

Tisíce květů
Jak je to vůbec s tím zlatým deštěm a co zasadit, když nechci zrovna žlutou?
KDOULOVEC Japonský rod Chaenomeles vyniká sytou barvou květů, je plně mrazuvzdorný a má jedlé plody, které příjemně voní. Neroste moc divoce, takže se hodí i do nejmenších předzahrádek, v prostorné nádobě bude prospívat i ve městě na balkoně.
FORSYTHIA Je to pravý symbol jara a bez ohledu na to, že se správně jmenuje zlatice, je pro většinu z nás zlatým deštěm a hotovo. Rozzáří každý kout, zvládá i obtížné podmínky kolem silnic. Ihned po odkvětu můžete výhony výrazně zkrátit – keř se zahustí a zkrásní.
ŠTĚDŘENEC Podle knih je oficiálním zlatým deštěm Laburnum. Kvete sice až v květnu, ale zato ve velkolepém stylu! Naprosto nevidíme důvod, proč byste v zahradě nemohli mít oba tyhle báječné keře. Jen pozor na děti, celý štědřenec je totiž jedovatý.
NÁŠ TIP Keře s výrazným jarním kvetením nesázejte těsně vedle sebe, za sousedy jim vyberte druhy, co kvetou později. Štědřenec vynikne jako solitér, skvěle doplňuje také pergoly a terasy – větve v květu visí dolů a opravdu vypadají jako déšť zlatých kapek.
CO DĚLAT V BŘEZNU
- OSTŘÍHEJTE KEŘE
Vše, co kvete hned zjara, po odkvětu ostříhejte, abyste docílili pěkného tvaru, hustého větvení a bohaté násady květů v příštím roce. Můžete také zkrátit stálezelené dřeviny a tvarovat jehličnany, na pokoji zatím nechte šeříky a keře, které kvetou na přelomu jara a léta. - PŘESAZUJTE
Hned jak roztaje sníh, můžete vykopat a rozdělit trsy rebarbory, ale také pivoněk, které jsou na přesazování jinak dost citlivé a v průběhu růstu mohou reagovat i úhynem. - CIBULOVINY Pokud je zasadíte teď, pokvetou sice až příští jaro, ale o to bohatěji, protože budou mít dost času se pořádně rozrůst. V březnu už se také cibule mnohde vyprodávají, takže jste-li trpěliví a vydržíte čekat rok na květy, můžete je nakoupit velmi výhodně.
3 × bohaté KVETENÍ
Jaro má v nabídce spoustu dřevin, které to umí v květu pěkně rozbalit. Nás zaujaly ty něžně bílé.


ABELIOVNÍK
Tvarem květu připomíná bílou formu zlatice, jde ale o něco úplně jiného. Abeliophyllum kvete brzy na jaře ještě před olistěním a dobře vynikne například jako doplněk jehličnanů a stálezelených dřevin.
TROJPUK DRSNÝ
Středně velký vzpřímený keř kvete sice až na sklonku jara, které ale opticky prodlouží tvarem i barvou květů připomínajících sněženky, bledule i konvalinky dohromady. Zvlášť krásné jsou ty narůžovělé.
PUSTORYL
Bohatě kvetoucí keř vás potěší opojnou jasmínovou vůní začátkem června. Daří se mu v podrostu stromů, na půdu je nenáročný a snáší tvarování, takže si z něj můžete vypěstovat voňavý živý plot.


„Na březen se dlouho čeká, ale pak hrozně rychle uběhne, zvlášť když třeba ještě leží
sníh. Tak rychle do zahrady, ať příchod jara nepropásnete.“
Eva Žallmannová, zahradní architektka


POPULÁRNÍ BENJAMIN
Drobnolistý fíkus (Ficus benjamina) najdete v každé druhé domácnosti a v každé první kanceláři. Když se řekne ‚pokojová rostlina‘, vybaví se téměř každému. Jako starý dobrý známý.
Za svoji popularitu vděčí fíkusy tomu, že se jim dobře daří v podmínkách městských bytů, oproti jiným druhům zvládají i suchý vzduch z radiátorů. Přežijí sice i v polostínu, ale pokud mají ze všech stran dostatek přirozeného světla, budou vypadat fantasticky. Dají se všelijak tvarovat a jsou-li řídké, přímo si o řez říkají. Nebojte se razantního zásahu, raněný se rychle vzpamatuje a obroste novými, svítivě zelenými lístečky. Větvičky fíkusu roní bílé mléko, které na vzduchu rychle zasychá. Ostříhané výhony dejte okamžitě do vody, ony pak pustí kořeny a můžete je rozdávat přátelům. Tak už chápete, proč ho mají všichni tak rádi? Je to prostě masová záležitost!
NÁŠ TIP Fíkus nemá rád změny podmínek, na přesazování i přemístění reaguje shozením listů. Nepropadejte panice a po přesazení fíkus ostříhejte – zareaguje růstem nových listů.


ZELENINA DO BYTU
I na běžném městském balkoně si můžete vypěstovat čerstvou zeleninu.
Naklíčit řeřichu zkoušel snad úplně každý. Komu to nestačí a má k dispozici aspoň malý balkon, může celkem bez obav zkusit ještě i vyšší ‚level’. Vypěstovat salát nebo ředkvičky totiž vážně zvládnete i v paneláku. Základem je kvalitní zemina, takže si rozhodně pořiďte novou, která bude pěkně kyprá. Rychlejší je koupit si připravené sazenice, ale půjde to i z výsevu: salát i ředkvičky vysévejte řídce, na malý květináč jen pár semen. Přiklopte sklem nebo kuchyňskou fólií, do které nadělejte dírky, aby se povrch půdy nepokryl plísněmi. Vzešlé rostlinky vyjednotíte a necháte pár nejsilnějších. Ředkvičky můžete sklízet už za 3 týdny, listový salát také.