DŘÍVE Podlouhlou obdélníkovou místnost dřívější majitelé rozdělili sádrokartonovou příčkou na samostatnou kuchyň a jídelnu sloužící i jako obývací pokoj. Vstupní dveře oddělující kuchyň od chodby úplně chyběly.
NYNÍ Markéta nechala příčku odstranit. Kuchyň od obytné části opticky oddělila ostrůvkem a celou místnost prosvětlila vhodně zvolenými barvami, které postupně přecházejí od tmavších odstínů u okna ke světlejším v kuchyni.
DŘÍVE Sádrokartonová příčka odclonila téměř veškeré světlo. V kuchyni tak bylo neustále šero a při přípravě jídla se muselo svítit umělým světlem.
POHLED OD VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ Pracovní deska je vyrobená z recyklovaného plastu. Je přitom voděodolná i dostatečně tvrdá na to, aby vydržela každodenní zápřah. Výhodou také je, že nebyla příliš nákladná a její povrch má esteticky velmi příjemnou přírodní texturu, na které není vidět každý flek.
NYNÍ Okno bytu v pražských Holešovicích vede do tmavého vnitrobloku. V podlouhlé místnosti s vysokým stropem byl proto problém s nedostatkem světla. Ten Markéta vyřešila několika chytrými triky.
POHLED OD OKNA Kuchyň situovanou do zadní části pokoje designérka prosvětlila dvěma zářivkami umístěnými prakticky nad pracovní ostrůvek a funkční část kuchyně sloužící k ukládání potravin, nádobí a k obsluze spotřebičů. Příjemné světlo zde dodávají i efektní tmavé lampy a LED pásek nad poličkou.
Agne je ráda v centru dění, a tak jí vyhovuje byt v prvorepublikovém činžáku v pražských Holešovicích s velkými místnostmi a vysokými stropy. Cení si historie místa, kde žije, i toho, že v okolí jsou parky, kde může trávit čas s dětmi a se psem. Příroda a její ochrana jsou pro ni velmi důležité. Přála si, aby se s udrži- telností počítalo také u renovace bytu. „Představovala jsem si interiér, který bude šetrný k přírodě, úsporný na údržbu a zároveň také praktický. Mám ráda přírodní barevnost a materiály. Předtím pokoj působil příliš tmavě a neútulně,“ říká Agne. Designérka Markéta Daňková interiér prosvětlila tím, že vybourala sádrokartonovou příčku dělící prostor na dvě části. Pryč muselo jít téměř všechno z původního vybavení včetně podlahy. Novou Markéta položila na pevnou USB desku, aby něco vydržela. „Minimalizovala jsem uhlíkovou stopu tím, že jsem využívala materiály dostupné v blízkém okolí a ty, které jsou recyklovatelné a pocházejí z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje designérka. Z recyklovaného plastu je třeba pracovní deska na kuchyňské lince. „Plast je dostatečně pevný, což je u povrchu vystaveného každodennímu používání důležité. Zároveň velmi dobře odolává vodě a také je levnější než třeba umělý kámen,“ vypočítává Markéta výhody recyklovaného plastu.
POHLED OD DVEŘÍ Markéta snížila vysoký strop podhledem, do kterého umístila vzduchotechniku odvádějící výpary z digestoře.
NYNÍ Úložné prostory jsou schované za úhlednou bílou stěnou. Je v ní ukrytá také nika na kávovar společně s další malou pracovní plochou. Vše tak působí uklizeně a čistě.
DŘÍVE Nedostatek světla ještě zvýrazňoval tmavý pás za pracovní linkou. Tmavé odstíny společně s hutnou hmotou skříní vyvolávaly až stísněný dojem.
Kuchyň musí být praktická a přehledná, aby v ní práce šla rychle od ruky a nikde nic nepřekáželo. Vestavné spotřebiče zabírají minimum místa a přitom jsou na dosah hned za ostrůvkem.
Kuchyňské skříňky otevíráme velmi často, proto by nám nemělo záležet jen na estetickém dojmu a snadné údržbě, ale také na kvalitě kování, pojezdech a racionalitě úložných prostor. Více na infini.cz.
Chytré triky
Nedostatek světla designérka vyřešila světlým laděním barev. Na nejméně osvícenou zadní část kuchyně, kam sluneční paprsky téměř nedosáhnou, použila nejsvětlejší odstíny a instalovala tam také několik zdrojů umělého světla – dvě velké zářivky a designové svítidlo přímo nad ostrůvkem. Na zeď za televizí umístila tapetu s nahodilými přírodními motivy na recyklovatelném vlysu. Nad rozkládací pohovku pak pověsila zrcadlo, které do prostoru odráží světlo zvenčí. „Agne chtěla rozkládací sedačku. Vybrala jsem modulární, která se dá v budoucnu rozdělit a využívat třeba jako dvě větší křesla. Její potah je z částečně recyklovaného materiálu, přesto je na omak velmi příjemný a také snímatelný a pratelný, což je v domácnosti se psem praktické,“ uzavírá Markéta. Designérka se snažila nic nevyhazovat zbytečně. Z původního bytu tu zůstal jídelní stůl, který se jen přetřel nabílo, a černé designové židle nadčasového tvaru. Okno zakrývají závěsy z přírodního lnu barevně ladící k pohovce. Kombinace tlumených odstínů nepůsobí vůbec unyle, oživují je recyklované solitéry.
POHLED OD SEDAČKY Odkládací stolek z dřevního odpadu a mycelia je zajímavým prvkem, který v interiéru jen tak nepřehlédnete. Mycelium je nejen ekologické, má i skvělé izolační vlastnosti.
POHLED OD TELEVIZE V interiéru převládá nadčasový nábytek v přírodních barvách. Kvalitní design má tu vlastnost, že nestárne a vypadá stále současně.
NEVIDITELNÉ DVEŘE Veronika Šťastná ze společnosti Sepos Janě ukazuje různé konstrukční typy dveří. Designérka do bytu vybrala dveře s neviditelnými zárubněmi a s magnetickým madlem. Při vstupu z chodby působí velmi nenápadně, téměř jako skříň. Dokonale splývají s okolím.
3 BODY K ÚSPĚCHU
Barvy
Světlé přírodní barvy interiér prosvětlují a dodávají mu příjemnou atmosféru.
Recyklace
Většina použitých materiálů je recyklovatelná nebo pochází z obnovitelných zdrojů.
Ekologie
Věda pomáhá i při bydlení. Z odpadního dřeva prorostlého myceliem jsou krásné stolky.
Shrnutí proměny
Prostor
Poměrně velká obdélníková místnost je osvětlená jen jedním oknem, které je orientované do vnitrobloku jednoho z holešovických činžáků. Agne má tuto lokalitu ráda, protože v okolí je dostatek zeleně a do centra Prahy může dojít pěšky.
Problém
Místnost musí plnit funkci kuchyně, jídelny i obývacího pokoje. Předchozí majitelé ji rozdělili sádrokartonovou příčkou na dvě části, aby získali samostatnou kuchyň, kde se jen vaří. Nebylo to ale nejšťastnější řešení, protože do pokoje proudí poměrně málo světla, a jak se vzdalujete od okna, světla ubývá kvůli podlouhlému tvaru pokoje.
Řešení
Designérka sádrokartonovou příčku zbourala a kuchyň od zbytku místnosti oddělila jen ostrůvkem. Příliš vysoký strop v pracovní části snížila podhledem, jehož vnitřkem vede elektroinstalace k osvětlení a vzduchotechnika. V interiéru pak použila jen světlé přírodní barvy, které jsou směrem do hloubky pokoje stále světlejší. Světlo z venku odráží také kruhové zrcadlo.
MAJITELKA AGNE
Zajímá se o udržitelnost a životní prostředí, takže je pro ni velmi důležité bydlet ekologicky, ale současně moderně a ve světlém interiéru, kde budou převládat přírodní barvy i materiály.
DESIGNÉRKA MARKÉTA DAŇKOVÁ
„Až třicet procent odpadů má na svědomí stavebnictví. Řešením je používání kvalitních materiálů, které se tak neopotřebovávají. Při renovaci jsem využívala obnovitelné a recyklovatelné zdroje.“
Nákupní seznam
○ Police Botkyrka bílá, 899 Kč, zrcadlo Lindbyn černé, 2 290 Kč, knihovna Jättesta černá, 5 290 Kč, vše Ikea ○ Barové stoličky Revolver low, black, Hay, 12 950 Kč/2 ks, židle Eames DKW-5, Vitra, 19 500 Kč, pouf Snug, Hay, 6 975 Kč, váza Nuage L, Vitra, 6 975 Kč, vše Designville ○ Indukční deska, 8 990 Kč, trouba s parním asistentem, 13 900 Kč, myčka, TotalDry, 15 990 Kč, kombinovaná chladnička, 13 990 Kč, mikrovlnná trouba s grilem, 4 132 Kč, vše Gorenje ○ Tapeta přírodní, Malované tapety od Markéty Daňkové, cena na vyžádání ○ Závěs Sella Furniture, 28 500 Kč včetně montáže ○ Pohovka Bonbon, Feydom, 36 198 Kč ○ Váza Dechem, ones, 2 100 Kč ○ Skulptura Boat, Alax, 2 830 Kč ○ Podlaha, 38 720 Kč ○ Kuchyň včetně montáže, 186 268 Kč, kuchyňský ostrůvek, 70 000 Kč, obklad ostrůvku, plast playticguys včetně montáže, 30 000 Kč, vše Martin Piloušek, Truhlářství Prachatice
- ○ Kuchyň včetně montáže 286 268 Kč
- ○ Spotřebiče 57 002 Kč
- ○ Podlaha 38 720 Kč
- ○ Nábytek 84 102 Kč
- ○ Doplňky 40 405 Kč
Celkem 506 497 Kč
Kontakty, které by se vám mohly hodit
Dveře a zárubně sepos.cz
Kuchyňské spotřebiče cz.gorenje.com