Říká se, že se zima ptá, co jsme dělali v létě. Příroda dává dary, které nejen potěší, ale umí i léčit. Na jaře jsou to zdravé bylinky, v létě chutné ovoce, na podzim syté a voňavé houby. To všechno se dá nasušit a schovat na zimu. Jen mít sušák, na kterém se bylinky nezapaří a houby nezplesniví.
Nemusíte sušák kupovat nový, vyrobte si ho z věcí, které najdete sami doma! Jako hlavní konstrukci sušáku můžete použít staré, již nevyužívané kruhy na vyšívání. Snažte se ale sehnat funkční, co největší a pokud možno alespoň podobně veliké. Bude se vám s nimi lépe pracovat. Ale ani když najdete kruhy s různým průměrem, nevadí. Jen je seřaďte od nejmenšího k největšímu. Látka, kterou použijete, by se měla dát vyprat. Jedině tak vám může sušák sloužit dlouhá léta a bylinky budou v té nejlepší kvalitě. Ideální je stará záclona nebo dečka, nejlépe taková s o trochu větším průměrem, než je vyšívací kruh. Bude se vám totiž dobře upínat a nemusíte nic stříhat.
DOBRÉ RADY
Sklizené bylinky, které se chystáte sušit, nemyjte, hned je vložte na sušák do tenké vrstvy. Pokud sušíte nakrájená jablka nebo hrušky, houby či silnější kusy bylin, občas je otočte. Pro sušení najděte zastíněný prostor, kde je sucho a vzduch. Tma dělá dobře barvě bylin, která nevybledne. Čím rychleji byliny uschnou, tím lépe.
sušák na bylinky
V obchodech najdete různé koše, stojany i přístroje na elektřinu. Vyrobit si praktický sušák můžete také doma. Bude vám dělat radost nejen sušení úrody, ale i to, že je to vaše vlastní práce. Pusťte se do toho!
CO BUDETE POTŘEBOVAT
- 3 velké kruhy na vyšívání, bavlnky, tenký provázek nebo vlasec, síťka proti komárům, stará záclona nebo krajková dečka, nůžky, háček na pověšení, krajková stuha, lepidlo, štětec
1. Ustřihněte síťku proti hmyzu či záclonu tak, aby byly větší než kruh na vyšívání. Látku zastřihněte dokulata.
2. Sušák bude viset na třech nebo čtyřech místech. Ustřihněte proto šest nebo osm stejně dlouhých kusů bavlnky, které spárujete po dvou.
3. Bavlnky spárované po dvou na jednom konci svažte a připevněte na háček. Posloužit můžou dva uzly nebo jeden, když uděláte nahoře očko.
4. Rozdělte první kruh na vyšívání na dvě části a použijte vnější část. Umístěte ho vždy mezi pár bavlnek, na kterých potom pod kruhem uděláte na stejných místech uzlíky tak, aby na nich mohl kruh viset a visel vodorovně.
5. Ustřihněte další, stejně dlouhé bavlnky na zavěšení, dvanáct nebo šestnáct kusů podle toho, na kolika místech jste se rozhodli kruhy věšet.
6. Rozdělte druhý kruh na vnější a vnitřní část a vnější část zase navažte za třemi nebo čtyřmi páry bavlnek k prvnímu, hornímu kruhu. Pomůže vám, když první kruh zavěsíte na lustr, aby byl zhruba ve výši očí. Kruh však můžete navázat i na stole. Až budete mít navázaný druhý kruh a bude viset vodorovně, udělejte to stejné se třetím. Kde přesně udělat uzlíky, vyměřte pomocí pravítka.
7. Až budete mít navázané všechny kruhy, upravte je tak, aby visely pod sebou. Poté můžete pomocí mechanismu kruhů připevnit látku, na které budete bylinky sušit. Látku pořádně napněte.
8. Po obvodu přilepte bavlněnou krajku.
Text, foto a realizace Magdalena Hronová