PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Prostor mezi školami v Pelhřimově

Opomíjený a nevlídný prostor, který se nacházel v Pelhřimově mezi gymnáziem a obchodní akademií, proměnili architekti ze studia MED k nepoznání. Dnes se zde díky jejich práci nachází parkové náměstí, které vítá nejen žáky místních škol, ale také obyvatele celého města.

V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem. V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem.
V nejvyšší části prostranství se nachází mlatový bosket s volně rozmístěným mobiliářem.

Prostor je rozdělen do tří úrovní, z nichž každá nabízí něco jiného. Nejvyšší část je klidná, s mlatovým povrchem a stromy, které poskytují příjemný stín. Střední úroveň je srdcem celého místa – nachází se zde dlážděná plocha a pobytové schody, které slouží pro setkávání, společenské akce i venkovní výuku. Nejnižší úroveň zachovává původní travnatou plochu se vzrostlými stromy, a tak dodává parku přírodní charakter.

Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra. Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra.
Prostor parkového náměstí se nachází v těsné blízkosti městského historického centra.

Nový park zásadně oživil místní komunitní život. Díky pečlivým úpravám povrchů, novému mobiliáři a zlepšení dopravní infrastruktury se z něj stalo příjemné místo pro trávení volného času. Projekt vznikl ve spolupráci s investorem a městským architektem a přinesl také zklidnění dopravního režimu. Ulice byly sjednoceny do jedné úrovně a citlivě doplněny o krajinářské úpravy, jako jsou trvalkové záhony, které vytvářejí přívětivou atmosféru pro kolemjdoucí i obyvatele okolních budov. Ateliéru MED se tak podařilo vytvořit nové centrum společenského a kulturního dění a také prostor, který spojuje celé město – od žáků škol i jejich rodičů až po širší komunitu. Není proto překvapením, že tento projekt získal nominaci na Českou cenu za architekturu 2024.

Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce. Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce.
Ve střední části prostranství se nacházejí pobytové schody, kde se konají společenské i kulturní akce.

Park historie v Aši

Ašský Park historie ležící vedle Goethova náměstí prošel nedávno rozsáhlou proměnou, která znovu oživila jeho bohatou minulost. Na místě, kde kdysi stál evangelický kostel Nejsvětější Trojice – dominanta města, která zanikla v roce 1960 po ničivém požáru – nyní stojí památník. Nad bývalým hřbitovem se navíc vine visutá lávka, která elegantně propojuje různé části parku.

Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města. Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města.
Projekt má za cíl připomenout zapomenuté hodnoty minulosti a provést návštěvníky po pohnuté historii města.

Autory návrhu revitalizace jsou architekti z ateliérů SOA architekti a Ateliér KONCEPT. Jejich cílem bylo nejen připomenout zapomenuté hodnoty minulosti, ale také provést návštěvníky pohnutou historií města. Park nyní tvoří prostorovou paralelu k poválečnému vývoji Aše, spojuje Goethovo náměstí s Okružní ulicí a nabízí cestu časem – od období největšího rozkvětu města až po úpadek v éře pozdního socialismu a bouřlivé změny 90. let.

Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku. Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku.
Projekt čerpá inspiraci ze ztráty kulturních a historických hodnot spojené s likvidací ašského hřbitova v 70. letech a připomíná ji pietní památkou ve formě žulového bloku.

Návrh parku citlivě využívá symboliku místa, aby připomněl hodnoty, které byly během minulého režimu často opomíjeny. Návštěvníky nenuceně provází po symbolické „červené linii“, která propojuje různé etapy historie města a tím přispívá k obnovení urbanistické rovnováhy města s přirozeným centrem na Goethově náměstí. Celkově park prezentuje moderní a sebevědomou tvář Aše.

Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.

Zajímavým prvkem parku je aplikace Time Trip umožňující návštěvníkům nahlédnout do minulosti přímo na svém mobilním telefonu. Mohou tak vidět, jak park vypadal kdysi, a dokonce se virtuálně setkat s Johannem Wolfgangem Goethem, který do Aše často jezdil. Pamětihodností je zrestaurovaný barokní most, jenž letos slaví 300 let. Kromě historických památek park nabízí také nově oživenou zeleň a vylepšené cesty, které lépe vsakují vodu, což zlepšuje ekologickou rovnováhu prostoru. Celková obnova parku, která vyšla na téměř 60 milionů korun, byla financována převážně z evropských fondů.

Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš. Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.
Park historie by měl koncepčním doplněním obsahu a soudobým architektonickým ztvárněním prezentovat sebevědomou moderní Aš.

Zámecká zahrada Jičín

Zámecká zahrada v Jičíně je dnes místem odpočinku, které láká místní obyvatele i turisty. Její historie sahá až do roku 1936, kdy město získalo prostory parku spolu se zámkem. Brzy nato se začaly připravovat plány na úpravu zahrady. Díky podpoře Obecní spořitelny jičínské, která se aktivně podílela na zvelebování města, mohl vzniknout projekt, který navrhli architekti Bohumil Duchač-Vyskočil a Čeněk Musil. Práce na zahradě začaly v roce 1938 a postupně přibývaly prvky jako kamenné schodiště, bazén s fontánou nebo růžové loubí.

Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil. Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil.
Do užší soutěže na realizaci nové podoby byli přizváni zahradní architekt Bohumil Duchač-Vyskočil z Prahy a architekt Čeněk Musil.

Současná podoba zahrady vznikla v roce 2010 díky rozsáhlé rekonstrukci vedené Ateliérem zahradní a krajinářské architektury Babka-Sendler a architektonickou kanceláří Radko Květ. Cílem projektu bylo obnovit původní symetrické uspořádání zahrady a propojit ji s okolními historickými objekty. Byla odstraněna nevhodná zeleň a nahrazena novými výsadbami, které respektují historický kontext zahrady. Horní i dolní terasa si zachovaly pravidelný půdorys, který je nyní doplněn velkými zatravněnými plochami určenými k posezení i hrám. Dlážděné cesty usnadňují pohyb po zahradě a nově instalovaný mobiliář, včetně laviček, odpadkových košů a informačních tabulí, zvyšuje komfort návštěvníků.

Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010. Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010.
Současná podoba zámeckého parku pochází z roku 2010.

U západní obvodní zdi, poblíž původní vstupní brány, vznikl dřevěný kiosek s terasou, kde si mohou návštěvníci odpočinout a občerstvit se. Významné historické prvky zahrady, jako kamenné schodiště, balustráda nebo bazén s fontánou, byly citlivě zrekonstruovány a doplněny osvětlením. Během roku je park místem řady kulturních a společenských akcí.

V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase. V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase.
V zámecké zahradě se nachází historický bazén, který je umístěn na její dolní terase.

Mercandinovy sady 

Mercandinovy sady v Klatovech jsou nádherným příkladem toho, jak se dá propojit historie se současnými potřebami obyvatel. Rozsáhlý park, ležící na jihu města, byl založen v letech 1841–1845 z podnětu klatovského hejtmana Františka Xavera Mercandina. V nedávné době prošel park rozsáhlou rekonstrukcí, která měla za cíl oživit ho tak, aby vyhovoval dnešnímu životnímu stylu a zároveň si zachoval svůj historický ráz.

Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru. Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru.
Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru.

Architekt Jakub Chvojka, který je autorem rekonstrukce, se soustředil na to, aby návrh ctil historii místa, ale zároveň umožňoval reflektovat současné potřeby jeho návštěvníků. Centrálním bodem parku je oválná promenáda před historickou kavárnou Kolonáda, která jemně dominuje prostoru díky své zvednuté římse nad centrálním paloukem. Promenáda navazuje na síť nových cest, jež zajišťují pohodlný pohyb po parku a zároveň propojují hlavní tranzitní směry.

Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala
Promenáda podél palouku před historickou kavárnou Kolonáda | Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz, foto: Ondřej Vala

Jedním z nejzajímavějších prvků rekonstrukce je obnovené jezírko s malým kruhovým ostrovem. Na ostrově dnes stojí nově vybudovaná kamenná lavice, která slouží jako památník významnému krajinářskému architektovi Václavu Weinfurterovi. Na jaře je ostrov posetý rozkvetlými narcisy.

Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov. Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov.
Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov.

Rekonstrukce parku také zahrnovala kompletní obnovu technické infrastruktury, včetně vodovodu, kanalizace a veřejného osvětlení. Páteří parku je velký potok, který je nyní přístupný díky novým mostkům pro pěší i cyklisty. Vodní plocha potoka byla zpřístupněna pomocí vodních schodišť, což návštěvníkům umožňuje přímý kontakt s vodou.

Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem. Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.

Pro rodiny s dětmi jsou teď Mercandinovy sady ještě lákavější. Vznikla zde tři nová dětská hřiště, fitness stezka a také cesta v korunách stromů. Ta návštěvníky provede lanovými překážkami vysoko mezi stromy, kde je možné vidět park z jiné perspektivy a užít si ho hezky z výšky.

Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech. Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech.
Menší návštěvníky nadchne stezka v korunách stromů zavěšená na kmenech.

Štěpánčin park

Štěpánčin park v Prachaticích, který vznikl už v roce 1881, je po dlouhých letech zanedbání konečně zpět v plné kráse. Dříve opomíjené místo s popraskanými chodníky a přerostlými keři se proměnilo v útulný park, kam teď rádi chodí jak místní obyvatelé, tak i turisté. Architekti ze studií M2AU a Grupeto při rekonstrukci zachovali kouzlo 19. století, ale přidali i moderní prvky, které park proměnily k nepoznání.

Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost. Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost.
Podstatnou součástí návrhu byly nezbytné intenzivní prosvětlující pěstební zásahy do přerostlých porostů stromů, dosadba kosterní vegetace a další dosadby, které mají obohatit druhovou rozmanitost.

Park je rozdělen na dvě části – historickou a moderní. Historická část, která se nachází na místě bývalého rybníka, se pyšní vzrostlými stromy, jež dostaly potřebnou péči, a zachovává romantický dřevěný altán v centru, jehož barvy byly ztlumeny, aby lépe ladily s okolím. Kolem altánu je položená kamenná dlažba a stojí zde žulové pítko, čímž se ještě více posílila romantická atmosféra parku.

Uprostřed parku se nachází dřevěný altán. Uprostřed parku se nachází dřevěný altán.
Uprostřed parku se nachází dřevěný altán.

Moderní část parku se nachází na svazích, které vznikly během poválečné výstavby sídliště. Tato část je charakteristická použitím moderních materiálů, jako je beton a kov, a poskytuje návštěvníkům prostor pro hry a rekreaci. Díky novým trasám a schodištím se park stal snadno přístupným a nabízí lepší propojení mezi centrem města a okolními sídlišti.

Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky. Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky.
Rovinaté zatravněné části slouží ke hře dětí i dospělých nebo jako pobytové louky.

Revitalizace však vyvolala i některé kritiky. Starosta Jan Bauer zmínil, že někteří obyvatelé nejsou spokojeni s tím, že park není bezbariérový a chybí zde vodní prvek. Přesto je park nyní prosvětlený, vzdušný a nabízí příjemné místo pro odpočinek a společenské akce. Revitalizace za 31 milionů korun se tak stala jednou z nejvýznamnějších investic Prachatic posledních let. Přinesla do centra města nový život a znovu navrátila Štěpánčinu parku jeho původní krásu.

Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu. Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu.
Zpevněné plochy a schodiště umožňují celoroční pobyt v parku, průchod všemi směry od centra k novodobé okolní zástavbě a sousednímu letnímu kinu.
Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Letošní ročník bude již 25. v řadě!
Číst článek
06. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Příležitost zdokonalit se! Sutnarka otevírá další ročník letní školy ArtCamp, své zkušenosti předá fotografka Libuše Jarcovjaková nebo skotská módní návrhářka z Glasgow School of Art

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni otevírá přihlášky na devatenáctý ročník letní školy umění ArtCamp, která se uskuteční od 7. do 25. července 2025. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

Akce a události