Věděli jste, že do domácích džemů můžete přidávat i voňavé květy a listy?
VOŇAVÉ PŘÍSADY DO ZAVAŘENIN
Naše babičky přidávaly do jahodové marmelády listy muškátu. Pelargonií s vonnými listy je celá řada, voní po jablkách, citronu, skořici a dokonce po coca cole! Další rozměr dodají domácím zavařeninám lístky a květy levandule, meduňky nebo máty. Snítku rostliny nebo jen její větší list položte na povrch marmelády těsně před uzavřením sklenice.
ZAVAŘUJTE
Nemáte rádi okurky? No tak si zavařte něco jiného – to, co máte rádi a v zimě to není. Nakládání do lahví může být krásná letní meditace.
ZELENINA ROSTE I VE MĚSTĚ
Současná vlna bio módy přivedla lidi zpět na začátek – k semínkům!
Rajčata a okurky už nevyklíčí, kupte hotové, nejlépe již plodící sazenice. Vysévat můžete ale saláty, asijské ředkve, hořčici a řeřichu.
Parapet musí být dostatečně osluněný, ale pozor na proudění vzduchu, ať má každá rostlina svůj prostor. Denně kontrolujte vláhu – žíznivé rostlinky v květináčích totiž mohou velmi rychle uhynout.
Vyberte si z bohaté nabídky samozavlažovacích květináčů. Nešetřete na nich a berte co největší. Jedna rostlina rajčete potřebuje kořenový prostor o objemu 10–15 litrů.
Lidé se houfně vracejí ke sdílení prostoru i půdy, komunitní zahrady oživují zapadlé kouty měst, což je paráda. O pěstební místa je velký zájem, ale naštěstí nadšeným uživatelům vycházejí města vstříc. Pěstební substrát se dá získat z kompostáren, záhony mohou mít různou podobu, nejoblíbenější jsou ty vyvýšené nebo pěstební vaky.
∼ Nebojte se ujmout opuštěné zahrádky. Je to jako adoptovat psa – spousta práce, ale láska na celý život.
Chytlo vás zahradničení? Projděte si pár zahrádkářských kolonií a nestyďte se zeptat, jestli tam není volno. Prvním neúspěchem se nenechte odradit.
ZAHRADA V ČERVENCI
Zalévání bude hlavní, ale i menších prací se najde dost.
KOSATCE
Jakmile všechny odkvetou, je ten nejlepší čas je vykopat a rozdělit trsy. Získáte tak spoustu nových rostlin a stávající porost omladíte a podpoříte jeho růst a kvetení v příštím roce. Kosatce budou mít čas vytvořit nové silné kořínky a nabrat sílu.
CUKETY A TYKVE
Teď už budou jejich trsy pěkně bujné – zaštípněte růstový vrchol, rostlina se rozvětví a bude mít více listů. Chcete-li vypěstovat obří dýně, vyberte jeden plod a ostatní odstraňte. Pamatujte na to, že všechny tykve jsou žíznivé, takže je zalévejte hojně a každý den.
SKLÍZEJTE
Všechnu tu letní dobrotu: hrášek, mangold, fazolové lusky… Přemýšlejte, co vám ještě chybí k úplné soběstačnosti, a připravte plán pro příští rok.
MEXICKÁ MÁTA
Rýmovník, neboli molice (Plectranthus amboinicus) je rychle rostoucí rostlinka s aromatickými listy, ze kterých připravíte čaj proti rýmě a kašli. Snadno se množí odnožemi.
Truhlíky ve stínu
Ne všechny truhlíky jsou na plně osluněných oknech. Co do těch zastíněných?
VOSKOVKA
Tento typ drobných begonií se pěstuje jen jako sezonní okrasná rostlina. Slunce snese, ale ve stinnější poloze na severní straně se jí bude dařit lépe. Díky dužnatým stonkům vydrží déle bez vody.
BARVÍNEK
Rozpínavá rostlinka s něžnými květy je vlastně půdopokryvná dřevina, navíc stálezelená. I v truhlíku vytvoří bohaté převisy lesklých listů a přežije i zimu. Květy jsou modré, fialové nebo bílé.
FUCHSIE
Pro zastíněná okna jsou přímo stvořené, ostré slunce totiž nemají rády. Vyhovuje jim klidné místo bez větru, dostatek vláhy a vydatné pravidelné hnojení pro bohatou násadu květů. Hrajte si s laděním barev!
VELKÉ A PŮSOBIVÉ
Oleandry, rozmarýn, olověnce a jiné oblíbené rostliny ze subtropických oblastí jsou teď ve vrcholné kondici. Kvetou a venku dělají radost všem, kdo jdou kolem.
Zatímco ve své domovině tráví venku celý rok a běžně se pěstují v zahradách, v našich podmínkách by je zahubila první běžná česká zima. Zase takové teplo jako tropické rostliny, co jsou celoročně uvnitř bytů, ale rády nemají, proto si je může dopřát jen ten, kdo má vhodný prostor na jejich přezimování. Jelikož se jedná převážně o dlouhověké dřeviny, nemají rády časté přesazování a nejlepším řešením jsou pro ně velkoobjemové květináče, které se snadno přemisťují. Oleandry, bougainvilley i ostatní druhy teď často a hojně přihnojujte, zalévejte v ranních nebo večerních hodinách. Odmění se vám opojnou vůní a připomenou dovolenou u moře.
KVĚTY JAKO NEONKY MÁ EXOTICKÁ BOUGAINVILLEA, KRÁLOVNA JIHU.
Pod květináč postavte desku opatřenou kolečky!
Nechte se vtáhnout do líného léta. Zařaďte nižší stupeň aktivity a zaměřte se více na všechno, na co jindy pro samou práci není čas. Zahrada vás pohltí a nepustí.— Eva Žallmannová, zahradní architektka
Šikovné vynálezy pro domácí pěstování bylinek a zeleniny
Elektrické sekačky pro menší zahrady Fieldmann FZR 2010-E a FZR 2020-E, příkon 1 000 W,
resp. 1 200 W, záběr 32 cm,
1 399 Kč, www.fieldmann.cz
Sada na pěstování
sladké papriky a tymiánu, květináč jako taška, skleníčky, semínka...,
249 Kč, Ikea