Připravili jsme pro vás několik receptů, které vaše Velikonoce pozdvihnou do gurmánského nebe.
Pro škaredou středu
Slaný koláč s chřestem a kozím sýrem
Na těsto:
- 365 g polohrubé mouky
- 125 g žitné mouky
- 1 sáček sušeného droždí
- 1 lžíce hladké mouky
- 1 lžíce krupicového cukru
- 300 ml vlažné vody
- 2 lžíce oleje vetší špetka soli
Na obložení:
- svazek zeleného chřestu
- 100 g hrášku
- 100 g kozího sýra
- 1 zakysaná smetana
- šťáva z půlky citrónu
- sůl, pepř, olivový olej
Postup:
Připravte si kvásek tak, že do větší sklenice vsypete droždí, lžíci hladké mouky, lžíci cukru, do poloviny zalijete vlažnou vodou a necháte na teplém místě vzejít. Ve větší míse smíchejte obě mouky a sůl, udělejte důlek a vlijte kvásek, vodu s olejem a zpracujte na hladké těsto. Přikryjte potravinářskou fólií nebo čistou utěrkou a nechte asi 45 minut kynout na teplém místě, nebo až zdvojnásobí svůj objem.
Chřest opláchněte a odlomte zdřevnatělé konce. Troubu předehřejte na 230 °C. Pracovní plochu si pomoučněte a zpracujte nakynuté těsto, aby se nelepilo. Poté rozdělte na šest dílů a každý rozválejte na co nejtenčí oválnou placku. Plech vyložte pečicím papírem, položte na něj placku, těsto potřete zakysanou smetanou, obložte chřestem a hráškem, zakápněte citronovou šťávou, olivovým olejem a osolte a opepřete. Pečte asi 15 minut do křupava a do zlatohněda.
O Škaredé středě má jídlo vypadat nepovedeně. Na Zelený čtvrtek se jí zelené. Na Velký pátek si dejte rybu nebo něco lehkého. O Bílé sobotě se pečou mazance, v neděli na Boží hod zase buchty a beránek a jí se kůzlečí nebo jehněčí. Velikonoční pondělí je ve znamení vajec.
V barvě zeleného čtvrtka
Hrášková polévka
- 200 g mraženého hrášku
- 1 menší šalotka
- 2 brambory
- 1 stroužek česneku
- 4 lístky bazalky
- sůl, pepř
- 300–500 ml zeleninového vývaru nebo vody
- 100 ml smetany ke šlehání
- pažitka, hrášek a ředkvička na servírování
Postup:
Na lžíci olivového oleje nechte zesklovatět šalotku, přidejte propasírovaný česnek a lístky bazalky, které se jemně rozvoní. Do základu přidejte brambory nakrájené na malé kostičky a hrášek, podlijte vývarem (300 ml) a vařte doměkka. Tyčovým mixérem nebo blenderem rozmixujte dohladka. Rozřeďte smetanou a zbylým vývarem na požadovanou konzistenci a ještě 2 minuty vařte. Před servírováním můžete hráškový krém ještě propasírovat přes jemné sítko, abyste odstranili nerozmixované zbytky slupek. Dozdobte pažitkou, hráškem a ředkvičkou a podávejte.
Kraslice
Vejce jsou symbolem plodnosti a znovuzrození. Jejich skořápky se ale zdobily dávno před křesťanstvím, dokonce už v pravěku!
Nadívaná křepelka
Nadívaná křepelka s gratinovanými brambory
- 2 křepelky
- máslo, sůl, pepř
- 2 starší rohlíky nebo jiné pečivo
- 125 ml smetany
- 100 g slaniny
- hrst petrželové natě a pažitky
- 1 vejce
- 1 menší cibule
- 6 brambor
- 125 ml smetany ke šlehání
- parmazán
Postup:
Brambory očistěte a nakrájejte na tenké plátky, které naskládejte do zapékací misky. Smetanu ochuťte solí, pepřem a česnekem a zalijte jí brambory. Posypte vrstvou parmazánu a pecte na 170 °C asi 40 minut. Na nádivku nakrájejte rohlíky na malé kostičky a zalijte je smetanou. Na másle opražte cibuli a slaninu, nechte chvíli vychladnout a přidejte do nádivky spolu s vejcem a bylinkami. Osolte, opepřete a pořádně prohněťte. Vykostěné křepelky osolte a každou naplňte nádivkou. Křepelky se nemusí nijak vázat, jen je pořádně zabalte. Na každou dejte plátek másla a pečte na 200 °C asi 20 minut.
Vajíčková koleda
Plněná vejce
- 4 vejce
- 1 lžička dijonské hořčice
- 2 lžíce zakysané smetany
- 40 g lučiny
- 30 g změklého másla
- vetší špetka pálivé papriky
- sůl, pepř
- řepné výhonky nebo jiné
bylinky na dozdobení
Postup:
Vajíčka vařte 10 minut natvrdo. Nechte je vychladnout a pak je oloupejte. Vejce rozpulte, vyjměte žloutek a přidejte je do misky k hořčici, máslu, lučině a zakysané smetaně. Dochuťte solí, pepřem a pálivou paprikou a rozmixujte dohladka. Zdobicí sáček naplňte žloutkovým krémem a naplňte jím bílky. Dozdobte řepnými výhonky a před podáváním nechte vychladit v lednici.
Tradice
V době půstu se vejce jíst nesměla, proto se lidé těšívali, že si je o Velikonocích budou moci znovu dát. Dnes se připravují na mnoho způsobů. Plněná jsou skvělá!
Na nedělní stůl
Mrkvový dort
Na korpus:
- 100 g hladké mouky
- 50 g jemných vloček
- ½ kypřícího prášku
- 1 lžíce skořice
- 50 g mletých vlašských ořechů
- vetší špetka muškátového oříšku
- 2 žloutky
- 4 bílky
- 150 g třtinového cukru
- 125 ml oleje
- 250 g mrkve
Na krém:
- 500 g lučiny asi
- 2 lžíce moučkového cukru
- šťáva a kůra z půlky pomeranče
- vlašské ořechy na dozdobení
Postup:
Z bílku vyšlehejte sníh. Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny a postupně zašlehávejte olej. přidejte všechny suché ingredience a mrkev nastrouhanou na jemno a promíchejte. Na závěr lehce vmíchejte sníh. Dortovou formu o průměru 18 cm vymažte a vyložte pečícím papírem. Vlijte těsto a pečte
na 170 °C asi hodinu. Špejlí vyzkoušejte, jestli je korpus už upečený.
Na krém vyšlehejte lučinu s moučkovým cukrem, pomerančovou kůrou a šťávou. Tu přidávejte postupně, abyste krém příliš nenaředili. Vychladlý korpus rozřežte na 4 díly. Složte dort a na závěr dozdobte vlašskými ořechy.