Podmáčená a léta neudržovaná stavba na svahu Jizerských hor na svou původní roli mačkárny knoflíků už dávno zapomněla. Byli jsme nablízku, když ji po rekonstrukci znovu zařídil náš kolega David Eliášek.
V poslední době sloužila jako klubovna s pingpongovým stolem. Chalupa, ke které patří, totiž fungovala jako rekreační zařízení, ale klubovna příliš využívaná nebyla... Když chalupu koupila paní Dája, věnovala se nejdříve rekonstrukci hlavní budovy a klubovna se stala spíš skladištěm - byla už totiž chronicky podmáčená, takže se s ní ani nijak nepočítalo. Nakonec majitelka nechala stavbu strhnout a protože bylo možné stavět jen na původních základech, vybudovala na kamenné podezdívce zase stejně malý domek, navíc ale s obytným podkrovím. „Rozhodla jsem se, že domek předělám jako přístavek k hlavní chalupě, aby se rozrůstající rodina mohla rozrůstat i dál,“ usmívá se majitelka Dája. Našeho kolegu, grafického retušéra a interiérového designéra Davida Eliáška si vyhlédla v pořadu Bydlet jako, kdy ji zaujala jeho proměna Bydlet jako muzikant. „To, jak zachránil starý klavír, mě nadchlo! Věděla jsem, že se nebojí ani netradičních řešení a taky se mi moc líbila barevnost, se kterou pracoval, takže jsem ho oslovila a postupně jsme se seznamovali,“ vzpomíná majitelka na několikaletý proces.
SCHODIŠTĚ
Zábradlí procházející z přízemí do horního patra tvoří subtilní kovové hranoly. Dubové schodnice jsou namořené na stejný odstín jako jídelní stůl a konstrukce schodů ladí s podnožím stolu.
OSVĚTLENÍ
Skleněné lustry mají ručně vyrobená asymetrická stínidla a zavěšení do různých úrovní jim dodává na dynamice. Další světla jsou na kovových rámech, které osvětlují jednotlivé funkční zóny.
STŮL KROK ZA KROKEM
Stůl i schodiště jsou vyrobené na míru, povrchy jsou nastříkané v práškové lakovně, kde bylo možné zapéct lak při 180 °C. „Truhlář David zprocesoval celou výrobu – objednal na pile největší rozměr dubové desky – je 4 cm tlustá, 220 cm dlouhá, 100 cm široká. Když stolovou desku i schodnice vyrobil, namíchal jsem barvu na moření,“ popisuje designér David proces spolupráce. Knoflíček už měl mezitím základní návrh rozmístění místností od architekta, fasáda se postupně obkládala smrkovým dřevem natřeným lazurou a domek dostal vytápění pomocí tepelného čerpadla, takže ty nejzásadnější věci byly vyřešené. Nyní bylo třeba vybrat správný typ podlahy do víkendově obývaného a zároveň zátěžového prostoru. Řešila se i barevnost a podoba kovaného zábradlí. „Ve vizualizacích od architekta byla nakreslená síť, ale ukázalo se, že by se s ohledem na děti nesměla prohýbat a pevná by zase vypadala jako katr, a tak jsme s Davidem začali hledat novou podobu,“ vzpomíná Dája. „David přivezl několik originálně vykovaných vzorků, abychom si uměli představit, jak to bude v interiéru působita vybraný motiv pak nechal na míru vyrobit. Celý proces spolupráce, který i kvůli covidu nakonec trval tři roky, mě neuvěřitelně bavil. Těšilo mě pozorovat, jak interiér pomalu dostává výslednou podobu a jak se plní moje představy na víc než sto procent - David k nim totiž vždycky ještě přidal něco navíc. Oceňuji, že byl zároveň velmi trpělivý a nevadilo mu hledat alternativní řešení. Když jsem si něčím nebyla jistá, pomohla mi hodně moje dospělá dcera, která řekla: Dej tomu čas, nech to na sebe působit... V takových chvílích jsem byla ráda, že na rozhodování nejsem sama,“ usmívá se Dája. Součástí interiérového návrhu bylo dotažení až do úplného finále, včetně výběru pračky a sušičky. Jen některé stěny zatím zůstaly volné, aby mohly přijít nové impulsy. Dája uzavírá: „Ještě pořád se z výsledku raduji. Když vstoupím dovnitř, zhluboka se nadechnu - tady to tak krásně voní! Velkým oknem se nám otevřely neuvěřitelné výhledy do údolí, takže tu jen tak ráda sedím a dívám se z okna. Srdcem interiéru jsou pro mě čtyři lampy nad stolem - vydávají teplé světlo, jako byste zapálili svíčky - a když se večer rozsvítí, je v prostoru neuvěřitelně útulná atmosféra.“
KUCHYŇ
„Podlahu tvoří vysoce zátěžový laminát s designem a strukturou dřeva. V horské chalupě by masivní podlaha dostala na frak,“ říká David.
OBÝVACÍ ZÓNA
„Při výběru pohovky a závěsů jsme se shodli, že do šedo-dřevěného interiéru je třeba přidat barvu a společně vybrali petrolejovou,“ rekapituluje majitelka Dája. Pohovka je od značky Scanfort.
POHLED Z OBÝVÁKU KE VSTUPU
Stěna s betonovou stěrkou je zatím prázdná, čeká na obrazy, kterési sama přivolá. Šedé vypínače Levit jsou od ABB.
STRUKTURY POVRCHŮ Matný černý kov, struktura přírodního dřeva napuštěného včelím voskem, a betonová stěrka.
HORY ZBLÍZKA
David nabídku na vybavení horského domku přijal skoro bez váhání: „Byla to okamžitě moje srdcovka, miluju hory a podobnou příležitost jsem ještě nikdy neměl. Díky tomu, že jsem přišel do fáze ukončení hrubé stavby, mohl jsem ovlivnit rozmístění zásuvek, vypínačů i osvětlení, tak jsem nepociťoval žádná omezení. Protože jsem věděl, jaká moje proměna se majitelce líbila, nebál jsem se navrhnout pro někoho možná netradiční černou kuchyni a rodině se ten nápad zalíbil,“ vzpomíná David. „Protože to byla nová stavba, jen postavená na starém půdorysu, nemusel jsem si hrát na žádnou roubenku, zároveň jsem ale uvažoval tak, aby interiér byl v souladu s prostředím, do něhož je chalupa zasazená, takže jsem jen kombinoval moderní design s útulností. Do většiny prostor jsem navrhl přírodní masivní dřevo, jen podlahu jsem zvolil vysokozátěžovou, která už se mi mnohokrát dobře osvědčila. Vím, že ani při prudkých změnách teplot se nehne, zatímco masivní dřevo by na podlaze mělo tendenci přijímat vlhkost nebo naopak seschnout. Pracovní deska je ovšem z masivního dubu. Na jídelní stůl jsem obzvlášť pyšný, podle mého návrhu ho vyrobil kamarád. Určil jsem mu přesné rozměry, aby do prostoru dobře zapadl a zároveň jsem ho povrchovou úpravou barevně sjednotil se schodnicemi a malým stolkem. Pracoval jsem s přírodním voskovým olejem Osmo, který jsem namíchal do lehce karamelového nádechu. Černá barva kovového schodiště a podnoží stolu se v prostoru dále opakuje ve formě černé matné oceli na nábytku. Práškově lakovaný povrch má také velmi příjemnou specifickou strukturu, která působí zajímavě a není tak odtažitá jako hladký lesklý lakovaný povrch,“ říká David Eliášek. To, co si pak jako interiérový designér opravdu užil, je velké finále před focením: v loňském prosinci tu mohl pobýt den předtím, než přijel náš produkční Honza s fotografem Vaškem. Nejen že celý interiér v klidu doladil do posledního detailu, ale taky si na vlastní kůži prožil, jak jím navržený prostor na své obyvatele působí. „Přijel jsem večer, najedl jsem se tam, rozsvítil světla, do sluchátek pustil hudbu, pomalu a v klidu vybaloval doplňky, šel spát a pak ráno jsem si s hrnkem kafe stoupl na sjezdovku před domem a díval se, jak lidi jezdí na ranním prašanu kolem... Byla to krása,“ vzpomíná.
SCHODIŠTĚ
Schody bylo třeba vyměřit tak, aby se po nich dalo pohodlně chodit, ale aby zároveň zabíraly co nejméně prostoru v přízemí. Zábradlí prochází až do patra.
LOŽNICE V PODKROVÍ
„Barevnost přízemí se opakuje i v patře. Jak je domek maličký, musí zůstat v jednom stylu,“ vysvětluje majitelka.
HRUBÁ STAVBA
Poprvé se rodina s interiérovým designérem Davidem sešla ve fázi hrubé stavby, kdy už byla architektem určená dispozice jednotlivých místností a umístění schodiště. Místo schodiště tu byl stavební žebřík, podlaha betonová a zadělávaly se sádrokartony. Ve chvíli, kdy byl dům zateplený a byly i vyvedené kabely, mohl David začít vyměřovat vestavěný nábytek, kuchyňskou sestavu, stůl a výšku osvětlení.
KOUPELNA
Umyvadlo a skříňka jsou ze Sapho, sapho.cz, pračka se sušičkou je schovaná ve skříňce vyrobené na míru od truhláře. Zrcadlo je zarámované jako obraz.
KOUPELNA
Na podlaze je velkoformátová dlažba pískovcové barvy, na stěnách je stěrka 3Deco. Stejný odstín je i v kuchyni a v obýváku na zdi.
CO TU FUNGUJE
V MALÉM PROSTORU SE VYPLATÍ UDRŽET STEJNÝ STYL VE VŠECH MÍSTNOSTECH.
MATERIÁLY
Přírodní dřevo, betonová stěrka a keramické obklady jsou jistotou, že pracujete s kvalitou.
BARVY
Minimalistická barevnost může působit útulně, když zvolíte práškovou povrchovou úpravu černého kovu, teplý odstín betonové stěrky a karamelový nádech povrchové úpravy dřeva. Petrolejový odstín pak vše příjemně oživí.
OSVĚTLENÍ
Útulnou atmosféru vymodelujete nejlépe pomocí svítidel. Nezapomeňte ale na praktické osvětelní pracovních ploch.
KONTAKT, KTERÝ BY SE VÁM MOHL HODIT
Kuchyň Kunskbacka Ikea, ikea.cz
Koupelna Sapho, sapho.cz
Truhlář David, e-mail: stolynamiru@gmail.com
KOMODA
Odkládací pult u kuchyně z kolekce Ikea se přirozeně proměnil v komodu a nyní přesahuje do prostoru obývacího pokoje.
ŽRALOK NA SCHODECH
Je umístěný na okně proti nebi a vypadá, že pluje oblohou.
PROSTŘENÝ STŮL
Modré nádobí a kouřově zabarvené sklenice David vybral v Kare, vtipné, dekadentně zlaté příbory prodává Ikea.
RUKA
Ochranitelská ruka vymezuje hrací koutek pro děti. Černá krabice v polici je určená na ukládání hraček.
SOCHA NA POLICI
Právě kvůli podobným nápadům si Dája Davida vybrala. Baví ji lehká extravagance a humor, zároveň má ráda věci praktické a stylově čisté. David ji svým výběrem několika originálních doplňků z Kare rozhodně nezklamal!
STYLING
„Když jsem se přesvědčil, že jsem s Dájou i její dcerou, která byla při zařizování hlavní poradkyní, na stejné vlně, neváhal jsem a navozil spoustu doplňků z mého oblíbeného obchodu Kare,“ říká David.
SLON V LOŽNICI
„Se třemi malými ložnicemi v patře se žádné zázraky dělat nedaly, jsou ryze funkční a praktické. Ale neodolal jsem a aspoň jsem do každé z nich umístil nějakou vtipnou sošku,“ vysvětluje David, kde se tady vzal ten slon se zdvižených chobotem.
OBRAZ
Abstraktní obraz na sebe v interiéru zbytečně neupozorňuje, zároveň ale tvoří elegantní pozadí pro vnímání komplexní kompozice prostoru.