PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Leitmotivem letošního ročníku je věta Design, který spojuje. Myslíte, že to současnému českému designu daří? 

ONDŘEJ: Do určité míry ano, český design má velký potenciál být propojujícím prvkem, a to nejen mezi obory, ale právě i mezi lidmi, komunitami. V posledních letech velmi intenzivně vnímám, jak český design může být zhmotněním jakéhosi dialogu mezi uživatelem, technologiemi, estetikou, řemeslem, inovacemi, tradicemi i budoucností. V této komplexnosti vidím jeho velkou sílu.

I letos se můžete v neděli na POP-UpP shop českých značek I letos se můžete v neděli na POP-UpP shop českých značek
I letos se můžete v neděli na POP-UpP shop českých značek

Program Zlin Design Weeku si dlouhodobě klade za cíl být inkluzivní a přitahovat pozornost k designu, který má sloužit. Proč je pro vás důležité reflektovat právě tuto část oboru?

ONDŘEJ: Design není jen o vizuální atraktivitě. Jeho hlavním smyslem je funkčnost a přínos pro společnost. A právě proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak může design sloužit lidem. Design se stále více zaměřuje na řešení reálných problémů a výzev. Mluvíme o návrzích, které usnadňují život lidem se specifickými potřebami, o designu veřejného prostoru, který podporuje komunitní život, nebo o produktech, které minimalizují svůj dopad na životní prostředí.

Zlin Design Week není festival prezentačního charakteru. Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem a chceme jej aplikovat i do samotného programu. Proto se snažíme přinášet programové formáty, výstupy a témata, která reflektují společenské výzvy, a dáváme prostor projektům, které mají reálný dopad na skutečný svět.

Design Dazzle by Pecha Kucha, večer během kterého jedenáct designérů z Česka a Slovenska představilo v krátkém časovém limitu svou tvorbu Design Dazzle by Pecha Kucha, večer během kterého jedenáct designérů z Česka a Slovenska představilo v krátkém časovém limitu svou tvorbu
Design Dazzle by Pecha Kucha, večer během kterého jedenáct designérů z Česka a Slovenska představilo v krátkém časovém limitu svou tvorbu

Téma letošního ročníku je Dialog. Můžeme ho vnímat jako přínosný, ale v dnešní polarizované společnosti se často řeší, že ani dialog ke změně východisek nevede. Jak vy sám vnímáte sílu Dialogu?

ONDŘEJ: Dialog je klíčový – nejen v designu, ale ve všech oblastech života. Může být náročný, někdy frustrující, ale zároveň je to jediná cesta, jak se můžeme posouvat dál. Člověk často zůstává pouze ve své bublině, kde si jen spíše potvrzuje vlastní názory. Myslím si, že je to výzva pro designéry, aby se zajímali o to, jak tvořit prostředí, které bude podporovat skutečný dialog a vzájemné pochopení. Je potřeba v této snaze vytrvat, aktivizovat se a vytvářet příležitosti pro vedení dialogu, který je základním nástrojem pro změnu, a tím, co je nám nejbližší a zároveň často nejtěžší.

Fashion Performance X OUR SHIFT Fashion Performance X OUR SHIFT
Fashion Performance X OUR SHIFT

Téma dialogu se budete snažit podpořit veřejnými debatami ve veřejném prostoru. Na co konkrétně se můžeme těšit, resp. co vše bude možné otevřenými debatami změnit?

ONDŘEJ: Naším cílem je pro letošek vytvořit prostor pro skutečně otevřenou diskuzi, kde budou moci zaznít různé perspektivy. Hlavní veřejnou debatou bude nedělní (11. 5. 2025 od 14:00) diskuze pod hlavičkou Design KANTÝNY v Hudebním altánu v parku Komenského. Ta se zaměří na budoucnost konkrétně veřejného zlínského prostoru a to, jaké jsou možnosti zapojení obyvatel do jeho podoby. Myslíme si, že přestože jsou občané neodmyslitelnou součástí měst, mají malý vliv na to, jak samotné veřejné prostranství vypadá. Chceme to změnit, a proto jsme se spojili s KAM, kanceláří architekta města, abychom uspořádali diskuzi s vedením města Zlín, městskými architekty a veřejností.

