PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Setkáváme se v prosluněném středečním odpoledni nad kávou v pražských Holešovicích a od první minuty mám dojem, že naproti mně nesedí architekti a jejich klientka, ale staří přátelé. Právě vzájemné sympatie a podobný pohled na svět daly vzniknout spolupráci, které se Jolana s rodinou po předchozích zkušenostech původně obávala. 

V minulosti totiž rekonstruovali hrázděnku v Krušných horách a architektonický projekt nedopadl tak, jak si představovali. „Dneska už vím, že to bylo hodně o nás, protože jsme si navymýšleli hodně věcí, které vůbec neseděly s tím starým stavením. Zároveň tam chyběla tvůrčí invence architektů, kteří zkrátka jenom zapracovávali naše připomínky,“ dodává Jolana. Když konečně našli pro ně krásný, i když malý byt, a domluvili si hypotéku, rekonstrukci si chtěli vyřešit sami.

Díky tomu, že své stěhování z pronajatého bytu na Břevnově o ploše 85 m2 do nového dejvického bytu s rozměry 37,5 m2 začali sdílet na sociálních sítích, několik architektů se jim samo ozvalo. Ke spolupráci je ale přesvědčilo až portfolio hurá studia, což Jolana označuje za lásku na první pohled. První setkání v Dejvicích proběhlo již o pár dní později, v lednu letošního roku, a na realizaci tak bylo asi tolik času, kolik se typicky stráví jen nad studií. 

Alexandra k důvodům pro oslovení rodiny dodává: „Byla v tom zvědavost, zajímalo nás, jak to bydlení vyřeší. My jsme vlastně nabídli konzultaci, nic konkrétního. Jak jsme tak společně byt procházeli, tak jsme spolu diskutovali a vlastně jsme ten základ společně navrhli už ten pátek dopoledne to byla ta kreativní část, koncept, co šla jako po másle. Když jsme ale představy začali přenášet na papír, potýkali jsme se se spoustou technických a prostorových oříšků, které jsme museli vyřešit, aby vše mohlo vypadat tak, jak bylo v konceptu navrženo. Ty byly klíčové, náročné k dořešení a zabraly nám spoustu času. Udělali jsme 3D model, aby měli klienti lepší představu o výsledku, na něm jsme potom společně ladili detaily.“ 

Kuchyně je pro rodinný život klientů klíčovým místem. Ať už společně vaří, jedí, hrají deskové hry, nebo si jenom povídají. Bílá polička nalevo je potom jednou z přístupových cest do spacího patra rodičů Kuchyně je pro rodinný život klientů klíčovým místem. Ať už společně vaří, jedí, hrají deskové hry, nebo si jenom povídají. Bílá polička nalevo je potom jednou z přístupových cest do spacího patra rodičů
Kuchyně je pro rodinný život klientů klíčovým místem. Ať už společně vaří, jedí, hrají deskové hry, nebo si jenom povídají. Bílá polička nalevo je potom jednou z přístupových cest do spacího patra rodičů

Architekti na scénu

Zadání pro Alexandru a Jakuba tak bylo poměrně prosté: maximální využití dřeva, zachování vzdušnosti prostoru, soukromý kout pro každého člena domácnosti, pracovní stůl pro Matyho, plnohodnotná kuchyň s dostatkem místa na vaření a prostor, kde může rodina trávit čas společně. Rodina se zároveň dohodla, že chce jít cestou životního minimalismu, a ze starého bytu si tak každý přinese pouze jednu krabici s osobními věcmi a druhou s oblečením –⁠⁠⁠⁠⁠ odpadla tak nutnost vymýšlení rozsáhlých úložných prostor. Stejně tak se synové Joly a Matyho shodli na tom, že mohou psací stůl a místo pro oblečení sdílet a nepotřebují každý své. Požadavkem rodiny zároveň bylo to, aby se nepracovalo s výklopným nábytkem, který pro sebe nevnímají jako funkční řešení.

Z architektonického hlediska bylo podle Alexandry a Jakuba o to snazší zařizovat i takto malý byt, protože klienti jasně věděli, jak žijí a jak žít chtějí. Ne pro všechny by například bylo aplikovatelné to, že se rodinný život odehrává převážně v kuchyni, ať u společného vaření, jídla, učení se, hraní her a podobně. Ne každý by také dokázal spát hned nad kuchyní. Právě nad kuchyňským koutem vznikl prostor pro spaní rodičů, na ten navazuje pochozí vodorovná síť, díky které je možné dostat se až k oknu a ke knihovně na opačném konci místnosti. Dětský pokoj je pomyslně rozdělen na čtyři části, takzvané kajutky. Tři z nich tvoří rozšířená místa pro spaní s poličkou na osobní věci a se zásuvkami, čtvrtá z nich slouží jako sdílený prostor. Vložené patro je opět doplněno tentokrát šikmo zavěšenou sítí, na které lze pohodlně číst a relaxovat.

Dětský pokoj tvoří tzv. kajutky, ve kterých má každý ze synů integrovanou poličku na osobní věci, zásuvky pro elektroniku a podobně. Naproti horním kajutkám je napnutá síť na sezení Dětský pokoj tvoří tzv. kajutky, ve kterých má každý ze synů integrovanou poličku na osobní věci, zásuvky pro elektroniku a podobně. Naproti horním kajutkám je napnutá síť na sezení
Dětský pokoj tvoří tzv. kajutky, ve kterých má každý ze synů integrovanou poličku na osobní věci, zásuvky pro elektroniku a podobně. Naproti horním kajutkám je napnutá síť na sezení

Při pročítání těchto řádků je přitom nadmíru jasné, že popsané řešení není univerzálně aplikovatelné a zejména u malých bytů kopíruje výsledné řešení povahu a způsob života klienta. V tomto případě hrály podstatnou roli i vysoké stropy, které se podařilo díky odstranění původního sádrokartonu zvýšit až na 3,30 m, což architektům v podstatě umožnilo vložit snížené patro a zvětšit využitelnou plochu téměř na dvojnásobek. Vestavné konstrukce byly minimalizovány díky skryté ocelové konstrukci, i přes svou subtilnost potom patro skrývá množství úložných prostor. Neoddiskutovatelnou výhodou je také to, že k bytu náleží dvorek o velikosti bezmála 40 m2, přičemž takových bytů je v Praze minimum.

Klíčový aspekt navrhování malých prostor

Co se týče architektonického řešení obytných prostor jakékoliv velikosti, je podle Alexandry možná nejdůležitější fáze předcházející samotnému navrhování. Prvním krokem by vždy měla být sebereflexe klienta –⁠⁠⁠⁠⁠ když vím, jak žiju, a mám uspořádané priority, můžu to sdělit dál, zbavit se zbytečných prvků a naopak podpořit ty, které jsou pro klienta důležité, a investovat do nich: „Oslovuje nás dost klientů s tím, že chtějí jenom něco malého, malý domeček. Ale pak se v procesu navrhování ozývají hlasy jako ‚ještě trošku zvětšíme dětský pokojíček, ještě pracovna by byla dobráʻ, a tak se to pořád nabaluje a původní myšlenka minimálního bydlení se vytrácí tím, že klient nemá jiné než finanční limity. Stěhovat se do menšího bydlení a hledat kompromisy chce zároveň určitou dávku odvahy a my jsme měli štěstí, že ta Jole a Matymu nechyběla.“ 

Při stěhování do menších prostor by zároveň nemělo jít o to, poskládat všechen původní nábytek na menší podlahovou plochu. Jedná se naopak o příležitost k uvědomění si toho, které věci využívám a kterých se naopak mohu vzdát. Ne každá rodina se schází v obýváku, někdo rád vaří, jiný si objednává donášku a potřebuje hlavně velkou pracovnu a podobně. Právě toto uvědomění se odráží i v mottu hurá studia Pomáháme vám bydlet, pracovat a žít podle vašich představ.

Edukace a ekologie

Jak Alexandra doplňuje, nejhorším výchozím bodem je, pokud klient neví, co chce, a projekt má v čase tendenci bobtnat, protože nereflektuje životní potřeby klienta, ale obecně zažité stereotypy, které máme s bydlením spojené, které násobí sociální tlak. Jakub dodává, že řešení prostor je zároveň vždy poplatné době, v níž vzniká, a souvisí zejména se změnou životního stylu. Například skladovací a spížní prostory lze v městském bytě minimalizovat díky tomu, že zde existuje množství obchodů v dochozí vzdálenosti od bytu nebo rozvážkové služby s expresním doručením. 

Stejně tak se mění i prostorové potřeby klientů – přibývají požadavky na začlenění pracoven díky stále častější možnosti home officu, stejně tak architekti vnímají i proměnu způsobu trávení volného času klientů, kdy se například z obývacích pokojů postupně vytrácejí televize. Alexandra upřesňuje: „Tyto specifické podmínky se snažíme v diskusích s klienty reflektovat, ale v konečném důsledku je to něco, na co si musejí přijít sami a vztáhnout to na svůj životní styl.“ S tím souvisejí také ekologické aspekty výstavby a odpovědné přemýšlení o tom, kolik prostoru pro své potřeby potřebujeme zastavět a jestli u novostaveb opravdu potřebujeme naddimenzovat všechny prostory domu, protože prostě můžeme.

Hlavním doporučením tak je uvědomit si jedinečná specifika a možnosti každého prostoru a vztáhnout je do kontextu vlastního života. Promyslet si, co všechno k životu nezbytně potřebuji, co mi v bydlení dělá největší radost, a co mohu naopak proti všeobecně zažitým normám minimalizovat, nebo dokonce vypustit. Toto je poté ono zadání, které může architekt klientovi pomoci zhmotnit do konkrétního návrhu prostor.

Na projektu zmíněného bytu s plochou 37,5 m2 je fascinující právě to, že se podařilo zadání udržet v původním rozsahu a že projekt otevírá společenskou diskusi týkající se velikosti prostoru nutného k životu. Jolaně a Matějovi tak chodí jak zprávy od lidí, kteří žijí převážně v rodinných domech mimo Prahu a koncept bydlení na malém prostoru je pro ně přinejmenším nepochopitelný, tak zprávy od rodin, které v malých prostorech fungují a doteď se za to možná i styděly. Jolana a její rodina samy sobě přezdívají Sardinky a chtějí dokumentovat i proces svého stěhování a bydlení v takto malých prostorách a ukázat, že minimalismus a bydlení ve svém i za cenu menších prostor mohou být cestou.

Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika