PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Eliška Gogolová & Ateliér Kompost

Mám pocit, že v našem malém rybníčku bychom se měli povzbuzovat, říká textilní výtvarnice Eliška Gogolová, která vrací slávu prošívaným vestičkám našich babiček

Tvoří originální prošívané vesty, vyrábí úrodné vlněné sochy a chystá se na vlastní autorské látky. Co Eliška Gogolová oceňuje na olympijské kolekci? Jak o sobě může dát začínající textilní designér vědět a proč by uvítala raději cenu spojenou s finanční odměnou než kousek křišťálového dortu?

Co vás motivovalo k tomu založit Ateliér Kompost? 

Bylo to přirozené a dokonalé propojení mé školní a vlastní tvorby. Dlouho jsem tápala nad tím, kam se zařadit – jestli jsem víc designér, nebo víc volný umělec – a potom jsem došla k tomu, že možná není úplně nutné se zařazovat. Zároveň jsem svoji práci chtěla něčím orámovat a prezentovat. Od začátku jsem ale věděla, že nechci mít značku postavenou na svém jméně, protože jsem si představovala, že budu spolupracovat i s jinými lidmi, což se mi teď splnilo. Do budoucna si dokážu představit, že by se Kompost mohl rozšířit i o další členy týmu. Vlastně tomu ani nechci říkat značka, spíš platforma.

Rozumím, dají se tam tak lépe schovat i jiní tvůrci. 

Ano a zároveň to pro mě splňuje představu, že tam můžu kombinovat užitý design nebo oděv se svými volnými, třeba víc konceptuálními věcmi. Právě proto je to Kompost, protože má hodně vrstev, které spolu vzájemně souvisí, ovlivňují se a zúrodňují.

Prošívané vesty jsou společným dílem s typografkou Rozálií Halířovou Prošívané vesty jsou společným dílem s typografkou Rozálií Halířovou
Prošívané vesty jsou společným dílem s typografkou Rozálií Halířovou

Vy vyrábíte oblečení všeho druhu, ale nejvýraznějším prvkem jsou asi vaše vesty. Proč se vracíme k vestičkám, které nosily naše babičky?

Jsem ráda, že zmiňujete ty babičky, protože jedna z hlavních inspirací je právě nějaká tradice. Zároveň myslím, že jsem se tehdy hodně trefila do trendu. Byť jsou vesty takový náš signature produkt, nechci se na to úplně upínat. Další věci, které chystám, budou z mých autorských látek. To je ale už také otázka financí. Náklady na výrobu mnohdy převyšují náš kapitál, proto teď šijeme hlavně na objednávku.

Dá se tím uživit? 

Zatím ne, ale přiznám se, že to ani není můj hlavní cíl. Navíc myslím, že to Kompostu prospívá. Mě baví dělat takzvaně od každého trochu. Stejně jako je vrstevnatý kompost, tak je vrstevnatý i můj pracovní život. Baví mě kombinovat textilní tvorbu, psaní, a jelikož jsem předtím studovala pedagogiku, i vyučovat. Kompost zároveň nejsou jenom moje autorské věci, ale šiju občas i merch nebo nějaké komerční zakázky.

Jako třeba pro Letní filmovou školu. Jak tato spolupráce vznikla?

Pocházím z Hradiště a mám k Filmovce hodně blízko. Pracovala jsem tam jako brigádnice, další rok jsem vypomáhala se scénografií, až jsem loni šila šaty na slavnostní ceremoniál. K těm by měla na základě vizuálu každý rok vzniknout i nová vestička. 

Můžeme se těšit, že se vesta z Ateliéru Kompost objeví na LFŠ i jako merch?

Není to úplně nereálné, ale letos to myslím ještě nebude.

Slavnostní šaty a prošívané vesty vznikly pro 50. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti Slavnostní šaty a prošívané vesty vznikly pro 50. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti
Slavnostní šaty a prošívané vesty vznikly pro 50. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti

Materiál budoucnosti?

Tvoříte z dead stock materiálu, neboli ze zbytků látek z průmyslové výroby, nebo z vlněného rouna. Co vás motivovalo zrovna k této volbě?

Já se přiznám, že to pro mě nebyl úplně vědomý výběr. Když se totiž zpětně dívám na svoje věci, tak ve všech pracuju s nějakým odpadním materiálem. Přichází to ke mně přirozeně. Možná je to opět principem kompostu, kdy vezmu něco, jakože na vyhození, ať už to jsou látky z půdy anebo materiály z Textil Mountain, kde na vesty nakupujeme, a přetvořím to v něco nového.

