PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Galerie článku (4)

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Skříně či stánky plné kytic najdete jak v okolí větších měst, tak u silnic v zapadlých vesničkách, většinou v těsné blízkosti některé z květinových farem. Mnoho prodejců volí pro svou nabídku kytic zajímavý rustikální prvek starých almar či kredencí. „Většina farmářů volí tento formát, protože je to praktické – skříň se dá zavřít, snadno se do ní upevní kasička na peníze, kbelíky na kytice, poskytuje částečnou ochranu květinám a zároveň může být esteticky zajímavým prvkem,“ popsala Markéta Jindřichovská provozující Květinový kabinet v Dolních Kounicích s tím, že skříň doplňuje textilní stříškou, která chrání květiny před deštěm a v létě před intenzivním slunečním zářením.

Zákazníci jsou většinou poctiví, shodují se prodejci

Pozoruhodné je na těchto stáncích i to, že sází na poctivost lidí. Nikdo je totiž nehlídá a zákazník platí vhozením peněz do kasičky či modernější metodou QR kódu. Jejich provozovatelé se ale shodují, že naprostá většina zákazníků je poctivých. „Všude ve světě to funguje a ač mě všichni na začátku zrazovali, tak to funguje i tady. Jen si musíme trochu více jako národ věřit,“ myslí si Tereza Pazderová z květinové farmy Polní květy, která má až na jediný případ s platbami dobré zkušenosti. „Peníze navíc jsou v kasičce skoro každý den,“ doplnila pozitivní zkušenost Nikola Al Haboubi Florianová z květinářství Něžná pivoňka.

Kveetkomat v Němčičkách stojí už pět let. Zdroj: Kveetko Kveetkomat v Němčičkách stojí už pět let. Zdroj: Kveetko
Kveetkomat v Němčičkách stojí už pět let. Zdroj: Kveetko

Některé květinové skříně jsou otevřené jen přes den, jinde seženete květiny třeba i dlouho do noci. Část stánků je otevřená každodenně, jiné fungují jen o víkendech či příležitostně. Jedno omezení ale přeci jen mají, a tím je počasí. Nemohou totiž fungovat v mrazech ani v extrémním vedru, většina z nich je tak otevřená od jara do podzimu.

Světový trend nejprve dorazil na jih Moravy

Ve světě je tento způsob prodeje květin poměrně rozšířený, u nás byla průkopnicí jihomoravská farmářka Slávka Horáček, která se inspirovala v Americe. Pro prodej květin zvolila rustikální dřevěnou skříň, která jako by vypadla z babiččiny světnice. V současnosti pod značkou Kveetkomat provozuje samoobslužný stánek v Němčičkách. Ten funguje každý den, zhruba od dubna do října, záleží na počasí. Sušené kytice či adventní výzdobu si lidé někdy mohou pořídit i po zbytek roku, proto je vždy dobré sledovat sociální sítě Kveetkomatu. Kveetkomaty plní farmářka kyticemi z rostlin vypěstovaných na vlastním poli s šetrným kapičkovým zavlažováním. V různorodých pugétech najdete jiřiny, krásenky, cínie či šalvěj.

Kvítkomat v Karlových Varech. Zdroj: Něžná pivoňka Kvítkomat v Karlových Varech. Zdroj: Něžná pivoňka
Kvítkomat v Karlových Varech. Zdroj: Něžná pivoňka

Stánek s čerstvými lokálními květinami stojí také na okraji Karlových Varů poblíž venkovní kavárny, v těsné blízkosti řeky Ohře. Také tento Kvítkomat má podobu skříně, a to v elegantní bílo-zelené barevné kombinaci. „Šlo mi mimo jiné o recyklování starého kusu nábytku,“ vysvětlila jeho provozovatelka Nikola Al Haboubi Florianová s tím, že oceňuje možnost stánek uzavřít. Své květiny prodává i v některých karlovarských kavárnách a přiznává, že obě varianty mají svá pro i proti. „Například kavárny nepodléhají tolik rozmarům počasí, ale kytic se tam vejde méně. Kvítkomat to má obráceně: kytic se tam vejde více, ale počasí neporučíme, také nemůžeme otevřít za extrémního tepla nebo za deště,“ popsala. Čerstvé květiny z farmy přiváží od dubna do října každý den kromě neděle, kdy zůstává skříň uzavřená. Volí přitom sezónní druhy s výjimkou těch, které by špatně snášely případné horko. A sama přiznává, že nejraději ze všech květin vidí v kyticích jiřiny.

Samoobslužný prodej v kavárnách. Zdroj: Polní květy Samoobslužný prodej v kavárnách. Zdroj: Polní květy
Samoobslužný prodej v kavárnách. Zdroj: Polní květy

Hned na několika místech nabízí samoobslužný prodej květinová farma Polní květy. Patří mezi ně stánek nedaleko zámku v Roudnici nad Labem, či stánky v Kavárně pod Pavlačí v Dolních Chabrech, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích a v minimlékárně ve Vražkově. „Jedním z důvodů byla touha přímého prodeje zákazníkovi, a tím zajištění kvality a čerstvosti,“ přiblížila motivaci k této formě nabídky květin Tereza Pazderová. „Sortiment poslední roky hodně profiluji právě na prodej ve stáncích. Zvláště u exteriérových stánků jsou jistá omezení na výdrž květů,“ doplnila.

Samoobslužný květinový stánek najdete také v jihomoravských Dolních Kounicích. Provozuje ho malá květinová farma Květinový kabinet, zaměřená na sezónní lokální květiny k řezu, které pěstuje ekologicky a bez chemie. „Květiny si sami pěstujeme, takže se jedná o lokální produkci s ohledem na sezónu. V samoobslužném stánku najdete to, co nám právě kvete na farmě. Pěstujeme převážně květiny vhodné k řezu, takže se počítá s tím, že ve váze vydrží,“ uvedla provozovatelka stánku Markéta Jindřichovská s tím, že květinových favoritů má hodně. „Z těch jarních oblíbených jsou to pryskyřníky, fialy a čemeřice, přes léto spíše luční, jemnější a drobné kvítky a na podzim jsou královnami určitě pestrobarevné jiřiny.“

Květinový kabinet. Zdroj: Květinový kabinet Květinový kabinet. Zdroj: Květinový kabinet
Květinový kabinet. Zdroj: Květinový kabinet

V Opavě Kvítkomat, který provozuje zdejší platforma pro vzdělávací a environmentální projekty, dokonce podporuje tamní radnice, v jejímž areálu se samoobslužný stánek nachází. Zájemci v něm najdou kytice z původních a místních druhů květin, pěstovaných v souladu s přírodou v nedalekém Lučním sadu a na několika opavských zahradách. „Na stánku jsou k dostání čerstvě uvázané kytice, které necestují přes půl světa, mají neotřelý rukopis zkušené floristky a voní jako z babiččiny zahrádky,“ láká organizace Kapradí, která Kvítkomat provozuje.

Jedna z prvních skříní s květinami se objevila ve východočeské Jaroměři. V současnosti tam floristka Kristýna Mojžíšová své kytice vystavuje na dvou místech, chodci ocení almaru na náměstí, řidiči zase tu umístěnou u hlavního tahu obcí. Obdobným způsobem své kytice prodává taky malá farma Kytky a spol. v Litovli, Květostánek od Zahrady Krásenka v jihočeských Prachaticích, Ze vsi kvítí v podhůří Orlických hor či samoobslužný stánek Květa v Novém městě nad Metují. Na svůj plot umístilo stánek také luční květinářství Vykvetlo v Mostě, květinový bar připravila Slovácká kytica v Uherském Hradišti a ve středočeských Středoklukách si lze vybrat kytičku od rodinné květinové farmy Ze záhonku. Výčet tím ale rozhodně nekončí, samoobslužný prodej nabízejí i další farmy a stánky s květinami vznikají napříč celou republikou.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Master of crystal

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika