

Veselé VRBOVÉ PROUTÍ
Vrby rostou rychle a radostně, nepotřebují mnoho a nabízejí toho hodně. Vrby nemusí růst jen u vody. Najdete je na všech kontinentech od nížin po velehory. Jsou odolné a houževnaté.
KAM S NÍ? Menší druhy uplatníte ve skalkách a také v nádobách, velké druhy, jako třeba jívy, rychle vytvoří pěkné solitéry. Z několika proutků je za pár let neprostupné houští, takže máte-li velký pozemek, lze z nich vytvořit přírodní bariéry.
CO UMÍ Vrby mají bohatě větvený kořenový systém, který je schopný fixovat nepevné půdy a břehy, dokážou také doslova odsát vodu ze zamokřených pozemků. Pokud chcete rychle docílit husté koruny, je nutné vrby pravidelně řezat, zpočátku i několikrát za sezonu. Nový obrost vyraší za pár dnů.
ROZMNOŽTE JE Nařezané proutky můžete jednoduše zastrkat do kypré jarní hlíny, kde se rychle uchytí a během pár týdnů vyrazí první listy. Nejrychleji zakoření vrbové větévky nařezané do konce dubna. Později tuto schopnost ztrácejí, v létě už nepustí kořeny vůbec.
❤ NÁŠ TIP Líbí se vám módní altány a objekty z vrbového proutí? Na vrby se specializuje několik firem, v Praze a okolí doporučujeme www.naplot.cz, na Moravě www.vrbicky.net
ZAHRADA V DUBNU
Do čeho kopnete, to pučí a rozrůstá se, plevele nasazují závratné tempo
1 ZAKLÁDEJTE Rozměřte si nové záhony, a jakmile je půda proschlá tak akorát, chopte se rýče a založte nové latifundie. Ideální rozměr zeleninového záhonu je 1,2 × 2 m, mezi záhony nechte mezeru aspoň 60 cm.
2 PŘESAZUJTE Základy nových záhonů vytvořte z přerostlých trsů trvalek a okrasných trav. Vykopejte celý trs, rýčem ho rozdělte na několik částí a ty zasaďte do dobře prokypřené a bohatě pohnojené zeminy.
3 ZARÝVEJTE Vyprázdněte všechny kompostéry, jejich obsah dobře promíchejte a přeházejte vidlemi. Kyprý jemný kompost zapracujte do půdy, hrubší části, které ještě nestačily zetlít, vraťte do kompostéru, přidejte shrabané listí a vyčerpaný substrát z květináčů.
3× trpasličí DŘEVINY
I když nemáte na balkoně moc místa, můžete se celoročně radovat z dřevin.


BOROVICE KLEČ
Kleč dobře snáší polostín i přímé oslunění, pokud ji pěstujete v nádobě, potřebuje dostatek vody. Pěkné kompaktní keříky přirozeného vzhledu tvoří odrůda Pumilio, kulovitou korunku má varieta Mops.
BŘÍZA ZAKRSLÁ
Kráska z nejvyšších partií Krkonoš má plazivý přízemní růst a hezké okrouhlé lístky. Ve větších nádobách vytvoří úhledný zelený koberec. Doplňte ji vyššími jehličnany, svídou nebo malou vrbou.
JALOVEC
Na výběr je z mnoha druhů a odrůd. Bude se vám líbit, že všechny lehce zvládají letní výheň i zimní mrazy. Juniperus Blue Star tvoří modrošedé kopečky, Green Carpet se kobercovitě rozrůstá.


„Zahrada nemusí být velká, vlastně ani nemusí být vůbec. První zahrádku jsem měla na pavlači ve starém pekáči a byla vážně pěkná. Na netřesky tak akorát.“
Eva Žallmannová, zahradní architektka


VERTIKÁLNÍ ZAHRÁDKY
Květináče a truhlíky můžete na plotové dílce zavěsit pomocí závěsných balkonových držáků, postačí vám ale i obyčejný pevný drát, který obtočíte kolem květináče a ustřihnete tak dlouhý konec, aby se dal prostrčit škvírou a pevně omotat. Květináčům nechte dole otevřený drenážní otvor, přebytečná voda jednoduše steče po nižších řadách květináčů dolů na trávník. Naprostou nezbytností je každodenní zalévání a rosení, na horní okraj stěny můžete umístit systémy kapkové závlahy. Takhle můžete přes sezonu venčit sbírku kaktusů či pelargonie, do nižších pater nezapomeňte vysadit měsíční jahody pro děti. Rostliny ve větších skupinách budou na stěnách působivější.
❤ NÁŠ TIP Zelené stěny můžete mít doma i venku, připravené i profesionálně. Věnuje se jim pan Němec, více na www.luxusnipovrchy.cz
STROMKY A BONSAJE


Na zmenšeninu stromu v krásném květináči je radost pohledět. Vypěstovat jej není vůbec snadné, ale není to ani nemožné. Bonsaje se také dají koupit již předpěstované, k dispozici je i velký výběr speciálně vyšlechtěných odrůd s drobounkými listy, pokrouceným růstem a podobně. Pozor, aby stromek rostl v požadovaném tvaru, potřebuje intenzivní a neustálou péči. Na bonsaje se specializuje například Bambuscentrum v Třebízi u Slaného nebo Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště.