Sněhobílá sůl s tmavě antracitovými zrníčky pepře je tou nejzákladnější ingrediencí k dochucení jídel. Provází nás celým životem stejně jako barvy. Čistá a nadčasová elegance bílé a černé dodá noblesu každému interiéru podobně jako povlečení z hebkého saténu. Jeho jemnost oceníte především na konci náročného dne, kdy se svalíte do měkkých a voňavých peřin.
Náš tip: Luxusní povlečení v bíločerném provedení najdete na britském e-shopu thefinecottoncompany.com. Bílé ložní prádlo Lexington z bavlněného saténu zdobí vyšívané černé linky, které evokují dokonalou kresbu tužkou. Pořídit si jej můžete ve velikosti 50 x 75/140 x 200 cm za 100£
BOHATSTVÍ ČÍNSKÝCH CÍSAŘŮ
Satén vznikl zhruba před 2 000 lety v Číně a tkal se speciální technikou z pravého hedvábí. Jeho výroba byla mimořádně náročná a nákladná, uplatnění tak našel zejména na dvoře čínských císařů.
MASIVNÍ ČERNÝ KOV
Když zasadíte originální designový solitér do velkorysého interiéru s tradičními parketami a jemnými štuky na stěnách, už tak luxusní prostředí vyšperkujete k dokonalosti. Knihovna DoiT i přes kovovou konstrukci působí skoro až křehce. Nabízí přitom dostatek úložného prostoru, kam můžete ukládat knihy či další drobnosti tak, abyste je měli na očích.
Náš tip: Nástěnnou kovovou knihovnu DoiT od italské značky Caoscreo navrhla dvojice designérů Andrea Radice a Folco Orlandini. V bílé variantě ji seženete na bonami.cz za 11 999 Kč.
UNIVERZÁLNĚ DOKONALÁ
Výhodou antracitové a bílé je, že je snadno skloubíte s ostatními barvami. Ani samotné přitom nepůsobí fádně. Pokud by vás přece jen začaly nudit, můžete je oživit barevnými doplňky.
STĚNOVÉ PANELY
Rocko Tiles z kamenoplastového kompozitu jsou vyrobené z více než 70% pŘírodního mramoru a lze je instalovat i na stávající keramické obklady. Rozměr 280 x 123 cm. kronospan-express.com
ČISTÝ STŮL
Bílý porcelán s černou linkou v neformálním venkovském stylu.
DOTEK LUXUSU
Zlatá s černou působí výjimečně.
VŠECHNY BARVY PEPŘE
Bílý, zelený, červený a černý, každý trochu jinak voní a má lehce odlišnou chuť. Přitom jde o stejné plody tropické liány Piper nigrum neboli pepřovníku černého. Ty se sklízejí od ledna do května. I nezralé zelené kuličky oblíbeného koření se dají hned konzumovat. Poté, co se zelené bobule několik týdnů suší na slunci, zčernají a získají typický vrásčitý povrch. Plně dozrálé plody pepřovníku jsou sytě červené. Bílé kuličky se získávají jejich namáčením nejprve do vroucí a pak do studené vody. Následně se červené slupky loupou, pod nimi se ukrývá krémově bílé jádro a to se pak ještě dále suší.
Náš tip: Na všechny barvy pepře si dokonale posvítíte se závěsným svítidlem ve tvaru zvonu Normann Copenhagen Bell. Jeho autory jsou designéři Andreas Lunde a Jacob Rudbeck a nabízí se v mnoha barevných variantách. Prodává Designpropaganda, designpropaganda.cz, 11 380 Kč.
VYTŘÍBENÁ CHUŤ
Jako první dovezl pepř do Evropy Alexandr Makedonský. Exotické koření si zde rychle získalo oblibu. Pravý černý pepř má výraznou chuť a skvěle se hodí k masům, těstovinám, do omáček, případně polévek.
Červený pepř si nejlépe vychutnáte v kombinaci s rybami či mořskými plody, bílým můžete okořenit sýry nebo domácí pomazánky.