Zdeněk Pohlreich si nepotrpí na
luxusní značky, ale na energii
a atmosféru. V restauraci i doma.
TEXT
KRISTINA ZÁBRODSKÁ
, FOTO
VERONIKA RAFFA JOVÁ
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vaří přes 49 let, v práci i doma oceňuje přirozené světlo v kuchyni, čerstvý vzduch, funkční prostor a kvalitní praktické spotřebiče.
Jsem už dost starý na to, abych si mohl dovolit to nejlepší, co můžu.“
ŠÉFOVA KUCHYNĚ
Zdeněk Pohlreich vaří každý den, přesto je kuchyň jednou z nejmenších místností v domě.
Vyměnil jsem ji hned po nastěhování, potřebuji indukční sporák a funkční vybavení. Špajz je super. Kuchyň musí být především funkční, snadno omyvatelná a ukliditelná. Důležitá je ergonomie pohybu. Úzký obdélníkový prostor je limitovaný dvěma okny a dveřmi uprostřed, ale jeho velkou výhodou je přiléhající špajz. Vlevo od dveří stojí lednice, vpravo myčka pod dřezem. Vedle něj zbývá ještě malý prostor na robot a nářezák – jediný spotřebič, který nepoužívám. Koupil jsem si ho v nějakém záchvatu nadšení, ale brzo půjde pryč. Všechno nádobí máme ve skříňkách pod linkou, pod okny vznikla dostatečně velká pracovní plocha, kam se vejde i kávovar a odšťavňovač. Pořádek je základ, jsem zvyklý z práce mít vše na svém místě, při vaření nikdy nic nehledám. Používám pár osvědčených spotřebičů,ze kterých jsem vytvořil i řadu Pohlreich Selection. Miluju své ostré švýcarské nože Zwilling.“
vybavení
Při focení se ukázalo, že Zdeněk Pohlreich kuchyň opět mění. Půdorys a skříňky zůstanou, spotřebičese omladí.
Těším se na novou myčku, indukční varnou desku, parní troubu a nástěnný odsavač par od Miele.“
jídelna
Oddělení od kuchyně mi vyhovuje, kulatý stůl je příjemnější než hranatý. Při jídle máme klid a výhled."
Z
deněk Pohlreich žije v malém domku za Prahou s manželkou Zdeňkou, synem Honzou a šesti zvířaty.
Jak dlouho tu už bydlíte?
Jedenáct let. Hledal jsem dům na okraji Prahy či kousek za ní, maximálně 20 km od centra, abych to měl do práce půl hodiny. Byla to náhoda, objevil jsem ho na internetu. Okolí jsem tu znal, bydlel jsemna druhé straně řeky."
Čím vás okouzlil?
Upřímně, moc hezký nebyl, ale uměl jsem si představit, jak by se v něm bydlelo. Kreslil ho šikovný architekt. Funguje tu ,flow‘, kudy se chodí a kde se žije, logisticky je to dobře vymyšlené. Standardy jsou poplatné době vzniku, ale moc dobře se tu bydlí. Když někdo chce stavět, myslím, že je důležité najít architekta, který umí nakreslit normální dům a nechce si postavit pomník."
Jak výrazně jste dům přestavili?
Skoro vůbec. Nábytku tu moc nezbylo, těch pár kousků jsme se zbavili, a protože jsme nic neměliz předchozích životů, tak jsme nakoupili nový. Stavbou století tu byl bazén, dřevník a úpravy zahrady,i když ta už byla docela slušně vzrostlá. Ta mě oslovila."
Radil jste se s designérem?
Pozval jsem italského architekta Luciana Belcapa, který tvořil interiér restaurace Divinis a dělal i můj podnik Next Door by Imperial, který otevíral v září 2016 a vaříme v něm pražskou kuchyni. Luciano vnímá prostor a dokáže mu dodat emoce a atmosféru, že se v něm lidé cítí dobře. Je to Ital, neřízená střela. Pracuje na místě, výsledek je překvapení. Postavil nám skříň, strom a přidal spoustu koček. Okamžitě jsme si to zamilovali."
OBLÍBENÁ MÍSA
Porcelán od francouzské značky Gien. Nádobana polévku je pět let stará a protože jde využít prakticky při každém vaření, používají ji velmi často.
obývák
Velký obývák nepotřebujeme, ale musíme mít krb, aby v něm v zimě hořelo, a pohodlný gauč."
knihovna
Obsahuje nejen kuchařky, ale i knihy o cestování. Vejdou se do ní velké formáty.
Interiér můžete vždycky udělat hezčí a když máte hotovo, přemýšlíte, jak jej vylepšit. Ale domov dělají vztahy, prostě tu žijeme a máme se rádi!"
moje místo
Rád sedím na terase s nohama nahoře, nebo na gauči, na svém místě, ze kterého mám nejlepší výhled na televizi.“
podlaha
Pohlreichovi ji chtěli předělat, ale podlahář jim řekl, že lepší dubová prkna nenajdou, tak ho poslechli. Podlaha stárne do krásy a prostor pěkně zútulňuje.
KAŽDODENNÍ RADOSTI
Jeho žena Zdenička mu pořídila k narozeninám kočku, tak teď mají čtyři a dva psy. Co ho těší doma?
1. BYDLENÍ V DOMĚ
Má to spoustu praktických výhod – máme větší soukromí, zahradu a prostor kolem, neřešíme parkování. Sice jedu domů asi o deset minut déle, ale hned zaparkuji. Dům by měl respektovat ergonomii pohybu, stavět obrovské místnosti mi připadá zbytečné, my máme hodně menších pokojů, aby každý měl své soukromí."
2. STÁRNOUCÍ VĚCI
Mám hospodský lišej, používám věci, dokud fungují a když se rozbijí, přemýšlím, jak je opravit. Moje paní to úplně nesdílí, ale respektuje to. Proč měnit něco funkčního za něco dražšího a modernějšího?"
3. JAPONSKÉ BIDETOVÉ SEDÁTKO
Objevil jsem ho v Japonsku a hned jsem si ho pořídil domů. Vlastně rovnou dvě. Na dovolené se mipo něm stýská."
zlatá slova
Motto prvorepublikových kuchařů sdílí Zdeněk Pohlreich i v životě: Kupuje jen to, co skutečně potřebuje, pečlivě to vybírá a co dva roky nevyužívá, posílá dál.
LEHKÁ KUCHYNĚ ZDEŇKA POHLREICHA
Zdeňkova kuchařka nabízí přes osmdesát zdravých receptů, které krásně vypadají, a tipy, jak si užít zdravější život s chutí!