Interiérová designérka Mirka Došlá si u této realizace trochu povzdychla, že nic menšího ještě nezařizovala. Byteček o necelých 17 m2 však i tak vymodelovala do útulné podoby.
DŘÍVE Maličký byt ve staré činžovní zástavbě měl nové, sádrokartonem srovnané stěny i strop a nově položenou laminátovou podlahu. V nejužší části byla příprava pro kuchyňský kout.
NYNÍ V kuchyňské sestavě je integrovaná také úklidová skříň a šatní skříň. Tak mohl zbytek pokoje zůstat vzdušný, s minimem nábytku. U kulatého stolku jsou dvě židle a rozkládací pohovka je opřená o na míru vyrobený peřiňák s policí.
Pohled od tapety
Bonusem starých bytů jsou vysoké stropy. To designérka Mirka využila na maximum a kuchyňskou sestavu navrhla ve dvou úrovních. K horním skříňkám se však musí po schůdkách.
NYNÍ Kuchyňský kout je nejužší částí bytu. Mirka sem umístila všechny skříně, do nichž soustředila veškeré ukládání a zbytek bytu ponechala volný. Barvy vycházejí ze vzoru na tapetě.
DŘÍVE Minibyt ve starém činžáku prošel základní rekonstrukcí od developera. Teď sem bylo třeba vměstnat všechny funkce zároveň.
Maličký byt naštěstí není určený pro bydlení více lidí, ale jeho majitelka Martina si ho pořídila jako své pracovní zázemí. S rodinou totiž bydlí v domku za Prahou, ale protože pracuje jako ředitelka speciální školy, je vděčná za možnost někdy zůstat v Praze a ušetřit si tak pozdní dojíždění a brzké vstávání. „Majitelka bytu mou práci znala z časopisu, proto měla rovnou konkrétní představu: chtěla stejnou tapetu se sluncem, jakou viděla v otištěné realizaci. První, co jsem tedy musela udělat, bylo jí takový nápad rozmluvit. Na trhu je tak bohatý výběr tapet, že i ona si určitě zaslouží nějakou, která bude jen pro ni. Když jsme se pak setkaly nad vzorníkem tapet, Martina naprosto neomylně zabodla prst do nádherných vlčích máků – a bylo vyhráno! Barevný koncept byl určený a já se mohla věnovat uspořádání prostoru,“ vypráví designérka Mirka.
Pohled od okna
Skříňová sestava obsahuje úzkou úklidovou komoru, klasickou kuchyňskou linku a postranní skříň slouží jako šatník. Mirka na lince nechala volný kout, kam se ukryjí věci, které nemusí být na očích.
CO SE VEJDE DO KUCHYNĚ
„Při boji s malým prostorem je dobré pamatovat na jednu moudrou zásadu, které se vždycky držím,“ připomíná designérka. „Stačí si uvědomit, že z malé místnosti nikdy velkou neudělám. Proto se vyplatí nacpat maximum zařízení do těch malých prostor a velké nechat co nejvíc prázdné, vzdušné a světlé, aby si je člověk mohl opravdu užít a mohl se v nich také nadechnout, než se ponoří do těch malých,“ směje se. V duchu tohoto pravidla tak navrhla kompaktní skříňovou sestavu, která plní rovnou několik funkcí zároveň. Její spodní skříně, pracovní deska a úzké horní skříňky slouží jako plnohodnotná kuchyň vybavená myčkou i lednicí. Vysoká úzká skříň u okna je takzvaná technická místnost, komora na úklidové prostředky, kterou má Mirka ráda, protože jde o praktické řešení, na které se často zapomíná – člověk najednou přesně ví, kam uklidit koště, žehlicí prkno, sušák na prádlo, mop i vysavač. Hluboké horní skříňky slouží k ukládání všeho sezonního. Mají velkou kapacitu, ale jejich nevýhodou je, že se do nich Martina dostane jen po schůdkách. Další možnosti ukládání ještě poskytuje velká skříň hned u dveří, která kuchyňskou sestavu de facto ukončuje. „Bohužel předsíň je tak zoufale malá, že se tam dá jen pověsit bunda na věšák, ale skříň se už nevejde. Šatník, do kterého si Martina může ukládat dlouhé šaty i kabáty, je tak součástí kuchyňské sestavy,“ vysvětluje. Při pohledu do kuchyně budí zvědavost pokračování pracovní desky do kouta. Mirka tam nechala tento úkryt záměrně, aby si majitelka mohla věci, které používá, jen tak odsunout z očí a nevidět je, když bude zrovna relaxovat na pohovce. Zajímavým designovým prvkem je rám, na kterém stojí horní kuchyňské skříňky – jde o stejný materiál, z něhož jsou i záda kuchyně, deska v povrchové úpravě rush bronz, která vytváří podle dopadu světla zajímavé efekty.
Pohled od kuchyně
Rozkládací pohovka ukrývá plnohodnotné dvoulůžko s kvalitní matrací. Opírá se o peřiňák se zabudovanými zásuvkami a odkládací policí.
NYNÍ Tapeta byla to první, co si majitelka společně s Mirkou vybrala. Její barevnost tedy určila i celý styl interiéru. Odraz dekoru v kulatém zrcadle je příjemný efekt, který dává pokoji další rozměr.
DŘÍVE Na stěně proti kuchyňskému koutu byla jedna zásuvka. Bylo třeba připravit nové elektrické rozvody pro lampičkyi televizi mezi okny.
RELAX V OBÝVÁKU
Na postel a noční stolky se tu už místo nenašlo, ale plně je nahradila rozkládací pohovka a na míru vyrobený peřiňák. V pohovce je integrovaná kvalitní pružinová matrace Skanfort, která zaručuje kvalitní odpočinek. Televizi Mirka zavěsila mezi okna, aby nezabírala ani centimetr prostoru navíc – a získala tak hezké místo i na samostatný jídelní stůl se dvěma židlemi. „Nic menšího už doufám dělat nebudu,“ směje se. To, co vypadá samozřejmě, totiž opravdu nebyla hračka.
3 body k úspěchu
SKŘÍNĚ Maximum úložného prostoru je na jednom místě, skříně jsou vytažené až ke stropu.
POHOVKA Rozkládací pohovka s pružinovou matrací poskytuje kvalitní odpočinek.
BARVY Tapeta jako základ barevného konceptu pomohla vytvořit příjemný budoár.
Nákupní seznam
Kuchyň na míru a peřiňák, sellafurniture.com, 222 574 Kč; lustr Beam Brass, kare-shop.cz, 18 890 Kč; jídelní stůl Basic, Ø 110 cm, Bonami, 9 290 Kč; rozkládací pohovka Skanfort, 24 710 Kč; kovový stolek westwing.cz, 1 790 Kč; kulatý koberec Ikea, 1 500 Kč; jídelní židle, 5 000 Kč/ks, lampičky, 2 500 Kč, kulaté zrcadlo, 7 463 Kč, vše designovynabytek.cz; tapeta Pavot, Wall & Deco, wallanddeco.com, 30 760 Kč; váza vlastní
BAREVNÁ ŠKÁLA
BAREVNOST VELKOPLOŠNÉ TAPETY BYLA URČUJÍCÍ PRO CELÝ BAREVNÝ KONCEPT PROSTORU.
Bílou najdete na stropě, na dveřích a oknech a na stolku.
Skříně jsou v teplém odstínu šedé.
Stejná růžová jako na květech je i na výmalbě a na židlích.
Sytá červená je na vlčích mácích na tapetě.
Rozkládací pohovka je modrá.
MIRKA DOŠLÁ
„Při navrhování malých prostor
se člověk nesmí zaleknout. Je to vždycky výzva, ale dokud můžete navrhovat skříně na míru a máte je kam postavit, je vyhráno.“
MAJITELKA MARTINA
„Malé zázemí, odkud budu mít blízko do zaměstnání, jsem potřebovala z praktických důvodů. Že z toho vyplyne i splnění mých romantických představ, by mě nenapadlo!“
PROSTOR
Byt v činžovním domě má celkem 17 m2, a to včetně předsíňky a koupelny s toaletou.
Po developerské rekonstrukci měl už srovnané stěny, novou podlahu, rozvedenou elektřinu
a přípravu na kuchyň.
PROBLÉM
Vstupní část bytu je tak stísněná, že do ní bohužel nebylo možné navrhnout žádné skříně, které by ulevily prostoru uvnitř obytné místnosti.
ŘEŠENÍ
Mirka se rozhodla na maximum využít nejužší část pokoje, určenou pro kuchyňský kout
a navrhla sem skříně dosahující až po strop. Aby byla obsluha kuchyně pro majitelku pohodlná, nechala první řadu skříněk užší a na dosah, až na ně pak navazují vysoké skříně, kvůli kterým je třeba vzít si schůdky.
U okna je úzká vysoká skříň určená pro úklidové prostředky, u dveří zase celou sestavu ukončuje šatník, pro který nebylo jinde místo. Součástí truhlářské zakázky byla i výroba peřiňáku, který zároveň nahrazuje noční stolky a jsou v něm integrované klasické zásuvky i USB pro připojení nabíječky na mobil.
KOLIK TO STÁLO
Nábytek na míru ..........222 574 Kč
Nábytek..........................55 790 Kč
Tapeta.............................30 760 Kč
Osvětlení.........................21 390 Kč
Doplňky.............................8 963 Kč
CELKEM.......................339 477 Kč
KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT
Interiérová designérka a výroba nábytku na míru Mirka Došlá, sellafurniture.com
Rozkládací pohovka skanfort.cz