PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Pokud vím, tak vy Johano pocházíte z rodiny, která má k designu a umění dost blízko. Váš děda byl sochař a táta je designérem ve studiu Olgoj Chorchoj a vedoucím katedry designu na Umprum. Jaké bylo vyrůstat v takovém prostředí?

JOHANA: Já jsem bohužel svého dědu nezažila, tak k tomu nemám moc co říct, ale vyrůstat s tátou bylo super. Myslím si, že tím, že můj táta věděl, jaké to je se živit designem, tak se snažil, abych v životě dělala něco jiného. Co se ale týče jeho podpory nebo prostředí, do kterého jsem se díky němu dostala, tak za to jsem vděčná. Má to své výhody i nevýhody. Lidi pak na vás koukají jinak, hlavně když třeba studujete na škole, kde učí i váš táta. V tu chvíli si musíte vydobýt pozici toho, že jste se tam dostali sami a ne díky svému rodiči. Stejně ale více obdivuji lidi, jako je třeba Bára, která má rodiče, kteří nemají s designem nic společného, a tak se musela sama vypracovat.

Barbora s Johanou stojí za hravým návrhem bývalé kavárny BRAVO! v pražském Braníku. Barbora s Johanou stojí za hravým návrhem bývalé kavárny BRAVO! v pražském Braníku.
Barbora s Johanou stojí za hravým návrhem bývalé kavárny BRAVO! v pražském Braníku.

Z jakého rodinného prostředí pocházíte vy Barboro? Měla jste taky od dětství blízko k umění nebo designu? Kdo vás k němu přivedl?

BARBORA: Já jsem do svých sedmnácti žila v Chebu. Na základní škole mi asi šlo kreslení více, než zbytku třídy. Potom jsem šla ale na gympl, kde jsem od matiky, která mi moc nešla, často utíkala k umělečtějším činnostem. Pak jsme se s mámou odstěhovaly do Prahy a já začala chodit na Supšku (pozn. Střední uměleckoprůmyslová škola) na Žižkově. Do té doby jsem ani nevěděla, že existují nějaké umělecké střední školy. Myslím si, že to byla moje touha uniknout z prostředí, kde jsem nezapadala a byla nešťastná, a na Supšce jsem se najednou cítila mezi svými stejně divnými lidmi, kteří mají podobné zájmy i pohled na svět.

Mnoha dětem rodiče nedovolí studovat umění a design, protože v těchto odvětvích nevidí smysl. Měli pro takové rozhodnutí vaší rodiče pochopení?

BARBORA: Táta doufal, že půjdu na konzervatoř, protože jsem hrála od tří let na piano. Zároveň ale neměl moc času to vstřebat, protože nás bohužel tragicky opustil, když jsem na střední v Praze chodila do prvního ročníku. Vím ale, že byl pyšný, že jsem se vydala svou vlastní, pro zbytek rodiny navíc úplně neprobádanou cestou. Máma mě neúnavně podporuje celou dobu, i když si myslím, že hodně dlouho netušila, co ze mě vlastně bude. Za to jsem jí nesmírně vděčná a obdivuji ji.

JOHANA: Stejně jako Báru, i mě máma hodně podporovala. Jako dítě jsem ale měla z táty pocit, že ten úplně nefandil tomu, abych byla designérkou. V tuto chvíli, kdy už jsem taky v profesním světě, vidím všechna pozitiva i negativa oboru, a proto chápu tátovy obavy. Existují typy rodičů, kteří tlačí své děti do toho, aby dělaly, co by jako rodiče chtěli. To je ale dost kontraproduktivní, protože dítě to sice vystuduje, ale nikdy to pak nedělá. A potom jsou typy rodičů, jako jsou ti naši, kteří nám do volby nekecají. Já jsem taky ze začátku chodila na gympl, kde jsem si uvědomila, že chci vážně dělat to, co mi je blízké a šla jsem na fotku, později se přidal design.

Other Projects Studio navrhlo také interiér oblíbeného 1981 Sacondhand. Other Projects Studio navrhlo také interiér oblíbeného 1981 Sacondhand.
Other Projects Studio navrhlo také interiér oblíbeného 1981 Sacondhand.

Napadá vás, proč studium designu a umění připadá veřejnosti jako zbytečné nebo neperspektivní? Mě od něj odrazovali i učitelé na základní škole, kteří se báli, že v něm “zahodím svůj potenciál”.

BARBORA: Tak to se mi naštěstí nestalo, přišlo mi to právě spíš naopak. Cítila jsem obdiv, jako když jde někdo třeba na DAMU. Je to něco jiného, než co studuje většina. Třeba u DAMU ale lidi vědí, co jednou budete, na rozdíl od designu, dělat. Design jako slovo je sice dost nadužívané, jakýmkoliv směrem otevřete oči, všechno je designové, ale když někomu řeknete, že jste designér, tak zpravidla většinou vůbec netuší, co přesně děláte. Pořád ještě se s Johy střetáváme s tím, že musíme okolí učit, co tento obor vlastně je a taky lidi přesvědčovat o tom, že je to obor platný a pro vývoj moderní společnosti naprosto zásadní. Nejde jen o kreativu. Design je komplexní disciplína, má spoustu přesahů. A tím i velkou zodpovědnost. Čím dál častěji mám pocit, že kreativa samotná je až jakousi přidanou hodnotou celého procesu.

Světlé šedá spolu s nábytkem na míru se stala hlavním prvkem interiéru v Lískovci. Světlé šedá spolu s nábytkem na míru se stala hlavním prvkem interiéru v Lískovci.
Světlé šedá spolu s nábytkem na míru se stala hlavním prvkem interiéru v Lískovci.

Jak vnímáte aktuální střet generace svých rodičů s mladými studenty na uměleckých školách (viz petice proti vedení AVU, kauza Černický apod)? Cítíte, že generace mezi sebou hůře hledají pochopení?

BARBORA: Osobně jsem se s ničím takovým nesetkala. Přijde mi, že studenti z katedry designu bývají méně aktivističtí než studenti volného umění. Volné umění řeší větší spektrum kontroverzních témat a má za cíl v širším pojetí reagovat na otázky své doby. Navíc, pokud se v našem oboru nevydáte vyloženě cestou “art designu”, pořád jste vázáni poměrně striktním pravidlem, a tím je lidské měřítko. Design je obor, který se vztahuje k člověku. Základ naší práce je pořád stejný a je jedno, z jaké jste generace. Když už jsme ale u toho střetu generací, tak si paradoxně myslím, že my s Johy spíš spadáme do té “starší”. Jsme takoví klasici, ale jsme za to vděčné. Prošly jsme dílnami, osahaly si snad každý materiál. Teď mám pocit, že věci, které na škole vzniknou, mají být hned do portfolia a to nejlépe jako hotový produkt k prodeji. Schází mi tu odvaha zkoušet a chybovat. A chyby vás ve škole naučí nejvíc.

Barbora s Johanou ve svém studiu Barbora s Johanou ve svém studiu
Barbora s Johanou ve svém studiu

Studium jste úspěšně dokončily v ateliéru designu nábytku a interiéru na Umprum. Jak na studium vzpomínáte? Co vám přineslo?

JOHANA: Škola je především o tom, že člověk pozná dobré kontakty, které si pak nese s sebou do budoucna, ať už jsou kamarádské nebo profesní. Umprumka mi dala třeba i tady Báru.  Je to místo, kde se člověk učí stylem pokus-omyl a nabírá tak cenné zkušenosti do budoucnosti své praxe. Na škole si můžeme dovolit chybovat a vymýšlet všelijaké zdánlivě nefunkční a neřešitelné pokusy a při nich si i třeba nabít hlavu. Ale tohle všechno vás posune dál.

BARBORA: Aby člověk mohl navrhovat interiéry nebo produkty, tak k tomu školu v podstatě nepotřebuje. Jako vystudovaný designér nedostanete kulaté razítko, nejste kardiochirurg ani jaderný fyzik a tuto práci může teoreticky dělat každý. Záměrně říkám “teoreticky”. Žádná naučená znalost vám nezaručí, že budete dobrý v praxi. Ale na škole vnímám jako zásadní důraz na vnitřní osobní rozvoj. Potkávat lidi. Nechat se ovlivňovat, hecovat, inspirovat. Co nejvíce toho vyzkoušet a využít nabízené možnosti do maxima. Na to člověk potřebuje mimo lidí také vhodné prostředí a čas. Tohle vám žádný rychlokurz nabídnout nemůže. A nedokáže to ani každá vysoká škola. V tom je Umprumka svým způsobem unikátní. A já bych si strašně přála, aby to tak zůstalo co nejdéle.

