Tak schválně, udělejte si soukromý průzkum mezi známými a ptejte se na oblíbenou barvu. Vsaďte se, že zvítězí modrá.
Barvy, které stoupnou do hlavy
Nezdá se to, ale čistě modrých květin je v přírodě velmi málo. Modrá se téměř vždy vyskytuje s příměsí jiné barvy, často přechází do fialové, purpurové nebo růžové. Muže za to druh pigmentu, ale také poměrně sofistikovaná struktura samotného květu. Jasně modré pomněnky jsou tedy královny!
Co chtějí včely
Ze všech zhruba dvou set osmdesáti tisíc druhu kvetoucích rostlin má pouze deset procent přirozeně modré květy. Včely, které jsou hlavními opylovači pro mnoho druhu, však modrou barvu preferují. Pro zajímavost, červenou barvu, kterou lidé označují jako výraznou a atraktivní, vidí černě. Rostliny mají různé strategie, jak vypadat alespoň trochu namodrale, aby včely přivábily.
Vábení modré barvy je vyvoláno hrou světla na povrchu květu – ty nejsou dokonale hladké, jejich povrch je pokryt drobounkými ploškami, z nichž každá odráží světlo trochu jinak a vzniká kolem nich jakási modravá záře. To je efekt známý z pavích per nebo z křídel tropického motýla Morpho, která neobsahují vůbec žádný pigment, modře vypadají proto, že struktura křídla fyzicky odděluje jednotlivé složky bílého světla a odráží pouze určité vlnové délky. Stejný efekt vzniká také na povrchu kvetu a na tmavých květech ho lze spatřit pouhým okem. Hmyz tuto září vidí zřetelněji než my, protože lépe rozlišuje ultra fialovou. Zní to trochu složitě, ale je to jednoduché, modré a fialové květy jsou fascinující a je fajn mít je doma.
Existuje meditace, při které zíráte na modrý puntík. To by mě asi zabilo, ale na kytky dokážu hledět nekonečně dlouho. To je skvělá alternativa.“
Eva Žallmannová, zahradní architektka
Uhrančivé krásky
Fialová a temně modrá jsou prý barvy vyšších duchovních sfér. Každopádně je dobrý nápad dát si je na okno do ložnice a čekat na krásné sny nebo na inspirující nápady.
Do dámské pracovny
Africká fialka Modrá, fialová a růžová jsou varianty jednoho rostlinného barviva, které se projevuje s různou intenzitou. I když kvete bíle, vždy má ten tajemný namodralý nádech. Je skromná, s malými přestávkami dokáže nepřetržitě produkovat květy po celý rok.
Tip: Pokud fialka nekvete, má málo živin. Přesaďte ji a do pudy dejte hnojivo s postupným uvolňováním. Nikdy ji nezalévejte na listy, nadělají se na nich skvrny.
Zahradní odpočívání
Olověnec Nádherná rostlina s popínavým růstem, která produkuje nejúžasnější dokonale modré květy seskupené do efektních kulovitých květenství. Pochází z teplých oblastí a není mrazuvzdorná, venku muže být pouze od půlky května do října, chladné období potřebuje strávit v zimní zahradě nebo ve studeném skleníku, kde často vykvétá i v zimě. Před zazimováním je třeba ji seříznout, postupně pak dorůstá a zbytečně se nevyčerpává. Kvete od června do konce září, výhony dorůstají délky okolo dvou metru.
Tip: V době květu potřebuje každotýdenní hnojení a odstraňování odkvetlých kvetu.
Modrá tady a teď
Horské zvonky Obchody často prodávají úhledné trsy poseté stovkami malých zvonečků. Zvonek karpatský je primárně venkovní trvalka a poté, co bohatá násada květu odkvete, můžete jej přemístit ven. Dařit se mu bude na slunné skalce nebo zídce, kde se rozroste do plochy a vytvoří zvonečkový koberec. Spokojí se i s omezeným prostorem, takže se hodí i do venkovních květináčku a truhlíku.
Tip: Po odkvětu celou rostlinu radikálně zastřihněte, vytvoří nové listy a poupata.
HRAJTE SI S BARVAMI
Efekt kvetoucích rostlin je vždy silnější, když dáte k sobe vetší počet rostlin stejné nebo podobné barvy. Pro harmonické vyznění kombinujte modré květiny s bíle, fialové nebo růžově kvetoucími, kontrast vytvoří žlutá a oranžová.
Nesmrtelné hyacinty
Květina s nezaměnitelnou vůní je jako zkušený svůdník – nakonec mu stejně podlehnete. Pokud bez něj nemůžete být, tak se proste nebraňte.
Život hyacintu
Hyacint je jarní cibulovina, což znamená, že většina jeho života se odehrává pod zemí. Fajn, ale zanořená cibule nikoho do extáze nedostane. My, co bez něj nemůžeme být, chceme hyacint zbožňovat tady a teď.
A jak voní!
Když někdo říká, že ho z hyacintu bolí hlava, věřte mu. Jeho silná vůně se muže stát spouštěčem migrény. Je ale také velmi stabilní, proto ho najdete v řadě oblíbených parfému.
Dlouhá sezóna
Hyacinty si můžete předpěstovat na podzim do květináčů různých velikostí. Když je dáte do tepla, hned vyraší. Tak se dá přísun květu řídit zhruba od Vánoc do jara, kdy můžete odkvetlé cibule vrátit do půdy a nechat je zdobit zahradu.
Celé kvetoucí lesy
V Anglii a ve Středomoří roste
druh příbuzný hyacintu, který tvoří husté koberce. Ty jsou v jarních listnatých lesích fantastickou podívanou, která láká tisíce lidí. Za výlet to stojí. Odměnou vám bude nekonečná záplava květů.
Hoštické hnojivo na borůvky
Kapalné hnojivo obsahuje přírodní guáno z trusu mořských ptáku z pobřeží Jižní Ameriky.
Borůvky ho milují! 43 Kč
Květináč
PS FEJÖ Ikea je samozavlažovací a pomůže rostlince růst, i když nejste zrovna doma a nemůžete ji zalít. 399 Kč
MODRÁ NENÍ DOBRÁ JEN PRO OČI
BORŮVKY OBSAHUJÍ SPOUSTU ZDRAVÉHO MODRÉHO BARVIVA
Ovoce, které obsahuje antokyany, patří mezi nejzdravější a má spoustu příznivých účinků – reguluje trávení, působí protizánětlivě, posiluje imunitu, pomáhá udržovat metabolismus v harmonickém stavu a díky nízkému obsahu cukru je vhodné i pro diabetiky. V našich zahradách zdomácněly kanadské borůvky s velkými plody, které se snadno pěstují a v růstu a bohaté násadě ovoce je podpoříte každoroční dodávkou rašeliny. Hnojivo se speciálním složením je vhodné jak pro borůvky, tak pro brusinku, klikev a vřesovištní rostliny.