I interiér nového domu si můžete vymazlit tak, že bude působit zabydleně. Manželé Ivana a Artur zvolili moderní styl, ale přitom se jim podařilo najít důstojné místo i pro hezký starý nábytek po předcích.
Z OBÝVÁKU SUCHOU NOHOU DO ALTÁNU
Zahradní domek s plechovou střechou i chodník jsou z modřínu. Nábytek si Ivana navrhla, vyráběl ho pan Vinecký z Psár, židle mají manželé z předešlého bytu. Díky altánu se pohledově odclonili od sousedu.
3× světlo
Funkční svítidlo nad pracovní plochou vyřešili jednoduše. Ivanin tatínek vyrobil z dubového dřeva rám, na který naaranžovali žárovky na textilních kabelech.
Po několika večeřích jsme s manželem z jistili, že vlastně nepotřebujeme hlučnou digestoř, a otvor na je jí vývod zazdili. Raději si při vaření otevřeme okno na zahradu a posloucháme hudbu.“
Ivana, majitelka bytu
Do Mníšku pod Brdy se manželé Ivana a Artur přestěhovali z pražského Karlína. „Jednak jsme sem jezdili do Kytína na kola, jednak můj muž pochází z Jeseníku, takže k životu potřebuje koukat z oken na kopce,“ vysvětluje přesun za Prahu hned na úvod Ivana. Na malé město se přestěhovali už s roční dcerou Sárou. A do přírody se těšili i jejich dva kocouři. Protože jako rodina chtěli příjemně trávit čas jak v novém domě, tak venku na zahradě, postavili si ještě altán a propojili ho chodníkem s terasou domu. S jeho stavbou pomáhal Arturovi tatínek. Aby v něm byl v létě stín a chládek, rozhodli se pro neprůhlednou střechu. Stěny u posezení mohou tvořit i bílé závěsy připevněné na lankách. Perfektní jsou i jako kreativní hračka pro dcery. „Když snídáme, holky se jejich aranžováním vždycky zabaví,“ vysvětluje Ivana. „Kovové židle jsme měli v původním byte v Karlíne a dřevěný stůl přivezl švagr Filip v rámci svého šíleného nápadu dovážet nábytek z Indie.“ Menší uzavřenou část altánu používají na ukládání věcí na zahradu a mají tu po ruce i chladničku pro venkovní akce. Středomorskou atmosféru si navozují oleandry, které pak zimují v garáži.
Křesla
Jsou od Arturovy prababičky, vyráběl je ve 30. letech 20. st. Robert Ševčík, Umělecké truhlářství Kyjov. Každý z rodiny si je vždy bral do novéhobytu…
Industriální lampy, které bývaly na nádražích, koupil Artur v antiku. Prostor jsme sjednotili také dlouhý mi závěsy, ušilajsem je ze stejného typu látky, ale v různých barvách.“
Ivana, majitelka bytu
PROSTORNÉ PŘÍZEMÍ
Pohled od kuchyně. Také doplňky vybírali manželé s rozvahou. Vázu z betonu a skla na jídelním stole koupila Ivana na výstave Prague Design Week.
DŮM PRO SPOLEČNÉ CHVÍLE I SOUKROMÍ
V přízemí je dost prostoru pro všechny, ale každý má své místo pro sebe. Artur v pracovně, kde si rád zahraje na kytaru, Ivana v ateliéru a Sára s Martou v herně nebo pokojíčku na spaní. Až holky povyrostou, pokoje si rozdělí.
BÍLÁ, ŠEDÁ, DŘEVO
V přízemí vznikl velký propojený prostor a samostatná pracovna, v patře mají dcery stejně velké pokoje, aby se v budoucnu nehádaly, je tu i ložnice a koupelna. „Máme první společný domov s rovnými stěnami,“ směje se Ivana. „Přišli jsme na to, až když jsme malovali. Šlo nám to úplně lehce, s křivými zdmi v bývalém byte v Karlíne se to nedalo vůbec srovnat.“ S barevnou výmalbou ale neměli odvahu experimentovat. „Celý dům kromě koupelny jsme se rozhodli vymalovat nabílo, připadalo mi totiž těžké odhadnout odstíny a interiér potom ještě barevně vyladit,“ přiznává Ivana. S bílou tak zkombinovali hlavně šedou, ta je výjimečně i na stěnách v koupelně, a dřevo. Podlaha v kuchyni, koupelnách a předsíni je litá – anhydritová, tedy absolutně rovná a beze spár. „Chtěli jsme ji v barvě betonu bez pigmentu,“ popisuje Ivana a pochvaluje si, že s Arturem mají na zařizování stejný názor. Podlaha působí záměrně trochu chladně, ale díky podlahovému topení příjemně hřeje. Do obývacího pokoje zvolili pro změnu dubové dřevo mořené do ořechu. Ladí s ním dubové schody,které vyráběl přímo na místě Ivanin tatínek, zručný pan učitel, pro kterého je práce se dřevem koníček. „Výrobu zábradlí jsme svěřili kováři, spolupráce s ním taky bezvadně fungovala,“ pochvaluje si Ivana. Přízemí působí hezky vzdušně i díky tomu, že je část s obývákem otevřená do krovu. Střešní okna s roletami ve výšce se ovládají na dálku vypínačem. Přízemí také příjemně rozdělují dvě výškové úrovně oddělené několika schody ze dřeva. Tady se často sedí na polštářích, zvlášť pro Sáru s Martou je to strategický bod, odkud mají přehled po domě. Dalším místem, kde vysedávají, jsou čtyři kovové schody v patře na galerii kousek od dětských pokojů. Když se topí v kamnech, je tam příjemně teplo jako na peci, protože se kov rozehřívá. V kamnech topí na jaře a na podzim pro příjemný pocit. Kovové schody navíc při došlapu různě zní. „Slyším, kam po nich holky zrovna míří,“ prozrazuje Ivana.
ŠICÍ DÍLNA
Vznikají tu látkové panenky Lollipop, ale i umělecká, rovněž látková série Little Artists, na které Ivanaspolupracuje se španělskou výtvarnicí Niñasilla. Toto je Van Gogh, Kmotr a Dalí, více na www.lolli.cz.
Ateliér je konečně místo, kde ráda vymýšlím a šiju. Využili jsme na něj prostor nad garáží v mezipatře.“
Ivana, majitelka bytu
GALERIE V PATŘE
Po levé straně se z ní vchází do dětských pokojů, vzadu do koupelny a ložnice rodičů. Plechové schody leží nad kamny v přízemí, a když se topí, příjemně hřejí. Zábradlí je ze stejného materiálu, lavice od Arturovy babičky.
DOMEČEK PRO PANENKY
Tohle je vrchní část kredence. Ivana z ní odstranila opalovacípistolí bílý nátěr. Na vnitrní zadní stenu nalepila tabulovou fólii na malování.
SPOLEČNÉ HRY
Sára s Martou stále rády něco společně vyrábějí. Nepotřebují moc hraček, ale musí neustále něco malovat, stříhat a lepit, vydávat komiksy nebo rámovat obrázky… Na staré školní lavici to jde nejlíp.
Herna
Děvčata si tu hrají i dělají úkoly. Školní lavice je ze sklepa od Arturových rodičů, ostatní zařízení z Ikea. „Tapetami jsem se inspirovala v časopisech o bydlení a lepil je manžel,“ říká Ivana.
NOVINKY I TRADICE
Manželé se rozhodli doplnit moderní nábytek odlehčenými starými věcmi, na kterých nemusí hlídat škrábance. Obývací pokoj je příkladem, jak jde hezky zkombinovat nové se starým. Základem jsou putovní rodinná křesla, která nechali přečalounit. Sympatická jsou i tím, že jdou jednoduše polohovat. Doplnili je stolkem Sira, který navrhoval Ivanin bratranec, designér Lukáš Taneček, pro firmu Jech, a pohovkou z Ikea. Židle u jídelního stolu jsou taky památeční, od Arturových rodičů. Přírodní dojem dotváří pracovní desky z umělého kamene v kuchyni. Ivanin tatínek navíc vyrobil i sem dubové police a závěs pod strop na žárovky. Místo rolet a žaluzií ušila Ivana na velká okna závěsy, které užijí v zimě v létě, slunce sem totiž praží z jihu a západu. Protože si tehdy při šití rozbila šicí stroj, musela koupit nový. Šít a navrhovat panenky tak začala možná i díky tomuto interiéru…
SCHŮDEK PRO MALÉ DCERY
Nebylo úplně snadné vybrat takový, který by se sem hodil. Tenhle je z odolného exotického dřeva. Manželé si ho přivezli z dovolené na Filipínách.
Pult
Konstrukce na umyvadlové skříňky a umyvadla je vyzděná betonem. Pult pod umyvadly vylila firma stejně jako anhydritovou podlahu. Hrany chrání hliníkové lišty.
Chtěli jsme šedou koupelnu. K obkladům a výmalbě jsme přidali tmavé dřevo.“
Ivana, majitelka bytu
IDYLKA U VANY
Do koupelny chtěli manželé kromě sprchového koutu vanu, i když věděli, že ji budou používat jen občas. Teď se v ní někdy vyhřívají hlavně jejich dcery. Za vanou vznikla praktická nika, perfektní místo třeba na ručníky. Okennímu parapetu obloženému dlaždicemi nevadí mokré květináče a hračky. V koupelně hezky využili i dřevěné poličky.
STŘÍDMĚ
DRŽTE SVÉ NÁPADY NA UZDĚ. MÍŇ JE ČASTO VÍC, NAUČTE SE INTERIÉR NEPŘEPLÁCAT.
1
Styly
Nemíchejte jich moc. Proložte moderní zařízení sem tam letitým nebo rodinným kouskem, a bude to tak akorát. 2
Barvy a vzory
Bojíte se kombinovat barvy? Vymalujte bílou, tím nic nezkazíte. O to víc barevnější muže být zařízení. 3
Doplňky
Nějak je sjednoťte. Stylem, barvou, materiálem… Čím víc budou spolu ladit, tím víc společně vyniknou.