PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Galerie článku (4)

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Skříně či stánky plné kytic najdete jak v okolí větších měst, tak u silnic v zapadlých vesničkách, většinou v těsné blízkosti některé z květinových farem. Mnoho prodejců volí pro svou nabídku kytic zajímavý rustikální prvek starých almar či kredencí. „Většina farmářů volí tento formát, protože je to praktické – skříň se dá zavřít, snadno se do ní upevní kasička na peníze, kbelíky na kytice, poskytuje částečnou ochranu květinám a zároveň může být esteticky zajímavým prvkem,“ popsala Markéta Jindřichovská provozující Květinový kabinet v Dolních Kounicích s tím, že skříň doplňuje textilní stříškou, která chrání květiny před deštěm a v létě před intenzivním slunečním zářením.

Zákazníci jsou většinou poctiví, shodují se prodejci

Pozoruhodné je na těchto stáncích i to, že sází na poctivost lidí. Nikdo je totiž nehlídá a zákazník platí vhozením peněz do kasičky či modernější metodou QR kódu. Jejich provozovatelé se ale shodují, že naprostá většina zákazníků je poctivých. „Všude ve světě to funguje a ač mě všichni na začátku zrazovali, tak to funguje i tady. Jen si musíme trochu více jako národ věřit,“ myslí si Tereza Pazderová z květinové farmy Polní květy, která má až na jediný případ s platbami dobré zkušenosti. „Peníze navíc jsou v kasičce skoro každý den,“ doplnila pozitivní zkušenost Nikola Al Haboubi Florianová z květinářství Něžná pivoňka.

Kveetkomat v Němčičkách stojí už pět let. Zdroj: Kveetko Kveetkomat v Němčičkách stojí už pět let. Zdroj: Kveetko
Kveetkomat v Němčičkách stojí už pět let. Zdroj: Kveetko

Některé květinové skříně jsou otevřené jen přes den, jinde seženete květiny třeba i dlouho do noci. Část stánků je otevřená každodenně, jiné fungují jen o víkendech či příležitostně. Jedno omezení ale přeci jen mají, a tím je počasí. Nemohou totiž fungovat v mrazech ani v extrémním vedru, většina z nich je tak otevřená od jara do podzimu.

Světový trend nejprve dorazil na jih Moravy

Ve světě je tento způsob prodeje květin poměrně rozšířený, u nás byla průkopnicí jihomoravská farmářka Slávka Horáček, která se inspirovala v Americe. Pro prodej květin zvolila rustikální dřevěnou skříň, která jako by vypadla z babiččiny světnice. V současnosti pod značkou Kveetkomat provozuje samoobslužný stánek v Němčičkách. Ten funguje každý den, zhruba od dubna do října, záleží na počasí. Sušené kytice či adventní výzdobu si lidé někdy mohou pořídit i po zbytek roku, proto je vždy dobré sledovat sociální sítě Kveetkomatu. Kveetkomaty plní farmářka kyticemi z rostlin vypěstovaných na vlastním poli s šetrným kapičkovým zavlažováním. V různorodých pugétech najdete jiřiny, krásenky, cínie či šalvěj.

Kvítkomat v Karlových Varech. Zdroj: Něžná pivoňka Kvítkomat v Karlových Varech. Zdroj: Něžná pivoňka
Kvítkomat v Karlových Varech. Zdroj: Něžná pivoňka

Stánek s čerstvými lokálními květinami stojí také na okraji Karlových Varů poblíž venkovní kavárny, v těsné blízkosti řeky Ohře. Také tento Kvítkomat má podobu skříně, a to v elegantní bílo-zelené barevné kombinaci. „Šlo mi mimo jiné o recyklování starého kusu nábytku,“ vysvětlila jeho provozovatelka Nikola Al Haboubi Florianová s tím, že oceňuje možnost stánek uzavřít. Své květiny prodává i v některých karlovarských kavárnách a přiznává, že obě varianty mají svá pro i proti. „Například kavárny nepodléhají tolik rozmarům počasí, ale kytic se tam vejde méně. Kvítkomat to má obráceně: kytic se tam vejde více, ale počasí neporučíme, také nemůžeme otevřít za extrémního tepla nebo za deště,“ popsala. Čerstvé květiny z farmy přiváží od dubna do října každý den kromě neděle, kdy zůstává skříň uzavřená. Volí přitom sezónní druhy s výjimkou těch, které by špatně snášely případné horko. A sama přiznává, že nejraději ze všech květin vidí v kyticích jiřiny.

Samoobslužný prodej v kavárnách. Zdroj: Polní květy Samoobslužný prodej v kavárnách. Zdroj: Polní květy
Samoobslužný prodej v kavárnách. Zdroj: Polní květy

Hned na několika místech nabízí samoobslužný prodej květinová farma Polní květy. Patří mezi ně stánek nedaleko zámku v Roudnici nad Labem, či stánky v Kavárně pod Pavlačí v Dolních Chabrech, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích a v minimlékárně ve Vražkově. „Jedním z důvodů byla touha přímého prodeje zákazníkovi, a tím zajištění kvality a čerstvosti,“ přiblížila motivaci k této formě nabídky květin Tereza Pazderová. „Sortiment poslední roky hodně profiluji právě na prodej ve stáncích. Zvláště u exteriérových stánků jsou jistá omezení na výdrž květů,“ doplnila.

Samoobslužný květinový stánek najdete také v jihomoravských Dolních Kounicích. Provozuje ho malá květinová farma Květinový kabinet, zaměřená na sezónní lokální květiny k řezu, které pěstuje ekologicky a bez chemie. „Květiny si sami pěstujeme, takže se jedná o lokální produkci s ohledem na sezónu. V samoobslužném stánku najdete to, co nám právě kvete na farmě. Pěstujeme převážně květiny vhodné k řezu, takže se počítá s tím, že ve váze vydrží,“ uvedla provozovatelka stánku Markéta Jindřichovská s tím, že květinových favoritů má hodně. „Z těch jarních oblíbených jsou to pryskyřníky, fialy a čemeřice, přes léto spíše luční, jemnější a drobné kvítky a na podzim jsou královnami určitě pestrobarevné jiřiny.“

Květinový kabinet. Zdroj: Květinový kabinet Květinový kabinet. Zdroj: Květinový kabinet
Květinový kabinet. Zdroj: Květinový kabinet

V Opavě Kvítkomat, který provozuje zdejší platforma pro vzdělávací a environmentální projekty, dokonce podporuje tamní radnice, v jejímž areálu se samoobslužný stánek nachází. Zájemci v něm najdou kytice z původních a místních druhů květin, pěstovaných v souladu s přírodou v nedalekém Lučním sadu a na několika opavských zahradách. „Na stánku jsou k dostání čerstvě uvázané kytice, které necestují přes půl světa, mají neotřelý rukopis zkušené floristky a voní jako z babiččiny zahrádky,“ láká organizace Kapradí, která Kvítkomat provozuje.

Jedna z prvních skříní s květinami se objevila ve východočeské Jaroměři. V současnosti tam floristka Kristýna Mojžíšová své kytice vystavuje na dvou místech, chodci ocení almaru na náměstí, řidiči zase tu umístěnou u hlavního tahu obcí. Obdobným způsobem své kytice prodává taky malá farma Kytky a spol. v Litovli, Květostánek od Zahrady Krásenka v jihočeských Prachaticích, Ze vsi kvítí v podhůří Orlických hor či samoobslužný stánek Květa v Novém městě nad Metují. Na svůj plot umístilo stánek také luční květinářství Vykvetlo v Mostě, květinový bar připravila Slovácká kytica v Uherském Hradišti a ve středočeských Středoklukách si lze vybrat kytičku od rodinné květinové farmy Ze záhonku. Výčet tím ale rozhodně nekončí, samoobslužný prodej nabízejí i další farmy a stánky s květinami vznikají napříč celou republikou.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura

AKCE A UDÁLOSTI

Identita

Do 2. února 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

"Výhry mají na moji práci nulový dopad." Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Tereza Cvrčková a její zásobník, který lze zavěsit za dveře
Číst článek
10. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Studenti ČVUT v boji s menstruační chudobou. Mladí designéři navrhli vkusné a funkční zásobníky na vložky, které lze snadno umístit na veřejné toalety

Téma menstruační chudoby bylo léta neviditelné. V poslední době začíná ve společnosti ale stále víc rezonovat. A řešit ho přicházejí i mladí designéři. V rámci školního workshopu se studenti Fakulty architektury pokusili navrhnout vkusné a funkční zásobníky na vložky a tampóny. Povedly se?

Design & umění
Designové ikony
Číst článek
08. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 4 min

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Design & umění
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění