PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Masná 130 byt plný designu

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Mezi ty, kteří z Českého Krumlova dělají destinaci atraktivní i pro náročné cestovatele, patří manželé Petra Hanáková a Radek Techlovský. V roce 2018 si pár metrů od Lazebnického mostu otevřeli v ulici Masná kavárnu, která se záhy stala povinnou gastro zastávkou pro všechny milovníky kvalitní kávy i lahodných dortíků. Historický dům s úchvatnými klenutými stropy proměnili v útulný cíl nejen pro turisty, ale i pro místní. „Chceme, aby byla Masná 130 místem, kde se všichni potkají u snídaně, skvělé kávy, divadelního představení nebo sami v klidu posedí s knihou,“ přibližují zakladatelé svůj koncept. Podobný „art de vivre“ záměr se pak logicky propsal i do jejich dalšího projektu. Apartmánu Masná 130 House, který sídlí hned nad oblíbenou kavárnou.

Interiér je mix starého a nového Interiér je mix starého a nového
Interiér je mix starého a nového
Foto: Boys Play Nice

Objekt, který nikdo nechtěl

To, že budou pracovat v gastru a navrch mít ubytování, ale manželé vůbec neplánovali. A otevřeně přiznávají, že to ani zdaleka nebyl jejich sen. „Znala jsem příběh svých rodičů, kteří starý dům uprostřed Krumlova nečekaně zdědili a opravili vlastně svépomocí, ale nedokázala jsem si představit, že budu opakovat jejich osud. Stejně tak bych před osmi lety nevěřila, že někdy budeme provozovat kavárnu. Vždycky jsme byli foodies a rádi jsme cestovali, ale nikdy jsme netušili, že se jednou octneme ,na druhé straně barikádyʻ turistického a gastro podnikání,“ přiznává Petra Hanáková. Krumlov je její rodné město, ale na dlouho se s ním rozloučila a propojila svůj život s akademickou kariérou. „Učila jsem na filozofické fakultě a psala odborné knihy, které nikdo nečetl,“ říká s jistou nadsázkou. Město, které miloval i Egon Schiele a narodila se v něm třeba taky sochařka Anna Chromy nebo průkopník fotografie Karel Šmirous, ji ale stejně zlákalo zpět.

Dům v malé uličce Masná koupili ve zbědovaném stavu. Dokonce se v jeho sklepě vařil perník a v přízemí fungoval bar nevalné pověsti. „Objekt nikdo nechtěl a v realitkách nabídka visela několik let,“ přiznává Petra Hanáková. Než se objevili nadšení manželé, kteří se rozhodli dvoupatrovému domku vtisknout opět duši. Pro náročnou rekonstrukci si vetkli cíl deset let. Ten se jim v tuto chvíli daří dodržet. Ačkoliv okolnosti jsou jako při každé podobně náročné renovaci často proti nim. Především rozpočet za tu dobu překročili násobně. Když ale otevřete dveře apartmánu, pochopíte, že tyhle peníze byly investovány správně!

Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu
Manželé mají v Krumlově i oblíbenou kavárnu

Renesanční unikát

Ubytování je koncipované jako jeden dvoupokojový byt. Velkorysý prostor více než 100 m2 je plný na míru vyrobeného nábytku, lokálního designu a malých detailů, které potěší každého milovníka precizní architektury. Ostatně pod rekonstrukcí je podepsané studio ORA, které vyniká schopností vkusně, a přesto nápaditě prolnout staré s moderním. „Znali jsme z fotek jejich rekonstrukci Štajnhausu v Mikulově, a byla to láska na první pohled. Nic jiného jsme o studiu ORA vlastně nevěděli, ale nějak jsme z téhle jedné realizace tušili, že bychom mohli najít společnou řeč. A naše tušení se ukázalo jako správné,“ vypráví majitelka o začátku této úspěšné spolupráce. A nadšení jsou z ní i samotní architekti. „U rekonstrukce je nejtěžší vždy to, že člověk neví, co se objeví, a musí se přizpůsobovat procesu. Tady ale naštěstí byla jen pozitivní překvapení,“ přibližuje architekt Jan Hora.

To, co vás při vstupu do obývacího pokoje zasáhne především, je původní dřevěný strop. Celý dům datuje svůj vznik až do předhusitských dob a záměrem bylo nechat mu jeho úctyhodný genius loci i v 21. století. „V Krumlově je specifické to, že je zde velmi zachovalá střešní krajina. Město zažilo největší rozmach v renesanci. Nikdy nevyhořelo do základů a ani neprošlo od té doby zásadní proměnou. Vyřezávaný renesanční strop je opravdový unikát, ale dá se říct, že je pro Krumlov typický. Proto jsme chtěli, aby bylo zase možné jej vnímat v celku, a navrhli jsme proto odstranit příčku z 19. století,“ vysvětluje Jan Hora, co pro ně bylo při navrhování interiéru v kontextu historického místa důležité. Petra Hanáková přiznává, že je sice podobný objev historického unikátu těšil, nezbývalo ale než vytrvat v komunikaci s úřady. „Podobný objev vždy roztočí kolečko úředního dohledu, který neumí být vždy úplně nápomocný, a to i v případě, že sami chcete co nejvíc historických prvků zachovat. Bylo to náročné hlavně v období, kdy jsme pod eternitovou střechou v havarijním stavu objevili gotický krov,“ netají složitosti systému.

Dům pamatuje celá staletí Dům pamatuje celá staletí
Dům pamatuje celá staletí
Foto: Boys Play Nice

Na komplikace narážejí i díky své touze nabídnout zákazníkům vždy jen špičkové produkty. Najít kvalitní a nadčasové české sklo nebo povlečení nebyl problém, v apartmánu pak voní svíčky lokální značky Perfumed Prague, nechybí miska Republika od Maxima Velčovského nebo svítidla Dechem. Kde má zdejší průmysl ale rezervy, je výroba kosmetiky. „Nenašli jsme zatím ani u nás, ani v blízkém Rakousku nic, co by nás oslovilo. I takové drobnosti, jako jsou udržitelné hotelové pantofle nebo i třeba hezké klíčenky, je překvapivě docela těžké najít,“ upozorňují majitelé. V bíle vykachlíkované koupelně tak máte k dispozici organickou značku přírodní kosmetiky Aesop, ruce si ale můžete utřít do zdejšího brandu Lejaan. Ostatně na české značky Hanákovi dbají i ve své kavárně a espreso si zde můžete vychutnat v hrníčku od českých keramiček.

Cílem podobného projektu není nastartovat nekonečnou výměnu hostů, kteří přijedou na jednu noc a po pár hodinách město a apartmány opustí. Hanákovi od začátku toužili vytvořit unikátní prostor, kde si budete připadat jako na návštěvě u přátel, pro něž je estetika a funkční design priorita č. 1. Podobně jako když Schwarzenbergové budovali své državy s ohledem na to, aby zde přečkali generace, a zároveň mísili respekt k předešlým generacím s touhou být o krok dál. Hanákovým se podobná synergie v Masné 130 povedla. Je to citlivé, přesto odvážné místo, kde strávit pár hodin je dar.

Majitelé využili řadu lokálních značek Majitelé využili řadu lokálních značek
Majitelé využili řadu lokálních značek
Foto: Boys Play Nice
Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění