Ne vše, co doma potřebujete, je moudré svépomocí vyrábět. Zamyslete se, jestli se to skutečně vyplatí jaké ingredience budete potřebovat a jak je možné si je opatřit, taky zda bude přípravek skutečně fungovat a kolik vašeho času by jeho výroba stála.
Někdy je lepší si výrobek koupit stáčený v bezobalovém obchode. Moudří lidé říkají, že největší ekologický luxus je čas, proto ho nemarněte nadarmo.
Domácí prací prášek
Můžete uspořit a být zároveň šetrní k přírodě. Domácí prací prášek vyrobíte za dvacet minut ze dvou ingrediencí a jedno praní vás vyjde doslova na pár korun. Do každé pračky stačí dvě lžíce prášku.
CO BUDETE POTŘEBOVAT
- soda na praní neboli uhličitan sodný
- mýdlo na praní
- struhadlo a mísa
- kuchyňská váha
- dóza na uskladnění prášku
1. Pořiďte si mýdlo na praní. Obecně se hodí rostlinná mýdla, například olivové, marseillské, kokosové i další. Použijte jeden díl mýdla ku pěti dílům sody. Na půl kila sody tedy potřebujete 100 g mýdla.
2. Mýdlo nastrouhejte na struhadle na jemné hoblinky. Nemusíte se bát použít struhadlo z kuchyně. Pokud je mýdlo přírodní a struhadlo dobře umyjete, žádné zdravotní potíže vám nehrozí. A v tom je právě ten vtip. Většinu chemických koktejlů, které běžně doma používáte v podobě čisticích prostředků, byste nechtěli ani olíznout. Ale odpadem je posíláte do vody a dál do životního prostředí. A i když čističky odpadních vod většinu škodlivin zachytí, přesto je lepší vodu zatěžovat co nejméně.
3. Po vážení a strouhání mýdla přijde na řadu prací soda čili uhličitan sodný, kterému se také říká prášková soda.
4. Teď už zbývá obě ingredience jen dobře promíchat. Ale pomalu! Uhličitan sodný práší a v sypkém stavu muže dráždit kůži. Prach zbytečně nevdechujte a poté, co prášek promícháte a přesypete do dózy, si opláchněte ruce.
ŠETŘETE PŘÍRODU I SEBE
Například tablety do myčky doma nevyrábějte, ale v drogerii sáhněte po ekologicky šetrné variantě. Tabletu navíc můžete rozpůlit, zachová si účinek, ale mytí bude šetrnější k životnímu prostředí a taky levnější. Profesionálům nechte raději i výrobu mýdla. Nejenže přesně znají postup, ale přichází s novými nápady a zároveň dokážou mýdla zajímavě přírodně ovonět. Pamatujte, že není třeba mít na každou část bytu jiný mycí prostředek. Gel na nádobí dobře umyje i podlahy a jiné povrchy, ucpané odpady vyčistí jedlá soda a ocet. Kromě toho si poradí i s mastnotou a zaschlou špínou.
Přírodní aviváž
Domácí aviváž neprovoní prádlo na dlouhé dny, to umí lépe dobrý parfém. Zato dokáže látku příjemně změkčit a zároveň ochránit pračku před usazováním vodního kamene. Vyrobte si ji jednoduše z ingrediencí, které najdete doma.
CO BUDETE POTŘEBOVAT
- 200 ml octa
- 200 ml vody
- esenciální olej podle vůně
- lahev na uskladnění aviváže
- nálevka s úzkou hubičkou nebo trychtýř
1. Do sklenice s uzávěrem nalijte nejdříve 200 ml vody.
2. Do sklenice s vodou nalijte stejné množství octa. Použít můžete buď klasický kvasný, nebo jablečný. Ten je možné doma dokonce vyrobit ze zbytku jablek, třeba z ořezaných ohryzků nebo slupek. Kusy jablek musí být čisté a nesmí hnít ani plesnivět. Položte je na dno čisté sklenice a zalijte vodou tak, aby neplavala na hladině. Tomu pomůže talířek nebo jiné závaží, které je zatíží. Po pár týdnech na teplém místě bude ocet hotový, vše jen sceďte. Dobře se hodí na běžný domácí úklid a použít ho můžete právěi do aviváže.
3. Do směsi octa s vodou kápnete pár kapek esenciálního oleje a vše dobře promíchejte. Do každého praní přidávejte zhruba velkého panáka této aviváže. Ocet prádlo změkčí a pomůže také zdravotnímu stavu“ pračky. Odstraňuje vodní kámen, pomáhá se zatuchlým zápachem, ničí plísně a bakterie. A i když vůně esenciálních olejů v prádle dlouho nevydrží, prádlo bude příjemně vonět, zatímco ho budete věšet.
JAK NA ÚPORNÉ SKVRNY
SKVRNY NEJSOU DŮVOD, PROČ SE OBLEČENÍ ZBAVOVAT. VETŠINOU STAČÍ LÁTKU PŘEDEPRAT ŽLUČOVÝM MÝDLEM. A KDYŽ TO NEPOMŮŽE? ŘEŠENÍ EXISTUJE!
Skvrnu od červeného vína okamžitě posypte silnou vrstvou soli nebo polijte čirou sodovkou. Díky bublinkám se barvivo neuvelebí ve vlákně. Co nejdříve vyperte.
Polijete-li se kávou nebo kakaem, nepoužívejte na skvrny teplou vodu, ale pokropte je octem, nechte působit a poté propláchněte studenou vodou a vyperte.
Na propisku platí lak na vlasy. Skvrnu jím postříkejte, místo pak omyjte vlhkým hadříkem nebo rovnou vyperte. Nemáte-li lak na vlasy, použijte kašičku z vody a citronu.
Na skvrny od trávy a hlíny pomáhá, když oblečení na noc ponoříte do mléka. Vše druhý den vyždímejte a vyperte v pračce tak jako běžně.
Žít šetrně k přírodě občas znamená zahodit staré představy. Třeba že prádlo musí dlouho vonět. Přírodní aviváže ho změkčí, i když voní jen lehce.“
Magdalena Hronová, odborná redaktorka