PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Setkáváme se v prosluněném středečním odpoledni nad kávou v pražských Holešovicích a od první minuty mám dojem, že naproti mně nesedí architekti a jejich klientka, ale staří přátelé. Právě vzájemné sympatie a podobný pohled na svět daly vzniknout spolupráci, které se Jolana s rodinou po předchozích zkušenostech původně obávala. 

V minulosti totiž rekonstruovali hrázděnku v Krušných horách a architektonický projekt nedopadl tak, jak si představovali. „Dneska už vím, že to bylo hodně o nás, protože jsme si navymýšleli hodně věcí, které vůbec neseděly s tím starým stavením. Zároveň tam chyběla tvůrčí invence architektů, kteří zkrátka jenom zapracovávali naše připomínky,“ dodává Jolana. Když konečně našli pro ně krásný, i když malý byt, a domluvili si hypotéku, rekonstrukci si chtěli vyřešit sami.

Díky tomu, že své stěhování z pronajatého bytu na Břevnově o ploše 85 m2 do nového dejvického bytu s rozměry 37,5 m2 začali sdílet na sociálních sítích, několik architektů se jim samo ozvalo. Ke spolupráci je ale přesvědčilo až portfolio hurá studia, což Jolana označuje za lásku na první pohled. První setkání v Dejvicích proběhlo již o pár dní později, v lednu letošního roku, a na realizaci tak bylo asi tolik času, kolik se typicky stráví jen nad studií. 

Alexandra k důvodům pro oslovení rodiny dodává: „Byla v tom zvědavost, zajímalo nás, jak to bydlení vyřeší. My jsme vlastně nabídli konzultaci, nic konkrétního. Jak jsme tak společně byt procházeli, tak jsme spolu diskutovali a vlastně jsme ten základ společně navrhli už ten pátek dopoledne to byla ta kreativní část, koncept, co šla jako po másle. Když jsme ale představy začali přenášet na papír, potýkali jsme se se spoustou technických a prostorových oříšků, které jsme museli vyřešit, aby vše mohlo vypadat tak, jak bylo v konceptu navrženo. Ty byly klíčové, náročné k dořešení a zabraly nám spoustu času. Udělali jsme 3D model, aby měli klienti lepší představu o výsledku, na něm jsme potom společně ladili detaily.“ 

Kuchyně je pro rodinný život klientů klíčovým místem. Ať už společně vaří, jedí, hrají deskové hry, nebo si jenom povídají. Bílá polička nalevo je potom jednou z přístupových cest do spacího patra rodičů Kuchyně je pro rodinný život klientů klíčovým místem. Ať už společně vaří, jedí, hrají deskové hry, nebo si jenom povídají. Bílá polička nalevo je potom jednou z přístupových cest do spacího patra rodičů
Kuchyně je pro rodinný život klientů klíčovým místem. Ať už společně vaří, jedí, hrají deskové hry, nebo si jenom povídají. Bílá polička nalevo je potom jednou z přístupových cest do spacího patra rodičů

Architekti na scénu

Zadání pro Alexandru a Jakuba tak bylo poměrně prosté: maximální využití dřeva, zachování vzdušnosti prostoru, soukromý kout pro každého člena domácnosti, pracovní stůl pro Matyho, plnohodnotná kuchyň s dostatkem místa na vaření a prostor, kde může rodina trávit čas společně. Rodina se zároveň dohodla, že chce jít cestou životního minimalismu, a ze starého bytu si tak každý přinese pouze jednu krabici s osobními věcmi a druhou s oblečením –⁠⁠⁠⁠⁠ odpadla tak nutnost vymýšlení rozsáhlých úložných prostor. Stejně tak se synové Joly a Matyho shodli na tom, že mohou psací stůl a místo pro oblečení sdílet a nepotřebují každý své. Požadavkem rodiny zároveň bylo to, aby se nepracovalo s výklopným nábytkem, který pro sebe nevnímají jako funkční řešení.

Z architektonického hlediska bylo podle Alexandry a Jakuba o to snazší zařizovat i takto malý byt, protože klienti jasně věděli, jak žijí a jak žít chtějí. Ne pro všechny by například bylo aplikovatelné to, že se rodinný život odehrává převážně v kuchyni, ať u společného vaření, jídla, učení se, hraní her a podobně. Ne každý by také dokázal spát hned nad kuchyní. Právě nad kuchyňským koutem vznikl prostor pro spaní rodičů, na ten navazuje pochozí vodorovná síť, díky které je možné dostat se až k oknu a ke knihovně na opačném konci místnosti. Dětský pokoj je pomyslně rozdělen na čtyři části, takzvané kajutky. Tři z nich tvoří rozšířená místa pro spaní s poličkou na osobní věci a se zásuvkami, čtvrtá z nich slouží jako sdílený prostor. Vložené patro je opět doplněno tentokrát šikmo zavěšenou sítí, na které lze pohodlně číst a relaxovat.

Dětský pokoj tvoří tzv. kajutky, ve kterých má každý ze synů integrovanou poličku na osobní věci, zásuvky pro elektroniku a podobně. Naproti horním kajutkám je napnutá síť na sezení Dětský pokoj tvoří tzv. kajutky, ve kterých má každý ze synů integrovanou poličku na osobní věci, zásuvky pro elektroniku a podobně. Naproti horním kajutkám je napnutá síť na sezení
Dětský pokoj tvoří tzv. kajutky, ve kterých má každý ze synů integrovanou poličku na osobní věci, zásuvky pro elektroniku a podobně. Naproti horním kajutkám je napnutá síť na sezení

Při pročítání těchto řádků je přitom nadmíru jasné, že popsané řešení není univerzálně aplikovatelné a zejména u malých bytů kopíruje výsledné řešení povahu a způsob života klienta. V tomto případě hrály podstatnou roli i vysoké stropy, které se podařilo díky odstranění původního sádrokartonu zvýšit až na 3,30 m, což architektům v podstatě umožnilo vložit snížené patro a zvětšit využitelnou plochu téměř na dvojnásobek. Vestavné konstrukce byly minimalizovány díky skryté ocelové konstrukci, i přes svou subtilnost potom patro skrývá množství úložných prostor. Neoddiskutovatelnou výhodou je také to, že k bytu náleží dvorek o velikosti bezmála 40 m2, přičemž takových bytů je v Praze minimum.

Klíčový aspekt navrhování malých prostor

Co se týče architektonického řešení obytných prostor jakékoliv velikosti, je podle Alexandry možná nejdůležitější fáze předcházející samotnému navrhování. Prvním krokem by vždy měla být sebereflexe klienta –⁠⁠⁠⁠⁠ když vím, jak žiju, a mám uspořádané priority, můžu to sdělit dál, zbavit se zbytečných prvků a naopak podpořit ty, které jsou pro klienta důležité, a investovat do nich: „Oslovuje nás dost klientů s tím, že chtějí jenom něco malého, malý domeček. Ale pak se v procesu navrhování ozývají hlasy jako ‚ještě trošku zvětšíme dětský pokojíček, ještě pracovna by byla dobráʻ, a tak se to pořád nabaluje a původní myšlenka minimálního bydlení se vytrácí tím, že klient nemá jiné než finanční limity. Stěhovat se do menšího bydlení a hledat kompromisy chce zároveň určitou dávku odvahy a my jsme měli štěstí, že ta Jole a Matymu nechyběla.“ 

Při stěhování do menších prostor by zároveň nemělo jít o to, poskládat všechen původní nábytek na menší podlahovou plochu. Jedná se naopak o příležitost k uvědomění si toho, které věci využívám a kterých se naopak mohu vzdát. Ne každá rodina se schází v obýváku, někdo rád vaří, jiný si objednává donášku a potřebuje hlavně velkou pracovnu a podobně. Právě toto uvědomění se odráží i v mottu hurá studia Pomáháme vám bydlet, pracovat a žít podle vašich představ.

Edukace a ekologie

Jak Alexandra doplňuje, nejhorším výchozím bodem je, pokud klient neví, co chce, a projekt má v čase tendenci bobtnat, protože nereflektuje životní potřeby klienta, ale obecně zažité stereotypy, které máme s bydlením spojené, které násobí sociální tlak. Jakub dodává, že řešení prostor je zároveň vždy poplatné době, v níž vzniká, a souvisí zejména se změnou životního stylu. Například skladovací a spížní prostory lze v městském bytě minimalizovat díky tomu, že zde existuje množství obchodů v dochozí vzdálenosti od bytu nebo rozvážkové služby s expresním doručením. 

Stejně tak se mění i prostorové potřeby klientů – přibývají požadavky na začlenění pracoven díky stále častější možnosti home officu, stejně tak architekti vnímají i proměnu způsobu trávení volného času klientů, kdy se například z obývacích pokojů postupně vytrácejí televize. Alexandra upřesňuje: „Tyto specifické podmínky se snažíme v diskusích s klienty reflektovat, ale v konečném důsledku je to něco, na co si musejí přijít sami a vztáhnout to na svůj životní styl.“ S tím souvisejí také ekologické aspekty výstavby a odpovědné přemýšlení o tom, kolik prostoru pro své potřeby potřebujeme zastavět a jestli u novostaveb opravdu potřebujeme naddimenzovat všechny prostory domu, protože prostě můžeme.

Hlavním doporučením tak je uvědomit si jedinečná specifika a možnosti každého prostoru a vztáhnout je do kontextu vlastního života. Promyslet si, co všechno k životu nezbytně potřebuji, co mi v bydlení dělá největší radost, a co mohu naopak proti všeobecně zažitým normám minimalizovat, nebo dokonce vypustit. Toto je poté ono zadání, které může architekt klientovi pomoci zhmotnit do konkrétního návrhu prostor.

Na projektu zmíněného bytu s plochou 37,5 m2 je fascinující právě to, že se podařilo zadání udržet v původním rozsahu a že projekt otevírá společenskou diskusi týkající se velikosti prostoru nutného k životu. Jolaně a Matějovi tak chodí jak zprávy od lidí, kteří žijí převážně v rodinných domech mimo Prahu a koncept bydlení na malém prostoru je pro ně přinejmenším nepochopitelný, tak zprávy od rodin, které v malých prostorech fungují a doteď se za to možná i styděly. Jolana a její rodina samy sobě přezdívají Sardinky a chtějí dokumentovat i proces svého stěhování a bydlení v takto malých prostorách a ukázat, že minimalismus a bydlení ve svém i za cenu menších prostor mohou být cestou.

Rubriky:

Další z rubriky

Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní.

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan.

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Bohdašín
Číst článek
07. 10. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

S úctou k tradici. Na úpatí Jestřebích hor stojí statek Bohdašín, kterému majitelé vtiskli harmonický genius loci

Je to kraj, kde se narodili velikáni české literatury. Ve zdejších kopcích se procházel Čapek i Škvorecký. Kouzlo má zdejší příroda stále. A nyní navíc přibyl další důvod, proč se vydat na víkend právě sem – nově opravený statek Bohdašín 17.

Interiér & architektura
Budova Dřeváku
Číst článek
04. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Největší bytový dům ze dřeva vyroste v ČR. Dřevák od studia Jakub Cigler Architekti sází na udržitelnost i vysoký standard bydlení

Zpráva o švýcarském mrakodrapu od dánského studia SHL jistě před lety vyrazila všem dech. Bylo to především tím, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Nyní se takové dočkáme i my. Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát doposud největším bytovým domem ze dřeva v České Republice.

Interiér & architektura
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým
Číst článek
02. 10. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Interiér & architektura
Firma Janošík překračuje hranice možného s rámy Paranormal
Číst článek
30. 09. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Nic není nemožné. Rodinná firma Janošík vyrábí okna, která váží tunu, ale překvapí svojí subtilností

Rodinná firma Janošík z Valašska se specializuje na výrobu oken. A to ne ledajakých. Dlouhodobě se ji daří posouvat hranice možného. Okna jsou v jejich případě synonymem estetické dokonalosti.

Interiér & architektura
IKEA
Kare design
Prospanek.cz
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava Made by fire prodloužena do sedmého září 2025! Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku aktuálně v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea.

17. listopadu 2024 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 7. září 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset se let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130. let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Letošní LEMARKET se dočkal nové adresy a vypadá to, že se zabydlí na trochu déle!
Číst článek
13. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I pro nás je někdy těžké zjistit, kdo kopíruje koho. Elena Janota začala pořádat Lemarket, když jí bylo 20let - jak se v průběhu času proměnila struktura a kolik přihlášených značek odmítnou?

Už 11 let pořádá Elena Janota se svým týmem oblíbené a hlavně dlouhodobě kvalitní trhy se současným českým designem Lemarket. Jak se za tu dobu scéna proměnila? A kdo vlastně značky vybírá a jak? Zeptali jsme se předvečer dalšího ročníku, který se tentokrát koná v WPP na Letné.

Akce a události Rozhovory
Stromky z prořezávky českých lesů. Nejsou úplně dokonalé, zato mají osobité tvary a voní lesem. Neskončí jako odpad, ale můžou o Vánocích dělat parádu u vás doma.
Číst článek
13. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Stylový advent v Holešovické tržnici. V areálu bývalých jatek vás čeká vánoční promítání filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i možnost vyfotit psy ve vánočním oblečku

Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici!

Akce a události
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy.

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní.

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Novinky od Lejaan si brzy budete moct prohlédnout při speciální příležitosti!
Číst článek
06. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Liberecký lovebrand uvádí novou kolekci. Výrobce povlečení Lejaan láká na hřejivé barvy i kvalitní materiály.

Hotelový komfort pro každodenní spánek – to je hlavní cíl české značky Lejaan, která nabízí ucelený sortiment ložního prádla i župany, ručníky a doplňky pro útulnou domácí atmosféru.

Design & umění
Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast