Čerstvý letní vzduch rostlinám svědčí a za pobyt na čerstvém vzduchu se vám odmění nečekanou krásou.
Rostliny, kterým dopřejete venkovní letní dovolenou, viditelně pookřejí, hezky se olistí a často začnou intenzivně růst. Díky letnění také lépe odolávají chorobám.— Eva Žallmannová, zahradní architektka
Kaktusy letnění milují. Neobejdou se bez přímého slunce a dobře jim dělá i čerstvý vzduch. Klidně je vyskládejte na jednu polici, aby žádný nebyl ve stínu.
Základní pravidla letnění
Ačkoli má letnění vlastně jen samé výhody, pořádně se rozmyslete, než se pustíte do stěhování květináčů. Zbrklé hurá akce vám přidají práci a mohou rostlinám i uškodit.
Zatímco rostliny, které máte i v bytě na přímém slunci, můžete dát klidně bez problémů rovnou ven, ty ostatní musíte postupně zvykat a před sluncem je zpočátku chránit – přes poledne je schovávejte dovnitř, jinak jim hrozí spálení.
Zatímco slunce rostlinám prospívá a déšť v zásadě nevadí, vítr vám ve sbírce zelených miláčků může nadělat pěknou paseku. Převrácené a rozbité květináče, vysypaná zemina a polámané rostliny, to nechce nikdo. Vybrat místo chráněné před větrem je naprosto zásadní.
Co se týče času, platí jednoduché pravidlo: tropické druhy můžete letnit od zmrzlých (polovina května) zhruba do půlky října, kdy ještě nehrozí noční a ranní mrazíky.
ROSTLINY NA DEŠTI
Dešťová voda je takzvaně měkká, o čemž se mluví jako o velké výhodě. Znamená to, že neobsahuje žádné minerály, takže se z ní neusazuje vodní kámen a na listech rostlin nezanechává bílé povlaky. S tím, že v ní nejsou minerály obsaženy, je ale třeba počítat a rostlinám zalévaným pouze dešťovkou je následně doplnit v hnojivu obohaceném mikroprvky. S deštěm se na substrát dostanou také různé spory hub a plísní, v některých případech i prach, nebo dokonce písek. Po takové dešťové sprše je potřeba rostliny opláchnout běžnou vodou.
MILOVNICE SLUNCE
Všechny sukulentní druhy – kaktusy a jiné rostliny s dužnatými stonky a listy – milují slunce. Kromě něj potřebují venku také spoustu zálivkové vody a extra výživu navíc.
Kalanchoe tomentosa
To, co na první pohled vypadá jako hebké uši malých koťat, je ve skutečnosti rostlina, která se dokázala přizpůsobit nepřízni vnějších podmínek jako málokterá jiná. Celé její tělo je kryto hustými chloupky, které ji chrání před slunečním žárem i chladem. Letnění díky tomu zvládne bez nejmenších problémů
Tip: Listů kalanchoe se pokud možno nedotýkejte, abyste z nich nesetřeli křehké chlupy.
Lékárna na dosah ruky
Aloe vera
Aloe vera neboli aloe pravá se v našich domácnostech objevuje stále častěji, a to zcela oprávněně. Kromě toho, že je to impozantní a krásná velká kytka, tak také dokáže pomoct při spoustě zdravotních potíží, od drobných poranění po vleklé trápení s ekzémy a lupénkou. Venku na terase je pro aloe to pravé místo – během léta její listy zmohutní a začne vytvářet i boční dceřiné růžice. Zasaďte je zvlášť a podarujte jimi návštěvy
Tip: Aloe sice vypadá, že nepotřebuje téměř žádnou vodu a často se to o ní i píše, ale je to samozřejmě nesmysl. Budete-li ji v létě zalévat, vytvoří v listech dost léčivé šťávy.
MNOŽENÍ ALOE Aloe se množí velice snadno zmíněnými dceřinými růžicemi, které mají i své malinké kořínky a stačí je jednoduše zastrčit do půdy. Zakoření i odlomený list, dokonce i z listu částečně uschlého dokáže vyrůst hned několik nových rostlinek aloe.