S kvalitním zasklením navíc slouží svým majitelům větší část roku. V altánu, kryté pergole nebo zimní zahradě můžete trávit čas blíže přírodě a přitom zůstat chránění před chladem a větrem.
Kryté posezení s letní kuchyní? Žádný problém!
Zahradní altány zvyšují komfort bydlení a jsou velkým trendem posledních let. Majitelé rodinných domů totiž stále častěji zjišťují, že nekrytá terasa s posezením, ze které musejí každý večer schovávat zahradní nábytek před deštěm, není příliš praktická. Řešením není ani stříška, pod kterou zase více fouká a vzniká průvan. Proto lidé raději investují do altánu, kryté pergoly nebo neizolované zimní zahrady. Vytvoří tak prostor nejen pro příjemné posezení, ale třeba i pro stále oblíbenější letní kuchyni. Pokud altán vhodně přizpůsobí sluneční dráze, mohou ho paprsky nízkého zimního slunce vyhřívat místo topení a majitelé si svoje zahradní bydlení užijí téměř po celý rok.
Rostoucí poptávku potvrzuje Josef Šenk, technický ředitel společnosti ALUMISTR SE, která je předním českým výrobcem hliníkových konstrukcí a zasklívacích systémů. „V posledních dvou letech lidé často nemohli odjet na dovolenou a o to více investovali do vylepšování svého bydlení. Navíc doma trávili spoustu času v karanténách, na home office a podobně. Proto poptávka po zasklených altánech, ale také po posuvech montovaných do dřevěných pergol výrazně vzrostla,“ řekl Josef Šenk, podle kterého právě zasklení přináší lidem vyšší komfort. „Zasklený prostor využijí i na jaře nebo na podzim, kdy jim ho sluníčko vyhřeje. Když pergola není zakrytá a profukuje, už to tak příjemné není,“ vysvětlil.
Hliník se vyplatí
Z pohledu životnosti a údržby je nejdůležitější správná volba materiálu. Dřevěné konstrukce sice pořídíte levněji, ale následně do nich budete investovat čas a finance potřebné na údržbu a ochranu materiálu. Dřevo se může kroutit, praskat a ve vlhkém prostředí vyžaduje permanentní údržbu, aby nosné sloupky neuhnily. Také boční zasklení kvůli ochraně před větrem je u dřevěných konstrukcí obtížněji řešitelné.„Co na začátku vypadá jako nejlevnější řešení, je ve výsledku dražší než hliník, který nepotřebuje žádnou péči. Z dlouhodobého pohledu je hliníková konstrukce nejlevnější, kterou lze u nás pořídit,“ je přesvědčen Josef Šenk. Vedle materiálu záleží i na dodavateli. Opatrnost je namístě zejména při výběru levných hliníkových konstrukcí v nákupních centrech. Problémem u nich bývá hlavně nedostatečná tloušťka stěny.„Kdo nečte návody, nevšimne si, že tyto konstrukce jsou stavěné jen do určité síly větru. Pokud si tam lidé dají dodatečné zasklení, celá konstrukce se jim může poskládat jako dům z karet,“ varuje Josef Šenk. Společnost ALUMISTR SE nabízí hliníkové konstrukce s tloušťkou stěny minimálně 2 mm a zesílené v krokvích tak, aby byly připraveny i na zátěž sněhem.
Zasklení s rámy, nebo bez rámů?
Výhodou hliníkové konstrukce je i to, že je už připravena na dodatečné zasklení bočních stěn. Zasklít lze prakticky všechny hliníkové konstrukce a stříšky bez ohledu na rozměr a tvar. Podle konkrétní situace, například v místě nad srázem, lze vyrobit zábradlí a horní okna. Stále častěji se dnes posuvné zasklívací systémy montují také do dřevěných pergol, kde ovšem může být řešení složitější. „Nevýhodou dřevěných pergol je, že zde používají tzv. šibenice na vyztužení konstrukce. Ty následně překáží v otvoru, do kterého nelze namontovat posuvné dveře. Není to neřešitelné, ale je to komplikace,“ popsal Josef Šenk.Posuvné zasklívací systémy do altánů nabízí ALUMISTR SE v několika variantách. Rámový systém AluPlus se subtilními profily je vhodný pro nižší dveře nebo menší rozměry posuvů. Systém AluCombise zesílenými vertikálními profily se výborně uplatní i na místech s vysokým zatížením větrem. Třetí možností je bezrámový systém AluFlexi 10 z čirého bezpečnostního kaleného skla o tloušťce 10 mm. Také ten lze bez problémů osadit do vyšších stavebních otvorů, zároveň tvoří jednolitou plochu a poskytuje čistý výhled nenarušený vertikálními profily.
Více informací najdete na stránkách www.alumistr.cz