PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
UPM

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Kurátoři Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová připravili výstavu, kterou otevírá nejstarší dochovaný porcelánový výrobek, koflík s nápisem „Vivat Böhmen“ z roku 1794 Kurátoři Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová připravili výstavu, kterou otevírá nejstarší dochovaný porcelánový výrobek, koflík s nápisem „Vivat Böhmen“ z roku 1794
Kurátoři Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová připravili výstavu, kterou otevírá nejstarší dochovaný porcelánový výrobek, koflík s nápisem „Vivat Böhmen“ z roku 1794

Hned při vstupu do expozice mi bylo jasné, že půjde o hutný, informacemi nabitý projekt. Vitríny plné křehkých objektů doprovázejí rozměrné zavěšené „svitky“ s texty. Zkušené kurátorské duo zvolilo výstavní klíč zaměřující se na formální vývoj a proměny tvarů, dekoru a malby. V případě širokého spektra porcelánových výrobků to ale přináší řadu problémů. Různých objektů a funkcí s nimi spojených je mnoho a v expozici chybějí opěrné body k orientaci v záplavě materiálu. Těmi by mohly být dlouhé a hutné doprovodné texty, kterých je v expozici hned šestnáct, doplněné menšími tabulkami s komentáři a velkým historickým přehledem. Jejich délka i formální jazyk jsou ale náročné a pro mnohé bude obtížné věnovat jim patřičnou pozornost i čas.

Výstavě by pravděpodobně prospělo vydání doprovodné publikace, v níž by autoři měli prostor informace rozvinout do delších esejí a výstavu od množství textu odlehčit, případně je alespoň přeformulovat do přívětivějšího jazyka. Problém ale vnímám již v samotném kurátorském klíči. Sledovat takřka výhradně formální vývoj lze dobře v některých momentech, jako je část věnovaná porcelánovým konvicím nebo tradici lázeňských koflíků. Jakmile se výstava soustředí na jeden typ produktu, dokáže i nezkušený pozorovatel ocenit tvarový vývoj a jednotlivé změny v průběhu let. Na zúženém půdorysu se navíc otevírá prostor pro sledování vazby výrobků a tehdejší společnosti, proměny statusu porcelánu jako materiálu a jeho postupné rozšíření od exkluzivity pro zámožné šlechtice po každodenní předměty v běžných domácnostech. I samotným textům takové zúžení prospívá a okamžitě se stávají čtivější. Podobně podařená je i část věnovaná litofánu, tedy tenkým prosvětleným porcelánovým deskám s reliéfními motivy.

Výstava vrcholí objekty současných tvůrců, mnohdy čerstvých absolventů a absolventek vysokých škol Výstava vrcholí objekty současných tvůrců, mnohdy čerstvých absolventů a absolventek vysokých škol
Výstava vrcholí objekty současných tvůrců, mnohdy čerstvých absolventů a absolventek vysokých škol

Po úžeji zaměřených momentech se ale výstava rychle vrací zpět k jednotlivým výčtům období a jejich specifik. To je škoda zejména v rámci reprezentace státu na světových výstavách, ať už v Chicagu, či v roce 1958 v Bruselu. Otázka „národního“ a reprezentace státu v průběhu minulých století optikou porcelánu, jenž hrál spolu s keramikou druhé housle po vyhlášeném tuzemském sklářství, by si zasloužila vlastní část výstavy a výzkum v kontextu společenských a politických přesahů designu a řemesla. 

Při vstupu do poslední části se expozice snaží komunikovat skrze interaktivní prostřený stůl a také vitrínu s produkty, které kurátoři identifikovali jako kýč. Možnost testovat porcelánové výrobky, prozkoumávat proměny stolování a s tím související zastarávání výrobků je osvěžující, na druhou stranu pokládám za promarněnou příležitost bavit se na takovém místě o udržitelnosti. Měl by zastarávat výrobek, který má potenciálně neomezenou životnost?

Interaktivní část expozice je osvěžujícím prvkem, chybí jí ale přesahy od vkusu a konzumu směrem k udržitelnosti. Interaktivní část expozice je osvěžujícím prvkem, chybí jí ale přesahy od vkusu a konzumu směrem k udržitelnosti.
Interaktivní část expozice je osvěžujícím prvkem, chybí jí ale přesahy od vkusu a konzumu směrem k udržitelnosti.