Celé to vzniklo díky ateliérovému zadání, kdy jsme ve spolupráci s Ateliérem K.O.V. měli zpracovávat téma vlny a losovali si témata, kterými se budeme zabývat. Když jsme si s Bárou Tetaurovou vylosovaly zdraví a tělo, a začaly pátrat po zdravotních benefitech vlněného materiálu, uvědomila jsem si, že v naší vesnici Salaš, kousek od Uherského Hradiště, má ovce každá třetí sousedka. Jenže vlna se tam hromadně pálí a zakopává. Oni neví co s ní. Je brána jako odpad. Toto je u nás obecně velký problém. Česká vlna prostě nemá odbyt a my jsme i v rámci toho ateliérové zadání měli přijít na způsoby, jak to řešit.

Díky tomu jsem k vlně navázala velmi silný vztah. Chystám teď další dva nebo tři projekty, kde budu tento materiál zpracovávat a, z čehož mám obrovskou radost, bude to do určité míry participativní právě s těmi sousedy. Když jsem za nimi pro tu vlnu chodila, říkala jsem na co ji budu používat a jaké jsou její vlastnosti. No a teď jsem zjistila, že se tam samovolně i beze mě rozjíždí jejich vlastní iniciativa. Vyhrabali z garáže kolovrat, rozhodli se příst a budeme spolu vytvářet nějaký další materiál.

Vy jste je vlastně edukovala!

Vlastně ano. Je úžasný, že se to nějak povedlo. Díky školnímu projektu se tuhle obec se čtyřmi sty obyvatel povedlo trochu probudit. Už jenom kdyby se dvaceet kilo vlny – materiálu, který je úplně zázračný a je možné ho využít častokrát i v zahradě – nespálilo, tak je to pro mě skvělý výsledek.

Takže se dá možná říct, že je vlna budoucností českého designu a české módy?

Rozhodně bych řekla, že vlna se posunuje zase na vrchol a já doufám, že to bude mít nějaký dlouhodobější dopad. V rámci projektu jsme zjistili, kolik materiálu se nespotřebovává, jaká má zdravotní pozitiva, co vše by se dalo vlnou nahradit. Nejen že by se tím pádem méně plýtvalo, ale využil by se veškerý její potenciál. V zahradě se dá používat úplně neskutečnými způsoby. Od mulčování, kompostování, přes vlněné zahradnické rukavice, ve kterých se vám nebudou potit ruce až po vlnu jako vrstvu proti slimákům místo netkané textilie.

S vlnou pracuji zároveň i jako se sochařských materiálem. Vytvářím vlněné sochy, které plánuji umisťovat do exteriéru, ony se budou samovolně rozpadat a tím zúrodňovat půdu, na které stojí.

Vlněný spekulativní oblek Nourish Your Body And Soil byl vystaven na nizozemském Design Weeku Vlněný spekulativní oblek Nourish Your Body And Soil byl vystaven na nizozemském Design Weeku
Vlněný spekulativní oblek Nourish Your Body And Soil byl vystaven na nizozemském Design Weeku

Snažím se nekritizovat

Před dvěma týdny byly vyhlášeny ceny Czech Grand Design. Co říkáte na letošního vítěze, módního návrháře Jana Černého?

Musím přiznat, že jsem byla překvapená. Ne kvůli tomu, že bych nečekala, že může zvítězit oděv, protože to se, myslím, už několikrát stalo. Spíš mě překvapilo, co Jan řekl v tom proslovu a do jaké pozice sám sebe v ten moment, co zvítězil, postavil. Jak nutně cítil potřebu vymezit oděv od toho ostatního užitého designu – skla či nábytku, protože si nemyslím, že je mezi tím takový rozdíl. Přišlo mi v tu chvíli, že až jako podryl ostatní designéry. Mám pocit, že v našem malém rybníčku by to mělo být spíš o vzájemné spolupráci, komunikaci a že bychom se měli naopak povzbuzovat.

Jeho kolekce rozdělila národ opět na dva tábory. Ti, kterým se moc líbila a ti, co ji kritizovali. Kam jste se řadila vy?

Já se snažím spíš nekritizovat a dívat se na věci jako celek. Za mě je to kvalitní kolekce. Líbil se mi grafický odkaz v dezénech a oceňuji, že spolupracoval s různými odborníky z textilního odvětví – například s pletařem Mikulášem Bruknerem právě na pletených prvcích. Tak by to myslím mělo fungovat vždy. 

Jak by vypadala olympijská kolekce navržená Ateliérem Kompost?

Byla by určitě z materiálů z druhé ruky nebo z odpadních materiálů. Zároveň by se mi líbilo personalizovat ji každému sportovnímu odvětví jinak. A docela by mě bavilo udělat víc než oděvy pro sportovce, olympijskou kolekci pojatou jako obaly na jejich nářadí nebo náčiní.

Na vlněných zahradnických rukavicích v Ateliéru Kompost aktuálně pracují Na vlněných zahradnických rukavicích v Ateliéru Kompost aktuálně pracují
Na vlněných zahradnických rukavicích v Ateliéru Kompost aktuálně pracují

Pro návrháře vaší velikosti a druhu není na cenách CGD tak úplně kategorie, nemrzí vás to?

Já se přiznám, že mi to ani nevadí, protože já CGD vnímám jako takový vysoký design a vysoké umění, které se u nás hodně prodává a lidé si ho kupují často i jako investici. Mně je ale bližší spíš ta každodenní rovina. Zároveň si ale dokážu představit, že by se nějaké šlupky z Kompostu mohly vyšvihnout a propadnout jednou až na pódium cen CGD (smích).

Neměly by mít ceny CGD studentskou kategorii, spojenou například s nějakou finanční odměnou, podobně jako to má například Český lev?

Ona to má zřejmě splňovat ta kategorie Objev roku, ale mně přijde, že už je taky něčím výběrová. Většinou jsou tam lidi, kteří už nějakou cenu získali nebo se o nich nějakým způsobem ví. Často jsou ta ocenění také poměrně pražsky soustředěná, což není nutně špatně, ale je to tak. Mně by bavilo, kdyby byl objev roku opravdu někdo, o kom jsme ten rok třeba ještě vůbec neslyšeli a byli to třeba i mladší designéři. Nebo třeba lidé, co design nutně nestudují nebo nestudovali, ale v domácích podmínkách se dokázali vyšvihnout na špičku.

Existuje nějaké ocenění pro malé tvůrce-textilní výtvarníky jako jste vy, kterým o sobě mohou dát vědět?

Já spíš přemýšlím, jestli je nějaké, kterým bych o sobě chtěla dát vědět já. Ale přiznám se, že z designérského hlediska mě teď žádné nenapadá. Existuje soutěž Miss Kompost, kterou pořádají zahradníci a jedná se o nejhezčí kompost na zahradě. To je titul, který bych docela chtěla mít!

Kolekce ponožek Úrodný den s nohama v kompostu vznikla ve spolupráci se slováckou firmou Moumou Kolekce ponožek Úrodný den s nohama v kompostu vznikla ve spolupráci se slováckou firmou Moumou
Kolekce ponožek Úrodný den s nohama v kompostu vznikla ve spolupráci se slováckou firmou Moumou

Designérská cena pro mladé začínající tvůrce je zdá se možná díra na trhu.

Mně v tomto ohledu přišla hodně sympatická iniciativa ilustrátorů Magdaleny Rutové a Jindřicha Janíčka – Cena Akademie ilustrace Madly a Jindry. To je typ ocenění, které mi dává smysl nejen z toho důvodu, že je to cena finančně honorovaná. To mi přišlo hodně důležité. Je otázka, jestli když člověk vyhraje kus křišťálového dortu, opravdu to jeho značku tolik zúrodní, jako kdyby vyhrál něco menšího s finanční odměnou.

Taková iniciativa možná člověku poskytne i víc kontaktů a příležitostí, protože komunita kolem je mnohem semknutější, užší a s podobným světonázorem. Potenciální pracovní nabídky mohou být relevantnější, než když člověk spoléhá na to, že má teď velké jméno a začnou ho oslovovat velké firmy. To ani nemusí být to pro každého designéra žádoucí.

Jakým způsobem se může začínající textilní tvůrce prezentovat?

Téměř pokaždé, když se s někým bavím, padne otázka, jestli mám Instagram. Nejsou to webovky, e-mail, ani nic jiného. Zároveň mě baví sledovat příležitosti kolem a hodně se jich snažím využívat. Spíš, než abych si zaplatila propagaci na Instagramu, zaplatím poplatek do nějakého open callu nebo soutěže. Nejde jenom o to vyhrát, ale především o nabídky, které na základě toho mohou přijít. Někdy stačí jen, že si vás na základě takové účasti někdo všimne.

Velkou sílu, co se týká propagace, má i škola. Ať už se bavíme o Artsemestrech, což je podle mě jedna z nejlepších prezentací, kterou navštěvuje obrovské množství lidí, nebo o nabídkách na výjezdy. Náš vlněný spekulativní oblek byl např. nedávno díky UMPRUM vystaven na Dutch Design Weeku. Je to pro mě tedy kombinace sebeprezentace a zároveň využívání příležitostí. Myslím, že už dokážu trochu vycítit, čeho je dobré se chytit.

Kromě dead stock materiálů tvoří v Kompostu také z autorských látek Kromě dead stock materiálů tvoří v Kompostu také z autorských látek
Kromě dead stock materiálů tvoří v Kompostu také z autorských látek

Jak vás škola v ohledu sebeprezentace, marketingu nebo obchodu připraví na realitu?

Musím říct, že mě míra připravenosti oborových nebo praktických předmětů ze strany školy příjemně překvapila. Ať už to byly třeba prezentační dovednosti nebo právě předměty zaměřené na marketing a PR, v loňském semestru například s Nikolou Lorinczovou z Piaristů. Pro mě bylo hodně přínosné, že do hodin zvala hosty z praxe a designéry, kterých jsme měli možnost se na cokoliv ptát. To nám podle mě může dát úplně nejvíc. Byla jsem nadšená, když dorazila např. Eliška Horčíková, která navrhuje pro Camper a dvě hodiny nám vyprávěla, jakým způsobem pracuje a jak se do takové zahraniční značky dostat. Získali jsme hodně inside informací, které já třeba teď zužitkovávám nejvíc.

Jako například?

Jak přesně stavět webové stránky, jak budovat značku, jak si stanovit cílovou skupinu. To jsou věci, nad kterými by mě samotnou nenapadlo přemýšlet.
A pak volitelné předměty, jako třeba autorské právo, kde si na praktických ukázkách člověk uvědomí, že si má říct o peníze například za licenci.

Máte ve svém oboru nějaký vzor nebo cíl, který byste si chtěla splnit?

Osobnost, ke které se průběžně vztahuji, je Zorka Ságlová. V jejích věcech je pro mě určitá samozřejmost a já tu samozřejmost vnímám jako velkou sílu textilu obecně. Obdivuji, jak dokázala oscilovat mezi užitým a volným textilem. To je paralela, se kterou určitým způsobem pracuju i já. Je mi blízký land-art nebo performativní participativní umění. I když její věci, ať už performance, textilie nebo tapisérie, dobře znám, pokaždé, když se k nim vracím, najdu nějakou novou vrstvu.

To je možná také cíl, do kterého se snažím směřovat Kompost. Vzít textil jako materiál, na líc položit oděv jako užitý textil a do rubu dát konceptuální úvahy o textilu – instalace, venkovní performance nebo spekulativní designy. Moc bych si přála udržet to v jednom textilním kompaktním kompostu. Všechny vrstvy, které jsou důležité pro to, aby byl celek nakonec opravdu úrodný.

Volná textilní tvorba, jako například tapiserie, je jednou z linek Ateliéru Kompost Volná textilní tvorba, jako například tapiserie, je jednou z linek Ateliéru Kompost
Volná textilní tvorba, jako například tapiserie, je jednou z linek Ateliéru Kompost

ELIŠKA GOGOLOVÁ

Eliška je textilní výtvarnice, která studuje aktuálně třetí ročník v Ateliéru Textil na pražské UMPRUM. Před rokem založila Ateliér Kompost, jehož charakteristickým produktem jsou prošívané vesty. „Reagovala jsem vlastně na poptávku. Několik kamarádek mi napsalo, jestli bych jim neušila vestu, tak jsem to udělala, vystavila na Instagram a rázem byl zájem i od dalších, neznámých lidí.“ Kompost by víc než svou osobní značku ráda viděla jako platformu pro spolupráci s jinými tvůrci. Pod přezdívkou Rosament vytvořila z autorských proševů typografky a grafičky Rozálie Halířové vesty s ornamenty, vytvořenými z mikroskopických snímků konkrétních textilií. Ke spolupráci ji oslovila Letní filmová škola, Hadivadlo nebo Vzlet Vršovice. V souvislosti se svým ateliérem se označuje za zahradnici a klade si otázku, jestli může, stejně jako kompost, zúrodňovat i umění.

Rubriky:

Další z rubriky

Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Krasny rok 2025 04 velka
JN interiér
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

JN interiér

Nejnovější články

Nová židle Flexi Lounge
Číst článek
18. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle, co sbírá ceny. Boskovická firma LD Seating slaví mezinárodní úspěch s křeslem Flexi Lounge, čím je výjimečné?

Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí.

Design & umění
Na fotografii novinka pohovka Paganini W230 z obchodu Kler
Číst článek
17. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Vybavení domácnosti: Co zohlednit a na čem ušetřit?

Mít kousek prostoru, kterému můžete říkat domov, je výhra. I díky tomu, že si ho můžete uzpůsobit úplně podle sebe. Pokud vybavujete svůj první byt, anebo třeba jen pokoj, máme pro vás pár praktických tipů, od čeho se odpíchnout a co vám pomůže docílit přesně takové harmonie, jakou potřebujete.

Nezařazené
Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika