Petra chtěla mít moderní kuchyň s vyhlídkou do lesa a zároveň si přála spojit tradiční vybavení s moderním. Podívejte se, jak se vše povedlo.
SNOUBENÍ STYLŮ
Tradičně a zároveň netradičně, přesně tak si vysnila majitelka Petra novou kuchyň. Protože pro svoji celkem pětičlennou rodinu hodně vaří, a v kuchyni tedy tráví mnoho času, vyhovuje jí moderní vybavení, které usnadňuje a zrychluje práci. Zároveň se ale nechce vzdát kredence po babičce. Proto dala architektce a designérce Ivě Lukšové zdánlivě nelehký úkol, propojit staré s novým a současně vše zapojit do stávajícího interiéru, který je otevřený a stojí v něm tmavý nábytek. Protože se dům nachází uprostřed přírody, vyšla Iva z atmosféry okolí a rozhodla se pracovat nejen s tmavými odstíny, ale i se dřevem, kterého je všude okolo dost.
Majitelé domu začali s rekonstrukcí kuchyně sami, to se zprvu zdálo jako komplikace, ale podařilo se vše sladit.Iva Lukšová, designérka
prostor
Kuchyň působí pěkným dojmem, je to vzdušný prostor propojený s jídelní a obývací částí. Je tedy potřeba ji sladit tak, aby sem dobře zapadla a byla součástí, která neruší, ale doplňuje.
DŘÍVE
V kuchyni chyběly praktické úložné prostory. Pracovní deska byla provizorní, jako ostrůvek sloužil malý stolek.
NYNÍ Prostor je optimálně využitý. Nechybí praktické úložné prostory a uprostřed kuchyně vznikl ostrůvek, kde lze vařit i u něj sedět.
KONTAKTY A PRODUKTY, KTERÉ SE NÁM OSVĚDČILY
Architektka
Iva Lukšová je zkušená architektka a designérka, která poradí nejen s novou kuchyní. iva@ivaluksova.cz
Řemeslník
Nábytek na zakázku vyrobilo Truhlářství A-typ Morava.
kolik to stálo
KuchyňObkladyDubový barRenovace kredence a doplňky30 000 Kč14 000 Kč5 500 Kč3 000 Kč0KčCELKEMM ladá maminka Petra miluje koně a přírodu. I proto se s rodinou přestěhovala do domu uprostřed zahrady a blízko k lesu. Její sen vidět z kuchyně, jak se jí před okny prochází kůň, se splnil! Jeden z požadavků totiž zněl, ať se při vaření může dívat ven z velkého okna. Dalším jejím přáním bylo skloubit moderní vybavení s tradičním zařízením a to celé propojit s interiérem stávající jídelny a obývacího pokoje. Pro architektku a designérku Ivu Lukšovou to byl zprvu trochu oříšek, protože nejenže se musela přizpůsobit vybavení otevřeného prostoru, ale také navázat na nový kuchyňský obklad, který rodina už předem vybrala, a dokonce na stěnu nalepila. „Zvolili jsme obkladačky tak, aby ladily s barvou oken,“ vysvětluje Petra jejich výběr.
1. Pohled od jídelního stolu
Kuchyňská linka
, výroba na zakázku, 30 000 Kč;
parapet
a dubový
bar
, kartáčovaný, olejovaný, výroba na zakázku, 5 500 Kč;
lampy
, internetové obchody, 500 a 1 500 Kč;
digestoř
původní;
kredenc
po babičce, renovace 8 000 Kč;
koberec
Krekling, 65 × 140 cm, šedozelená,
, 275 Kč
BEDÝNKY V NOVÉM
Stejně jako obklady byla už vybraná i kuchyňská deska. „Jinak jsme žili v kuchyni v provizoriu, police a bedýnky jsme používali tři roky, sloužily svému účelu, ale praktické moc nebyly, prášilo se do nich,“ vysvětluje Petra, proč se rozhodli pro proměnu. Zároveň si přála, aby bedýnky zůstaly zachované i v nové kuchyni, k nim přibyla i kredenc po babičce a to vše splynulo s okolním prostorem. Před Ivou tak stála výzva. „Nábytek v jídelně a pokoji je tmavý. Navrhla jsem, aby skříňky v kuchyni byly černé. Někdo by se toho mohl leknout, ale já si řekla, proč ne. Prostor je velký a tmavou unese,“ říká. Zároveň řešila, kam umístí horní kuchyňské skříňky, až rozhodla, že tu prostě nebudou a místo, které je potřeba pro nádobí a další kuchyňské vybavení, najde jinde. Iva měla radost, že chce Petra zachovat bedýnky, také nerada vyhazuje věci, které ještě mohou sloužit. Napadlo ji, že z nich udělá šuplíky a také posezení ke kuchyňskému ostrůvku, část z nich proto opatřila kolečky.
NOVÝ KABÁT
Kredenc po babičce ani bedýnky, které sloužily v kuchyni tři roky, nepřišly nazmar. Iva se je rozhodla natřít a vrátit zpátky do života. Obojí se povedlo na výbornou. Kredenc vyžadovala dva nátěry štětcem. Zelená barva se dobře propojila s barvou oken a dlaždic. Bedýnky se stříkaly sprejem Dupli-Color, je to pohodlnější a barva se dostane opravdu všude.
HRY S BARVAMI
Dům stojí u lesa, bylo tedy logické pracovat v interiéru se dřevem a nechat mu jeho přirozenou barvu a kresbu. Aby Iva propojila všechny místnosti, které nedělí žádné dveře, zvolila do kuchyně tři základní barvy ‒ černou, zelenou a dřevo. Černá se objevila na kuchyňských skříňkách a ostrůvku, zelená patří rámu okna, renovované staré kredenci a objevuje se i na barevném vzorovaném obkladu. Dalším zeleným prvkem jsou živé květiny, které stojí na rozhraní pracovní desky a okna, a tvoří tak přirozený přechod mezi přírodou za oknem na zahradě a v bytě. Kuchyňská deska včetně desky ostrůvku, stejně jako okenní parapet, jsou ze dřeva a dobře ladí s podlahou v provedení kartáčovaný dub. Dřevo zůstalo přiznané i na bedýnkách, které Iva jen přelakovala, a objevuje se i na dekoračních prvcích, například na obalech na květináče, které jsou zavěšené nad jídelním stolem na tmavé stěně. Prkna, která posloužila k jejímu obložení, Iva opracovala japonskou metodou opalováním. Nejenže krásně vypadají, ale jsou i velmi praktická a trvanlivá. Úchyty na moderní kuchyňské skříňky pojala Iva originálně. Zašla si pro ně do lesa! Z břízy nařezala na kusy větve, opracovala a použila namísto běžně prodávaných madel. Nedokonalosti opracovaného dřeva zafixovala sprejem. Petra má tak milovanou přírodu nejen za oknem, ale i doma.
2. Pohled od dřezu
Lampy
našla Iva na internetových obchodech za 500 a 1500 korun. Při vaření je potřeba dostatek světla. Bedýnky, které dřív stály v otevřených policích, přestříkala a umístila jako úložné prostory do ostrůvku. Nábytek opatřila originálními úchyty vyrobenými z březových větví.
Koberec
z Jysku celý prostor zútulňuje.
PŘÍRODA HRAJE
Proč kupovat sériově vyráběné úchyty ke skříňkám, když můžete mít naprostý originál? Iva se rozhodla využít okolní přírodní zdroje a nařezala je z břízy. Větve opracovala a nakonec přestříkala lakem, aby byly hladké a vynikla jejich kresba. Použila bezbarvý sprej Dupli-Color.
KREDENC
Petra miluje skříň po babičce a její velké přání bylo vrátit ji zpátky do kuchyně a používat. Iva navrhla renovovat ji a přestříkat nazeleno, aby se barva propojila s interiérem.
3. Pohled z jídelny
Kuchyňská linka
, výroba na zakázku, 30 000 Kč;
parapet
a dubový
bar
, kartáčovaný, olejovaný, výroba na zakázku, 5 500 Kč; l
ampy
, internetové obchody, 500 a 1 500 Kč;
digestoř
původní;
kredenc
po babičce, renovace 8 000 Kč;
koberec
Krekling, 65 × 140 cm, šedozelená,
, 275 Kč
dříve
Nedokončená kuchyň působila neuspořádaným dojmem. Světlé stěny jí příliš neslušely. Bylo tu málo místa pro práci.
jak to dopadlo
Podle Ivy bylo nejtěžším úkolem zakomponovat do prostoru starou kredenc po babičce. Podařilo se ji ale velmi citlivě zrenovovat a zelená jí velmi sluší. Zároveň neslouží jen na ozdobu, ale je zcela funkční. „S bedýnkami jsem si pohrála, díky nim přibyly do kuchyně další úložné prostory a sezení, které kvůli kolečkům milují hlavně děti,“ doplňuje Iva. S proměnou je maximálně spokojená i Petra. Vyhovuje jí, že je v kuchyni dostatek místa, když vaří, může po ní doslova tančit, a to i ve chvíli, kdy se tu sejde celá pětičlenná rodina včetně zvířat. „Mám tu všechno, co potřebuju k vaření. Iva krásně vymyslela propojení s jídelním koutem i obývákem,“ konstatuje Petra. Líbí se jí i detaily, mimo jiné dostatek svítidel, květiny na parapetu nebo praktické kapsy na zácloně, do kterých může dát třeba květiny. Oceňuje i nápad s využitím březových větví jako úchytů na skříňkách. „Když vařím, jsem doma, ale přitom na zahradě, to jsem přesně chtěla,“ říká.
OPALOVÁNÍ DŘEVA
Že je opálené dřevo odolnější, věděli už staří Japonci, proto se někdy říká této metodě úpravy japonská. Na opalování můžete použít třeba horkovzdušnou pistoli. Zčernalé, lehce zuhelnatělé dřevo očistěte ocelovým kartáčem.
barevná paleta
BARVY PŘÍRODY SKVĚLE SPOJILY INTERIÉR SE ZAHRADOU, DO KTERÉ JE Z KUCHYNĚ KRÁSNĚ VIDĚT.
3 body k úspěchu
1
BARVY
Tmavé odstíny dobře ladí se zelenou i dřevem. Vše je propojeno s obkladem.
2
DŘEVO
Kolem domu je les. Byla by škoda nepustit si ho do interiéru. Dřevěné prvky zútulňují.3
VÝHLED
Stojí za to umístit pracovní desku tak, aby byl při vaření výhled do zahrady.
FOTO PAVEL BÍLEK A ©ARCHIV ČT