Vysoké rostliny s velkými květy potřebují více živin, protože bez hnojení špatně pokvetou a budou mít slabé stonky.
ZÁLEŽÍ NA VÝŠCE A BARVĚ
Vybrali jsme nejlepší vysoké trvalky do městských i venkovských zahrad.
Ostrožka stračka
Magická rostlina s květy v hluboké modré podobné elektrickým výbojům prudkých letních bouřek. Aby prospívaly, musí mít bohatou prokypřenou půdu. Rostou-li samostatně, potřebují oporu. Věnujte jí 40 cm široký pruh podél plotu, odkvétající květenství nezapomeňte hned zaštipovat. Kvetou krásně celé léto,
ve větších skupinách udělají velký dojem.
Hodí se k řezu do velkých květinových aranžmá.
NÁPRSTNÍK ČERVENÝ
Dvouletka do bohatých záhonů i jako sólista do přírodních a lesních zahrad.
Kvete purpurově, růžově a bíle.
Krásně se doplňuje s kapradinami.
KOZLÍK LÉKAŘSKÝ
Dlouhán s pevným stonkem a velkým sladce vonícím květenstvím vyroste až do dvou metrů. Má rád vlhko u kořenů, takže se hodí hlavně na okraje jezírek a mokřadů.
PLOŠTIČNÍK HROZNOVITÝ
Má rád polostín, ujme se i v podrostu stromů a vyšších keřů. Je léčivý, používá se při kloubních potížích, ve formě homeopatik dokonce usnadňuje porod.
CHRAŇTE JE
Vyšší rostliny může poškodit prudký vítr nebo letní bouřka. Myslete na to už při výsadbě a vyberte místo v závětří. Ve skupinové výsadbě ochrání vysoké druhy okolní rostliny, vyvázat je můžete k drátěným oporám.
CO DĚLAT V SRPNU ?
Horké dny nejsou vhodné k zakládání záhonů. Pečujte o to, co roste a dozrává.
Sbírejte nahnilé spadané ovoce – aroma kvašení spolehlivě láká agresivní vosy, kterých se jinak těžko zbavíte. Hnijící ovoce nepatří do kompostu, v menší míře ho ale dokážou zpracovat kalifornské žížaly.
Aromatické léčivé rostliny a koření sbírejte v plném květu a za suchého horkého počasí, kdy mají nejvyšší koncentraci silic ve tkáních. Sušte je ve stínu, nikdy ne na přímém slunci – zhnědnou a ztratí mnoho cenných látek.
Chtěli byste letos vypěstovat opravdu parádní XXL podzimní dýni? Není to vůbec složité, prostě ji pořádně hlídejte! Kontrolujte výhony a redukujte nasazené plody – na jednom výhonu můžete ponechat maximálně tři.
SLUNEČNICE
Bez žlutých talířů plných semínek se neobejde žádná vesnická zahrádka. Semena sklízejte na konci léta, než to za vás udělají mlsní ptáci. Zkuste si je nasucho opražit na pánvi, je to vážně lahůdka!
Tři popínavé dřeviny
Bujně rostoucí popínavky vám pomohou zakrýt méně vzhledné části staveb.
KLASICKÝ BŘEČŤAN
Stálezelené a mrazuvzdorné výhony mají přičepivé kořínky, s jejichž pomocí se nezadržitelně plazí vzhůru po hrubém zdivu. Pozor – sice dokonale zakryje kdejaký kout, ale dokáže zadusit i vzrostlý strom.
PODRAŽEC
Jako pravá liána se ovíjí a pne vzhůru. Dopřejte mu vertikální oporu a vystoupá do závratných výšin. Velké listy zakryjí beze zbytku vše, v zimním období zaujme spirálovitě krouceným dřevnatým kmínkem.
MINIATURNÍ KIWI
Aktinidie je překvapivě odolnou dřevinou, kterou nezlomí ani náš středoevropský mráz. Daří se jí
u jižních stěn, hodí se k pergolám a konstrukcím poblíž teras, odkud můžete plody pohodlně sklízet.
Srpen mě trochu děsí, protože za ním cítím blížící se podzim. Pomáhá mi na to ovocná kúra – prostě se přejídám všemi plody, co mi zahrada právě nabízí.— Eva Žallmannová, zahradní architektka
ZELENINA NA BALKONĚ?
ŽÁDNÝ PROBLÉM!
Kdo se na jaře pustil do balkonového pěstitelství, může už teď sklízet. Zalévali jste? Vybrali jste správné odrůdy? Nebo to všechno uschlo?
Nejčastější příčinou neúspěchu balkonových zahradníků bývají velké oči. Ty totiž můžou za to, že nakoupíme desítky sazenic, ale už si nevšimneme, že náš balkon má jen dva metry čtvereční, kam se kromě rajčat musí vejít prádlo, kolo a taky není špatné, když máte kde projít.
Buďte střídmí a vyberte si jen pár kousků, o které se budete schopni zodpovědně starat a dopřejete jim prostor. Další častou chybou jsou totiž příliš malé květináče, které rychle vysychají. Velmi vhodné jsou také velké pěstební vaky, kde si můžete vypěstovat dokonce i brambory.
NÁŠ TIP
Nemůžete-li se rostlinám věnovat každý den, určitě investujte do nádob se samozavlažovacím systémem, které udrží potřebnou vlhkost u kořenů několik dnů. Závěsné květináče vypadají sice efektně, ale přecejen vyžadují každodenní zálivku.
VŠE O LETNÍM ZALÉVÁNÍ
Není to žádná věda – vezmu hadici a stříkám, ne? No… právě že ne.
Zní to jako něco samozřejmého, ale zanedbáte-li teď zalévání, bude vaše zahrada nanejvýš průměrná. Každý typ porostu potřebuje své – zatímco pro hustý šťavnatě zelený trávník je nejvhodnější každodenní jemné kropení z výšky, květinové záhony můžete za určitých okolností kropením i poškodit, například nikdy nezalévejte uprostřed horkého dne, rostlinám způsobíte tepelný šok a paradoxně jim můžete přivodit popálení listů – každá kapka vody na listu funguje jako miniaturní lupa, která soustředí sluneční paprsky a vypaluje do listu dírku. Vyplatí se přivstat si brzy ráno nebo počkat až na soumrak.
praktická pomoc
Do plechové boudy schovávejte jen užitečné věci!
KOVOVÝ ZAHRADNÍ DOMEK
Arrow Dresden 106, pozink, 5,28 m², záruka 10 let na prorezavění, 9 989 Kč, www.lanitgarden.cz
RAŠELINOVÝ EXTRAKT S MOŘSKOU ŘASOU
Lignohumin podporuje zakořeňování, růst a dlouhodobé kvetení. 99 Kč, www.raselina.cz