pracovna
Kdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlepší podmínky, zkuste vsadit i na symboliku a uvidíte, že výsledek se dostaví.
Ideální by bylo pociťovat při každém vstupu do kanceláře inspiraci, je to významné pro pěstování fantazie a tvořivosti.Jiří Šmikmátor, specialista na feng-šuej
Pro umístění domácí pracovny neplatí tak přísná pravidla, jako je tomu u firemních kanceláří, kde je třeba respektovat funkce a zaměření jednotlivých klíčových lidí (např. šéfové by neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy). V případe domácí pracovny je naopak vhodnější a praktičtější, když bude tato místnost blízko vstupu do domu, aby návštěvy nenarušovaly chod domácnosti. Ideální je zřídit do této pracovny samostatný vstup zvenčí, samozřejmě pokud to je možné.
BARVY
Jejich volba muže zapůsobit na vaše soustředění i kreativitu, záleží, co chcete podpořit. Při provádění změn doporučuji být trpělivý, provádět je postupně a sledovat jejich dopady na vaši náladu i pracovní výsledky.
MONITOR
Jeho záření vytváří z blízkého okolí středně těžkou patogenní zónu. Pokud ho zrovna nepoužíváte, nenechávejte ho běžet ve Stand-By režimu, alevypnete ho zcela.
ŽIDLE
Spousta jich je krásných, ale jen některé jsou zároveň ergonomické. Tato působí lehce a vzdušně, ale je vhodná spíše pro krátkodobé sezení.
Pořádek
Uspořádaná pracovní plocha, ať už jde o desku stolu, či ponk v dílně, je přímo spojena s pořádkem v myšlenkách a čistým záměrem. S úklidem přichází úleva a energie.
Pokud nemůžete věnovat pracovně vlastní místnost, umístěte kout se stolem a počítačem kamkoliv jinam než do ložnice.
POHLED OD STOLU
Pokud dispozice domu nebo bytu umožňuje výběr z více možností umístění pracovny podle světových stran (myšleno od geometrického středu jednotlivých podlaží), tak přednost mají sektory s orientací na JV, V, SZ nebo JZ (to je pracovna s dobrou energií pro ženy), ostatní sektory jsou méně vhodné. Z hlediska typologie místnosti je stěžejní otázkou umístění pracovního stolu – ten by měl zaujímat důstojné místo co nejdále ode dveří, ale s dobrým výhledem na ne, současně byste měli vidět ven z okna, nehledět přímo do zdi, ale dívat se přes celou místnost, což podporuje rozhled a tvořivost a podněcuje fantazii. Směr pohledu od stolu souvisí s pracovní oblastí a zájmy: všeobecněpřínosnými směry jsou JV a V pro růst a rozvoj všech aktivit včetně financí, další motivující směry jsou například J pro obchod a právní záležitosti, JZ pro oblast rodiny a personalistiky a SV pro sebepoznání a nasměrování v živote.
KDE NESEDĚT?
Zásadně je nevhodné umístění pracovního křesla zády ke dveřím, k oknům, do přímé linie dveře–dveře (nebo okno). Toto uspořádání vede k neklidu, nesoustředění se, ke ztrátě výkonnosti i vlastní motivace. Do místnosti by měla volně proudit energie vstupními dveřmi, částečněi oknem, odstranit by se mely různé překážky v toku energie, jako je třeba masivní nábytek kolem vstupu, poruchy vstupních dveří nebo podlahya podobně. Místnost je dobré vybavit živými rostlinami a vkusnými dekoracemi, které budou v systému Pa-Kua symbolizovat jednotlivé zájmové oblasti: kariéru, bohatství, pracovní cíle a vše, čeho chcete dosáhnout.
VÝHLED
Od stolu byste měli vidět ven z okna. Pokud se navíc díváte na jih, východ nebo jihovýchod, je to přímo perfektní!
Ideál
Hlavním úkolem je najít své ideální pracovní místo a ponořit se do jeho energie, jen tak můžete v tomto prostoru naplno využít svůj potenciál. Zkoušejte, hledejte a nespěchejte.
PRO LEPŠÍ PRÁCI
NĚKDY K DOSAŽENÍ VELKÉHO EFEKTU STAČÍ I MENŠÍ ZMĚNY.
1
Záření
Vzhledem k velké koncentraci elektromagnetického záření v pracovně se doporučuje sedět co nejdále od elektroinstalací, Wi-Fi routeru, hromadných zásuvek apod. Dělejte si také častější přestávky a travte je venku na čerstvém vzduchu při procházkách nebo cvičení.2
Ve firmě
Pokud zařizujete kanceláře v rámci svojí firmy, je třeba najít pro danou funkci optimální umístění – např. šéfové by rozhodne neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, ale naopak co nejdále od něj, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy.
PRÁCE A BARVY
Co se týká barevného uspořádání kanceláře, tak existuje spousta metod pro používání barev; obecnědoporučuji volit barvy jednak podle potřeby zvýšení, snížení nebo stabilizace energie pro daného člověka v kanceláři, a jednak podle účelu místnosti: například pro kancelář reklamního studia nevystačíme s běžně doporučovanou „solidní hnědou“, neboť tento provoz potřebuje naopak prezentovat návštěvníkům svou barevnou fantazii a kreativitu. V neposlední řade je také dobré respektovat světové strany, především co se týká oslunění – například v J sektoru můžete tlumit energii Ohne tmavšími barvami a dekoracemi, naopak v S sektoru zvolte pestřejší barvy pro nabíjení celého prostoru. Rozhodující je ale stejně vždy vaše vlastní vnímání barev.
PA-KUA A SYMBOLIKA
Systém Pa-Kua je založený na proudění energie od vstupu dovnitř místnosti a každý sektor v ní má svůj význam. Analogicky, jak jdete za svým cílem, tak se od vstupu jde přímou cestou do sektoru Cílů, přičemž vlevo je Minulost, vpravo Budoucnost. Právě v pracovně se tohoto rozmístění předmětu, které symbolizují hodnoty, jichž chcete dosáhnout, hojně využívá. Naše tabulka vám ukáže, jak na to.
VSTUP DO MÍSTNOSTI
BOHATSTVÍ, PENÍZE
zlaté nebo pozlacené dekorace
CÍLE, SLÁVA, UZNÁNÍ
symbolika Cílu firmy = panel Radost, Spokojenost, vize rozvoje firmy
PARTNERSKÉ VZTAHY
pracovní kolektiv, prezentace obchodních partnerů
MINULOST FIRMY
starší, zavedené produkty, odkazy k minulosti firmy
ZDRAVÍ volný čas
BUDOUCNOST FIRMY
novinky, panel Budoucnost firmy, mapy Evropy nebo světa
VEDENÍ, MOUDROST
knihy, časopisy, osvěta
KARIÉRA, ZAČÁTEK
vodní element (fontánka), plakát s vodopádem
NÁPOMOCNÍ PŘÁTELÉ
soška nebo plakát patrona firemních aktivit
S ČISTÝM STOLEM
Kdykoliv budete začínat nějakou novou práci, ukliďte napřed celý stůl a uvolněte místo pro nový projekt. Ten se rozběhne mnohem snadněji, než kdyby byl stul plný zbytku po starých projektech.
Tohle ne!
(NE)DOBRÉ POSEZENÍ SPRÁVNÁ ERGONOMIE A ZÁSADY FENG-ŠUEJ JDOU RUKU V RUCE.
Je to jednoduché: co je nepohodlné, to vás vyčerpává. Velmi důležitá je kvalita pracovní židle, a to proudržení dlouhodobého zdraví zad, ramen a krku. Pozice monitoru by měla být vždy přímo proti vám, i malý úhel při natáčení hlavy muže časem způsobit bolesti i poškození pátere. Výšku židle upravte tak, aby chodidla stála rovně na podlaze a spodní strana stehen se lehce dotýkala sedací části židle.