I ve stylu, který hlásá, že pravidla neexistují, se dají najít pravidla. Jak jinak by si zařídili byty ti, kdo se bohémství teprve učí?— Pavlína Blahotová, šéfredaktorka
Byt v boho stylu odráží svobodomyslnou osobnost svého majitele. A kdyby náhodou svobodomyslný nebyl, aspoň doma si tak může připadat.
Boho jako bohém, chic jako šarmantní. Kolik takových lidí potkáváte denně na ulici, v zaměstnání, ve škole? Denní povinnosti poutají naše duše do pracovních uniforem a sportovních dresů s reflexními prvky. Pracujeme v práci, pracujeme na sobě – a jestli se někdy cítíme jako motýl ve skafandru, tak právě boho styl našich domovů nám skafandr snímá a rozepíná křídla. Jeho pojmenování připomíná dávnou nedotknutelnost cikánských rodů, které putovaly Orientem a žily jen podle pravidel, která si určovaly samy. Boho, bohém, Bohemian, jeden základ a různé významy slova, které se stále častěji otiskuje do podoby našich domovů. V boho stylu se potkávají etnické prvky z celého světa, indické, marocké i indiánské, tak jako se na jedné polici skládají suvenýry z mnoha cest. Podobně míchá různé kultury a styly eklektický styl, ten je ale více o nábytku a designu. Boho chic je obraz duše. Prolíná módou, výtvarným uměním i návrhy interiérů. V módě preferuje přírodní materiály a ladí lněné šaty s indiánským pončem a růžemi ve vlasech podle Fridy Kahlo. V interiéru vás přivítá makramé závěsem, obloží spoustou polštářů, přehozů a dek, omámí vás vonnou svíčkou a rozloučí se lapačem snů.
KRAJKA může mít různé podoby, od nášivky na rukávech přes luxusní přehoz po uměleckou fotografii. Je na vás, jaký zvolíte odkaz na tradiční rukodělné umění předků.
JAK TO DOMA VYLEPŠIT
Máte zařízený byt, jen byste mu chtěli přidat trochu bohémské energie? Pokud máte velký dřevěný stůl a na něm nudný ubrus, sundejte ubrus a je to. Centrem vaší kuchyně bude kus nábytku, který stmeluje rodinu a u něhož je všem dobře. Dřevěnému stolu sluší barevné židle, klidně každá jiná. Podívejte se po zásobách, možná máte ty pravé odložené ve sklepě. Parádu naděláte i s židličkami z bazaru, kterým namalujete patinu nebo je přestříkáte několika odstíny pudrových sprejů. Servírujte na spoustě barevného nádobí, naučte se používat čerstvé bylinky a pěstujte je všude kolem sebe. Zelená stěna, závěsné květináče v nejrůznějších shlucích, to vše je správně. Obývací pokoj přizpůsobte novému způsobu života – jako bohémové, kočovní cikáni nebo indiánské babičky budete nejspíš často polehávat kolem ohně (radši krb než televize) a pokuřovat dýmku míru. Určitě si vystelte podlahu co nejměkčími koberci, ideální by samozřejmě byly pravé kožešiny nebo kravské kůže – a nezapomeňte na spoustu sedacích polštářů a taburetů. Pohovku přehoďte pleteným přehozem s třásněmi a etno vzorem a také ji vybavte polštáři.
TŘÁSNĚ Provázky a obdiv k ruční práci letí v každé podobě. Můžete mít háčkované stínidlo, pletený koš nebo drhaný závěs. A klidně to všechno vyrobte sami.
DÁVNÉ BARVY I VZORY
I když si při představě Indie, Maroka a Latinské Ameriky určitě vybavíte zářivé barvy, boho interiér si vystačí s klasickým základem v přírodních barvách a ideálně v přírodních materiálech. Buďte odvážní v doplňcích, které se dají snadno vyměnit. Když začnete něčím tak dominantním, jako je koberec nebo mandala na stěně, bude změna okamžitá a výrazná. Při stylové proměně bytu nepořádejte rovnou letecké dny a to, co přestane sloužit, na čas někam jen uložte. Pokud si chcete nevázanou radost z rebelování dopřát, ale založením jste spíš hodná holka nebo slušný chlapec, je možné, že vás bohémské období brzy opustí a budete se chtít vrátit ke klidným pořádkům.
RETRO KYTKY
Tchynin jazyk, dracéna, kaktusy nebo palmy a všechno zelené, co se pne nebo to visí, to jsou vaše nové interiérové doplňky. Nebo nejsou nové? Vaši rodiče možná sprásknou ruce, že tyhle kytky přece oni měli doma a vy jste jimi opovrhovali, ale taková je doba. Rostliny, které by mohly být retro, jsou naopak úplně in. Jejich odolné a velké listy dokonale splňují přání nechat se uprostřed svého bytu pohltit přírodou.
DEKY A PLÉDY nikdy jich není dost, a pokud se máte inspirovat orientálními pohádkami Tisíce a jedné noci, potřebujete ještě spoustu třásní, a hlavně baldachýn!
HRA SE SVĚTLEM
I když se rozhodnete jen pro pár kosmetických změn, v útulné doupě proměníte byt s pomocí zajímavého osvětlení. V tom je boho styl otevřený všem náhodám. Okoukaná stínidla nahraďte ratanovými nebo proutěnými, na stojací lampy pověste stínidla s třásněmi. Stolní lampičky můžete mít v marockém duchu, a když k tomu ještě přidáte spoustu aromatických svíček, je to tam. Teď už bude jen důležité najít si dost času, abyste se ve svém útulném, romantickém a bohémsky nevázaném bytě také dokázali zastavit, posadit se, těmi vonnými svíčkami se obklopit a užít si tu krásnou chvíli, kterou jste si sami nadělili jako dar. Boho je totiž i o tom, že se máte rádi.
POLŠTÁŘE A TABURETY Symbolikou pohodlí a neformálnosti je měkký polštář. Můžete se o něj opírat, ale také na něm sedět na zemi. V kurzu jsou marocké kožené taburety: Afričané si je vycpávají obnošeným šatstvem, takže slouží i jako sezonní úložiště.
BOHÉMOVÉ…
JSOU RŮZNÉ TEORIE O TOM, PROČ SE Z NAŠÍ ZEMĚ STALA BOHEMIA, KRAJ ZASLÍBENÝ BOHÉMŮM.
Víme, že kočovným cikánským národům se říkalo v Byzantské říši athinganoi – nedotknutelní. V Evropě byli vlídně přijímáni a například císař Zikmund vydal romskému králi v roce 1417 glejt zaručující ochranu. Když přišli Romové v roce 1419 do Prahy, zrovna se schylovalo k válce, a tak pokračovali do Francie. Tam se jich Francouzi ptali, odkud přicházejí. Představili se prý jako Bohemi, tedy Češi. Ovšem Zikmund vydal Romům v roce 1423 další glejt s podpisem „Rex Bohemiae“, a mohl to být on, kdo dal Romům ve Francii jméno Bohéme.
KOBERCEOrientální koberec se z konzervativních obýváků našich rodičů vrací na výsluní – a často dokonce nejen na podlahu, ale i na zeď, tak jak sloužil už před tisíci lety.