Kouzelnou zahradu ukrytou mezi letenskými činžáky objevíte snadno, stačí si v cukrárně Alchymista objednat kávu a dortík a přijmout pozvání k posezení na zahrádce. A jste tam!
Srdcovky
Každá květina, kterou sem Kateřina zasadila, je vlastně její srdcovka. Ale ta pravá srdcovka tu má důležité místo – symbolizuje oblíbený styl venkovské zahrady.
Kateřina Ebelová, výtvarnice, galeristka, zakladatelka a majitelka kavárenské cukrárny, Galerie Scarabeus a Muzea kávy, se do kultivování vnitrobloku patřícího k jejímu domu pustila před jednadvaceti lety. „Původně šlo o tři sloučené pozemky pokryté asfaltem a nekvalitní zeminou, byly zde pouze dvě lípy, stoletá hrušeň a botanický atlas plevelu,“ vzpomíná Kateřina. „Mám ráda rostliny, které jsou typické pro venkov a působí nostalgicky, navíc mnohé z nich patří mezi jedlé i léčivé byliny a lze je použít k přípravě pokrmu nebo nápojů či ke zdobení. Mnohé z nich jsou nenáročné na pěstování, když vysadíte orlíčky a náprstníky, černuchu či pomněnky, stačí jimi v pravou chvíli zatřást, a za rok nebo dva je máte všude,“ usmívá se. Zahradě dodává na spontánnosti i tajuplnosti fakt, že i fasády okolních domu porostly popínavky až do šestého patra, domy se tu vlastně v záplavě přírody pomalu ztrácejí.
ZVLÁŠTNÍ MIKROSVĚT
Vnitroblok chrání svou utajenou zahradu před nepříznivým počasím – tady skoro nefouká, určitě je tu tepleji než v ulicích a zelený trávník se často udrží i přes zimu. Jako každá zahrada si však i tato na svou dnešní divoce neokázalou podobu musela pár let počkat. „Člověk se při zakládání zahrady musí obrnit trpělivostí a představovat si, jak bude vypadat třeba za pět či deset let, až se rostliny rozrostou,“ říká Kateřina. Kvůli tomu, že střední část pozemku byla pokrytá asfaltem, bylo nutné na ni navézt zeminu a po okrajích původní silnice vytvořit valy, aby rostliny mohly zakořenit. Jak ale říká staré anglické přísloví, nejlepším hnojivem je zahradníkův stín. Kateřina s paní Irenou Polívkovou a některými členy rodiny svou zahradu poctivě hnojí láskou a nesmírnou péčí a ona jí za to vše mnohonásobně vrací svou krásou. Naše fotografie vznikaly v několika obdobích – a vždycky jsme se setkali se záplavou barevných květů. Přitom osazovat se zprvu daly jen okraje trávníku, některé rostliny si musí vystačit s přibližně deseti centimetry hlíny, kterou dostaly k dispozici díky navážce.
Zahrádka
Hosté cukrárny si mohou vybrat, jestli posedět uvnitř v příjemném domácím prostředí, nebo venku na zahrádce. Z obou míst se odchází jen těžko.
Jezírko
Od časného jara mohou hosté obdivovat první bahenní rostliny kolem jezírka. Začíná to koberci pomněnek a pokračuje krásnými žlutými kosatci.
DEKORATIVNÍ NÁDOBY
Kateřina jako výtvarnice má k umění blízko, a tak tu žádná nádoba není jen tak náhodou. Čínský květináč je zdobený tradičními ornamentálními motivy, malba kobaltem.
ZÁPLAVY KVĚTŮ
JAK ZAŘÍDIT, ABY ZAHRADA V KAŽDÉM ROČNÍM OBDOBÍ KVETLA JAKO NA SVÁTEČNÍ PŘEHLÍDCE?
Pravidlo tří pater
„Při zakládání zahrady jsem vše konzultovala s kamarádem zahradním architektem, který mě naučil spolehlivé pravidlo tří pater,“ říká Kateřina. „Vysoké kvetoucí keře je třeba podsadit středně vysokými rostlinami s bohatými listy, které keřům zakryjí nevzhledné kmínky. Nejnižší patro patří cibulím, polštářovým květinám nebo letničkám, které vše propojí a rozsvítí.“
Divočina
Ke kavárně s bohémskou atmosférou tato spontánně působící zahrada dokonale patří. Podobný vnitroblok
by určitě ocenila spousta obyvatel městských domu…
"Tradiční čínské přísloví praví: Chceš-li být šťasten jeden den, opij se. Chceš-li být šťasten rok, ožeň se, chceš-li být šťasten celý život, založ si zahradu. S tím se plně ztotožňuji.“ Kateřina Ebelová, majitelka zahrady
GALERIE, DIVADLO A PTÁČCI
Zahrada se stále rozrůstá – je tu dost místa nejen pro pravidelné exteriérové výstavy Galerie Scarabeus, ale také pro divadelní představení, koncerty a recitační večery. Děti z mateřských a základních škol, které se přicházejí potěšit historickými loutkami do galerijní expozice, zde poznávají rostliny, ale také půvabné mandarínské a karolínské kachničky, indické běžce, králíky, hrdličky chechtavé a zlaté rybky. Někdy je pro děti připraveno také loutkové představení a výtvarné dílny. Bohatý přírodní prostor je navíc atraktivní i pro spoustu živočichů, kteří tu mají bezpečný domov. Kateřina se snaží vytvořit optimální hnízdní podmínky především ptákům. Její strýc, komunisty popravený Veleslav Wahl, byl přes své mládí autorem dodnes uznávané publikace Pražské ptactvo. Pro svůj „vnitroblokový svět“ Kateřina znovuobjevila pojmenování – Letenský Montmartre, tak se přezdívalo lokalitě kolem AVU za první republiky.
DIVADLO, VÝSTAVY, KONCERTY…
Když budete sledovat program, určitě nepromeškáte příležitost navštívit loutkové představení. Nebo alespoň výstavu loutkových divadel ve zdejší galerii.
DOTYKY VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
Umělecká díla v zahradě vám připomenou, že součástí tohoto multifunkčního prostoru je kromě Muzea kávy i Galerie Scarabeus.
ŠÍPKOVÁ RŮŽE
Obyčejné plané růže se snáze uchytí v nepříznivých podmínkách, jako je například nedostatek půdy. Ale i pro šlechtěné odrůdy se tu našlo
místo.
KONTAKTY, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT