Skříně či stánky plné kytic najdete jak v okolí větších měst, tak u silnic v zapadlých vesničkách, většinou v těsné blízkosti některé z květinových farem. Mnoho prodejců volí pro svou nabídku kytic zajímavý rustikální prvek starých almar či kredencí. „Většina farmářů volí tento formát, protože je to praktické – skříň se dá zavřít, snadno se do ní upevní kasička na peníze, kbelíky na kytice, poskytuje částečnou ochranu květinám a zároveň může být esteticky zajímavým prvkem,“ popsala Markéta Jindřichovská provozující Květinový kabinet v Dolních Kounicích s tím, že skříň doplňuje textilní stříškou, která chrání květiny před deštěm a v létě před intenzivním slunečním zářením.
Zákazníci jsou většinou poctiví, shodují se prodejci
Pozoruhodné je na těchto stáncích i to, že sází na poctivost lidí. Nikdo je totiž nehlídá a zákazník platí vhozením peněz do kasičky či modernější metodou QR kódu. Jejich provozovatelé se ale shodují, že naprostá většina zákazníků je poctivých. „Všude ve světě to funguje a ač mě všichni na začátku zrazovali, tak to funguje i tady. Jen si musíme trochu více jako národ věřit,“ myslí si Tereza Pazderová z květinové farmy Polní květy, která má až na jediný případ s platbami dobré zkušenosti. „Peníze navíc jsou v kasičce skoro každý den,“ doplnila pozitivní zkušenost Nikola Al Haboubi Florianová z květinářství Něžná pivoňka.
Některé květinové skříně jsou otevřené jen přes den, jinde seženete květiny třeba i dlouho do noci. Část stánků je otevřená každodenně, jiné fungují jen o víkendech či příležitostně. Jedno omezení ale přeci jen mají, a tím je počasí. Nemohou totiž fungovat v mrazech ani v extrémním vedru, většina z nich je tak otevřená od jara do podzimu.
Světový trend nejprve dorazil na jih Moravy
Ve světě je tento způsob prodeje květin poměrně rozšířený, u nás byla průkopnicí jihomoravská farmářka Slávka Horáček, která se inspirovala v Americe. Pro prodej květin zvolila rustikální dřevěnou skříň, která jako by vypadla z babiččiny světnice. V současnosti pod značkou Kveetkomat provozuje samoobslužný stánek v Němčičkách. Ten funguje každý den, zhruba od dubna do října, záleží na počasí. Sušené kytice či adventní výzdobu si lidé někdy mohou pořídit i po zbytek roku, proto je vždy dobré sledovat sociální sítě Kveetkomatu. Kveetkomaty plní farmářka kyticemi z rostlin vypěstovaných na vlastním poli s šetrným kapičkovým zavlažováním. V různorodých pugétech najdete jiřiny, krásenky, cínie či šalvěj.
Stánek s čerstvými lokálními květinami stojí také na okraji Karlových Varů poblíž venkovní kavárny, v těsné blízkosti řeky Ohře. Také tento Kvítkomat má podobu skříně, a to v elegantní bílo-zelené barevné kombinaci. „Šlo mi mimo jiné o recyklování starého kusu nábytku,“ vysvětlila jeho provozovatelka Nikola Al Haboubi Florianová s tím, že oceňuje možnost stánek uzavřít. Své květiny prodává i v některých karlovarských kavárnách a přiznává, že obě varianty mají svá pro i proti. „Například kavárny nepodléhají tolik rozmarům počasí, ale kytic se tam vejde méně. Kvítkomat to má obráceně: kytic se tam vejde více, ale počasí neporučíme, také nemůžeme otevřít za extrémního tepla nebo za deště,“ popsala. Čerstvé květiny z farmy přiváží od dubna do října každý den kromě neděle, kdy zůstává skříň uzavřená. Volí přitom sezónní druhy s výjimkou těch, které by špatně snášely případné horko. A sama přiznává, že nejraději ze všech květin vidí v kyticích jiřiny.
Hned na několika místech nabízí samoobslužný prodej květinová farma Polní květy. Patří mezi ně stánek nedaleko zámku v Roudnici nad Labem, či stánky v Kavárně pod Pavlačí v Dolních Chabrech, v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích a v minimlékárně ve Vražkově. „Jedním z důvodů byla touha přímého prodeje zákazníkovi, a tím zajištění kvality a čerstvosti,“ přiblížila motivaci k této formě nabídky květin Tereza Pazderová. „Sortiment poslední roky hodně profiluji právě na prodej ve stáncích. Zvláště u exteriérových stánků jsou jistá omezení na výdrž květů,“ doplnila.
Samoobslužný květinový stánek najdete také v jihomoravských Dolních Kounicích. Provozuje ho malá květinová farma Květinový kabinet, zaměřená na sezónní lokální květiny k řezu, které pěstuje ekologicky a bez chemie. „Květiny si sami pěstujeme, takže se jedná o lokální produkci s ohledem na sezónu. V samoobslužném stánku najdete to, co nám právě kvete na farmě. Pěstujeme převážně květiny vhodné k řezu, takže se počítá s tím, že ve váze vydrží,“ uvedla provozovatelka stánku Markéta Jindřichovská s tím, že květinových favoritů má hodně. „Z těch jarních oblíbených jsou to pryskyřníky, fialy a čemeřice, přes léto spíše luční, jemnější a drobné kvítky a na podzim jsou královnami určitě pestrobarevné jiřiny.“
V Opavě Kvítkomat, který provozuje zdejší platforma pro vzdělávací a environmentální projekty, dokonce podporuje tamní radnice, v jejímž areálu se samoobslužný stánek nachází. Zájemci v něm najdou kytice z původních a místních druhů květin, pěstovaných v souladu s přírodou v nedalekém Lučním sadu a na několika opavských zahradách. „Na stánku jsou k dostání čerstvě uvázané kytice, které necestují přes půl světa, mají neotřelý rukopis zkušené floristky a voní jako z babiččiny zahrádky,“ láká organizace Kapradí, která Kvítkomat provozuje.
Jedna z prvních skříní s květinami se objevila ve východočeské Jaroměři. V současnosti tam floristka Kristýna Mojžíšová své kytice vystavuje na dvou místech, chodci ocení almaru na náměstí, řidiči zase tu umístěnou u hlavního tahu obcí. Obdobným způsobem své kytice prodává taky malá farma Kytky a spol. v Litovli, Květostánek od Zahrady Krásenka v jihočeských Prachaticích, Ze vsi kvítí v podhůří Orlických hor či samoobslužný stánek Květa v Novém městě nad Metují. Na svůj plot umístilo stánek také luční květinářství Vykvetlo v Mostě, květinový bar připravila Slovácká kytica v Uherském Hradišti a ve středočeských Středoklukách si lze vybrat kytičku od rodinné květinové farmy Ze záhonku. Výčet tím ale rozhodně nekončí, samoobslužný prodej nabízejí i další farmy a stánky s květinami vznikají napříč celou republikou.