Barbora s Johanou stojí za návrhem kavárny Na Klepanci, která se nachází v samém srdci Českého ráje. Barbora s Johanou stojí za návrhem kavárny Na Klepanci, která se nachází v samém srdci Českého ráje.
Barbora s Johanou stojí za návrhem kavárny Na Klepanci, která se nachází v samém srdci Českého ráje.

Johano, váš otec vede se svým kolegou Michalem Froňkem katedru designu a ateliér produktového designu na Umprum již přes 20 let a bylo tomu tedy tak i během vašeho studia. Jaké to bylo se potkávat se svým otcem ve škole?

JOHANA: Vždycky mě učili tátovi studenti a na přijímačkách jsem proto všechny znala a tykali jsme si. Pro ostatní uchazeče to muselo vypadat divně. Můj táta ale nerad míchá práci a rodinu dohromady, takže studium se od ostatních nelišilo. Nejprve jsem studovala fotografii na střední i vysoké škole a až potom jsem se začala věnovat designu. Upřímně řečeno si myslím, že tátovi ze začátku přišlo, že mi ten design tolik nejde, ale doufám, že už změnil názor.

Jan Němeček tvoří spolu s Michalem Froňkem také úspěšné designérské duo. Jejich spolupráce vzešla ze studia na Umprum, kde jste se i vy dvě o pár dekád později potkaly. Co vás přivedlo dohromady? Jednalo se o školní práci?

JOHANA: Já ani nevím. Padly jsme si prostě do noty a vymyslely si pár projektů. A pak to pokračovalo Ódou.

Projekt Óda vznikl během studia na UMPRUM. Projekt Óda vznikl během studia na UMPRUM.
Projekt Óda vznikl během studia na UMPRUM.

Plánujete rozšiřovat kolekci produktů v rámci vaší značky Óda?

JOHANA: Ódu jsme začaly dělat ještě na škole. Pak se nám ale začaly scházet interiéry, které se staly naším hlavním příjmem a proto i prioritou. Óda pořád dýchá, máme spoustu věcí v šuplíku, na které se těšíme. Jen je těžké si na to vyhradit potřebný čas.

BARBORA: No jéje! Když jsme se přestěhovaly do společného ateliéru, tak jsme měly naivní představu o tom, že budeme čtyři dny pracovat na studiových věcech a Ódě vymezíme alespoň zbylý čas. Bohužel to ale takhle jednoduše nefunguje, práce máme hodně a je tak čím dál složitější si najít čas a potřebný klid. Víme, že máme máslo na hlavě. Je ale hezké pozorovat, že i když si teď Óda žije tak trochu vlastním životem, tak ji lidé pořád mají rádi, sledují ji a máme i tak dost objednávek, přestože jsme dlouho nepředstavily nic nového. Založily jsme ji jako projekt pro radost, a proto děláme jen věci, které chceme a které cítíme tak nějak správně. Nechceme chrlit produkty jen proto, aby byly. V tom je hlavní myšlenka Ódy i její krásná svoboda. Nikdy to neměl být stres a surový money make. Teď ale samy cítíme, že nastal čas opět zpomalit a zase si udělat něco rukama. Pro sebe. Pro radost.

V Ódě najdete produkty ze skla, porcelánu nebo ze dřeva. V Ódě najdete produkty ze skla, porcelánu nebo ze dřeva.
V Ódě najdete produkty ze skla, porcelánu nebo ze dřeva.

Společně jste založily, kromě projektu Óda, také studio Other Projects, ve kterém se zabýváte převážně interiérovým a produktovým designem. Proč druhé studio vzniklo?

BARBORA: Vzniklo proto, že jsme se chtěly věnovat návrhům interiérů i produktů, ale Óda je svým konceptem hodně přísně omezená. Dává to smysl a my to nechtěly rozbíjet. Studio má široký záběr, návrhy se neřídí jednou koncepční linkou. S každým klientem přichází něco nového, je to více dynamické. S Ódou to funguje jako krásný protiklad. Název pak vznikl úplně pitomě. V té době pro nás byla Óda to hlavní a další projekty byly prostě Other Projects. A jako záložka na našem webu to vypadalo moc hezky, tak jsme to tak nechaly.

Jakému projektu se v tuto chvíli nejvíce věnujete?

JOHANA: Náš možná nejdůležitější a nejvíce citový projekt je v tuto chvíli Laichterův dům. Není to jen díky samotnému domu, ale taky díky skvělému klientovi. Paradoxně se tento projekt navrhuje mnohem jednodušeji než jiný, protože takové komplexní zadání skoro nikdy nedostaneme. Klient často přijde a jen řekne jakou má rád barvu a kde chce mít postel, ale tady je historie domu samotným konceptem. Doufáme, že třeba skrze tuto realizaci narazíme na lidi podobného typu, kteří nás osloví ke spolupráci.

Apartmán v Laichterově domě je jedním z nejnovějších projektů, na kterém duo pracovalo. Apartmán v Laichterově domě je jedním z nejnovějších projektů, na kterém duo pracovalo.
Apartmán v Laichterově domě je jedním z nejnovějších projektů, na kterém duo pracovalo.

A otázka na závěr. Jak dlouho si myslíte, že budete spolu tvořit duo? Půjdete ve šlápějích Olgoj Chorchoj a nebo budoucnost cítíte jinak?

JOHANA: Situace je teď zajímavá, kdy se spousta dvojic rozchází. Můj táta vždycky říká, že spolupráce v duu je jako manželství. A má pravdu. Přijde mi, že i v našem případě jsou občas problematičtější holčičí emoce, než to, že bychom měly jiné názory. Ale to je úplně přirozené a dá se s tím pracovat. Přijde mi, že nám to možná paradoxně funguje teď nejlépe, co nám to kdy fungovalo. Vůbec není problém, že má Bára miminko, protože na rozdíl ode mě umí pracovat i v jiném prostředí, než je náš ateliér. Je hezké vidět, kolik za jednu hodinu volného času stihne Bára věcí.

BARBORA: Jojo, s miminkem se najednou člověk každou volnou chvíli naučí využít maximálně efektivně a hlavně u toho vůbec nezvládá prokrastinovat. Myslím si, že jsme obě hodně houževnaté a tak podobně zdravě cílevědomé. A když to pracovní manželství člověk založí na dobré komunikaci, blbě to snad nedopadne. Nejdůležitější je ale podle mě úcta k tomu druhému. Pak si nikdy nedovolíte žádnou levárnu, jako neudělat svou část práce nebo začít toho druhého nějak obcházet. To je, doufám, i náš klíč k úspěchu i k spokojenému soužití.

Rubriky:

Další z rubriky

Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Milena Bartlová je historička umění, která se už přes třicet let věnuje středověkému umění, muzeologii a otázkám národní identity. V posledních letech se zaměřuje hlavně na to, jak se dějiny umění jako obor vyvíjely a jakými metodami pracují.
Číst článek
12. 02. 2025
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Velká moc s sebou nese i velkou zodpovědnost. S teoretičkou Milenou Bartlovou o smyslu národní identity, našem vztahu k historii designu i nepovedené rekonstrukci Máje

Jak spolu souvisí dějiny umělecké teorie, otázky identity a společenská odpovědnost umělců? Co nám může minulost říct o současnosti a budoucnosti umělecké tvorby? A proč je důležité připomínat širší společenský rozměr umění? I o tom hovoří historička umění Milena Bartlová v následujícím rozhovoru.

Rozhovory
Anetalozkova
Číst článek
03. 02. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

Fibromyalgie jí změnila život. Aneta Ložková strávila tři roky zjišťováním, jakou nemocí vlastně trpí, dnes o ní chce návrhářka šířit povědomí

Pracovala u Zuzany Kubíčkové a tvořila i vlastní kolekce. Když Aneta Ložková začala cítit neobvyklé bolesti v zádech a postupně v celém těle, opakovaně chodila za lékaři na psychiatrii, neurologii a další oddělení. Až nakonec zjistila, že se jedná o často přehlížené onemocnění s názvem fibromyalgie.

Rozhovory
V roce 2023 získala Kamila v soutěži Národní cena za studentský design za svůj návrh schránky ocenění Dobrý design.
Číst článek
29. 01. 2025
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Nemyslím si, že by „vločky” potřebovaly zacházení v rukavičkách, reaguje designérka Kamila Dvořáková na kritiku mladé generace. Její práce se věnují duševnímu zdraví, sexismu i rovnoprávnosti

Zapůsobila na porotu Národní ceny za studentský design. Její tvorbu jste mohli spatřit na Designbloku pod značkou Klimchi. Nebojí se experimentovat, kombinuje hravost a barvy, ale nevyhýbá se ani vážným tématům – seznamte se s Kamilou Dvořákovou!

Design & umění Rozhovory
Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Výhry mají na moji práci v Česku téměř nulový dopad. Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Master of crystal

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika