V moderně pojednaném otevřeném prostoru tradice stále žije a s novou svěžestí pokračuje dál.
DŘÍVE Nově vytvořený obývací pokoj má tvar nepravidelného lichoběžníku, měl by mít funkci obýváku, kuchyně a místa na koncertování.
NYNÍ Kuchyňský ostrůvek je v prostoru, jeho strop tvoří galerie v patře. Základ sezení tvoří dvě podélné černé lavice, pohovka a židle.
DŘÍVE Nově vytvořený obývací pokoj má tvar nepravidelného lichoběžníku, měl by mít funkci obýváku, kuchyně a místa na koncertování.
NYNÍ Kuchyňský ostrůvek je v prostoru, jeho strop tvoří galerie v patře. Základ sezení tvoří dvě podélné černé lavice, pohovka a židle.
DŘÍVE Částečná rekonstrukce a dostavba rodinného domu byla limitovaná prostorem v původní venkovské zástavbě. Větší to být nemohlo.
Pohled od vstupu
Staré tonetky z rodinných zásob dostaly nový nátěr a doplnily je nové designové kousky. U stolu se dá sedět také na lavici upevněné přímo na zeď.
NYNÍ Zadní část otevřeného prostoru snižuje galerie v patře. Zábradlí z perforovaného plechu dostalo bílý lak, a tak připomíná spíš bílou krajku než prvek obvyklý v továrních halách.
O proměně vypráví designérka Markéta Daňková: Ráda kombinuji prvky interiéru přirozeně, chronologicky podle časové posloupnosti. To, co přichází nové, je nové a nehraje si na starou věc. Vedle současného designu pak vyzní skutečné poklady. Staré tonetky z konce 19. století, vedle porcelánové hrnky, které si jela v padesátých letech Anitčina prababička koupit do Prahy, když si zařizovala domácnost. Nebo kameninový půllitrák, ze kterého praděda musel vypít zákys, když se vracel ze zábavy. Staré štokrle prý stávalo před stodolou. Tyto věci mají velkou hodnotu jak díky vzpomínkám, tak díky kvalitnímu materiálu, který vydržel zub času. Přestože vznikly v různých dobách, fungují spolu v novém prostředí s jistou samozřejmostí. A ty nové nadčasové kousky, pokud nesou kvalitu řemeslného zpracování, pak zestárnou spolu s nimi a jednou všechny někdo přenese do dalšího nového domu.
Pohled od ostrůvku
Jídelnu vymezuje modrá autorská tapeta a zařízení tvoří kulatý stůl na betonové noze, lavice a různé typy židlí. Celý prostor osvětluje lampa Tolomeo od Artemide.
3 BODY K ÚSPĚCHU
1. Podlahy Odolná litá podlaha
v přízemí je bílá a opticky zvětšuje prostor, dřevěná na galerii hřeje.
2. Uspořádnání Společenský prostor u oken a nenápadná kuchyň v zadní části určují priority.
3. Nábytek Kromě lavic podél stěn je veškerý nábytek snadno přemístitelný a flexibilní.
MODELOVÁNÍ PROSTORU KROK ZA KROKEM Galerie v patře snižuje strop nad kuchyňskou částí, která tak působí jako příjemný intimní kout. Stropní podhledy jsou tu natřené bílou lazurou. Velké krabice zaplnily téměř celý prostor, ale když se uklidily, bylo to jako nadechnutí. Staré tonetky jsme s Romanem zvládli natřít sami.
Pohled od kamen
Prostorově univerzální pohovka se dá používat ze všech stran. Kuchyňské zázemí je ukryté pod podhledem, za dominantním ostrůvkem je na stěně už jen praktická černá odkládací police.
