Majitelům Ivaně a Ervinovi Tatkovým se šťastnou náhodou podařilo koupit ve výběrovém řízení pozemek nedaleko štiřínského zámku. Kouzelné místo obklopené lesem a loukami je dostalo výhledem na obecní rybník, ale začátky nevěstily procházku růžovou zahradou. Kromě několika skládek byly totiž na parcele připravené základy pro střelnici. Paradoxně díky třem valům a následným dobře provedeným terénním úpravám a výsadbě je zahrada opravdu výjimečná.
KÁMEN
Jsou z něj cestičky, zídky i malý vodopád, po kterém stéká na jaře voda z potůčku. Pod ním je největší hloubka, asi 1,5 metru. Kamenná žába z antiku od Českého Krumlova je atrakce pro vnoučata stejně jako lev v jiné části zahrady.
Z TRVALKOVÉHO ZÁHONU
Tady se vystavuje na odiv verbena latnatá a sadec, které dlouho kvetou a lákají do zahrady včely a motýly. Vysoké lodyhy s květy jsou krásné i ve váze.
TERÉN
Kdepak nudná zahrada v rovině! Majitelé využili valů, do kterých se mělo střílet. Kdyby byl v zimě sníh, mohla by z kopečků vnoučata i sáňkovat. V jednom z valů je garáž a přibude taky sklípek na brambory. Kulisu zahrady tvoří les.
PLODY VELKÉ ZÁLIBY
Zahradničení Ivana miluje. Všechno okolo okrasných dřevin a květin ji vždycky bavilo a zajímalo. Svoji zahradu si tak navrhla sama a vytvořila s pomocí jedné místní firmy, která vyhloubila rybníček a domodelovala terén. „Na pozemku jsem nechala lípu, topol a vzrostlé javory, všechno ostatní byly nálety, ty musely pryč. Co se týká kytek, nejradši mám velké kruhové záhony, kde si všechno samo roste a nemusíte se o to moc starat,“ ukazuje nám bujné čupřiny barevných květů a trav, které kompletně poseká až na jaře. Vyniknou tak rašící cibuloviny, hlavně její oblíbené tulipány. Postupně pak všechno vykvétá a nakonec začnou zvolna růst trávy, které zdobí záhony i přes zimu. Ivaně se líbí, jak se pořád mění, že bývají každý den, týden, měsíc i rok jiné. Když už jsou hodně zatravněné, některé trsy trávy vykope.
Obdivujeme růže, ale Ivana nad nimi poznamenává, že i když jsou krásné, moc je nedoporučuje, protože „bezpracné“ rozhodně nejsou. Z nádherně voňavých růží na svahu hned u domu je při odkvětu spousta odpadu, na české růžové půdopokryvné růžičky jde zase padlí a mšice, takže je musí stříkat. Chválí si spoustu dalších rostlin, jako jsou třeba bobkovišně, kanadské borůvky, motýlí keře, rododendrony, ostrožky, ibišky, vilíny, krásnoplodku, řetězovky…
„Některé záhony nechávám volně žít, jsem takový liberál, až když vidím, že je třeba něco ubrat, udělám to. Mám ráda i rozevláté neuspořádané kytky,“ říká.
RYBNÍČEK
Funguje bez filtrace. Leknínům a dalším vodním rostlinám se v něm dobře daří, takže je musí Ivana každý rok redukovat. Plavou v něm kapři a na jaře tu mívají žáby koncert.
KYTKY JAKO RADOST
S trvalkovými záhony si dává Ivana zpravidla práci, stříhá je a šlechtí. „Je to starost, ale ještě větší radost,“ říká. „Stále v nich kvete něco nového. To mě baví, když prší, rostliny se skloní, pak se vláhou zaradují a zase ženou do výšky.“
IVANA TATKOVÁ
Majitelka zahrady měla prosperující cestovní agenturu zaměřenou na americké klienty. Kvůli koronaviru s prací ze dne na den skončila. Už ani nedoufá, že by se to mohlo vrátit do starých kolejí. Naštěstí měla velký koníček – svoji zahradu. Teď se věnuje navrhování zahrad pro jiné a organizuje jejich kompletní realizace.
KOUZELNÝ SVÍČKOVEC
Ten Ivana miluje, začíná kvést na začátku června a vydrží mu to do podzimu. Hezký je v kombinaci s astrami a květy perovskií. Záhony jsou v kůře nebo v kamínkách.
VODA A KAMENY
Když neprší, proběhne se Ivana po zahradě každé ráno s konví. Tahle půlhodina ji baví. „Zalévat potřebují jen trvalkové záhony. Jiné ne, jen když vidím, že je nějaká kytka smutná, zaliju ji,“ upřesňuje. Závlahu nemají, protože na šest tisíc metrů čtverečních by museli brát vodu z vrtů a to by bylo složité. Rybníček má jen slabý přítok pitné vody z nedaleké studánky. Malý vodopád v jezírku si tak užívají většinou jen pár týdnů na jaře. „Máme kapry a měli jsme i kapříky koi, ale před třemi lety při čištění horního rybníčku v lese k nám na zahradu přilétly volavky a kapry koi nám kompletně vylovily,“ vzpomíná. Kameny jsou nejen kolem rybníčku, ale na jaře vykouknou i z ostříhaných záhonů. Některé tady byly, další sem manželé nechali přivézt. Ptáme se na kamenný stůl. „Ten nám vytvořil Olda Žilík, místní tvořivý pán, přišlo mu, že by tu byl hezký,“ vzpomíná Ivana. „Říkala jsem mu: ,Oldo, já tohle fakt nemusím.‘ Ale on ho instaloval, až se mi začal docela líbit a časem jsme k němu pořídili i lavici.“
ZÁHONY
Ty kruhové zdobí trávy a třeba neskutečně vysoké asterky, které se vytahují za světlem. Rozchodníky mívají nádherné růžové květy. A jsou tu i verbeny latnaté nebo fenykly.
NA ŘADU PŘIŠLA I ZELENINA
„Snacha se mě neustále ptala, proč nepěstuju něco, co dělá užitek, a zasadila támhle brambory, rajčata, řepu…,“ ukazuje Ivana na spodní část zahrady, kde nedávno vyrostl i skleník. „Do toho se já nepouštím,“ dodává. „Můj táta byl a stále je velký zahradník, má sad a mezi stromy záhony všeho možného, takže když jsme byly malé děti, dostaly jsme na starost třeba jahody, o které jsme měly pečovat,“ vysvětluje. „A já jsem pak v dospělosti myslela, že musím mít na své první zahradě taky takové záhony. A taky že jsem je měla. Ale nepřinášelo mi to radost, potěšení mi dělají kytky. A tak jsem se rozhodla, že ve svém volném čase budu dělat jen to, co mě naplňuje. Nicméně díky tomu, že tady na jaře při lockdownu bydlela celá naše rodina společně a snacha začala část pozemku zúrodňovat, můžu na jaře vedle rajčat předpěstovávat ve skleníku třeba i verbeny.“
LOGICKY KE SVĚTOVÝM STRANÁM
Les vlevo je směrem na západ, proto manželé umístili dům do zadní části zahrady. Protože je dům posazený do valu, má obývák pod střechou, ložnice v přízemí.
ELDORÁDO PRO VNOUČATA
Děti to tu milují. Kromě pořádného výběhu tady mají hřiště, za domem ještě trampolínu a bazén. Můžou pozorovat, jak na jaře bují na záhoně nejdřív cibuloviny – hlavně tulipány, pomalinku tam rostou trávy, česneky… Je to zábavné.
CHODNÍČKY
Jsou klasické, ze žulových kostek a lemované úzkými záhonky. Procházet se po nich i kochat se jimi je radost.
POHLED OKNEM DO ZAHRADY
Zahrada vznikla před deseti lety kolem čerstvé novostavby rodinného domu. Ivana ji navrhla tak, aby tvořila při výhledu z oken přírodní obrazy. Zvolna se klikatící cestičky, kruhové záhony i plocha pro ohniště ladí s oblými valy terénu i tvarem střechy.
ZALÉVÁNÍ
Vodu potřebují hlavně rostliny, které rostou na svahu směrem k lesu. Déšť většinou rychle steče dolů, a tak občas i něco zahyne, jako na každé jiné zahradě.
KONTAKT, KTERÝ BY SE VÁM MOHL HODIT
Návrhy zahrad, Ivana Tatková: harmonyzahrada.cz