Leitmotivem letošního ročníku je věta Design, který spojuje. Myslíte, že to současnému českému designu daří?
ONDŘEJ: Do určité míry ano, český design má velký potenciál být propojujícím prvkem, a to nejen mezi obory, ale právě i mezi lidmi, komunitami. V posledních letech velmi intenzivně vnímám, jak český design může být zhmotněním jakéhosi dialogu mezi uživatelem, technologiemi, estetikou, řemeslem, inovacemi, tradicemi i budoucností. V této komplexnosti vidím jeho velkou sílu.


Program Zlin Design Weeku si dlouhodobě klade za cíl být inkluzivní a přitahovat pozornost k designu, který má sloužit. Proč je pro vás důležité reflektovat právě tuto část oboru?
ONDŘEJ: Design není jen o vizuální atraktivitě. Jeho hlavním smyslem je funkčnost a přínos pro společnost. A právě proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak může design sloužit lidem. Design se stále více zaměřuje na řešení reálných problémů a výzev. Mluvíme o návrzích, které usnadňují život lidem se specifickými potřebami, o designu veřejného prostoru, který podporuje komunitní život, nebo o produktech, které minimalizují svůj dopad na životní prostředí.
Zlin Design Week není festival prezentačního charakteru. Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem a chceme jej aplikovat i do samotného programu. Proto se snažíme přinášet programové formáty, výstupy a témata, která reflektují společenské výzvy, a dáváme prostor projektům, které mají reálný dopad na skutečný svět.


Téma letošního ročníku je Dialog. Můžeme ho vnímat jako přínosný, ale v dnešní polarizované společnosti se často řeší, že ani dialog ke změně východisek nevede. Jak vy sám vnímáte sílu Dialogu?
ONDŘEJ: Dialog je klíčový – nejen v designu, ale ve všech oblastech života. Může být náročný, někdy frustrující, ale zároveň je to jediná cesta, jak se můžeme posouvat dál. Člověk často zůstává pouze ve své bublině, kde si jen spíše potvrzuje vlastní názory. Myslím si, že je to výzva pro designéry, aby se zajímali o to, jak tvořit prostředí, které bude podporovat skutečný dialog a vzájemné pochopení. Je potřeba v této snaze vytrvat, aktivizovat se a vytvářet příležitosti pro vedení dialogu, který je základním nástrojem pro změnu, a tím, co je nám nejbližší a zároveň často nejtěžší.


Téma dialogu se budete snažit podpořit veřejnými debatami ve veřejném prostoru. Na co konkrétně se můžeme těšit, resp. co vše bude možné otevřenými debatami změnit?
ONDŘEJ: Naším cílem je pro letošek vytvořit prostor pro skutečně otevřenou diskuzi, kde budou moci zaznít různé perspektivy. Hlavní veřejnou debatou bude nedělní (11. 5. 2025 od 14:00) diskuze pod hlavičkou Design KANTÝNY v Hudebním altánu v parku Komenského. Ta se zaměří na budoucnost konkrétně veřejného zlínského prostoru a to, jaké jsou možnosti zapojení obyvatel do jeho podoby. Myslíme si, že přestože jsou občané neodmyslitelnou součástí měst, mají malý vliv na to, jak samotné veřejné prostranství vypadá. Chceme to změnit, a proto jsme se spojili s KAM, kanceláří architekta města, abychom uspořádali diskuzi s vedením města Zlín, městskými architekty a veřejností.


Program je opravdu velmi bohatý, módní přehlídky, předávání cen, konference. Je ještě prostor, kam byste rádi Zlin Design Week rozšířili?
ONDŘEJ: Samozřejmě přemýšlíme, jak festival posunout dál. Poslední roky se spíše bavíme o rozvoji jednotlivých programových formátů a jejich zjednodušení směrem k návštěvníkům. V tuto chvíli však také zároveň probíhá interní evaluace a revize festivalu s cílem vytvořit strategii na další roky. Uvidíme, co z toho vzejde. Zcela určitě se však zaměříme na další rozvoj dramaturgie a také kreativity a zapojení interaktivního designu do podoby festivalu. Co je však jisté je to, že stále máme na čem stavět, naše základna a interdisciplinarita v rámci týmu je významná pro další posun.


Pamatujete si vy sám na svůj první Zlin Design Week? Jak se vám vlastně podařilo stát se jeho programovým ředitelem?
ONDŘEJ: Pamatuji si jej moc dobře. Byl to 8. ročník festivalu, kde jsem působil spíše jako externista, který měl na starost režii slavnostního vyhlášení soutěže Best in Design a pomáhal s produkcí venkovních instalací. Postupně jsem se do všech procesů dostával víc a víc, a následně jsem dostal nabídku od tehdejší manažerky Jitky Smolíkové, zda bych se nechtěl stát programovým ředitelem a posouvat festival společně s ní.

Velká jména designu. Zlin Design Week letos v porotě přivítá respektované osobnosti. Kdo bude hodnotit práce v soutěži Best in Design?
Michael Dolejš ze studia Najbrt, uznávaný sklář Lukáš Novák a další velká jména designu se letos stanou součástí poroty mezinárodní soutěže Best in Design. Ta probíhá v rámci festivalu Zlin Design Week, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.


Co konkrétně vaše práce obnáší? Sledujete světové trendy? Jezdíte na zahraniční festivaly? Jak se vám daří nacítit, co aktuálně rezonuje?
ONDŘEJ: Moje práce je hodně dynamická – od kurátorství programu přes organizaci týmu až po komunikaci s partnery. Popravdě bych si přál mnohem více času na sledování toho, co se děje ve světě designu, i na návštěvu festivalů. Bohužel vzhledem k dalším povinnostem je čas omezený. Je však potřeba si furt udržovat přehled. Snažím se rešeršovat a evaluovat si současnou situaci a také trochu předvídat, co se bude v nejbližší době řešit. Současně je to ale opět i o dialogu, kdy se bavím s ostatními designéry i zástupci médií a dalších aktérů o budoucím vývoji designérské praxe a společenských výzev.


Co je podle vás opravdu letošní majstrštyk, na co jste z programu nejvíc hrdý?
ONDŘEJ: Já jsem hrdý především na různorodost formátů, které program nabízí - od výstav, přehlídek, workshopů, diskuzí až po promítání krátkých filmů. Ale co bych chtěl letos vyzdvihnout je především program ve veřejném prostoru. Letos se nám podaří umístit ucelenou hlavní výstavu do veřejného prostoru pomocí KOMA modulů, dále proběhne několik diskuzí, workshopů, ale i koncertů přímo pod širým nebem. Skvělou atmosféru bude mít také design pop-up, který letos proběhne na nově vybudované městské tržnici.


Zlin Design Week
7. - 13. května 2025
Zlin Design Week je týdenní festival, kde se setkává kreativita, energie a inspirace v různých podobách designu. V průběhu celého týdne ožívá Zlín programem plným výstav, workshopů, módních přehlídek a zajímavých diskusí, které propojují talentované mladé tvůrce s profesionály a nadšenci. Je to příležitost, jak zažít design ve všech jeho rozměrech a najít si v něm to svoje – ať už jste fanoušek módy, grafického nebo třeba průmyslového designu.
Veškerý program festivalu je šikovně propojený s přehlednou mapkou lokací. Komentované prohlídky v Areálu Svit nebo Pecha Kucha ve zlínském zámku dodají aktivitám nazaměnitelnou atmosféru.

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou
Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?