VARIABILNÍ PROSTOR
Hledala jsem odolnou podlahu, která bude v celém přízemí stejná, a protože jsou tu křivé stěny, u dřevěné podlahy nebo dlažby by spáry zvýraznily nerovnosti stěn. Rozhodla jsem se tedy pro litou podlahu z polyuretanu a epoxidu, která se snadno čistí a je odolnější proti vodě a poškrábání více než dřevo. Bílá vytváří neutrální základ – jako čisté plátno, na kterém můžu začít malovat.
Základem obytného prostoru jsou dva výrazné podélné sedací prvky, vycházející z venkovské typologie lavice. Jedna lavice je pod tapetou a druhou tvoří obklad z brynýrovaného plechu. Obě jsou určeny k sezení i odkládání věcí. Uprostřed této jediné velké místnosti v domku je variabilní pohovka a kulatý stůl, ke kterému jsem postavila různé tvary židlí. Kuchyni dominuje ostrůvek obložený dýhou ze starého dubu, postařenou kartáčováním. Ostrůvek měl vypadat jako truhla nebo blok dřeva, proto jsem k němu přidala už jen polici na zdi, která nyní tvoří odkládací plochu při vaření, ale slouží i jako domácí bar. Všechen nábytek je pohyblivý, variabilní, aby se v prostoru dala udělat rodinná party.
DŘÍVE Domek je do malého dvorku otevřený prosklenými stěnami. Nově vylitá betonová podlaha dostane ještě bílý povrch.
NYNÍ Jak to bylo ve venkovských chaloupkách dříve běžné, i tady je lavice u kamen. V designérském pojetí však vypadá naprosto současně, ale teplo domova tu sálá úplně stejně.
Pohled od ostrůvku
Zařízení obýváku je flexibilní, takže se dá kdykoliv snadno přesunout, aby uprostřed vzniklo dostatek místa třeba pro cimbálovou kapelu a její posluchače.
Pohled od televize
Na galerii vznikl prostor pro posezení u televize. Pohodlná křesílka z Tonu se dají v případě většího množství hostů snadno snést dolů do přízemí.
POHODA V PODKROVÍ Do galerie dopadá denní světlo střešními okny. Ve stinném rohu se našlo ideální místo pro usazení televize. Tento typ televize Philips má zabudovaný speciální sound systém, který ocení každý, kdo miluje hudbu a kvalitní zvuk. Televize Philips Ambilight TV, 55OLED807, philips.cz/tv
S PODHLEDEM I NADHLEDEM
Podhled tvoří rošt zaklopený překližkou tónovanou do šedé patiny. Tu jsem ručně houbičkou patinovala v Prachaticích u truhláře Martina, který mi desky pomohl nařezat a zbrousit. Zábradlí jsem nechala přetáhnout přes hranu galerie, aby se opticky oddělila skladba vrstev podlahy a stropu. Dlouho jsem zvažovala, z čeho zábradlí udělat. Z galerie byl atraktivní výhled do prostoru a střešními okny i do okolní krajiny. Pocit otevřenosti jsem chtěla zachovat použitím nějakého transparentního materiálu. Sklo by se do takového domu stylově nehodilo, mohla by tu být ocelová síť, ale raději jsem zvolila perforovaný plech, který díky bílému laku připomíná krajku. Hustota dírek umožnila 60% transparentnost, což způsobilo příjemné oddělení, ale také propojení prostoru.
V KRÁLOVSTVÍ ŽIDLÍ Do tradičně pojatého interiéru s přesahem k modernímu designu se židle Ton hodí naprosto přesně. Jeli jsme se podívat i do výroby, která je v nedaleké Bystřici pod Hostýnem. Na to, jak se staletou technologií ohýbání dřeva vyrábějí tradiční židle i designové ikony, se můžete podívat v rámci našeho pořadu Bydlet jako...
BAREVNÁ ŠKÁLA
MINIMALISTICKÁ BAREVNÁ PALETA JE OSVĚŽENÁ MODROU BARVOU TYPICKOU PRO SLOVÁCKÝ REGION.
Bílá podlaha působí jako čisté malířské plátno.
Přírodní dřevo je na kuchyni a na podlaze galerie.
Šedý je beton, čalounění a doplňky.
Šmolkově modrou najdete na tapetě.
Černé jsou kovové lavice, svítidla a kamna.
PROSTOR
Prostor obývacího pokoje na půdorysu nepravidelného lichoběžníku vznikl částečnou renovací a dostavbou rodinného domu v proluce staré venkovské zástavby. Je otevřený do stropu, ale snížený v zadní části, kde je osazená galerie s podestou
a přístupem do podkroví.
PROBLÉM
Kvůli křivým zdem nebylo možné příliš obestavovat prostor. Navrhla jsem nábytek solitérní, který nejde od rohu k rohu. Bylo třeba vyřešit podlahu, ta měla být vysoce odolná a využitelná ve všech prostorách přízemí. Vysvětlila jsem majitelům, že dřevo i dlažba by spárami zdůrazňovaly nerovnosti, a tak se mi podařilo prosadit litý beton beze spár. Díky tomu, že se dobře udržuje, může mít bílou barvu, která dává celému prostoru ohromný nadhled
a vzdušnost.
ŘEŠENÍ
Na stěnách jsou uchycené kromě kuchyňské skříňové sestavy jen drobné kusy nábytku, jako obložení kamen a černé kovové lavice, jinak je vše maximálně variabilní, aby se prostor dal snadno proměnit podle potřeby. Kromě zázemí pro Anitu tu rodina počítá i s rodinnými sešlostmi a koncerty, při kterých bude třeba nábytek seskupit tak, aby se vešlo co nejvíc hostů a oni i účinkující měli dostatek prostoru.
MARKÉTA DAŇKOVÁ
Na Slovácku jsem vyrůstala a folklor mám zadřený pod kůží. Byla to pro mě výzva!
„Snažila jsem se převést tradiční motivy do designové podoby, aby bylo jasné, že folklor je stále živý.“
MUZIKANTSKÁ RODINA
Děda Miroslav a vnučka Anitka jsou sehrané duo, a tak si rozuměli i během rekonstrukce.
„Dopadlo to ještě lépe, než jsme čekali, protože jsme si svoje nápady neuměli představit všechny pohromadě.“
Nákupní košík
Barová židle 822, od 6 580 Kč, židle Lyon bílá, od 6 590 Kč, lounge křeslo Split jasan, natural, od 29 980 Kč, stolek YYY, od 6 590 Kč, vše Ton, ton.eu; židle DKR Wire chair, basic dark, Vitra, designville.cz, 12 610 Kč; litá podlaha Šolc design, 108 000 Kč; zábradlí a kovové prvky, recyklace poškozených kusů a zbytků z kovovýroby, Martin Protiva, tel. 724 676 967, 150 000 Kč; krbová kamna 20 000 Kč; podlaha na galerii Podlahy Esco, výprodej, 600 Kč/m2, pokládka Trčka Bojkovice, 20 000 Kč; systém osvětlení, 58 000 Kč, lampa Tolomeo, Artemide, 17 000 Kč, vše Profilighting, profilighting.cz; stůl, pohovka a kuchyň Lago, lago.cz, celkem 930 000 Kč; stavba HMJ Group, pan Hrabal, tel. 777 737 885, truhlářství Prachatice, tel. 607 141 913
Kolik to stálo
Podlahy .........................124 500 Kč
Kovové prvky..................150 000 Kč
Výmalba a podhled..........45 000 Kč
Osvětlení..........................75 000 Kč
Nábytek Lago................ 930 000 Kč
Nábytek ostatní...............128 960 Kč
Krbová kamna...................20 000 Kč
CELKEM........................1 473 460 Kč
KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT
Židle a křesílka Ton, ton.eu
Televize pro milovníky hudby Philips, philips.cz/tv
Nábytek Pohovka, stůl a kuchyň, Lago, lago.cz