Slavnostní udílení cen soutěže Best in Design Slavnostní udílení cen soutěže Best in Design
Slavnostní udílení cen soutěže Best in Design

Program je opravdu velmi bohatý, módní přehlídky, předávání cen, konference. Je ještě prostor, kam byste rádi Zlin Design Week rozšířili?

ONDŘEJ: Samozřejmě přemýšlíme, jak festival posunout dál. Poslední roky se spíše bavíme o rozvoji jednotlivých programových formátů a jejich zjednodušení směrem k návštěvníkům. V tuto chvíli však také zároveň probíhá interní evaluace a revize festivalu s cílem vytvořit strategii na další roky. Uvidíme, co z toho vzejde. Zcela určitě se však zaměříme na další rozvoj dramaturgie a také kreativity a zapojení interaktivního designu do podoby festivalu. Co je však jisté je to, že stále máme na čem stavět, naše základna a interdisciplinarita v rámci týmu je významná pro další posun.  

Během Fashion shows se mají možnost publiku představit mladí progresivní designéři Během Fashion shows se mají možnost publiku představit mladí progresivní designéři
Během Fashion shows se mají možnost publiku představit mladí progresivní designéři
Vpravo: fashion show Hapsen Valerie Vrbové Vlevo: fashion show Video tě Terezie Kožíškové

Pamatujete si vy sám na svůj první Zlin Design Week? Jak se vám vlastně podařilo stát se jeho programovým ředitelem?

ONDŘEJ: Pamatuji si jej moc dobře. Byl to 8. ročník festivalu, kde jsem působil spíše jako externista, který měl na starost režii slavnostního vyhlášení soutěže Best in Design a pomáhal s produkcí venkovních instalací. Postupně jsem se do všech procesů dostával víc a víc, a následně jsem dostal nabídku od tehdejší manažerky Jitky Smolíkové, zda bych se nechtěl stát programovým ředitelem a posouvat festival společně s ní.

Soutěž ocení mladé designéry nejen finanční odměnou!

Velká jména designu. Zlin Design Week letos v porotě přivítá respektované osobnosti. Kdo bude hodnotit práce v soutěži Best in Design?

Michael Dolejš ze studia Najbrt, uznávaný sklář Lukáš Novák a další velká jména designu se letos stanou součástí poroty mezinárodní soutěže Best in Design. Ta probíhá v rámci festivalu Zlin Design Week, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Komentované výstavy s designéry Komentované výstavy s designéry
Komentované výstavy s designéry

Co konkrétně vaše práce obnáší? Sledujete světové trendy? Jezdíte na zahraniční festivaly? Jak se vám daří nacítit, co aktuálně rezonuje?

ONDŘEJ: Moje práce je hodně dynamická – od kurátorství programu přes organizaci týmu až po komunikaci s partnery. Popravdě bych si přál mnohem více času na sledování toho, co se děje ve světě designu, i na návštěvu festivalů. Bohužel vzhledem k dalším povinnostem je čas omezený. Je však potřeba si furt udržovat přehled. Snažím se rešeršovat a evaluovat si současnou situaci a také trochu předvídat, co se bude v nejbližší době řešit. Současně je to ale opět i o dialogu, kdy se bavím s ostatními designéry i zástupci médií a dalších aktérů o budoucím vývoji designérské praxe a společenských výzev.

Festival nabízí v rámci svého programu i workshopy. Letos to bude například výroba sešitů a zápisníků s Reformátem Festival nabízí v rámci svého programu i workshopy. Letos to bude například výroba sešitů a zápisníků s Reformátem
Festival nabízí v rámci svého programu i workshopy. Letos to bude například výroba sešitů a zápisníků s Reformátem

Co je podle vás opravdu letošní majstrštyk, na co jste z programu nejvíc hrdý?

ONDŘEJ: Já jsem hrdý především na různorodost formátů, které program nabízí - od výstav, přehlídek, workshopů, diskuzí až po promítání krátkých filmů. Ale co bych chtěl letos vyzdvihnout je především program ve veřejném prostoru. Letos se nám podaří umístit ucelenou hlavní výstavu do veřejného prostoru pomocí KOMA modulů, dále proběhne několik diskuzí, workshopů, ale i koncertů přímo pod širým nebem. Skvělou atmosféru bude mít také design pop-up, který letos proběhne na nově vybudované městské tržnici.

V roce 2023 zde svou Masterclass představil i Jan Černý, letošní vítěz cen Czech Grand Design V roce 2023 zde svou Masterclass představil i Jan Černý, letošní vítěz cen Czech Grand Design
V roce 2023 zde svou Masterclass představil i Jan Černý, letošní vítěz cen Czech Grand Design

Zlin Design Week

7. - 13. května 2025

Zlin Design Week je týdenní festival, kde se setkává kreativita, energie a inspirace v různých podobách designu. V průběhu celého týdne ožívá Zlín programem plným výstav, workshopů, módních přehlídek a zajímavých diskusí, které propojují talentované mladé tvůrce s profesionály a nadšenci. Je to příležitost, jak zažít design ve všech jeho rozměrech a najít si v něm to svoje – ať už jste fanoušek módy, grafického nebo třeba průmyslového designu.

Veškerý program festivalu je šikovně propojený s přehlednou mapkou lokací. Komentované prohlídky v Areálu Svit nebo Pecha Kucha ve zlínském zámku dodají aktivitám nazaměnitelnou atmosféru. 

Kvartýr byt Zlín - jídelna

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Rubriky:

Další z rubriky

Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Milena Bartlová je historička umění, která se už přes třicet let věnuje středověkému umění, muzeologii a otázkám národní identity. V posledních letech se zaměřuje hlavně na to, jak se dějiny umění jako obor vyvíjely a jakými metodami pracují.
Číst článek
12. 02. 2025
Sabina Ježková
Doba čtení 6 min

Velká moc s sebou nese i velkou zodpovědnost. S teoretičkou Milenou Bartlovou o smyslu národní identity, našem vztahu k historii designu i nepovedené rekonstrukci Máje

Jak spolu souvisí dějiny umělecké teorie, otázky identity a společenská odpovědnost umělců? Co nám může minulost říct o současnosti a budoucnosti umělecké tvorby? A proč je důležité připomínat širší společenský rozměr umění? I o tom hovoří historička umění Milena Bartlová v následujícím rozhovoru.

Rozhovory
Anetalozkova
Číst článek
03. 02. 2025
Eliška Vrbová
Doba čtení 2 min

Fibromyalgie jí změnila život. Aneta Ložková strávila tři roky zjišťováním, jakou nemocí vlastně trpí, dnes o ní chce návrhářka šířit povědomí

Pracovala u Zuzany Kubíčkové a tvořila i vlastní kolekce. Když Aneta Ložková začala cítit neobvyklé bolesti v zádech a postupně v celém těle, opakovaně chodila za lékaři na psychiatrii, neurologii a další oddělení. Až nakonec zjistila, že se jedná o často přehlížené onemocnění s názvem fibromyalgie.

Rozhovory
V roce 2023 získala Kamila v soutěži Národní cena za studentský design za svůj návrh schránky ocenění Dobrý design.
Číst článek
29. 01. 2025
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Nemyslím si, že by „vločky” potřebovaly zacházení v rukavičkách, reaguje designérka Kamila Dvořáková na kritiku mladé generace. Její práce se věnují duševnímu zdraví, sexismu i rovnoprávnosti

Zapůsobila na porotu Národní ceny za studentský design. Její tvorbu jste mohli spatřit na Designbloku pod značkou Klimchi. Nebojí se experimentovat, kombinuje hravost a barvy, ale nevyhýbá se ani vážným tématům – seznamte se s Kamilou Dvořákovou!

Design & umění Rozhovory
Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle
Číst článek
21. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Výhry mají na moji práci v Česku téměř nulový dopad. Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Design & umění Rozhovory
Ivo Jedlička, autor performance Cooking the Craft
Číst článek
15. 01. 2025
Ondřej Balada
Doba čtení 6 min

Všichni pracují tak nějak na jistotu a tvoří hezké věci. Chybí tu různorodější přístup, myslí si Ivo Jedlička, jehož série nádobí sklízí nadšené ohlasy

Studoval design, známý je ale zejména svým překračováním oborů směrem k řemeslu a zakázkové výrobě. Proč ho zajímá práce na malých sériích? Jaké bylo spolupracovat s předními šéfkuchaři? A čím se dnes může designér nejlépe uživit?

Design & umění Rozhovory
1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Master of crystal

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika