Vydejte se s námi po stopách jejich příběhů… Společné přitom pro všechny je, že jsou to příběhy poměrně dlouhé, značky vyrábějící tyto ikonické předměty mnohdy vznikly na počátku 20. století či ještě dříve. Samotný autor designu pak někdy ani není znám, jinde se firmy spojily s věhlasnými jmény, jako Josef Hoffmann či Jindřich Halabala. Všechny tyto různorodé předměty spojuje také fakt, že se k nim lidé vrací dodnes, ať už jde o pokračování výroby, redesign výrobku či renovace historických kousků.
S nožíkem Rybička vyrostly generace dětí
Kapesní nůž Rybička vyrábí už více než století společnost Mikov v severočeských Mikulášovicích. Autor původního návrhu není znám, v průběhu doby navíc nožík procházel určitými úpravami, původní plechové střenky nahradila zinková slitina, čepel z uhlíkové oceli postupem času vystřídala čepel nerezová.
„Je to právě její půvabný a zcela nekonfliktní tvar, který nás podvědomě okouzluje natolik, že tu malou lesklou rybičku ani nevnímáme jako nůž. Možná i proto bývala prvním ‚zavírákem‘ našeho dospívání. Už samotné vlastnictví nás posouvalo blíž k vysněným dobrodružstvím, na druhou stranu z pohledu rodičů nepůsobil příliš nebezpečně. I když v tomto ohledu bylo přece jen potřeba dávat pozor: nožík byl malý, jistota úchopu nevelká, čepel úzká, a navíc bez pojistky. Ale přesto - kdo by ho nechtěl?“ přiblížil vztah několika generací k zavíracímu nožíku Jiří Gordon z Retromusea Cheb.
V současnosti vyrábí Mikov několik desítek tisíc Rybiček ročně. Obliba nožíku vedla firmu k rozšíření výroby různých speciálních variant Rybiček. Od roku 2007 tak je k dostání exkluzivní varianta se střenkou ze stříbra a s čepelí z damaškové oceli, v roce 2012 byla dokonce na trh uvedena zlatá investiční Rybička.
Ohýbaná elegance značky Ton
Nábytkářskou firmu Thonet, známou především svými elegantními designy z ohýbaného dřeva, založil v roce 1819 německý truhlář Michael Thonet. Použitím parního ohýbání dřeva se firma zařadila mezi průkopníky v oblasti průmyslové výroby nábytku. Postupně se část výroby přesunula na Moravy do blízkosti hustých bukových lesů Valašska.
Na tradici a technologii firmy, která byla po druhé světové válce znárodněna, navázala značka Ton (Továrna na ohýbaný nábytek) sídlící v Bystřici pod Hostýnem na Zlínsku. Její nástupce dnes vyrábí přes stovku modelů židlí, křesel, stolů či věšáků. V nabídce stále zůstává elegantní ohýbaná židle číslo 14, která byla poprvé vyrobena v roce 1859 a dodnes se jí prodalo víc než 80 milionů kusů, stejně jako model 811, který před více než stoletím navrhl rakouský designér Josef Hoffmann.
„Nejikoničtější židle č. 14 je mírně anonymní tovární návrh z doby rodinné firmy Thonet, která pro dnešní dobu zosobňuje prototyp levné masové kvality. Oproti tomu model 811 je židle Hoffmannova, tedy výrobek, u něhož ke kvalitnímu designu přistupuje i významné jméno jeho autora,“ poukázala kurátorka sbírky nábytku 20. a 21. století UPM, Mariana Kubištová, s tím, že pro Ton v minulosti pracovali a také dnes pro značku navrhují produkty významní designéři.
Repasované Favority dodnes brázdí ulice českých měst
Jízdní kola značky Favorit se v Rokycanech vyráběla od roku 1950. V té době na nich jezdila většina českých závodních cyklistů a po vlastním kole se sportovními ‚berany‘ toužil snad každý mladý sportovec. „Favorit z Rokycanské produkce prošel v průběhu let 1950–1969 čtyřmi generacemi vývoje. Výrobcem specifikované sportovně cestovní kolo bylo postavené na odolném ocelovém rámu letovaného do ozdobných spojek. Spolehlivost a kvalita komponentů však nesplňovala image, s jakou bylo kolo vnímáno. V průběhu výroby se jednotlivé řady modifikovaly, a to i s přihlédnutím na požadavky exportu do jednotlivých států,“ připomněl postupný vývoj oblíbených bicyklů historik umění Jiří Gordon z Retromuzea Cheb.
„Galuskové pláště na duralových ráfcích a řídítka ‚berany‘ předurčovaly kolo k závodění, ale opravdový speciál byl až skvost v podobě modelu F1 postaveného na odlehčených bezešvých trubkách a zahraničních komponentech,“ poukázal Gordon na malosériové lehké závodní kolo vyráběné od 50. do 80. let. Postupně se přidaly i další sportovní speciály, včetně třeba těch pro kolovou.
V roce 2015 pak Favorit představil novou kolekci Urban, navazující na původní tradici ručně vyráběných kol, v roce 2019 ovšem firma zkrachovala. „Fenomén kol Favorit přervává až do dnešních dnů, od sběratelství až po recyklaci původních modelů v designových přestavbách,“ doplnil Jiří Gordon.
Křesla od Jindřicha Halabaly vnesou do interiéru eleganci
Křeslo H-269 od Jindřicha Halabaly bylo ikonou prvorepublikového nábytkářství, vyráběnou sériově ještě v 50. letech minulého století. Díky svému elegantnímu tvaru područek a pohodlnému sezení bylo oblíbené po celá desetiletí. Od 50. let se podle Halabalova návrhu začal vyrábět také nový model pod označením C, známější pod jménem Kanada. Oba modely spojoval důraz na funkčnost, pohodlí a eleganci.
V případě křesel od Jindřicha Halabaly šlo o kvalitní, relativně levnou, ale masovou produkci. „Halabalova křesla jsou vnímána jako příklad dobrého designu dostupného pro každého,“ uvedla kurátorka uměleckoprůmyslového muzea Mariana Kubištová s tím, že šlo o návrhy z meziválečného období, ovšem Jindřich Halabala působil v návazném státním podniku UP závodů až do sedmdesátých let. V té době vznikaly větší série křesel, které jsou díky tomu v současnosti dostupné a často využívané k renovacím. Dnes také křeslo formou licencované malosériové výroby nabízí společnost Modernista.
Botasky se staly synonymem sportovních bot
Slovo botaska zlidovělo natolik, že se stalo synonymem pro sportovní boty. Tato značka sportovní obuvi, bruslí a dalších sportovních potřeb byla pod názvem Botana založena v roce 1949 ve Skutči nad Sázavou. „Podnik Botana ze Skutče na Vysočině dokázal nabídnout obuv pro téměř všechny druhy sportů, a to nejen pro tuzemský trh. Botasky určené nejen pro sport, ale prakticky pro všechny volnočasové aktivity ‚odchodilo‘ několik generací. Botana ve své době patřila k velkým hráčům ve své oblasti – díky vlastnímu vývoji, testování a customizaci dokázala produkovat vysoce kvalitní specializovanou obuv pro vrcholové sportovce, a díky tom je s touto značkou spojeno i množství sportovních úspěchů,“ poukázal na jedinečný design, kvalitní materiály i řemeslné zpracování Botasek historik umění Jiří Gordon z Retromusea Cheb.
Mezi nejoblíbenější produkty Botasu patřila nohejbalová obuv, kterou obouvali špičkoví hráči včetně české i slovenské nohejbalové reprezentace. V roce 1966 Botas poprvé představil kultovní vzor nízké sálové boty, později známý jako Botas Classic podle návrhu Marcela Scheinpfluga. „V polovině sedmdesátých let se z modelů pro sálové sporty pozvolna profiluje legendární řada Classic – komfortnější varianta boty šitá z hovězí kůže, která se bez výraznějších změn vyráběla téměř dodnes,“ připomněl Jiří Gordon.
Turbulentní vývoj měla výroba Botasek v novém tisíciletí, kdy nejprve díky studentům VŠUP Janu Klosovi a Jakubovi Koroušovi vznikly oblíbené barevné kombinace Botas 66, oceněné mimo jiné v soutěžích European Design Awards 2008 a Czech Grand design. Ty společnost Botas prodávala do roku 2019, v roce 2023 pak výrobu ve Skutči ukončila úplně. Nejnovější kapitolou je letošní odkup značky zlínskou obuvnickou firmou Vasky, která v současnosti pokračuje s výrobou některých modelů Botasek.