce produktů k vytvoření individuálního interiéru jeho majitele.

Design & umění
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění