„Už na podzim 2024 můžete bydlet v Timber Praha, prvním dřevěném bytovém komplexu v hlavním městě. Energeticky nejúspornější domy třídy A nabízejí bydlení s dobrou energií, mají tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, geotermální vrty, retenční nádrže k opětovnému využití dešťové vody a systémy Smart Home.“
JEDNODUŠŠÍ VYŘÍZENÍ
Dotační program Nová zelená úsporám využilo už 180 000 domácností a celkem získaly
22 miliard Kč. V nové etapě je připraveno 55 miliard Kč a Státní fond životního prostředí ČR zjednodušil podání žádosti. Už nemusíte předkládat faktury a zpravidla ani projektovou dokumentaci. Kromě zateplení, pořízení ekologických zdrojů energie (nově i výměnu starého plynového kotle za tepelné čerpadlo) a výstavby pasivních domů podporuje i zelené střechy, využití dešťovky a dobíjecí stanice pro elektromobily, a to i v již realizovaných projektech po 1. lednu 2021, nebo pokud dům teprve kupujete. Výše dotace dosahuje 50 % nákladů a k tomu můžete získat i bonus za kombinaci opatření, šetrný projekt k prostředí či za vybraný region.
ÚSPORY V DOMĚ
Ekologičtější vytápění a výroba zelené energie jdou ruku v ruce se zateplením. Dle dosažené úspory se vypočítává výše podpory až do 950 000 Kč, vztahuje se i na památky. O další dotace (například až 140 000 Kč na výměnu zdrojů tepla, až 60 000 Kč na ohřev teplé vody, až 100 000 Kč na instalaci fotovoltaiky a 105 000 Kč na řízené větrání se zpětným získáváním tepla, až 50 000 Kč na získání tepla z odpadních vod) lze požádat až po realizaci zateplení. Až 535 000 Kč můžete dostat při výstavbě nebo koupi nového domu (s plochou maximálně 350 m2) s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití energie z obnovitelných zdrojů. NZÚ podporuje až 100 000 Kč zelené střechy a využívání dešťové a šedé vody (až 105 000 Kč).
Úpravy začněte zateplením, primárně míst, kudy teplo nejvíce uniká, pokračujte výměnou oken a pak investujte do ekologických zdrojů energie (fotovoltaické panely či tepelné čerpadlo) a využití dešťové či šedé vody a rekuperace vzduchu.
DOTACE I PRO BYTY
Stejná úsporná opatření lze provést i u bytových domů. Dotace pokryje až 70 % nákladů, poplatky do fondu oprav se tak příliš nezvýší. Komplexní rekonstrukce nájemníky zatíží nejméně a uspoří nejvíce nákladů na provoz. Dotaci lze čerpat i na výsadbu zeleně.
POMOC PRO VŠECHNY
Program Nová zelená úsporám Light myslí na seniory, invalidní důchodce a příjemce dávky na bydlení. Pokud vlastní dům nebo chatu, mohou čerpat dotaci na výměnu oken, vchodových dveří, zateplení fasády, střechy, stropu i podlahy, na pořízení solárního ohřevu vody. Na jeden dům lze získat až 240 000 Kč, při kombinaci opatření a úprav většího rozsahu se vyplatí požádat v rámci standardní NZÚ. Žádost se podává pouze on-line, na webu najdete seznam poradců dle krajů.
HLADKÉ VYŘÍZENÍ
K podání žádosti vám postačí bankovní identita. Podmínkou je doložení projektu realizace a průkazu energetické náročnosti budovy. Výběr použitých materiálů či dodavatelů je širší oproti minulým fázím programu, stačí jen doložit jejich energetickou náročnost. Na úspory reagují i banky a nabízejí výhodnější půjčky na realizaci ekologických opatření, třeba Expres solární půjčka od Moneta Money Bank má úrok 6,49 % ročně (do 1,5 milionu Kč). ČSOB nabízí sazbu 6,9 %, Buřinka snížení úroku o 0,3 % a RSTS o 0,15 %.
DEŠŤOVOU VODU JE TŘEBA PŘED SVEDENÍM DO NÁDRŽE A DALŠÍM POUŽITÍM PŘEFILTROVAT. KVALITA VODY ZÁLEŽÍ I NA TYPU STŘECHY. VHODNÝ SYSTÉM I S DOTACÍ POŘÍDÍTE NAPŘÍKLAD V AQUANIXU.
JAK SI NEJLÉPE POŘÍDIT FOTOVOLTAIKU? VÍ PAVEL MATĚJOVIČ, PROVOZNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI SCHLIEGER S NEJVÍCE REALIZACEMI NA TRHU.
Co je třeba promyslet před pořízením fotovoltaiky?
Rozhodující je plánované využití fotovoltaické elektrárny. Půjde o celkovou úsporu elektrické energie v domácnosti, nebo spíše o zajištění ohřevu vody, provoz klimatizace, nabíjení elektromobilu a dalších zdrojů? Zamyslete se nad možnostmi ukládání získané energie do akumulátorů a nad jejím využitím i v době, kdy slunce právě nesvítí.
Jak si vybrat optimální řešení?
Poraďte se s odborníky, kteří s ohledem na současnou a budoucí spotřebu energie, plánované využití a požadovanou úsporu navrhnou řešení, které bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům a bude realizovatelné v lokalitě vaší nemovitosti.
Do jakých objektů se hodí jaká fotovoltaika?
Základním řešením je fotovoltaická elektrárna s akumulací do vody, která se hodí do menších nemovitostí. Druhou variantou je fotovoltaická elektrárna s akumulací přebytků do baterie, ze které můžete čerpat energii po západu slunce, kdy fotovoltaické panely nepracují, ale také v době výpadku elektrické sítě. Třetí způsob nabízí fotovoltaická elektrárna s využitím přebytků pro vytápění (v létě i pro chlazení) domu tepelným čerpadlem. Řešení s baterií a tepelným čerpadlem jsou vhodná pro střední a větší rodinné domy.
Na kolik pořízení fotovoltaiky vyjde?
Každý projekt je naceňován individuálně podle požadavků klienta a parametrů nemovitosti. Náš tým ho připravuje včetně žádosti o dotaci a jejího podání. S instalací FVE máme bohaté zkušenosti, jelikož jich každý měsíc v průměru montujeme přes 700.
Jak fotovoltaiku využívat co nejefektivněji?
Investice se může vrátit už po 4–5 letech. Přenastavte ohřev vody na poledne, pracujte s odloženým startem u energeticky nejnáročnějších spotřebičů tak, aby „běžely“, když se nejvíc vyrábí, a také se o FVE starejte. Alespoň jednou ročně solární panely čistěte.