PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Dominika Petrtýlová

web | instagram 

Dominika Petrtýlová je malířka, ale místo na plátna maluje na skleněné vázy. K práci se sklem ji ale přivedla náhoda. „Odmalička jsem chtěla být malířkou, dělala jsem pro to všechno. Už na základní škole jsem měla vybranou střední i vysokou uměleckou. Potíž byla v tom, že střední škola, kde bych se učila tradiční malbu, byla v Praze, a o stěhování do Prahy moji rodiče nechtěli ani slyšet. Dali mi tenkrát drsné ultimátum – výběr mezi gymnáziem ve městě, kde jsme bydleli, nebo nejbližší uměleckou školu sklářskou.Právě na sklářské škole si Dominika vybrala obor malby na sklo, z které se následně stalo její poznávací znamení. „Nejdřív jsem byla nešťastná, protože jsme se zpočátku učili jen řemeslo, ale ve druháku mi došlo, že sklo je výjimečné a já skrz něj mohu realizovat své představy,“ přiznává Dominika upřímně.

Vandal Vases Vandal Vases
Vandal Vases

Každá váza z kolekce VANDALVASE představuje jiný příběh. Všechny jsou však o setkání umění, architektury, fauny, flóry a městské kaligrafie (jak graffiti Dominika přezdívá).

Své vázy posouvá Dominika za hranice pouhého dekoračního předmětu a povyšuje je na umělecké objekty. Sama sebe vnímá jako zprostředkovatelku pocitů, myšlenek a intenzivních zážitků, které podle svého popisu zažívá při tzv. napojení na něco vyššího nebo při obyčejné fascinaci něčím. Pomocí tvorby pak tyto prožitky komunikuje: Leckdy se trápím, abych dokázala skrze svou tvorbu divákům zprostředkovat alespoň zlomek toho, co prožívám, aby alespoň na chvíli pocítili to, co cítím a vidím já. Naposledy se inspirovala Pražskými legendami, tím, jak se zvířata a rostliny přizpůsobují životu ve městě, a knihou Anna Karenina.

Lollypop Lollypop
Lollypop

Nic než radost z barev a tvoření, která ve mně dřímá, za těmito vázami hledat nemusíte,“ říká Dominika. Vázy mluví samy za sebe bezstarostným a hravým jazykem.

Lollypop Lollypop
Lollypop

Tvar vázy viděla ve svých představách v polospánku, když byla na dovolené v Basileji. Nakreslila si ho na jediný papír, co měla u sebe – jízdenku z Berouna do Prahy.



Podivnost, barevnost, symbolika – tak by Dominika vystihla svou tvorbu. Mezi její další práce patří například design svítidla, ceny, užité sklo či další umělecké objekty a instalace. Sklo ráda kombinuje s netradičními materiály, jako je karbon, plast či bronz. Promlouvám skrze tvary a barvy, ale fyzická práce s barvami je pro mě naprosto zásadní. Běžně si s každou vázou vytvořím silné citové pouto. Do malby dekoru navíc mohu skrývat osobní symboliku, anebo s barvami experimentovat. Malovat nadrceným sklem, které se barví oxidy kovů a pak se vypaluje na 560 stupňů, to je alchymie! V řemesle vidí Dominika skrytou sílu, ale zároveň i zkázu. Jak sama říká: „Nesmíte se bát překročit zajeté postupy, pak je to neuvěřitelně silné.

ARCHIVASES Karlovy Vary. Limitovaná edice váz z Karlových Varů volně navazuje na původní kolekci Archivases. Ty jsou inspirované fasádami pražských domů. ARCHIVASES Karlovy Vary. Limitovaná edice váz z Karlových Varů volně navazuje na původní kolekci Archivases. Ty jsou inspirované fasádami pražských domů.
ARCHIVASES Karlovy Vary. Limitovaná edice váz z Karlových Varů volně navazuje na původní kolekci Archivases. Ty jsou inspirované fasádami pražských domů.

A jak se Dominika cítí v oboru jako žena? „Cítím se skvěle! Ženy byly ve sklářském uměleckém oboru od začátku. V současnosti v oboru skla jako řemesla převažuje rozdělení na ženu malířku skla či tvůrkyni skleněných figurek a na muže huťáka či brusiče. To je často dané fyzickou náročností. Ve finále je to ale o tom, co chce kdo dělat, a nikdo to nebere jako výstup z dané role.

Heart of Glass Heart of Glass
Heart of Glass

Silný symbol zavěšený na zdi, do nějž si každý promítáme svůj niterný význam. Milenecké lásky, vášně, mateřství, popkulturu, náboženství nebo třeba odkaz Václava Havla. Každé srdce je jiné, stejně jako ta lidská.

Party Vase Party Vase
Party Vase

Party vases jsou parafrází rokokových porcelánových váz, které jsou bohatě zdobené a pomalované různými milostnými a erotickými náměty. Jemnost a křehký erotismus 18. století však vystřídalo opojení psychedelickými látkami a temnost století.

Hana Vopravilová

web | instagram

Bránu k designu jí otevřela Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově: „Pocházím z Ústeckého kraje, kde není žádná střední uměleckoprůmyslová škola, a tudíž jsem možnost studovat design (původně design interiéru) hledala v sousedních krajích. Nakonec mě nejvíce oslovila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově, kde jsem sklem byla čtyři roky obklopená. I když jsem zde studovala design světelných objektů, nikoliv sklářské řemeslo, u skla jako materiálu jsem posléze zůstala.“ Už na střední škole si tak Hana přičichla k základům sklářství a odtud pokračovala přímo do Ústí nad Labem na Fakultu umění a designu UJEP do ateliéru Sklo.

Hana Vopravilová Hana Vopravilová
Hana Vopravilová

Kolekce skleněných nádob je materiálním výstupem zkoumání estetického potenciálu tvarů, vzorů a struktur, které jsme na každodenní bázi zvyklí přehlížet.

PAP20 PAP20
PAP20

Papírové formy pro realizaci kolekce byly tvořeny z nalezených odpadních transportních obalů mléčných výrobků a doplněny o formy vyrobené dle vlastního návrhu vycházejícího z konstrukce několika typů vlnité lepenky.

V rámci ústeckého bakalářského studia měla Hana možnost navštěvovat huť na SUPŠS v Železném Brodě, čemuž přikládá velký význam: „Tam jsem vůbec poprvé pocítila na ,vlastní ruceʻ to, jaká práce se sklem na huti je, jak celý proces probíhá. Zde jsem též měla možnost realizovat své první experimentující nápady,“ popisuje. Svou tvorbu vnímá Hana jako proces: „Myslím si, že můj přístup se v uplynulých letech na vysoké škole různě proměňoval a proměňovat se určitě ještě bude, a je pro mě těžké ho zatím jednoznačně definovat. V posledních dvou letech ale cítím, že nejvíce inklinuji k projektům realizovaným ve sklářské huti. Kdybych svůj přístup zkusila přece jen definovat, tak cítím, že je poslední dobou založený na zvídavosti, poznávání detailů kolem nás, procesu, korigované náhodě, ale také na dlouhých zamotaných rešerších a určité nejistotě.

ART GRAM SLAM ART GRAM SLAM
ART GRAM SLAM

Design ocenění za nejlepší umělecko-
-sportovní počin roku 2022–23. Art Grand Slam je výstavní projekt organizovaný platformou Sport in Art, jehož cílem je vytvořit prostor pro přirozený dialog mezi uměním a sportem. Udělované ocenění nese myšlenku zpřístupnit sport umělcům skrze pohyb a podtrhnout téma ročníku Uvnitř pohybu.

ART GRAND SLAM ART GRAND SLAM
ART GRAND SLAM

Jak být uvnitř pohybu a aktivně ho prožívat? Vlněná sportovní čelenka, která je součástí ocenění, je klíčem k přímému dialogu umělce s pohybem, který formuje nejen lidské tělo, ale i vědomí a podvědomí.

Co ve mně stále nejvíce rezonuje a co je i aktuálně asi nejvíce vidět v mé tvorbě, je téma alternativních sklářských forem, obzvláště těch papírových. Baví mě jejich nekonečná rozmanitost. Jelikož je každá jednorázová, mohu tak tvořit nekonečno různých tvarů, ideální pro moji nerozhodnost. Stále mám v hlavě další nápady a druhy papírů, které chci využít,“ zakončuje Hana myšlenku.

Nude svítidlo na Designbloku v roce 2021 Nude svítidlo na Designbloku v roce 2021
Nude svítidlo na Designbloku v roce 2021

Svítidla Nude jsou oslavou purity technického zdroje světla a jsou koncipována jako minimalistický variabilní prvek. Jejich prototyp vznikl v roce 2021 a byl představen na Designbloku téhož roku.

Vzorky PAP20,21 Vzorky PAP20,21
Vzorky PAP20,21

Vzorník skleněných objektů je výsledkem prozkoumávání estetiky nevnímaných tvarů, vzorů a struktur kolem nás. Skleněný vzorník mapuje experiment a pilotní bádání po možnostech využití papíru pro tvarování a dekorování dekoru skla a při výrobě sklářských forem.

A jaké výhody podle Hany plynou z toho, když v oboru sklářství působíte jako žena? „Sklářský obor je velice rozmanitý. Tudíž prosadit se v oboru jako žena je různé. Záleží na tom, v jakém odvětví sklářství se chcete prosadit. Například při zpracování skla, kde jsou některé úkony, jako je hutní zpracování nebo broušení skla, fyzicky náročnější, může být prosazení pro ženy stále relativně nedostupné. Ale to narážím na řemeslo jako takové. Být v oboru jako designérka, žena, nevnímám jako nijak limitující ani zvýhodňující.

Teplo kam jdeš? Velkoplošná animace je výsledkem zamyšlení se nad komplikovanou problematikou udržitelnosti skla. Nasbíraná odpadní voda v demižónech symbolizující odkaliště, vybízí k otázce, jak využívat potenciál protékající vody (1 l/2,5 min) v provozu Teplo kam jdeš? Velkoplošná animace je výsledkem zamyšlení se nad komplikovanou problematikou udržitelnosti skla. Nasbíraná odpadní voda v demižónech symbolizující odkaliště, vybízí k otázce, jak využívat potenciál protékající vody (1 l/2,5 min) v provozu
Teplo kam jdeš? Velkoplošná animace je výsledkem zamyšlení se nad komplikovanou problematikou udržitelnosti skla. Nasbíraná odpadní voda v demižónech symbolizující odkaliště, vybízí k otázce, jak využívat potenciál protékající vody (1 l/2,5 min) v provozu

Karolína Vorlíková

portfolio | instagram

Karolínu přivedla k práci se sklem touha vyjít z komfortu a vyzkoušet něco nového. „Pamatuji si, že ještě na střední jsem si říkala, že budu pracovat se sklem. Nějakým způsobem mě ten materiál zkrátka zajímal.“ Sklo nakonec Karolína studovat nešla a skončila místo toho na designu interiéru a nábytku na FUD UJEP. Právě tam využila možnosti stáže v Ateliéru skla. „I přesto, že jsem se sklem dělala minimum, tak mě ten fakt, že držím něco hmotného v ruce a tvořím, natolik nadchl, že jsem se rozhodla pro Ateliér skla na UMPRUM,“ popisuje Karolína a dodává: Takovou zajímavostí je, že jsem původně nechtěla na umění, ale na patologii.

Zavřu oči a vidím Zavřu oči a vidím
Zavřu oči a vidím

Jak vidí svět člověk, který trpí nespavostí? Nástěnný objekt reflektuje roztříštěnost světa snového a bdělého.

Karolína Vorlíková Karolína Vorlíková
Karolína Vorlíková

Bariéra mezi světem reálným a tím uvnitř hlavy se v procesu tvorby bortí a vytváří zcela novou architekturu naší reality. Práce je reflexí na autorčinu poruchu spánku.

Sklo bere Karolína s nadhledem: „Snažím se pojmout tolik obdivovaný a honosný materiál s trochu punkovým přístupem. Velmi často nechám sklo, ať si dělá v některých momentech to, co chce. Líbí se mi pracovat s prvkem nepředvídatelnosti.

Kolekce Růžovky je inspirována moravskou babičkou, která sbírala porcelán z míst, která navštívila. Konkrétně si vybírala růžový porcelán, ale co nikdy neovlivnila, byla výzdoba. Zdobnost je na přepracovaných sběratelských kouscích vybrána intuitivně. Kolekce Růžovky je inspirována moravskou babičkou, která sbírala porcelán z míst, která navštívila. Konkrétně si vybírala růžový porcelán, ale co nikdy neovlivnila, byla výzdoba. Zdobnost je na přepracovaných sběratelských kouscích vybrána intuitivně.
Kolekce Růžovky je inspirována moravskou babičkou, která sbírala porcelán z míst, která navštívila. Konkrétně si vybírala růžový porcelán, ale co nikdy neovlivnila, byla výzdoba. Zdobnost je na přepracovaných sběratelských kouscích vybrána intuitivně.

Na střední škole vystudovala Karolína grafický design, který se poměrně dost prolíná do její tvorby. Objekty propojuji příběhem nebo ilustrací. Většina témat, která přebírám, nejsou tak optimistická, jak se na první pohled zdá – dost často to zakrývám za barevností (obzvláště růžovou), vysvětluje a doplňuje: „Při zpětném pohledu si uvědomuji, že jsem se vždy setkávala s tématem psychiky, zdraví a s různými legendami či příběhy (obzvláště v japonské tematice). Nejvíce mě oslovuje téma sebeanalýzy a uzdravení – to mě provází delší dobu, ale v minulé klauzurní práci Zavřu oči a vidím jsem se do tvorby ponořila ještě o něco více.

One Upon A Time One Upon A Time
One Upon A Time

Once Upon A Time je série skleněných produktů, které si hrají s předáváním legend a příběhů. Skrze malbu vypráví příběhy symbiózy mezi zvířetem a člověkem, doplněné brusem, který příběhy dodatečně dokresluje.

Post-party Vase Post-party Vase
Post-party Vase

Inspirace vychází z Kintsugi. Objekty na téma ,home partyʻ, kde se během divoké oslavy rozbijou různé věci. Rozbité kusy se musí společně s úklidem domácnosti dát co nejrychleji dohromady, ale díky zmatku se střepy z různých objektů smísí a vznikají náhle zcela jiné, materiálově i tvaroslovím posunuté objekty.

A jak přívětivý je podle Karolíny obor sklářství pro ženy? „Sklářství je svět sám o sobě a vstoupit do něj je ze začátku náročné pro všechny. Dokud neukážete, že něčemu nerozumíte nebo si lidsky nesednete s ostatními, tak je to samozřejmě náročnější spolupráce. Na druhou stranu jsem nikdy nepocítila jakožto žena nějakou diskriminaci. Snad jen tu silovou – některé věci jsou prostě komplikované na uzvednutí. Vnímám, že každý z nás může přispět skrze jiný úhel pohledu.

Relikviář jsou nástěnné objekty inspirované symbiózou mezi člověkem a přírodou. Ilustrace představují pozůstalosti našich předků. Na každém objektu je skeleton jakéhosi humanoida – křížence člověka a zvířete. Relikviář jsou nástěnné objekty inspirované symbiózou mezi člověkem a přírodou. Ilustrace představují pozůstalosti našich předků. Na každém objektu je skeleton jakéhosi humanoida – křížence člověka a zvířete.
Relikviář jsou nástěnné objekty inspirované symbiózou mezi člověkem a přírodou. Ilustrace představují pozůstalosti našich předků. Na každém objektu je skeleton jakéhosi humanoida – křížence člověka a zvířete.
Rubriky:

Další z rubriky

Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy.

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory
Novinky od Lejaan si brzy budete moct prohlédnout při speciální příležitosti!
Číst článek
06. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Liberecký lovebrand uvádí novou kolekci. Výrobce povlečení Lejaan láká na hřejivé barvy i kvalitní materiály.

Hotelový komfort pro každodenní spánek – to je hlavní cíl české značky Lejaan, která nabízí ucelený sortiment ložního prádla i župany, ručníky a doplňky pro útulnou domácí atmosféru.

Design & umění
Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
IKEA

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava Made by fire prodloužena do sedmého září 2025! Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku aktuálně v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea.

17. listopadu 2024 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 7. září 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

 
 
Odebírejte newsletter a nic vám neunikne.
 

Přihlášením souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů

 
 
 

Děkujeme!

Nejnovější články

Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Letošní LEMARKET se dočkal nové adresy a vypadá to, že se zabydlí na trochu déle!
Číst článek
13. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I pro nás je někdy těžké zjistit, kdo kopíruje koho. Elena Janota začala pořádat Lemarket, když jí bylo 20let - jak se v průběhu času proměnila struktura a kolik přihlášených značek odmítnou?

Už 11 let pořádá Elena Janota se svým týmem oblíbené a hlavně dlouhodobě kvalitní trhy se současným českým designem Lemarket. Jak se za tu dobu scéna proměnila? A kdo vlastně značky vybírá a jak? Zeptali jsme se předvečer dalšího ročníku, který se tentokrát koná v WPP na Letné.

Akce a události Rozhovory