PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Designové ikony

Pět ikon českého designu, které může mít doma každý. Vybíráme produkty, jenž odolaly času i změnám režimu a staly se nesmrtelné

Zavírací nožík Rybička, kolo Favorit, Botasky, židle TON či křesla od Jindřicha Halabaly najdeme v českých domácnostech po desetiletí a mnohdy se staly synonymem výrobku svého druhu. Kde se vzaly tyto designové ikony, z nichž některou nejspíš máte taky doma?

Vydejte se s námi po stopách jejich příběhů… Společné přitom pro všechny je, že jsou to příběhy poměrně dlouhé, značky vyrábějící tyto ikonické předměty mnohdy vznikly na počátku 20. století či ještě dříve. Samotný autor designu pak někdy ani není znám, jinde se firmy spojily s věhlasnými jmény, jako Josef Hoffmann či Jindřich Halabala. Všechny tyto různorodé předměty spojuje také fakt, že se k nim lidé vrací dodnes, ať už jde o pokračování výroby, redesign výrobku či renovace historických kousků.

S nožíkem Rybička vyrostly generace dětí

Kapesní nůž Rybička vyrábí už více než století společnost Mikov v severočeských Mikulášovicích. Autor původního návrhu není znám, v průběhu doby navíc nožík procházel určitými úpravami, původní plechové střenky nahradila zinková slitina, čepel z uhlíkové oceli postupem času vystřídala čepel nerezová.

Kapesní nůž Rybička Kapesní nůž Rybička
Kapesní nůž Rybička

„Je to právě její půvabný a zcela nekonfliktní tvar, který nás podvědomě okouzluje natolik, že tu malou lesklou rybičku ani nevnímáme jako nůž. Možná i proto bývala prvním ‚zavírákem‘ našeho dospívání. Už samotné vlastnictví nás posouvalo blíž k vysněným dobrodružstvím, na druhou stranu z pohledu rodičů nepůsobil příliš nebezpečně. I když v tomto ohledu bylo přece jen potřeba dávat pozor: nožík byl malý, jistota úchopu nevelká, čepel úzká, a navíc bez pojistky. Ale přesto - kdo by ho nechtěl?“ přiblížil vztah několika generací k zavíracímu nožíku Jiří Gordon z Retromusea Cheb.

Zlatý model nože Rybička Zlatý model nože Rybička
Zlatý model nože Rybička

V současnosti vyrábí Mikov několik desítek tisíc Rybiček ročně. Obliba nožíku vedla firmu k rozšíření výroby různých speciálních variant Rybiček. Od roku 2007 tak je k dostání exkluzivní varianta se střenkou ze stříbra a s čepelí z damaškové oceli, v roce 2012 byla dokonce na trh uvedena zlatá investiční Rybička.

Ohýbaná elegance značky Ton

Nábytkářskou firmu Thonet, známou především svými elegantními designy z ohýbaného dřeva, založil v roce 1819 německý truhlář Michael Thonet. Použitím parního ohýbání dřeva se firma zařadila mezi průkopníky v oblasti průmyslové výroby nábytku. Postupně se část výroby přesunula na Moravy do blízkosti hustých bukových lesů Valašska.

Židle Ton 14 v interiéru Židle Ton 14 v interiéru
Židle Ton 14 v interiéru

Na tradici a technologii firmy, která byla po druhé světové válce znárodněna, navázala značka Ton (Továrna na ohýbaný nábytek) sídlící v Bystřici pod Hostýnem na Zlínsku. Její nástupce dnes vyrábí přes stovku modelů židlí, křesel, stolů či věšáků. V nabídce stále zůstává elegantní ohýbaná židle číslo 14, která byla poprvé vyrobena v roce 1859 a dodnes se jí prodalo víc než 80 milionů kusů, stejně jako model 811, který před více než stoletím navrhl rakouský designér Josef Hoffmann.

Židle Ton 811 Židle Ton 811
Židle Ton 811

„Nejikoničtější židle č. 14 je mírně anonymní tovární návrh z doby rodinné firmy Thonet, která pro dnešní dobu zosobňuje prototyp levné masové kvality. Oproti tomu model 811 je židle Hoffmannova, tedy výrobek, u něhož ke kvalitnímu designu přistupuje i významné jméno jeho autora,“ poukázala kurátorka sbírky nábytku 20. a 21. století UPM, Mariana Kubištová, s tím, že pro Ton v minulosti pracovali a také dnes pro značku navrhují produkty významní designéři.

Repasované Favority dodnes brázdí ulice českých měst

Jízdní kola značky Favorit se v Rokycanech vyráběla od roku 1950. V té době na nich jezdila většina českých závodních cyklistů a po vlastním kole se sportovními ‚berany‘ toužil snad každý mladý sportovec. „Favorit z Rokycanské produkce prošel v průběhu let 1950–1969 čtyřmi generacemi vývoje. Výrobcem specifikované sportovně cestovní kolo bylo postavené na odolném ocelovém rámu letovaného do ozdobných spojek. Spolehlivost a kvalita komponentů však nesplňovala image, s jakou bylo kolo vnímáno. V průběhu výroby se jednotlivé řady modifikovaly, a to i s přihlédnutím na požadavky exportu do jednotlivých států,“ připomněl postupný vývoj oblíbených bicyklů historik umění Jiří Gordon z Retromuzea Cheb.

Kolo Favorit Kolo Favorit
Kolo Favorit

„Galuskové pláště na duralových ráfcích a řídítka ‚berany‘ předurčovaly kolo k závodění, ale opravdový speciál byl až skvost v podobě modelu F1 postaveného na odlehčených bezešvých trubkách a zahraničních komponentech,“ poukázal Gordon na malosériové lehké závodní kolo vyráběné od 50. do 80. let. Postupně se přidaly i další sportovní speciály, včetně třeba těch pro kolovou.

V roce 2015 pak Favorit představil novou kolekci Urban, navazující na původní tradici ručně vyráběných kol, v roce 2019 ovšem firma zkrachovala. „Fenomén kol Favorit přervává až do dnešních dnů, od sběratelství až po recyklaci původních modelů v designových přestavbách,“ doplnil Jiří Gordon.

Křesla od Jindřicha Halabaly vnesou do interiéru eleganci

Křeslo H-269 od Jindřicha Halabaly bylo ikonou prvorepublikového nábytkářství, vyráběnou sériově ještě v 50. letech minulého století. Díky svému elegantnímu tvaru područek a pohodlnému sezení bylo oblíbené po celá desetiletí. Od 50. let se podle Halabalova návrhu začal vyrábět také nový model pod označením C, známější pod jménem Kanada. Oba modely spojoval důraz na funkčnost, pohodlí a eleganci.

Křeslo model H70 Křeslo model H70
Křeslo model H70

V případě křesel od Jindřicha Halabaly šlo o kvalitní, relativně levnou, ale masovou produkci. „Halabalova křesla jsou vnímána jako příklad dobrého designu dostupného pro každého,“ uvedla kurátorka uměleckoprůmyslového muzea Mariana Kubištová s tím, že šlo o návrhy z meziválečného období, ovšem Jindřich Halabala působil v návazném státním podniku UP závodů až do sedmdesátých let. V té době vznikaly větší série křesel, které jsou díky tomu v současnosti dostupné a často využívané k renovacím. Dnes také křeslo formou licencované malosériové výroby nabízí společnost Modernista.

Křeslo H 269 od společnosti Modernista Křeslo H 269 od společnosti Modernista
Křeslo H 269 od společnosti Modernista

Botasky se staly synonymem sportovních bot

Slovo botaska zlidovělo natolik, že se stalo synonymem pro sportovní boty. Tato značka sportovní obuvi, bruslí a dalších sportovních potřeb byla pod názvem Botana založena v roce 1949 ve Skutči nad Sázavou. „Podnik Botana ze Skutče na Vysočině dokázal nabídnout obuv pro téměř všechny druhy sportů, a to nejen pro tuzemský trh. Botasky určené nejen pro sport, ale prakticky pro všechny volnočasové aktivity ‚odchodilo‘ několik generací. Botana ve své době patřila k velkým hráčům ve své oblasti – díky vlastnímu vývoji, testování a customizaci dokázala produkovat vysoce kvalitní specializovanou obuv pro vrcholové sportovce, a díky tom je s touto značkou spojeno i množství sportovních úspěchů,“ poukázal na jedinečný design, kvalitní materiály i řemeslné zpracování Botasek historik umění Jiří Gordon z Retromusea Cheb.

Botasky ze 60. let Botasky ze 60. let
Botasky ze 60. let

Mezi nejoblíbenější produkty Botasu patřila nohejbalová obuv, kterou obouvali špičkoví hráči včetně české i slovenské nohejbalové reprezentace. V roce 1966 Botas poprvé představil kultovní vzor nízké sálové boty, později známý jako Botas Classic podle návrhu Marcela Scheinpfluga. „V polovině sedmdesátých let se z modelů pro sálové sporty pozvolna profiluje legendární řada Classic – komfortnější varianta boty šitá z hovězí kůže, která se bez výraznějších změn vyráběla téměř dodnes,“ připomněl Jiří Gordon.

Botasky od firmy Vasky Botasky od firmy Vasky
Botasky od firmy Vasky

Turbulentní vývoj měla výroba Botasek v novém tisíciletí, kdy nejprve díky studentům VŠUP Janu Klosovi a Jakubovi Koroušovi vznikly oblíbené barevné kombinace Botas 66, oceněné mimo jiné v soutěžích European Design Awards 2008 a Czech Grand design. Ty společnost Botas prodávala do roku 2019, v roce 2023 pak výrobu ve Skutči ukončila úplně. Nejnovější kapitolou je letošní odkup značky zlínskou obuvnickou firmou Vasky, která v současnosti pokračuje s výrobou některých modelů Botasek.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Barbora Kramná, vítězná letošní Národní ceny za studentský design.
Číst článek
11. 12. 2024
Redakce Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Aktualizovala gotické písmo a získala Národní cenu za studentský design. Designérka Barbora Kramná zaujala porotu rekonstrukcí staročeské bastardy.

Vítězem letošní Národní ceny za studentský design se stala Barbora Kramná. Grafická designérka řešila složité téma, jak středověké písmo přenést do současnosti.

Design & umění Rozhovory
Novinky od Lejaan si brzy budete moct prohlédnout při speciální příležitosti!
Číst článek
06. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Liberecký lovebrand uvádí novou kolekci. Výrobce povlečení Lejaan láká na hřejivé barvy i kvalitní materiály.

Hotelový komfort pro každodenní spánek – to je hlavní cíl české značky Lejaan, která nabízí ucelený sortiment ložního prádla i župany, ručníky a doplňky pro útulnou domácí atmosféru.

Design & umění
Název studia je odvozen od slova beseda, které evokuje dle autorů přátelské rozhovory, zábavu, tanec a prostor.
Číst článek
04. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Toužila vymyslet zákusek, který ještě neexistuje. Studio Besiidka osciluje mezi jídlem a designem, dává toto spojení smysl?

Jídlo a design? Trend, který je v poslední době čím dál tím víc populární. Studio Besiidka z Brna, které tvoří Nikola Chromečková a David Hotárek, patří mezi ty, kteří tyto dvě ingredience umí smíchat víc než dobře!

Design & umění Rozhovory
První půlkulatiny podcastu jsme oslavili s hostem Ondřejem Zitou.
Číst článek
02. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Židle UM od Jiřího Pelcla je budoucí ikona designu, sedět se na ní ale nedá, přiznává zakladatel značky Master & Master Ondřej Zita

„K židli Um vždy s nadsázkou dodávám, že je to budoucí ikona designu. Stejně jako její slavné předchůdkyně je přísná a nedá se na ní moc sedět,“ vypráví výrobce českého nábytku Ondřej Zita. Nevadí ale, že není pohodlná? A co znamená demokratický design?

Design & umění Podcast
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.
Číst článek
25. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Design & umění Rozhovory
IKEA

AKCE A UDÁLOSTI

Výstava Made by fire prodloužena do sedmého září 2025! Síla i křehkost českého skla a porcelánu ve zkoušce ohněm. Unikátní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku aktuálně v prostorech Uměleckoprůmyslového muzea.

17. listopadu 2024 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 7. září 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Nejnovější články

1981 Secondhand a Johana Němečková s Barborou Kolerusovou
Číst článek
06. 01. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jedna pochází z rodiny spjaté po generace s designem, druhá netušila, že existují umělecké školy. Johana Němečková a Barbora Kolerusová si přesto padly do oka a založily značku Óda i studio Other Projects

Každá z odlišné rodiny, přesto si k sobě našly cestu. Designérské duo Johana Němečková a Barbora Kolerusová spolu tvoří značku Óda i studio Other Projects. Proč je spolupráce jako manželství a pro jakého klienta navrhují nejraději se dočtete v našem rozhovoru.

Rozhovory
Pátým hostem našeho podcastu je módní designérka Anna Tran
Číst článek
02. 01. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Připadala jsem si slabá. V módním odvětví jsem se necítila vždy dobře, přiznává návrhářka Anna Tran. Jaká jsou úskalí studia na UMPRUM? A kde získala zpět sebevědomí?

„Jako módní designérka mám potřebu si neustále obhajovat svou práci,“ říká v podcastu designérka Anna Tran, jejíž kabelky se staly vyhledávaným módním doplňkem. Jak reflektuje své studium na UMPRUM? Co pro ni bylo obtížné?

Design & umění Podcast
Proces výroby etiket vína je o konceptu, příbězích, kreativitě a o vínu samotném.
Číst článek
30. 12. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 5 min

Ve víně je design. Mělnicko se pyšní lokálními vinaři, kteří vědí, že promyšlené etikety jsou nedílnou součástí úspěchu

Tradice pěstování vinné révy je s našimi zeměmi spjatá po staletí. Výborné viniční tratě, nenajdete jen na jižní Moravě, ale i na Mělnicku. Zdejší vinaři umí navíc nejen vyrobit okouzlující chutě, ale nerezignují ani na stylové a vkusné etikety. Kdo nás zaujal nejvíc?

Design guide
Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Designnews
Číst článek
27. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Design Mirror. Plíživý strach mít svůj názor. Situace na Slovensku ukazuje, že těžké časy jsou děsivě blízko

V lednu 1993 se rozpadalo Československo na dva samostatné státy a řada dnešních designérských hvězd se teprve učila chodit. Více než 30 let staré politické rozhodnutí vzbudilo hodně emocí a napořád už změnilo běh dějin. Vzhledem k současnému stavu na Slovensku můžeme být dnes ale rádi.

Názory & polemika
Psycholog do kapsy
Číst článek
23. 12. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 3 min

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

Design & umění
Experimentovala s celulózou, ale její hlavní doménou je nadčasovost a minimalismus. Zuzana Basterrech se rozpovídala o své značce, ale i stavu dnešního fashion oboru
Číst článek
20. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Uživit se v místním prostředí není hračka, říká zakladatelka značky Soolista Zuzana Basterrech. V módě umí bořit konvence, navrhuje pro seniory i autisty

Zuzana Basterrech je původní profesí architektka, už deset let se ale věnuje módě. Její přístup ke střihům, materiálům i celkovému konceptu značky Soolista je v mnoha ohledech inspirativní. Oděvy pro ni nejsou jen pozlátko, ale promyšlený životní styl.

Design & umění Rozhovory
Co je to BEEF? Propojení jídla a divadla v prostorách bývalých pražských jatek.
Číst článek
18. 12. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

Stylizovaný zážitek, který se vymyká všem zkušenostem. Fúze gastronomie, divadla a designu vzniká k výročí 130 let od založení Holešovické tržnice, inspiruje se rituály i prostředím jatek

Hostina, kterou si nechcete nechat ují(s)t. Jedenáctichodové menu jako rituál, který nasytí tělo a probudí smysly. Propojení divadla a gastronomie v prostoru Holešovické tržnice, kde jídlo nebude pouhým pokrmem, ale uměleckým zážitkem. To všechno je Beef – jedinečná fúze chutí, umění a historie!

Design & umění Rozhovory
„Upletli jsme brněnské ikoně, samici krokodýla, vánoční svetr, a vůbec jí to nevadilo. Nerezový exoskelet, nesoucí svetr, se oblíbené památky vůbec nedotýká,“ píše o svetru pro brněnského draka studio NAHAKU.
Číst článek
16. 12. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Umělecké ostrůvky první pomoci. Jak přežít nápor vánoční estetiky vědí v Brně, letos během trhů narazí návštěvníci na nevšední instalace v celém městě

Pokud jste ještě nezažili adventní Brno, letošek je tím správným okamžikem. Atmosféru města, které už roky ukazuje, jak dělat vánoční trhy vkusně a smysluplně, letos podtrhuje série uměleckých instalací od předních českých umělců. Objevte Brno, jak ho neznáte!

Design & umění Design guide
Letošní LEMARKET se dočkal nové adresy a vypadá to, že se zabydlí na trochu déle!
Číst článek
13. 12. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I pro nás je někdy těžké zjistit, kdo kopíruje koho. Elena Janota začala pořádat Lemarket, když jí bylo 20let - jak se v průběhu času proměnila struktura a kolik přihlášených značek odmítnou?

Už 11 let pořádá Elena Janota se svým týmem oblíbené a hlavně dlouhodobě kvalitní trhy se současným českým designem Lemarket. Jak se za tu dobu scéna proměnila? A kdo vlastně značky vybírá a jak? Zeptali jsme se předvečer dalšího ročníku, který se tentokrát koná v WPP na Letné.

Akce a události Rozhovory
Stromky z prořezávky českých lesů. Nejsou úplně dokonalé, zato mají osobité tvary a voní lesem. Neskončí jako odpad, ale můžou o Vánocích dělat parádu u vás doma.
Číst článek
13. 12. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Stylový advent v Holešovické tržnici. V areálu bývalých jatek vás čeká vánoční promítání filmové klasiky v zimním kině, vůně punče i možnost vyfotit psy ve vánočním oblečku

Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici!

Akce a události