Co je třeba předem zařídit, ví poradce Lukáš Urbánek ze společnosti Partners.
Jak co nejlevněji zabezpečit domov před zloději?
Základem by měla být základní bezpečnostní opatření – zamčené dveře, zavřená okna, bezpečnostní zámky. Skla v přízemí opatřete ochrannou fólií. Zajistěte výběr poštovní schránky, případně nepravidelné rozsvěcení a zhasínání, zalití květin, vyvětrání. Ideální je, aby někdo, komu důvěřujete, váš domov během vaší nepřítomnosti několikrát zkontroloval.
Lze snížit riziko požáru?
Z elektrické sítě odpojte všechny spotřebiče, které můžete (zpravidla mimo alarmu a lednice), aby náhodou nedošlo při letní bouřce ke zkratu, poškození spotřebiče a následnému požáru. Určitě uzavřete plyn.
A jak zamezit případnému vytopení?
Vodovodní rozvody jsou neustále pod tlakem a voda si umí v nejméně vhodnou chvíli najít cestu ven a způsobit v bytě či domě škodu. Uzavření vody je tedy dobrým předpokladem, že se u vás nic takového nestane. Vytopit vás mohou i sousedé a pak můžete jen spoléhat na to, že vám to oznámí co nejdříve a vy dokážete zařídit eliminaci škod.
Při dobře nastaveném pojištění však všechny škody uhradí pojišťovna, nebo?
Ano, ale i navzdory dobrému pojištění se může stát, že pojišťovna bude pojistné plnění krátit, nebo dokonce neposkytne žádné. Pojišťovny obecně vyžadují, aby klient, pokud opouští domov na delší dobu, některé přímo uvádějí 72 hodin (tedy 3 dny), uzavřel vodu. Jiné pojišťovny pouze odkazují na nový občanský zákoník, který uvádí, že klient je povinen se o svou nemovitost starat a pojistným událostem předcházet. Škodám lze tedy předcházet samotným odstavením energií a vody.