Mezi ty, kteří z Českého Krumlova dělají destinaci atraktivní i pro náročné cestovatele, patří manželé Petra Hanáková a Radek Techlovský. V roce 2018 si pár metrů od Lazebnického mostu otevřeli v ulici Masná kavárnu, která se záhy stala povinnou gastro zastávkou pro všechny milovníky kvalitní kávy i lahodných dortíků. Historický dům s úchvatnými klenutými stropy proměnili v útulný cíl nejen pro turisty, ale i pro místní. „Chceme, aby byla Masná 130 místem, kde se všichni potkají u snídaně, skvělé kávy, divadelního představení nebo sami v klidu posedí s knihou,“ přibližují zakladatelé svůj koncept. Podobný „art de vivre“ záměr se pak logicky propsal i do jejich dalšího projektu. Apartmánu Masná 130 House, který sídlí hned nad oblíbenou kavárnou.
Objekt, který nikdo nechtěl
To, že budou pracovat v gastru a navrch mít ubytování, ale manželé vůbec neplánovali. A otevřeně přiznávají, že to ani zdaleka nebyl jejich sen. „Znala jsem příběh svých rodičů, kteří starý dům uprostřed Krumlova nečekaně zdědili a opravili vlastně svépomocí, ale nedokázala jsem si představit, že budu opakovat jejich osud. Stejně tak bych před osmi lety nevěřila, že někdy budeme provozovat kavárnu. Vždycky jsme byli foodies a rádi jsme cestovali, ale nikdy jsme netušili, že se jednou octneme ,na druhé straně barikádyʻ turistického a gastro podnikání,“ přiznává Petra Hanáková. Krumlov je její rodné město, ale na dlouho se s ním rozloučila a propojila svůj život s akademickou kariérou. „Učila jsem na filozofické fakultě a psala odborné knihy, které nikdo nečetl,“ říká s jistou nadsázkou. Město, které miloval i Egon Schiele a narodila se v něm třeba taky sochařka Anna Chromy nebo průkopník fotografie Karel Šmirous, ji ale stejně zlákalo zpět.
Dům v malé uličce Masná koupili ve zbědovaném stavu. Dokonce se v jeho sklepě vařil perník a v přízemí fungoval bar nevalné pověsti. „Objekt nikdo nechtěl a v realitkách nabídka visela několik let,“ přiznává Petra Hanáková. Než se objevili nadšení manželé, kteří se rozhodli dvoupatrovému domku vtisknout opět duši. Pro náročnou rekonstrukci si vetkli cíl deset let. Ten se jim v tuto chvíli daří dodržet. Ačkoliv okolnosti jsou jako při každé podobně náročné renovaci často proti nim. Především rozpočet za tu dobu překročili násobně. Když ale otevřete dveře apartmánu, pochopíte, že tyhle peníze byly investovány správně!
Renesanční unikát
Ubytování je koncipované jako jeden dvoupokojový byt. Velkorysý prostor více než 100 m2 je plný na míru vyrobeného nábytku, lokálního designu a malých detailů, které potěší každého milovníka precizní architektury. Ostatně pod rekonstrukcí je podepsané studio ORA, které vyniká schopností vkusně, a přesto nápaditě prolnout staré s moderním. „Znali jsme z fotek jejich rekonstrukci Štajnhausu v Mikulově, a byla to láska na první pohled. Nic jiného jsme o studiu ORA vlastně nevěděli, ale nějak jsme z téhle jedné realizace tušili, že bychom mohli najít společnou řeč. A naše tušení se ukázalo jako správné,“ vypráví majitelka o začátku této úspěšné spolupráce. A nadšení jsou z ní i samotní architekti. „U rekonstrukce je nejtěžší vždy to, že člověk neví, co se objeví, a musí se přizpůsobovat procesu. Tady ale naštěstí byla jen pozitivní překvapení,“ přibližuje architekt Jan Hora.
To, co vás při vstupu do obývacího pokoje zasáhne především, je původní dřevěný strop. Celý dům datuje svůj vznik až do předhusitských dob a záměrem bylo nechat mu jeho úctyhodný genius loci i v 21. století. „V Krumlově je specifické to, že je zde velmi zachovalá střešní krajina. Město zažilo největší rozmach v renesanci. Nikdy nevyhořelo do základů a ani neprošlo od té doby zásadní proměnou. Vyřezávaný renesanční strop je opravdový unikát, ale dá se říct, že je pro Krumlov typický. Proto jsme chtěli, aby bylo zase možné jej vnímat v celku, a navrhli jsme proto odstranit příčku z 19. století,“ vysvětluje Jan Hora, co pro ně bylo při navrhování interiéru v kontextu historického místa důležité. Petra Hanáková přiznává, že je sice podobný objev historického unikátu těšil, nezbývalo ale než vytrvat v komunikaci s úřady. „Podobný objev vždy roztočí kolečko úředního dohledu, který neumí být vždy úplně nápomocný, a to i v případě, že sami chcete co nejvíc historických prvků zachovat. Bylo to náročné hlavně v období, kdy jsme pod eternitovou střechou v havarijním stavu objevili gotický krov,“ netají složitosti systému.
Na komplikace narážejí i díky své touze nabídnout zákazníkům vždy jen špičkové produkty. Najít kvalitní a nadčasové české sklo nebo povlečení nebyl problém, v apartmánu pak voní svíčky lokální značky Perfumed Prague, nechybí miska Republika od Maxima Velčovského nebo svítidla Dechem. Kde má zdejší průmysl ale rezervy, je výroba kosmetiky. „Nenašli jsme zatím ani u nás, ani v blízkém Rakousku nic, co by nás oslovilo. I takové drobnosti, jako jsou udržitelné hotelové pantofle nebo i třeba hezké klíčenky, je překvapivě docela těžké najít,“ upozorňují majitelé. V bíle vykachlíkované koupelně tak máte k dispozici organickou značku přírodní kosmetiky Aesop, ruce si ale můžete utřít do zdejšího brandu Lejaan. Ostatně na české značky Hanákovi dbají i ve své kavárně a espreso si zde můžete vychutnat v hrníčku od českých keramiček.
Cílem podobného projektu není nastartovat nekonečnou výměnu hostů, kteří přijedou na jednu noc a po pár hodinách město a apartmány opustí. Hanákovi od začátku toužili vytvořit unikátní prostor, kde si budete připadat jako na návštěvě u přátel, pro něž je estetika a funkční design priorita č. 1. Podobně jako když Schwarzenbergové budovali své državy s ohledem na to, aby zde přečkali generace, a zároveň mísili respekt k předešlým generacím s touhou být o krok dál. Hanákovým se podobná synergie v Masné 130 povedla. Je to citlivé, přesto odvážné místo, kde strávit pár hodin je dar.