Na konci expozice se nachází pro mě osobně největší zklamání, kterým je prezentace současné generace tvůrců pracujících s porcelánem. Zde bych předpokládal nějaké vyvrcholení a pointu, případně navázání na předchozí části. Například skrze znovupoužití již zmíněné litofanie, kterou ve zjednodušené verzi Gabriel Vlach umístil na dno svých hrnků, takže je dopití nápoje spojeno s překvapivým pohledem na světelný obrazec. Nebo návaznost dobových motivů minulých století s alegoriemi covidu Moniky Martykánové, jež ve své diplomové práci skrze tradiční porcelánové figurky ilustrovala momenty z pandemie a lockdownu. Výrobky jsou místo toho naskládány vedle sebe jako přehlídka současné produkce a působí spíše do počtu k historické části expozice.

Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce
Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce

Ačkoli je „Český porcelán tří století vůbec první výstavou, která ve zkratce přibližuje vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům“, jak se lze dočíst na webu UPM, jedna jeho část je zcela opomíjena. Elektrotechnický a laboratorní porcelán je také součástí tuzemské historie a jeho estetika, zcela podřízená funkci, fascinovala již dříve. V UPM jej v širším kontextu představila v roce 1980 již Milena Lamarová na výstavě Design multi. Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice a mohl by přispět ke kurátory načrtnuté úvaze o kýči.

Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice, ale není Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice, ale není
Kontrast mezi krásným a funkčním by přitom mohl být vizuálně zajímavým momentem expozice, ale není

Výstava jako celek působí spíše jako učebnice historie českých porcelánek a jejich produkce. Z tohoto hlediska jí nelze nic moc vyčítat a může být užitečným průvodcem pro ty, kteří se užitým uměním zabývají dlouhodobě a hledají inspiraci. Ale i v tomto případě mi chybí lepší ukotvení materiálu a jeho historie do širších společenských a kulturních souvislostí. To je škoda, protože je u nás podobných výstav opravdu málo. Navíc je patrné, že je kurátorské duo odborně na vysoké úrovni. Jan Mergl a Lenka Pánková Merglová shromáždili a představili na malé ploše množství materiálu a informací a mají za sebou notný kus práce. Bez vstřícného kroku směrem k laické veřejnosti je ale expozice pro kohokoli, kdo se porcelánu a jeho historii nevěnuje, jen těžko stravitelná. Možná výstavě chyběl rozpočet k doplnění o katalog, který by výše zmíněné alespoň částečně napravil. Nebo naopak někdo, kdo by pomohl odborníkům texty a expozici lépe zpřístupnit tak, aby jejich příběh o porcelánu nebyl jen přehledem tvarového a technologického vývoje, ale ukázkou úzkého propojení materiálu, kulturní a společenské historie.

Výstava potrvá až do začátku září Výstava potrvá až do začátku září
Výstava potrvá až do začátku září




[i] Jak uvádějí v textu sami autoři výstavy, myšlen je tím porcelán vyráběn na našem území. Slovní spojení český porcelán bylo ale historicky běžně užívané spojení.

ČESKÝ PORCELÁN TŘÍ STOLETÍ
25. 04. 2024 – 08. 09. 2024
Kurátoři výstavy: Jan Mergl, Lenka Pánková Merglová
Architektonický design: Dušan Seidl
Grafický design: Martin Bušek+Dienstbier

Rubriky:

Další z rubriky

Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Jak to mají sklářští designéři se sociálními sítěmi?
Číst článek
11. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Problém jménem algoritmus. Žijeme v bublině a nedostávají se k nám věci, které by nás mohly posunout. Jaká rizika a výhody má instagram pro české designéry?

Bez nich se už neobejdeme, ale soužití s nimi přináší i řadu nepříjemností. Sociální sítě ovlivňují všechny obory a design není výjimkou. Jak s nimi pracují úspěšní lokální designéři?

Názory & polemika
Pan Maros 2
Číst článek
18. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Když všichni odejdeme, kdo změní Slovensko k lepšímu? Maroš Schmidt vede Slovenské centrum dizajnu v časech, které nejsou pro tamní kulturu příznivé

Slovensko zažívá složité časy. Situace je dramatická a mění se každým dnem. Jaký vliv budou mít kroky současné ministryně kultury na slovenský design? A jaké poučení si mohou odnést Češi? Ptáme se ředitele Slovenského centra dizajnu Maroše Schmidta.

Názory & polemika Rozhovory
Šéfredaktorka Veronika Pařízková se tentokrát zaměřila na téma menstruační chudoby
Číst článek
11. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Vložky pro všechny! Menstruační chudoba trápí i Česko, jak může pomoct design?

To, že design umí pomáhat, je známá věc. Produktů, které by ale dokázaly řešit celospolečenské problémy, je stále v českém prostředí pomálu. Topíme se pod záplavou váziček, lampiček a židliček. Co ale opravdu může pomoct obrátit ustálené principy? Třeba menstruační kalíšek!

Názory & polemika
Andrea Krejčí
Číst článek
09. 09. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Děsivý trend, který je třeba vyřešit. Andrea Krejčí se snaží zachránit etablovaný prostor GaP ve Znojmě, kde vystavují špičkoví umělci

Znojmo díky ní ožilo kvalitním designem a uměním. Andrea Krejčí stojí za realizací vyhlášeného prostoru GaP v Kollárově ulici. Ještě než začalo léto se ale od radnice dozvěděla, že jim bude zvýšen nájem. A to výrazně. Dokáží podobné projekty přežít bez podpory města?

Názory & polemika Rozhovory
Jak se na praktiky Brašnářství Tlustý dívají zakladatelé a designéři malých českých značek?
Číst článek
16. 08. 2024
Redakce
Doba čtení 7 min

Raději budu bankrotář, než lhář. Lokální výrobci reagují na kauzu Brašnářství Tlustý, může negativně ovlivnit i jejich fungování?

Tuhle kauzu minulý týden zaznamenal snad úplně každý. Nešťastný marketing Brašnářství Tlustý rezonoval ve všech médiích. Výsledek je jasný, firma ztratila renomé i kredit. Nemůže ale podobné chování negativně v očích zákazníků ovlivnit i jiné české značky?

Názory & polemika
Lightworks
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Gadesign

AKCE A UDÁLOSTI

From: Umprumshop To: You. Letošní ročník Umprumshopu se nese neostýchavě ve vánoční atmosféře. Doražte do Mikulandské, pořiďte designové dárky a poslechněte si přednášku "Unwrapping experiences" s absolventy. Vernisáž již 4. prosince!

Od 4. do 8. prosince, každý den od 11 do 20 hod.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Autentická zimní fotka na koupališti v Brně Zábrdovicích.
Číst článek
29. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 5 min

Žádná suchá data a nudný průvodce. V Brně pořádají Autentické prohlídky, netradiční koncept pomáhá poznat město skrz pivo nebo smrt

„Chceme ukázat město z různých úhlů pohledu, optikou běžných lidí a s citem pro lokální témata,“ říká ředitelka TIC Brno.

Rozhovory Design guide
Rukopisy, archiválie, výtvarná díla i knihy doplněné o díla současných audiovizuálních umělců – stálá expozice Muzea literatury umístěná v deseti sálech reprezentuje českou literaturu od národního obrození až do roku 1989.
Číst článek
27. 11. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Propojení odbornosti a kreativity na výbornou. Nedávno otevřené Muzeum Literatury dokázalo obstát, výsledkem je ambiciózní a moderní prostor, který nenudí

Požadavky na muzejní instituce se v průběhu času mění a v jistém smyslu i zpřísňují. Jako návštěvníci se obvykle chceme něco dozvědět, ale zároveň nechceme být zahlcení informacemi. Chceme kulturní zážitek a obohacení, ale současně se u toho i bavit.

Názory & polemika Design guide
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
Meat Design se poprvé přesouvá do nové lokace! Opouští bývalé Vítkovické železárny a přesouvá se do Boutique Business Inkubátoru Ostravica.
Číst článek
22. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Byla jsem smířená s tím, že Meat Design nezachráním. Karolína Skórková už 9 let buduje v Ostravě festival na podporu lokálních značek, jaké jsou největší překážky?

Karolína Skórková není designérka, přesto je hlavně její zásluha, že se slovo "design" v Ostravě stalo běžnou součástí slovníčku místních obyvatel. Meat Design Ostrava funguje s přestávkami už 9 let. Co ji vedlo k nápadu festival založit? A kdo ji nejvíc podporuje?

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika