PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
NAHAKU

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

„Naším cílem je návštěvníky nalákat na objevování brněnských příběhů i městského centra a současně rozprostřít jejich množství mimo centrální trhy,“ uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Umělecké instalace je tak možné zhlédnout jak pod širým nebem v centru města, tak i v několika brněnských kostelích nebo v rámci prohlídky Vodojemů Žlutý kopec. Desítky objektů již nyní proměňují Brno v pestrou vánoční mapu, kde se potkávají příběhy, světlo a umění. Od centrálních ulic až po nenápadná zákoutí, od chrámů po vodojemy – každé místo nabízí jiný zážitek. Jedno mají však, jak potvrzuje jeden z umělců Hynek Skoták, společné: „Světlo. Ticho. Estetiku. Vzkaz. Všechny instalace pracují s těmito faktory a podle mě dobře zapadají do zběsilého vánočního ruchu. Jsou takovými uměleckými ostrůvky první pomoci při přehlcení nákupní atmosférou. Ukazují na trochu jiný druh prožitku. Ani komerční ani církevní. Umělecký.“ Kam se tedy za trochu jiným prožitkem vydat?

Světelná instalace, která propojuje umění, upcyklaci, městskou symboliku a tradice. Zhotovena je z 11,5 kilometrů odpadových hadiček – což odpovídá vzdálenosti z náměstí Svobody na Brněnskou přehradu. Světelná instalace, která propojuje umění, upcyklaci, městskou symboliku a tradice. Zhotovena je z 11,5 kilometrů odpadových hadiček – což odpovídá vzdálenosti z náměstí Svobody na Brněnskou přehradu.
Světelná instalace, která propojuje umění, upcyklaci, městskou symboliku a tradice. Zhotovena je z 11,5 kilometrů odpadových hadiček – což odpovídá vzdálenosti z náměstí Svobody na Brněnskou přehradu.

Ulice plné příběhů 

Svou prohlídku můžete začít přímo na náměstí Svobody, kde na Skácelově kašně svítí Dračí vejce, jež je zhotoveno z 11,5 kilometrů odpadových hadiček. Studio NAHAKU tak navázalo na loňskou instalaci #drakNAHAKU, kdy pro ikonu města –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vycpaného krokodýla visícího v průjezdu Staré radnice upletlo ze stejného materiálu svetr. Nebojte se, ani tento rok o něj nepřijdete, jen obléká nový model. 

Madona (2024) / Martin Skalický Madona (2024) / Martin Skalický
Madona (2024) / Martin Skalický

Nedaleko, na nároží Radnické a Panské ulice, můžete na místě, kde stála původně socha Ježíše, obdivovat dílo Žena a dítě od Martina Skalického. „Vzhledem k tomu, že intervence jsou součástí vánočního Brna, rozhodl jsem se ji nahradit sochou, která zobrazuje archetyp ženy s dítětem, tedy Madony. Má dvě vizuální roviny: jedna představuje primitivní figurativní minimalismus, protože je vytvořena z polystyrenových zbytků, slepených PU pěnou do pravoúhlých bloků znázorňujících dvě figury. Druhá rovina je fotorealismus – pomocí vrypů do polystyrenu, hry světel a stínů a grafického rastru jsem na povrchu sochy vytvořil realistickou fotografii ženy s dítětem. Na závěr jsem sochu zaformoval a odlil z laminátu, aby odolala exteriérovým podmínkám, přičemž jsem se snažil zachovat polystyrenový vzhled, včetně barevnosti,“ popisuje svou sochu autor, jenž v ní vidí kromě symbolu mateřství a křesťanství také odraz událostí, které nás každodenně obklopují.

„Sochu lze vnímat i v kontextu současné situace ve světě plného válek, nejistot a krizí. Lidé na cestách, na útěku, ve složitých životních situacích – matky s dětmi jsou v těchto situacích nejzranitelnější. Nakonec i Ježíš Kristus se narodil na cestě, jeho rodina byla hned po jeho narození na útěku. Stejně tak může být vnímána i z materiálového hlediska, jelikož upozorňuje na ekologii a odpad, který jako spotřební společnost produkujeme,“ doplňuje.

Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták
Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták
Instalace vznikla přímo pro lehce přehlédnutelnou uličku kousek od rušného Zelného rynku. Instalace vznikla přímo pro lehce přehlédnutelnou uličku kousek od rušného Zelného rynku.
Instalace vznikla přímo pro lehce přehlédnutelnou uličku kousek od rušného Zelného rynku.

K meditaci i zamyšlení upozorňuje i instalace Co jste vy, budeme i my Hynka Skotáka, jenž skrze ni navazuje na jednu ze svých tvůrčích linek: světelné vzkazy ve veřejném prostoru. Najdete ji kousek od Zelného rynku v lehce přehlédnutelné uličce, jež vede ke Kapucínské hrobce. Toto místo nebylo vybráno náhodně. 

„Před absolvováním sochařství jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze studoval v ateliérech architektury a designu Bořka Šípka a Evy Jiřičné, širší kontext okolí je tedy po mé umělecké intervence určující faktor. Většinou vytvářím site specific instalace, které jsou součástí okolního prostoru a dost často počítám i se zapojením diváka, chodce, náhodného návštěvníka. Úzkou uličku mezi hrobkou a životem tam venku jsem si vybral záměrně, lákalo mě pracovat s její klaustrofobičností a funkcí jakéhosi nutného průchodu něčím ušmudlaným za něčím velkolepějším. Návštěvník prochází uličkou mezi dvěma křivkami srdečního tepu. Mezi životem a smrtí. Opojen svařeným vínem jde z rachotu trhů do hrobky, kde na něj čekají ti dávno mrtví. A vzkazují mu: Co jste vy, byli jsme i my a co jsme my, budete i vy! A já dodávám vzpurně: Co jste vy, budeme i my!“ vysvětluje Hynek Skoták, jež vnímá umělecké instalace ve veřejném prostoru mimo jiné jako jednu z cest, jak bojovat s vizuálním smogem.

Nápis je tvořen kovovým hořákem fungujícím na propanbutan. Nápis je tvořen kovovým hořákem fungujícím na propanbutan.
Nápis je tvořen kovovým hořákem fungujícím na propanbutan.

Posledním objektem, který můžete najít volně v ulicích Brna je také hořící nápis LOVE, o kterém jeho autor, výtvarník David Možný, říká, že je to pravděpodobně jeho jediné dílo s pozitivním sdělením! „Slovo LOVE je zvětšeninou posledního deníkového záznamu amerického spisovatele Williama S. Burroughse den před jeho smrti. ‚Love? What is it? Most natural painkiller what there is. LOVE.‘ tedy v překladu ‚Láska? Co je to? Ten nejpřirozenější lék proti bolesti jaký existuje. LÁSKA.‘ Fakt, že tento spisovatel zápasící celý život se svými démony v závěru své dramatické pouti dospěl k tomuto sdělení, je podle mě věc hodná k zamyšlení. Oheň hřeje, ale také spaluje atd.,“ přibližuje výtvarník myšlenku svého díla, které nepotřebuje složité interpretace.

Poslední deníkový záznam amerického spisovatele Williama S. Burroughse Poslední deníkový záznam amerického spisovatele Williama S. Burroughse
Poslední deníkový záznam amerického spisovatele Williama S. Burroughse

Po stopách sakrální krásy 

Skvělá spolupráce s Brněnskými kostely a farnostmi trvá s TIC Brno již od letního projektu Brno a jeho chrámy. Otázka tedy nezněla, zda ve spolupráci pokračovat, ale spíše, kdy na ní navázat. „Tato doba ztišení a rozjímání je ideální příležitostí k jejich zpřístupnění. Otevřelo se tak sedm kostelů v centru Brna, které mají pravidelnou otevírací dobu, a nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do jejich jedinečné atmosféry a propojovat duchovní tradice s vánoční náladou,” uvedla Jana Janulíková. Přístupný je kostel sv. Tomáše, kostel sv. Michala, katedrála sv. Petra a Pavla, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Janů s Loretou, kostel sv. Maří Magdalény a kostel sv. Jakuba. Právě v posledních dvou zmíněných můžete kromě sakrální krásy obdivovat také umělecké instalace.

Via Adventus, vizualizace Via Adventus, vizualizace
Via Adventus, vizualizace

Kostel sv. Jakuba ozvláštní až do 23. prosince objekt Via Adventus zabývající se otázkami spojenými s prostorem a světlem. V centrální části kostela instalované čtyři jednoduché neonové tyče mají připomínat poutnické hole svatého Jakuba. Princip instalace připomíná adventní svíčky – každou neděli se rozsvítí vždy o jednu navíc. V prostoru krovů kostela si potom určitě nenechte ujít také multimediální expozici od studia VISUALOVE.

„Umění je v mém pojetí výrazovým a komunikačním nástrojem. Lze jím vyjádřit jakékoliv téma, a tedy i to vánoční. Klíčové je pak rámování a způsob takové komunikace.“ „Umění je v mém pojetí výrazovým a komunikačním nástrojem. Lze jím vyjádřit jakékoliv téma, a tedy i to vánoční. Klíčové je pak rámování a způsob takové komunikace.“
„Umění je v mém pojetí výrazovým a komunikačním nástrojem. Lze jím vyjádřit jakékoliv téma, a tedy i to vánoční. Klíčové je pak rámování a způsob takové komunikace.“

Druhé světelné dílo hostí kostel sv. Máří Magdalény. Jak vysvětlil její autor, umělec Michal „Mižu” Mitro: „Moje světelná instalace dokresluje specifickou atmosféru kostela a zvýrazňuje její konkrétní elementy – impozantní dřevěnou konstrukci, která podpírá oltářní klenbu. Dílo obkresluje trojúhelníkovou strukturu přímo nad oltářem speciálním barevným plexisklem, které koncentruje světlo do svých hran. Práci jsem se rozhodl ponechat bez názvu, protože věřím, že je vizuálně dostatečně srozumitelná a zároveň dává prostor pro vlastní interpretace. Svým dílem chci upozornit na skrytou magii detailů, které můžeme přehlížet i přesto, že je vidíme denně. Další interpretace jsou již ve volné režii diváků.”

„Každý z mých projektů je specifický svým kontextem, formou i obsahem. V tomto se moje díla shodují a zároveň liší, stejně jako se liší zmíněné faktory. V tomto případě jde o velmi silný kontext kostela a jeho konstrukce, stejně jako kontext Vánoc.“ „Každý z mých projektů je specifický svým kontextem, formou i obsahem. V tomto se moje díla shodují a zároveň liší, stejně jako se liší zmíněné faktory. V tomto případě jde o velmi silný kontext kostela a jeho konstrukce, stejně jako kontext Vánoc.“
„Každý z mých projektů je specifický svým kontextem, formou i obsahem. V tomto se moje díla shodují a zároveň liší, stejně jako se liší zmíněné faktory. V tomto případě jde o velmi silný kontext kostela a jeho konstrukce, stejně jako kontext Vánoc.“

Umění, které vás vtáhne pod zem 

Návštěva Vodojemů Žlutý kopec vám zaručeně vyrazí dech sama o sobě. Krásu této unikátní technické památky podtrhují dvě díla, které zvýrazňují mysteriózní atmosféru tohoto místa. Vodojem 1 hostí poutavou interaktivní instalaci M50 Markéty Olšarové. Ve Vodojemu 3 pak můžete obdivovat světelný objekt Díra od designového studia Street Dog, které chytře pracuje s iluzí díky vizuálnímu principu nekonečného zrcadla. Za pomoci 18 tisíc kusů LED diod vytváří objekt geometrické tvary, které připomínají vtoky a odtoky v interiéru Vodojemů.

M50 (2024) / Markéta Olšarová M50 (2024) / Markéta Olšarová
M50 (2024) / Markéta Olšarová
Díra / autor: Ondřej Doležal (Street dog) Díra / autor: Ondřej Doležal (Street dog)
Díra / autor: Ondřej Doležal (Street dog)

Alternativa komerce 

Jak dokazuje bohatý doprovodný program vánočních trhů, adventní oslavy nemusí být jen o nakupování dárků a pití turbomoštu, i když ten k nim samozřejmě patří. Je však příjemné mít alternativu, místa k rozjímání s hlubším poselstvím. Samotní umělci nápad posílit v Brně v tomto období uměleckou stránku kvitují a vyzdvihují fakt, že pozitivně ovlivňuje vnímání veřejného prostoru mezi obyvateli i návštěvníky. „Osobně si myslím, že nezáleží na tom, k jaké příležitosti se instalace vytváří, ale na výběru lidí, kteří přinesou zajímavé nápady a dokážou je dobře realizovat. A to se určitě podařilo. Velké díky za to patří TIC Brno, konkrétně Silvii Šeborové a Marice Kupkové,” oceňuje nápad Martin Skalický. K doprovodnému programu se letos připojily i instituce jako Moravská galerie v Brně, Dům umění města Brna nebo KUMST, stejně jako kavárny v centru města a další gastro provozy, které nabízí speciální program jako opékání jablek nebo marshmallow, tvořivé workshopy, benefiční trh nebo design pop-up. 

Tak co myslíte, navnadili jsme vás dostatečně?

Design pop-up produktové tvorby KUMST komunity probíhá do 20. prosince a přístupný je každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Design pop-up produktové tvorby KUMST komunity probíhá do 20. prosince a přístupný je každý pracovní den od 9 do 16 hodin.
Design pop-up produktové tvorby KUMST komunity probíhá do 20. prosince a přístupný je každý pracovní den od 9 do 16 hodin.

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Rubriky:

Další z rubriky

Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

"Výhry mají na moji práci nulový dopad." Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusili navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory
Novinky od Lejaan si brzy budete moct prohlédnout při speciální příležitosti!
Číst článek
06. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Liberecký lovebrand uvádí novou kolekci. Výrobce povlečení Lejaan láká na hřejivé barvy i kvalitní materiály

Hotelový komfort pro každodenní spánek – to je hlavní cíl české značky Lejaan, která nabízí ucelený sortiment ložního prádla i župany, ručníky a doplňky pro útulnou domácí atmosféru.

Design & umění

AKCE A UDÁLOSTI

Identita

Do 2. února 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

"Výhry mají na moji práci nulový dopad." Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusili navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika