„Jsme kluci z vesnice. Člověk nesmí zapomínat na to, odkud je. Možná i to byl impuls vyrábět nábytek dostupněji. V Šumperku je nyní krásný hotel Perk, kam jsme dodávali spoustu nábytku. To jsou vlaštovky lepší změny pro Šumpersko. Cítíme, že nedodáváme jen do Prahy, Brna a metropolí, ale zákazníci si nás poptávají i z regionů napříč celou republikou.“
„Myslím si, že první objednávky podnoží šly do Německa a stály zhruba šedesát euro. Vlastně dnes směšnou částku. Záhy jsme pochopili, že takhle to fungovat nemůže,“ přibližuje Ondřej Zita dnes už ikonický návrh stolních podnoží podle návrhu Michala Maláška. „Česká republika je malá a není tu tolik lidí, co se zajímají o designový nábytek. My do naší firmy potřebujeme dostat větší obrat, zkusit prodávat i dražší věci a jít do větších projektů, jako jsou třeba kanceláře, hotely, restaurace. Jsme rádi za každého jednotlivého zákazníka, ale musíme do toho šlápnout, aby značka byla ekonomicky udržitelná.“
Jak hodnotí zpětně realizaci židlí do školních prostor UMPRUMky v Mikulandské ulici? Zasahuje designérům do navrhování? A co znamená pro značku označení demokratický design? Odpovědi můžete najít v našem pátém díle podcastu DESIGNNEWS, který moderuje šéfredaktorka Veronika Pařízková.
ONDŘEJ ZITA
Ondřej vystudoval obor grafický design na pražské UMPRUM, ale cesta jej zavedla ke zcela jinému oboru. V roce 2013 založil s dlouholetým kamarádem a mistrem řemesla Luďkem Šteiglem značku Master&Master. Původně se měl podnik věnovat výrobě otrubových těstovin, plán nevyšel, ale přetavil se v něco mnohem lepšího. Výrobci nábytku vsadili na spojení s předními českými designéry, jako je Lucie Koldová, Jiří Pelcl, nebo například duo Janský a Dunděra. Nově na Designbloku představili několik nových produktů, rovněž z pera zahraničních designérů, které splňují standardy značky: rafinovaná jednoduchost, kvalita zpracování a nadčasový design. Jejich novinky nebo například dnes už ikonické stolové nohy můžete pořídit na masterandmaster.eu.
CELÝ DÍL PODCASTU SI MŮŽETE POSLECHNOUT NA VŠECH ZVUKOVÝCH PLATFORMÁCH.
Interiér pro nahrávání našeho podcastu vybavila nábytkem značka TON. Děkujeme za zapůjčení závěsné tapisérie značce Masopust a designérce Karolíně Vorlíkové za vázu Once Upon A Time.
Za technickým zpracováním podcastu stojí Kryštof Čížek. Střih obstarala Hanka Havlová a zvukově doladil Mário Biháry. Podcast fotí Anželika Rybalik. Grafiku vytvořil Jakub Janeba.