PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
NAHAKU

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

„Naším cílem je návštěvníky nalákat na objevování brněnských příběhů i městského centra a současně rozprostřít jejich množství mimo centrální trhy,“ uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Umělecké instalace je tak možné zhlédnout jak pod širým nebem v centru města, tak i v několika brněnských kostelích nebo v rámci prohlídky Vodojemů Žlutý kopec. Desítky objektů již nyní proměňují Brno v pestrou vánoční mapu, kde se potkávají příběhy, světlo a umění. Od centrálních ulic až po nenápadná zákoutí, od chrámů po vodojemy – každé místo nabízí jiný zážitek. Jedno mají však, jak potvrzuje jeden z umělců Hynek Skoták, společné: „Světlo. Ticho. Estetiku. Vzkaz. Všechny instalace pracují s těmito faktory a podle mě dobře zapadají do zběsilého vánočního ruchu. Jsou takovými uměleckými ostrůvky první pomoci při přehlcení nákupní atmosférou. Ukazují na trochu jiný druh prožitku. Ani komerční ani církevní. Umělecký.“ Kam se tedy za trochu jiným prožitkem vydat?

Světelná instalace, která propojuje umění, upcyklaci, městskou symboliku a tradice. Zhotovena je z 11,5 kilometrů odpadových hadiček – což odpovídá vzdálenosti z náměstí Svobody na Brněnskou přehradu. Světelná instalace, která propojuje umění, upcyklaci, městskou symboliku a tradice. Zhotovena je z 11,5 kilometrů odpadových hadiček – což odpovídá vzdálenosti z náměstí Svobody na Brněnskou přehradu.
Světelná instalace, která propojuje umění, upcyklaci, městskou symboliku a tradice. Zhotovena je z 11,5 kilometrů odpadových hadiček – což odpovídá vzdálenosti z náměstí Svobody na Brněnskou přehradu.

Ulice plné příběhů 

Svou prohlídku můžete začít přímo na náměstí Svobody, kde na Skácelově kašně svítí Dračí vejce, jež je zhotoveno z 11,5 kilometrů odpadových hadiček. Studio NAHAKU tak navázalo na loňskou instalaci #drakNAHAKU, kdy pro ikonu města –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vycpaného krokodýla visícího v průjezdu Staré radnice upletlo ze stejného materiálu svetr. Nebojte se, ani tento rok o něj nepřijdete, jen obléká nový model. 

Madona (2024) / Martin Skalický Madona (2024) / Martin Skalický
Madona (2024) / Martin Skalický

Nedaleko, na nároží Radnické a Panské ulice, můžete na místě, kde stála původně socha Ježíše, obdivovat dílo Žena a dítě od Martina Skalického. „Vzhledem k tomu, že intervence jsou součástí vánočního Brna, rozhodl jsem se ji nahradit sochou, která zobrazuje archetyp ženy s dítětem, tedy Madony. Má dvě vizuální roviny: jedna představuje primitivní figurativní minimalismus, protože je vytvořena z polystyrenových zbytků, slepených PU pěnou do pravoúhlých bloků znázorňujících dvě figury. Druhá rovina je fotorealismus – pomocí vrypů do polystyrenu, hry světel a stínů a grafického rastru jsem na povrchu sochy vytvořil realistickou fotografii ženy s dítětem. Na závěr jsem sochu zaformoval a odlil z laminátu, aby odolala exteriérovým podmínkám, přičemž jsem se snažil zachovat polystyrenový vzhled, včetně barevnosti,“ popisuje svou sochu autor, jenž v ní vidí kromě symbolu mateřství a křesťanství také odraz událostí, které nás každodenně obklopují.

„Sochu lze vnímat i v kontextu současné situace ve světě plného válek, nejistot a krizí. Lidé na cestách, na útěku, ve složitých životních situacích – matky s dětmi jsou v těchto situacích nejzranitelnější. Nakonec i Ježíš Kristus se narodil na cestě, jeho rodina byla hned po jeho narození na útěku. Stejně tak může být vnímána i z materiálového hlediska, jelikož upozorňuje na ekologii a odpad, který jako spotřební společnost produkujeme,“ doplňuje.

Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták
Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták
Instalace vznikla přímo pro lehce přehlédnutelnou uličku kousek od rušného Zelného rynku. Instalace vznikla přímo pro lehce přehlédnutelnou uličku kousek od rušného Zelného rynku.
Instalace vznikla přímo pro lehce přehlédnutelnou uličku kousek od rušného Zelného rynku.

K meditaci i zamyšlení upozorňuje i instalace Co jste vy, budeme i my Hynka Skotáka, jenž skrze ni navazuje na jednu ze svých tvůrčích linek: světelné vzkazy ve veřejném prostoru. Najdete ji kousek od Zelného rynku v lehce přehlédnutelné uličce, jež vede ke Kapucínské hrobce. Toto místo nebylo vybráno náhodně. 

„Před absolvováním sochařství jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze studoval v ateliérech architektury a designu Bořka Šípka a Evy Jiřičné, širší kontext okolí je tedy po mé umělecké intervence určující faktor. Většinou vytvářím site specific instalace, které jsou součástí okolního prostoru a dost často počítám i se zapojením diváka, chodce, náhodného návštěvníka. Úzkou uličku mezi hrobkou a životem tam venku jsem si vybral záměrně, lákalo mě pracovat s její klaustrofobičností a funkcí jakéhosi nutného průchodu něčím ušmudlaným za něčím velkolepějším. Návštěvník prochází uličkou mezi dvěma křivkami srdečního tepu. Mezi životem a smrtí. Opojen svařeným vínem jde z rachotu trhů do hrobky, kde na něj čekají ti dávno mrtví. A vzkazují mu: Co jste vy, byli jsme i my a co jsme my, budete i vy! A já dodávám vzpurně: Co jste vy, budeme i my!“ vysvětluje Hynek Skoták, jež vnímá umělecké instalace ve veřejném prostoru mimo jiné jako jednu z cest, jak bojovat s vizuálním smogem.

Nápis je tvořen kovovým hořákem fungujícím na propanbutan. Nápis je tvořen kovovým hořákem fungujícím na propanbutan.
Nápis je tvořen kovovým hořákem fungujícím na propanbutan.

Posledním objektem, který můžete najít volně v ulicích Brna je také hořící nápis LOVE, o kterém jeho autor, výtvarník David Možný, říká, že je to pravděpodobně jeho jediné dílo s pozitivním sdělením! „Slovo LOVE je zvětšeninou posledního deníkového záznamu amerického spisovatele Williama S. Burroughse den před jeho smrti. ‚Love? What is it? Most natural painkiller what there is. LOVE.‘ tedy v překladu ‚Láska? Co je to? Ten nejpřirozenější lék proti bolesti jaký existuje. LÁSKA.‘ Fakt, že tento spisovatel zápasící celý život se svými démony v závěru své dramatické pouti dospěl k tomuto sdělení, je podle mě věc hodná k zamyšlení. Oheň hřeje, ale také spaluje atd.,“ přibližuje výtvarník myšlenku svého díla, které nepotřebuje složité interpretace.

Poslední deníkový záznam amerického spisovatele Williama S. Burroughse Poslední deníkový záznam amerického spisovatele Williama S. Burroughse
Poslední deníkový záznam amerického spisovatele Williama S. Burroughse

Po stopách sakrální krásy 

Skvělá spolupráce s Brněnskými kostely a farnostmi trvá s TIC Brno již od letního projektu Brno a jeho chrámy. Otázka tedy nezněla, zda ve spolupráci pokračovat, ale spíše, kdy na ní navázat. „Tato doba ztišení a rozjímání je ideální příležitostí k jejich zpřístupnění. Otevřelo se tak sedm kostelů v centru Brna, které mají pravidelnou otevírací dobu, a nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do jejich jedinečné atmosféry a propojovat duchovní tradice s vánoční náladou,” uvedla Jana Janulíková. Přístupný je kostel sv. Tomáše, kostel sv. Michala, katedrála sv. Petra a Pavla, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Janů s Loretou, kostel sv. Maří Magdalény a kostel sv. Jakuba. Právě v posledních dvou zmíněných můžete kromě sakrální krásy obdivovat také umělecké instalace.

Via Adventus, vizualizace Via Adventus, vizualizace
Via Adventus, vizualizace

Kostel sv. Jakuba ozvláštní až do 23. prosince objekt Via Adventus zabývající se otázkami spojenými s prostorem a světlem. V centrální části kostela instalované čtyři jednoduché neonové tyče mají připomínat poutnické hole svatého Jakuba. Princip instalace připomíná adventní svíčky – každou neděli se rozsvítí vždy o jednu navíc. V prostoru krovů kostela si potom určitě nenechte ujít také multimediální expozici od studia VISUALOVE.

„Umění je v mém pojetí výrazovým a komunikačním nástrojem. Lze jím vyjádřit jakékoliv téma, a tedy i to vánoční. Klíčové je pak rámování a způsob takové komunikace.“ „Umění je v mém pojetí výrazovým a komunikačním nástrojem. Lze jím vyjádřit jakékoliv téma, a tedy i to vánoční. Klíčové je pak rámování a způsob takové komunikace.“
„Umění je v mém pojetí výrazovým a komunikačním nástrojem. Lze jím vyjádřit jakékoliv téma, a tedy i to vánoční. Klíčové je pak rámování a způsob takové komunikace.“

Druhé světelné dílo hostí kostel sv. Máří Magdalény. Jak vysvětlil její autor, umělec Michal „Mižu” Mitro: „Moje světelná instalace dokresluje specifickou atmosféru kostela a zvýrazňuje její konkrétní elementy – impozantní dřevěnou konstrukci, která podpírá oltářní klenbu. Dílo obkresluje trojúhelníkovou strukturu přímo nad oltářem speciálním barevným plexisklem, které koncentruje světlo do svých hran. Práci jsem se rozhodl ponechat bez názvu, protože věřím, že je vizuálně dostatečně srozumitelná a zároveň dává prostor pro vlastní interpretace. Svým dílem chci upozornit na skrytou magii detailů, které můžeme přehlížet i přesto, že je vidíme denně. Další interpretace jsou již ve volné režii diváků.”

„Každý z mých projektů je specifický svým kontextem, formou i obsahem. V tomto se moje díla shodují a zároveň liší, stejně jako se liší zmíněné faktory. V tomto případě jde o velmi silný kontext kostela a jeho konstrukce, stejně jako kontext Vánoc.“ „Každý z mých projektů je specifický svým kontextem, formou i obsahem. V tomto se moje díla shodují a zároveň liší, stejně jako se liší zmíněné faktory. V tomto případě jde o velmi silný kontext kostela a jeho konstrukce, stejně jako kontext Vánoc.“
„Každý z mých projektů je specifický svým kontextem, formou i obsahem. V tomto se moje díla shodují a zároveň liší, stejně jako se liší zmíněné faktory. V tomto případě jde o velmi silný kontext kostela a jeho konstrukce, stejně jako kontext Vánoc.“

Umění, které vás vtáhne pod zem 

Návštěva Vodojemů Žlutý kopec vám zaručeně vyrazí dech sama o sobě. Krásu této unikátní technické památky podtrhují dvě díla, které zvýrazňují mysteriózní atmosféru tohoto místa. Vodojem 1 hostí poutavou interaktivní instalaci M50 Markéty Olšarové. Ve Vodojemu 3 pak můžete obdivovat světelný objekt Díra od designového studia Street Dog, které chytře pracuje s iluzí díky vizuálnímu principu nekonečného zrcadla. Za pomoci 18 tisíc kusů LED diod vytváří objekt geometrické tvary, které připomínají vtoky a odtoky v interiéru Vodojemů.

M50 (2024) / Markéta Olšarová M50 (2024) / Markéta Olšarová
M50 (2024) / Markéta Olšarová
Díra / autor: Ondřej Doležal (Street dog) Díra / autor: Ondřej Doležal (Street dog)
Díra / autor: Ondřej Doležal (Street dog)

Alternativa komerce 

Jak dokazuje bohatý doprovodný program vánočních trhů, adventní oslavy nemusí být jen o nakupování dárků a pití turbomoštu, i když ten k nim samozřejmě patří. Je však příjemné mít alternativu, místa k rozjímání s hlubším poselstvím. Samotní umělci nápad posílit v Brně v tomto období uměleckou stránku kvitují a vyzdvihují fakt, že pozitivně ovlivňuje vnímání veřejného prostoru mezi obyvateli i návštěvníky. „Osobně si myslím, že nezáleží na tom, k jaké příležitosti se instalace vytváří, ale na výběru lidí, kteří přinesou zajímavé nápady a dokážou je dobře realizovat. A to se určitě podařilo. Velké díky za to patří TIC Brno, konkrétně Silvii Šeborové a Marice Kupkové,” oceňuje nápad Martin Skalický. K doprovodnému programu se letos připojily i instituce jako Moravská galerie v Brně, Dům umění města Brna nebo KUMST, stejně jako kavárny v centru města a další gastro provozy, které nabízí speciální program jako opékání jablek nebo marshmallow, tvořivé workshopy, benefiční trh nebo design pop-up. 

Tak co myslíte, navnadili jsme vás dostatečně?

Design pop-up produktové tvorby KUMST komunity probíhá do 20. prosince a přístupný je každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Design pop-up produktové tvorby KUMST komunity probíhá do 20. prosince a přístupný je každý pracovní den od 9 do 16 hodin.
Design pop-up produktové tvorby KUMST komunity probíhá do 20. prosince a přístupný je každý pracovní den od 9 do 16 hodin.

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Rubriky:

Další z rubriky

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Master of crystal

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika