PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Jejich slavnou minulost připomínají zápisy v kronikách, obrazy na stěnách a zachované artefakty, které vyprávějí o časech rozkvětu. Některé z těchto historických budov čelily těžkým zkouškám. Zámky trpěly působením času, ale i necitlivým zacházením během komunistické éry, mnohé z nich se ocitly na pokraji zániku. Díky obnovám však znovu ožívají a nabízejí návštěvníkům možnost obdivovat jejich neopakovatelnou atmosféru a historickou hodnotu.


Červený Zámek v Hradci nad Moravicí

Na území Moravy stojí Zámek Hradec nad Moravicí. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších zámeckých komplexů v České republice, který byl v roce 2001 vyhlášen národní kulturní památkou. Jeho součástí je Červený zámek, Bílý zámek, Bílá věž a rozlehlý park. 

V letech 2017–2019 proběhla pod vedením architektů z atelier38 první etapa rekonstrukce a památkové obnovy objektu Červený zámek, která řešila staticky ohrožené části objektu, včetně zdiva, kleneb, vyhlídkových prvků a krovů. Součástí prací byla také výměna střešní krytiny, vikýřů a úpravy nádvoří.

Červený zámek Hradec nad Moravicí je typický svou výraznou fasádou. Červený zámek Hradec nad Moravicí je typický svou výraznou fasádou.
Červený zámek Hradec nad Moravicí je typický svou výraznou fasádou.

Návštěvníky zaujme monumentální pojetí - je ale dobré znát historické události, které toto místo formovaly. Rozšíření zámeckého areálu o komplex koníren, později pojmenovaný Červený zámek, inicioval kníže Karel Maria Lichnovský, který vlastnil zámek v 19. století. Výstavba probíhala podle návrhu vratislavského architekta Alexise Langera, jenž navrhl romantické pseudogotické budovy inspirované severoněmeckými gotickými hrady. Součástí komplexu byla také obytná věž s hostinskými pokoji, konírna, kočárovna, kovárna na nádvoří, sklepy, hodinová věž a hlavní vstupní brána do celého areálu.

Komplex Červeného zámku je hodnotným příkladem hospodářského zázemí panského sídla. Komplex Červeného zámku je hodnotným příkladem hospodářského zázemí panského sídla.
Komplex Červeného zámku je hodnotným příkladem hospodářského zázemí panského sídla.

Fasáda Červeného zámku je výrazným příkladem romantické pseudogotické architektury kombinující režné zdivo a detaily z červeného pískovce, které podtrhují historický charakter budovy. Bohatá výzdoba fasády zahrnuje uměleckořemeslné prvky jako jsou erbovní a nápisové desky, chrliče, maskarony, rozety, zakončovací články a socha baziliška, jež dodávají stavbě jedinečný vzhled a připomínají její středověkou inspiraci. 

Při rekonstrukci byla fasáda důkladně očištěna a poškozené části pečlivě opraveny, přičemž historické zdivo bylo maximálně zachováno. Dominantním prvkem je také komínová hlava a dekorativní výplň zábradlí na východní vyhlídce, která nabízí výhled na okolní krajinu. Působivá rekonstrukce místa získala čestné uznání Stavba Moravskoslezského kraje a byla nominována na Grand prix architektů.

Architektura kombinuje režné zdivo a detaily z červeného pískovce. Architektura kombinuje režné zdivo a detaily z červeného pískovce.
Architektura kombinuje režné zdivo a detaily z červeného pískovce.

Zámek Mitrowicz

V blízkosti malebné řeky Lužnice se nachází malá obec Koloděje nad Lužnicí, která je domovem zámku Mitrowicz. Historický objekt obklopený přírodou nabízí jedinečnou atmosféru a láká návštěvníky k objevování své bohaté historie. Zámek byl postaven v roce 1565 jako šlechtické sídlo, v roce 1704 jej získal hrabě František Wratislav z Mitrowicz, který mu dal současnou podobu. Ve 40. letech 20. století byl zámek znárodněn a sloužil jako depozitář muzea. V 90. letech byl navrácen dědicům a od roku 2008 jej vlastní společnost Mitrowicz.

Objekt je zasazen do malebné přírody poblíž řeky Lužnice. Objekt je zasazen do malebné přírody poblíž řeky Lužnice.
Objekt je zasazen do malebné přírody poblíž řeky Lužnice.

Celý areál prošel náročnou desetiletou záchranou, kdy byl převzat v havarijním stavu po povodních, s narušenou statikou a po mnoha letech bez údržby. Náročná rekonstrukce tak zahrnovala odvodnění, restauraci historických detailů, obnovu interiérů a modernizaci s ohledem na původní podobu. Do projektu obnovy bylo zapojeno architektonické studio Labor13, autory návrhu zámecké zahrady jsou zahradní architekti z ateliéru Flera.

Rekonstrukce probíhala s důrazem na zachování původního historického stylu, tvarosloví a tradičních materiálů. Práce byly vedeny v souladu s původním historickým stylem, tvary a tradičními materiály. Klíčovou roli při obnově hrály také rozsáhlé nástěnné malby v reprezentačních prostorách zámku a zámecké kapli. Výsledkem je místo reflektutující autentické architektonické prvky a charakter objektu.

Interiér byl opraveny v duchu původního historického detailu. Interiér byl opraveny v duchu původního historického detailu.
Interiér byl opraveny v duchu původního historického detailu.

Hlavní budovou areálu je zámek s kaplí, který v prvním patře nabízí návštěvnickou trasu pro veřejnost. Druhé patro, stejně jako správcovská budova, slouží k ubytování hostů, které je možné pouze pro skupiny. Veřejný prostor areálu má přírodní, parkově upravený charakter. Zámek Mitrowicz patří mezi historické objekty, které se neustále vyvíjejí. V současnosti se realizuje další fáze rekonstrukce, tak aby úpravy harmonizovaly s původním vzhledem a přispěly k zachování kulturního dědictví. 

Atmosféru prohlídky zámku umocňují nástěnné malby v reprezentačních prostorách. Atmosféru prohlídky zámku umocňují nástěnné malby v reprezentačních prostorách.
Atmosféru prohlídky zámku umocňují nástěnné malby v reprezentačních prostorách.

Zámek Křinec

Zámek Křinec má za sebou bohatou historii. Tento původně raně barokní zámek byl pravděpodobně postavený podle plánů italského architekta Carla Luraga v polovině 17. století. Ještě dříve na místě zámku stávala pravděpodobně dřevěná tvrz. Jediná zmínka je o ní v textu z konce 16. století, kdy vyhořela a mělo se za to, že byla zbourána. Je však možné, že se části této budovy zachovaly a byly využity při stavbě zámku o 60 let později.

Kolem zámku se v polovině 17. století rozprostíraly francouzské zahrady s vodními kanály, zahradní taneční sál tzv. sala terrena a soubor barokních soch z dílny rodiny Brokoffů. Dodnes se dochovaly pouze sochy čtyři - na železobetonovém mostě přes nedalekou řeku Mrlinu. Na původním místě v parku sochy už bohužel nenajdete.

Zámek Křinec se nachází v  pomyslném středu mezi městy Nymburkem, Jičínem a Mladou Boleslaví. Zámek Křinec se nachází v  pomyslném středu mezi městy Nymburkem, Jičínem a Mladou Boleslaví.
Zámek Křinec se nachází v  pomyslném středu mezi městy Nymburkem, Jičínem a Mladou Boleslaví.

Zámek je dnes v soukromém vlastnictví rodiny Harapesových, kteří se snaží sídlo opravit a vdechnout mu nový život. Jejich mise není vůbec jednoduchá. Stav objektu výrazně ovlivnily nepříznivé etapy jeho historie. Působilo zde několik různých institucí, s čímž jsou spojené necitlivé stavební úpravy. Fungovala zde místní škola, státní archiv a depozitář, v přízemí zámku se stále nachází pece bývalé pekárny, pokoje v bočních křídlech se využívaly jako byty pro zaměstnance a na nádvoří běžně parkovala technika místního zemědělského družstva. 

Barokní sál zámku Křinec je připravený ke svatebnímu obřadu. Barokní sál zámku Křinec je připravený ke svatebnímu obřadu.
Barokní sál zámku Křinec je připravený ke svatebnímu obřadu.

Místo znovu nabývá své dřívější důstojnosti. Kromě nové střechy se postupně zrekonstruovaly některé původní malby v interiérech, včetně unikátních „modrých salónků“ a dochované manýristické fresky. Nedávno byla obnovena zámecká kaple a dokončena nová fasáda, která vrátila budově její původní eleganci. Prostory bývalé konírny a nádvoří byly přeměněny na ideální místo pro svatby a kulturní akce, vzniklo zde také zámecké apartmá s ubytováním. Autentickou atmosféru historického zámku dotváří prostředí stylové zámecké kavárny.

Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci. Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.

Zámek Červená Řečice 

Zámek Červená Řečice patřil dlouhá léta mezi nejohroženější národní památky České republiky. Jeho osud se nese v podobném duchu jako u mnoha dalších historických míst, která v minulosti čelila dlouhým obdobím nešetrného zacházení během komunistické éry. Po pádu režimu se situace komplikovala nevyřešenými církevními restitucemi a složitými majetkovými vztahy, což dále ztěžovalo jeho obnovu a ochranu. To vše přispělo k jeho zanedbanému stavu.

Areál zámku tvoří šest propojených budov, které dohromady vytvářejí dvě nádvoří.  V minulosti místo sloužilo jako letní sídlo pražského arcibiskupa. Areál zámku tvoří šest propojených budov, které dohromady vytvářejí dvě nádvoří.  V minulosti místo sloužilo jako letní sídlo pražského arcibiskupa.
Areál zámku tvoří šest propojených budov, které dohromady vytvářejí dvě nádvoří. V minulosti místo sloužilo jako letní sídlo pražského arcibiskupa.

Zámek vznikl v polovině 16. století přestavbou původního gotického hradu, který připomíná válcová hláska. Tento objekt představuje významný příklad transformace středověkého sídla na reprezentativní zámeckou rezidenci. Jeho vzhled byl především formován renesančními a barokními úpravami, avšak gotická etapa je stále patrná a výrazně přispívá k celkovému historickému rázu budovy. Mezi nejcennější prvky patří zachované typické rysy renesanční architektury, jako jsou sgrafitová výzdoba fasády s figurálními motivy, impozantní renesanční štíty, lunetová římsa a hřebínkové klenby.

V hlavní etapě rekonstrukce šlo o kompletní obnovu exteriérů i interiérů vstupního křídla. Proběhla rekonstrukce prvního nádvoří a většiny fasád. Další práce ještě zámek čekají. V hlavní etapě rekonstrukce šlo o kompletní obnovu exteriérů i interiérů vstupního křídla. Proběhla rekonstrukce prvního nádvoří a většiny fasád. Další práce ještě zámek čekají.
V hlavní etapě rekonstrukce šlo o kompletní obnovu exteriérů i interiérů vstupního křídla. Proběhla rekonstrukce prvního nádvoří a většiny fasád. Další práce ještě zámek čekají.

Na proměně spolupracovala architektonická kancelář Masák & Partner se specializací na obnovu památek a rekonstrukce historických objektů ve spolupráci s realizační firmou Ekostavby Jabůrek. První etapa obnovy zahrnovala opravu krovů, střech a fasád, rekonstrukci vstupního mostu a modernizaci interiérů, včetně nové expozice a videomappingu mapujícího vývoj zámku. Díky této rekonstrukci je zámek z velké části zachráněn a opět přístupný veřejnosti.

Zachovaly se zbytky vodního příkopu, jehož zdrojem byla kaskáda rybníků, na západě jsou patrné fragmenty opevnění se dvěma baštami. Toto opevnění se výjimečně dochovalo téměř v původním stavu a je v českém kontextu raně novověké architektury ojedinělé.

Díky citlivé obnově může památkový objekt získat zpátky svou historickou důstojnost. Stejně jako to probíhá v případě rozsáhlé rekonstrukce zámku v Červené Řečici. Díky citlivé obnově může památkový objekt získat zpátky svou historickou důstojnost. Stejně jako to probíhá v případě rozsáhlé rekonstrukce zámku v Červené Řečici.
Díky citlivé obnově může památkový objekt získat zpátky svou historickou důstojnost. Stejně jako to probíhá v případě rozsáhlé rekonstrukce zámku v Červené Řečici.
Rubriky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Master of crystal

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika