Je to náš první dům a stavěli jsem si ho s pomocí rodiny sami. I když dnes vidíme, že má spoustu nedostatků, stal se nám domovem a řekl nám toho hodně nejen o stavění, ale i o nás samotných.
Ráda bych vás pozvala na návštěvu našeho domu. Vysnili, navrhli i postavili jsme ho pro čtyřčlennou rodinu
a tak si někdy říkáme, že snad ani není pravda, že se nám náš sen opravdu vyplnil. Rodinný dům jsme se rozhodli s manželem postavit těsně po dokončení vysoké školy. Celá výstavba byla jako jízda na horské dráze. Vše šlo velmi rychle i proto, že jsme se chtěli co nejdříve nastěhovat s naší čerstvě narozenou dcerou. Ačkoliv jsem vystudovala obor stavby na bázi dřeva na Mendelově univerzitě v Brně, na domě je vidět, že jsme stavěli poprvé. Dům je zděný z pórobetonu. Pomáhal nám, kdo mohl. Projekt domu navrhl děda, dřevěnou kuchyň na míru vyrobil táta ve své truhlárně, s interiérem jsem experimentovala já. Povedlo se nám nakonec dostát našemu předsevzetí a nastěhovat se skoro přesně do roka od získání stavebního povolení.
JÍDELNA Mezi kuchyní a obývacím pokojem je jídelní kout. Protože máme velké rodiny, našli jsme nakonec řešení, jak do prostoru umístit stůl až pro osm osob.
MINIPRACOVNA Výklenek vzniklý mezi vestavěnou skříní a stěnou je využitý jako malá pracovna se stolkem a policemi. Všechno vybavení je z IKEA, jen jsme zkrátili police na požadovanou šířku.
LADĚNÍ ZA POCHODU
Kvůli spěchu, ve kterém dům rostl, a minimálním zkušenostem z praxe, jsme pro interiér neměli v podstatě žádnou vizi a vše vznikalo takzvaně na koleně. Kromě toho jsme jako mladá rodina měli dost omezený rozpočet. Povedlo se nám nasekat množství chyb a zbytečných kompromisů, ale sledovat, jak dům krok za krokem roste, byla skvělá zkušenost. I díky tomu, že jsem si mohla pohrávat s řešením interiéru, jsem si ověřila, že mě to baví a určitě se tvorbě interiérů chci do budoucna věnovat.
KUCHYŇ Okno z kuchyně vede na zastřešenou vstupní terasu. Dispozice ve tvaru písmene L mi dopřává velkou pracovní plochu i dostatek úložných prostor po obvodu obou stěn. Stěna za pracovní deskou je
z dřevotřísky, stejně jako celá kuchyň.
CO TU FUNGUJE
Dřevo a dřevodekor jsou hlavním společným znakem procházející naším domem
1. PODLAHA Vinyl v dekoru přírodního dubu tvoří jednolitou podlahovou plochu v celém domě.
2. KUCHYŇ Na míru vyrobená kuchyňská sestava má korpus, pracovní desku i sokly z dřevotřísky,
která přirozeně navazuje na podlahu.
3. OKNA A DVEŘE Od samého počátku bylo jasné, že základní charakter domu se bude odvíjet
od dřeva, takže okna a dveře jsou v dřevodekoru horské borovice.
4. DOPLŇKY Rámečky, držáky polic, garnýže, stínidla, nohy jídelních židlí i drobný nábytek nebo
nádobí, to vše působí díky dřevu teple a mile.
NAŠE LOŽNICE Šetřili jsme místem, ale zároveň jsme si přáli zachovat velkou masivní postel po rodičích
s obrovským úložným prostorem, proto je postel přístupná jen z jedné strany. Úchytky z provázků ladí
s oblíbeným povlečením v mátové barvě.
NOČNÍ STOLEK Pořádný kus dřeva u postele je jedním z mých oblíbených masivních kousků. Špalek vyrobil podle mého přání kamarád Jarda a stojí na malých kolečkách, aby se dal snadno přesouvat.
S DOTYKEM DŘEVA
Dispozice domu o podlahové ploše 150 m2 je navržena pro čtyřčlennou rodinu. Centrum tvoří prostorná obytná místnost, která spojuje kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a pracovní halu. Velký společný prostor je příjemný, protože můžeme trávit hodně času společně a slouží zároveň jako herna pro děti, které teď už máme dvě. I když jsou jejich pokoje menší, oběma do budoucna zajistí potřebné soukromí. Snad jedinou věcí, v níž jsme měli od začátku jasno, bylo to, že chceme v domě použít dubové dřevo a dřevodekory. Snadnou volbou pro nás tedy byla vinylová podlaha právě v imitaci dubu a výběr dekorů na kuchyň. To také bylo skoro celé vybavení, s nímž jsme se do domu stěhovali.
PRACOVNA V HALE Filc z nástěnky se opakuje i na čele staršího psacího stolu z dřevotřísky, jehož pracovní desku jsem opatřila novou fólií.
OBLÍBENÉ ILUSTRACE V dětském pokoji visí řada obrázků, které jsem pro děti podle vzorů z internetu sama namalovala a zvolila barvy tak, aby zapadly do jejich pokojů. Samozřejmě dostaly také rám z masivního dřeva.
Při návrhu kuchyně jsem se inspirovala fotkou z časopisu, kterou jsem měla roky uloženou v paměti. Věděla jsem, že chci použít kontrast tmavě šedé barvy a dřeva. Díky perfektní práci truhlářství mého táty vznikla kuchyň přesně taková, jakou jsem si přála. Dům mi poskytl spoustu prostoru pro experimentování. Díky dlouhým hodinám procházení aktuální nabídky obchodů, vyhledávání výrobců a zkoušení různých rukodělných nápadů se mi povedlo dům zařídit za minimální náklady. V pracovně mám letitý pracovní stůl od rodičů, který jsem jen barevně přizpůsobila celkovému ladění našeho interiéru pomocí fólie a filcových obkladů. Hodně nábytkových kusů u nás doma pochází z Ikea. Máme spoustu knih, takže knihovna Kallax byla nutností. I nízký stolek v obýváku je zděděný kus, na který jsme nalepili zbytek desky z kuchyně. Radost mi dělá také masivní stojan na rostliny, který podle mého návrhu vyrobil jeden internetový kutil. Zjistili jsme totiž, že téměř všechny pokojové rostliny musíme orientovat k jedné stěně, protože jinde na ně není prostor nebo dostatek světla.
DÍVČÍ POKOJ Tapeta od značky Vavex pokrývá stěnu u pracovního stolu s poličkami. Malá knihovna slouží Vandičce k ukládání hraček a knih.
VĚŠÁKY Pro malé děti jsme připravili bytelné háčky na oblečení ve výšce, kam samy snadno dosáhnou
a můžou se tak procvičovat v samostatnosti. Místo pod oknem je ideální.
DĚTSKÝ SVĚT NA MÍRU
Postupně přibyly i dětské pokoje a nábytek na chodbě. Dívčí pokoj jsme na přání dcery ladili dorůžova
– a nebylo to vůbec snadné. V pokoji má totiž kvalitní starší postel v dekoru třešně a najít balanc mezi bílou, růžovou a tímto odstínem mi dalo hodně práce. Pomohl nám barevný koberec, kožené úchytky a růžovo-béžová tapeta. V pokoji jsme také upcyklovali starší bílou komodu, z níž jsme pomocí pracovní desky vytvořili stůl. Dcera si zvolila třpytivou bílou dřevotřískovou desku s názvem Andromeda a celá rodina jí ji potají trochu závidí.
U PIANA
Po několika letech do domu přibyl jeden z mých nejoblíbenějších kusů, a to historické piano, po kterém jsem dlouho toužila a na které také pravidelně hraji.
V dětských pokojích ani na chodbě jsme se už nevyhnuli výrobě na míru. Zejména malý chlapecký pokoj bylo téměř nemožné rozumně zařídit sériově vyráběnými kusy. Teprve během vybavování pokoje nábytkem jsme přišli na to, že by ve fázi návrhu domu bývalo stačilo posunout dvě příčky o pár centimetrů a nemuseli jsme tento problém vůbec řešit. Díky zkušenostem se zařizováním domu jsem se naučila spoustu
praktických věcí, z nichž tou nejdůležitější je právě nepodcenit návrh dispozice a celý koncept předem dobře promyslet. Prý se říká, že až třetí dům, který člověk postaví, je v jeho očích dokonalý. Dnes už tomu rozumím, asi to bude pravda…
Kontakty, které by se vám mohly hodit
Interiérová laboratoř interierovalaborator.cz, Instagram:@interierova.laborator,
e-mail: bastova@interierovalaborator.cz
Truhlářství Ochozka robertochozka.wixsite.com/truhlarstvi