Chce to vymyslet chytré řešení, hodně plánovat a měřit.
DŘÍVE Původní rozvržení interiéru bylo praktické. Příčka rozděluje pokoj na obytnou zónu a jídelnu, ale brání volnému průchodu světla zvenčí.
NYNÍ Rozrůstající se rodina neměla dost místa. Do pracovny se přestěhovala ložnice rodičů
a uvolněná místnost tak může sloužit jako dětský pokoj.
DŘÍVE Interiér bytu navrhoval designér. Dispozice a funkční řešení ale rodině, která se v průběhu let rozrostla, přestalo stačit.
Rodina se třemi dětmi a psem bydlí v bytě s předzahrádkou. Když si ho s pomocí designéra zařizovali, bylo jich méně, ale s tím, jak se postupně rozrůstali, se jejich potřeby změnily. Stěhovat se ale nechtějí. Proto si na pomoc přizvali designérku Markétu Daňkovou, která měla za úkol přetvořit hlavní obytnou místnost tak, aby se v ní dobře žilo všem členům rodiny. Dosavadní pracovna se navíc musela přeměnit na ložnici rodičů. Ta totiž uvolnila místo dětskému pokoji.
Pohled od kuchyně
Velký masivní stůl, ke kterému se pohodlně vejde celá rodina, má překvapivě subtilní podnoží ze skla. Vypadá, jako by levitoval v prostoru. Elegantní tmavě zelené židle doplňuje dřevěná lavice, která v jídelní části šetří místo.
NYNÍ Původní dubová podlaha v bytě zůstala. Vše ostatní je nové. Na první pohled je patrná radikální změna barev. Interiéru nyní dominuje několik pastelových odstínů.
JAK ZÍSKAT MÍSTO NAVÍC
Designérka se rozhodla odstranit příčku dělící kuchyň od obytné zóny. Za prvé kvůli ní neprocházelo francouzským oknem do kuchyně dost světla, takže působila tmavě, za druhé do ní byl v kuchyni zakomponovaný stůl, což omezovalo počet míst k sezení. Navíc její vybourání přidalo místnosti centimetry navíc. Designérka rozdělila hlavní místnost na tři funkční zóny. Vstupní dveře posunula do obývací části pokoje, a tím získala místo pro vysokou sekci kuchyně s vestavěnými spotřebiči. Vznikl tak úložný prostor, který si majitelka bytu, paní Markéta, přála, a navíc se sem vešla i spíž na potraviny.
Na pracovní část kuchyně navazuje velký jídelní stůl s dostatkem místa na sezení. Od odpočinkové zóny jej odděluje pohovka. Její záda zároveň slouží i jako opěrka strávníkům sedícím na lavici za stolem.
Pohled od dveří
Stejně jako stůl i pohovku a křeslo nesou skleněné podstavce. Až to téměř vyvolává dojem, že se nábytek vznáší nad zemí. Místnost tak působí odlehčeně a prostorněji.
SNADNO SE UDRŽUJE Čiré tónované sklo, které není porézní, stačí při běžné údržbě jen setřít teplou vodou. Při větším znečištění můžete použít jakýkoli čisticí přípravek na sklo.
Více informací najdete na www.sepos.cz.
Pohled od francouzského okna
Designérka se rozhodla posunout vstupní dveře více do relaxační části místnosti. Nyní se dovnitř vchází novými celoskleněnými dveřmi z čirého tónovaného skla. Je tvrzené a jeho tloušťka je 8 milimetrů, nehrozí tak, že by jej děti rozbily například při hře.
Pohled od pohovky
Dvířka vysoké sekce kuchyně s vestavěnými spotřebiči mají lesklý skleněný povrch, zatímco dvířka poličky nad kuchyňskou linkou mají povrch zdrsněný speciální technikou, takže vyvolávají efekt matného kovu.
3 body k úspěchu
1. Vybourání příčky
Místnost je díky jejímu zbourání mnohem světlejší a prostornější.
2. Velký stůl
Márkétiným přáním bylo, aby se ke stolu při jídle pohodlně vešla celá rodina.
3. Jemné barvy
Převládají tu odstíny pastelových barev, zjemňují kontrast hnědé a bílé.
KOMPLETNÍ PROMĚNA Designér, který navrhl předchozí uspořádání místnosti, nechal mezi kuchyní a obytnou částí vyrůst dělicí příčku. Sloužila jako knihovna, televizní stěna a byl na ni také napojený stůl. Šlo o účelné řešení, které však snižovalo variabilitu prostoru, nehledě na to, že příčka bránila pronikání světla francouzským oknem, a kuchyň tak byla poněkud tmavá. Designérka proto rozhodla, že pryč musí vše kromě dubové podlahy. Za postelí v ložnici se našlo místo pro autorskou tapetu Markéty Daňkové. Více: marketa-dankova.cz
NADČASOVÁ ELEGANCE SKLA
Podstavce stolu, lavice i pohovky jsou vyrobené ze skla. Sklo dodává místnosti vzdušnost a odráží světlo, čímž ji prosvětluje. Velké francouzské okno a celoskleněné dveře navíc opticky násobí prostor o exteriéry, které se nacházejí za nimi. Do interiéru se tak pomyslně dostává zeleň z přilehlé zahrady i část chodby za dveřmi. Ze skla je i povrch dvířek skříní v kuchyni. Designové lampy Phenomena z foukaného skla, které visí nad jídelním stolem, pocházejí z české sklárny Bomma. Vytvářejí uměleckou tečku v nevšedním interiéru, kde je sklo zastoupené v mnoha různých a nečekaných podobách. Ložnici rodičů, oddělené posuvnými dveřmi, dominuje pohodlná čalouněná postel s autorskou tapetou v čele. Nechybějí tady ani vestavené skříně na oblečení a místo se našlo i na pracovní stůl.
Pohled od úložné skříně
Kuchyň od ložnice oddělují posuvné dveře, které striktně rozdělují veřejnou část pro společné trávení volného času od soukromé zóny, kde má být klid a ticho.
Pohled na ložnici
Ložnice rodičů musela kvůli rozrůstající se rodině ustoupit dětskému pokoji. Přesunula se tedy do bývalé pracovny. Díky vestavěným skříním tu ale zbylo místo i na pracovní kout.
JAKO V NADÝCHANÝCH OBLACÍCH Markéta si do nové ložnice vybrala luxusní tencelové povlečení. Tencel je obchodní název pro lyocell vyrobený z drcených vláken eukalyptu. „Lyocellové vlákno je pevné, odolné a rychle schne. Povlečení z něj je na dotyk velmi příjemné, prodyšné, přirozeně termoregulační, dobře odvádí vlhkost, je antibakteriální, a navíc ekologičtější než bavlna,“ říká Martina Matějovská, obchodní ředitelka společnosti Matějovský. Více se dozvíte na: matejovsky-povleceni.cz/tencelove-povleceni.
ITALSKÝ DESIGN A KVALITA
Stůl a k němu přidružená lavice na sezení i pohovka stojí na průhledných skleněných podstavcích. Sklo mimo jiné i odráží světlo, a místnost je tak mnohem světlejší. Skleněné jsou také vstupní dveře do místnosti a velká francouzská okna vedoucí na zahradu, jimiž dovnitř proudí světlo. Také povrchová úprava skříněk je z matného skla. Interiér díky sklu získává opticky na objemu. Nábytek je od italské značky Lago, která si potrpí na nadčasovou eleganci a specifický design. Více na lago.cz
BAREVNÁ ŠKÁLA
V INTERIÉRU PŘEVLÁDAJÍ JEMNÉ PASTELOVÉ BARVY, KTERÉ PŘECHÁZEJÍ OD BÉŽOVÉ PO LEHKÉ MODROZELENÉ ODSTÍNY, TY DOPLŇUJE SYTÁ ANTRACITOVÁ, RŮŽOVÁ A RUDÁ.
Čistě bílá je kuchyňská linka a vysoká sekce v kuchyni.
Krémově zlaté jsou poličky nad kuchyňskou linkou.
Světle modrošedá je čalouněná postel v ložnici či pohovka.
Elegantní hnědá je na podlaze a v akcentech i na stole a nábytku.
Antracitově černé jsou zárubně prosklených dveří.
Tmavě zelené jsou židle kolem jídelního stolu a za pracovním stolem.
Modrozelený je strop v hlavní obytné místnosti a některé detaily.
MARKÉTA DAŇKOVÁ
Interiérová designérka
„Pastelové barvy a sklo dodávají interiéru lehkost. Velkým plusem tu jsou francouzská okna směřující na předzahrádku. Zeleň jimi opticky prostupuje do místnosti, a zahrada se tak stává součástí obytného prostoru. Ten pak působí větší, než ve skutečnosti je.“
MARKÉTA
Majitelka bytu
„Nenapadlo by mě, že tolik odstínů barev může vytvořit tak harmonický celek. Náš nový domov má vše, co nám v tom původním scházelo. Nejvíc se mi líbí designové lustry Phenomena od české sklárny Bomma nad jídelním stolem.“
PROSTOR
Rodina se třemi dětmi a psem žije v bytě s hlavní, ale poměrně malou obytnou místností, která plní funkci kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Francouzská okna vedou na zastřešenou terasu a předzahrádku, kde mohou děti ve společnosti čtyřnohého mazlíčka trávit čas na vzduchu. S kuchyní sousedila prostorná pracovna rodičů.
PROBLÉM
Předchozí uspořádání místnosti navrhoval designér, který mezi jídelní a obytnou část umístil příčku, jež bránila pronikání světla do kuchyně, a ta proto byla poměrně tmavá. Markéta si přála větší světlou kuchyň s dostatkem úložného prostoru a také stůl, ke kterému by se při jídle vešla celá rodina. Místnost ale musí být rozčleněná tak, aby zde všichni mohli trávit volné chvíle. Aby děti mohly mít soukromí, musela pracovna ustoupit ložnici rodičů, do níž se přestěhuje dětský pokoj.
ŘEŠENÍ
Designérka se rozhodla zbourat příčku mezi kuchyní s jídelnou od klidové obytné části, tím prostor prosvětlila a získala několik cenných centimetrů navíc. Kuchyň tak o něco narostla. Vchodové dveře designérka přesunula blíže do obývací části pokoje. Pracovna se proměnila v ložnici rodičů, ale zbylo tu místo i na pracovní kout.
Nákupní košík
Kuchyň: stůl, lavice, sedačka, lenoška, látka, vše Lago, kolekce Air, cena této realizace 1 173 868 Kč, lago. cz; dveře, 66 000 Kč; osvětlení Profi lightning, 28 430 Kč, profilightning.cz; lampy nad kuchyňským stolem Phenomena, sklárna Bomma, bomma.cz, 150 000 Kč; postel Noctis, So pop, 41 000 Kč, Alax.cz; autorské tapety Markéty Daňkové v ložnici Hory, 15 675 Kč, v obývacím pokoji Balaton abstrakt, 15 200 Kč, vše malovane-tapety.cz; váza Bandasky, 7 500 Kč, váza Raawii Strøm, 18 × 24 cm, 2 150 Kč, obě Le Concept, leconcept.cz; koberec Varjo, modrý, Muuto, 170 × 240 cm, 20 925 Kč, stolek Tray Table, hlubinná modř, Hay, 40 × 40 cm, 5 783 Kč, stolek Tray Table, černý, Hay, 60 × 60 cm, 6 860 Kč, židle Beetle tmavě zelená, Gubi, 26 873 Kč/4 ks, vše Designville.cz
Kolik to stálo
Kuchyň.............................1 173 868 Kč
Lampy nad stolem.............150 000 Kč
Stavba a výmalba..............150 000 Kč
Dveře...................................66 000 Kč
Stěrky..................................45 000 Kč
Postel...................................41 000 Kč
CELKEM............................625 868 Kč
KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT
Sepos Vstupní dveře do místnosti z tónovaného skla i posuvné dveře do ložnice najdete na sepos.cz.
Matějovský Kromě tencelového povlečení zde seženete jakékoliv ložní prádlo prémiové kvality.
Markéta Daňková Navrhla interiér i autorskou tapetu za postelí. Více: marketa-dankova.cz