Jedinou jistotou života je smrt. Ulehčete rodině fungování v případě vaší smrti či těžkého úrazu a sepište si všechny své závazky, přístupy a hesla a uložte je do trezoru či na jiné tajné místo. Partnerovi heslo řekněte nebo mu předejte indicii.
SPOLEČNĚ SE DOMLUVTE
Způsob placení na začátku vztahu by neměl tvořit model společného fungování. Jakmile spolu začnete žít, domluvte se, jak chcete společné výdaje platit. Někdo o penězích mluvit nechce, jiný potřebuje mít jasno, další přebírá model svých rodičů a jiný hledá ideální fungování zkoušením různých způsobů. Aby se peníze nestaly jablkem sváru vašeho vztahu, mluvte o nich otevřeně a hledejte variantu, která vyhovuje vám oběma. Pokud do vztahu vstupujete s dluhy, zvažte, jak se chcete vzájemně podílet na splácení. Konsolidace půjček pomůže snížit měsíční závazky, ale při rozepřích či rozchodu to může být velký problém. Stejně tak si vyjasněte i platby za děti z předchozích vztahů a pobavte se i o společné budoucnosti, na co chcete spořit, jestli souhlasíte s dluhy či hypotékou.
KDO DRŽÍ KASU?
Pro jasný přehled, kolik peněz měsíčně utratíte, se jeví ideální jeden účet, ze kterého platíte nájemné, energie, jídlo, benzin, dětské kroužky a další běžné náklady. Zřiďte si k němu oba přístupy. Pokud na něj oba posíláte své veškeré peníze, domluvte se, jak je můžete utrácet. Pokud máte každý ještě svůj účet na vlastní koníčky, domluvte se, jakou částku na společný účet budete platit – buď procenta z příjmu, nebo určitou částku. Alespoň jednou ročně částku aktualizujte podle inflace a reálných cen.
Peníze jsou jedním z nejčastějších důvodů hádek. Předejděte jim jasnou formulací svých očekávání. Pokud druhý dohodu neplní, zvažte odchod či oddělené finance.
ROZDĚLTE SI PLATBY
Soukromí si uchováte oddělenými účty, tak nezjistíte, kolik druhý vydělává ani utrácí. Domluvte se, kdo bude co platit ve společném životě (dovolenou, restaurace, nákupy pro děti…) a jak se zajistíte na budoucnost. Můžete mít i zcela odlišné strategie, které povedou ke stejnému výsledku, ale měli byste být s nastavením oba v pohodě. Situace se zásadně změní se ztrátou práce, nástupem na rodičovskou dovolenou, péčí o nemohoucí rodiče nebo vážnou nemocí či smrtí druhého. Zajistěte si přístup k financím druhého včas, ať nechtěně nezůstanete bez peněz.
VÝHODY MANŽELSTVÍ
Svatbou se stáváte jednou účetní jednotkou, a cokoliv získáte, je vaše společné. Pokud neuzavřete předmanželskou smlouvu, ve které určíte pravidla jinak. Společné jmění manželů můžete v manželství zrušit či zúžit u advokáta. Patří do něj majetek i dluhy (i když si půjčku vezme jen jeden na koupi věcí pro oba)! Naopak dar, dědictví a náhrada nemajetkové újmy, případně náhrada výhradního majetku, do SJM nepatří. Po smrti rozdělí notář majetek i dluhy a pak vypořádává dědictví.
VĚŘÍTE SI?
Chcete-li sdílet své finance, můžete si vybrat dva způsoby: mBank nabízí společný účet, kdy jste oba spolumajitelé a máte stejná práva, můžete si tedy brát i půjčky bez souhlasu druhého. Po smrti můžete s penězi nakládat, ale pozor na dědictví. V ostatních bankách můžete být jen disponentem účtu druhého (i u rodinných účtů) a rozsah práv si upravíte. „Pro přidání disponenta a při úpravě jeho práv musíte do banky přijít osobně oba, myslete na to proto včas,“ doporučuje Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.
K JEDNOMU ÚČTU MŮŽETE MÍT VÍCE PLATEBNÍCH KARET I DISPONENTNÍCH OSOB, ZKONTROLUJTE SI VŠAK V BANCE I JEJICH PRÁVA PRO PŘÍPAD SMRTI ČI LIMITŮ PLATEB KARTOU.
CO SE DĚJE S PENĚZI PO SMRTI PARTNERA? JAK SE NEDOSTAT DO FINANČNÍ NOUZE, VÍ JUDr. JAN ONHEISER Z ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE ONHEISER MIECHOVÁ.
Máme společný účet. Mohu s penězi nakládat i po smrti partnera?
Neurčil-li zůstavitel (majitel účtu), že banka po jeho smrti nemá provádět další platby, tak obecně platí, že i nadále bude banka provádět například zadané trvalé příkazy, splátky hypotéky, inkaso a podobné platby. Vždy ale záleží na podmínkách dané banky. Jiné podmínky mohou být v případě pouhého dispozičního oprávnění, obecně řečeno „podpisového práva k účtu“, nebo v případě tzv. společného účtu manželů či partnerů. Doporučuji proto ověřit si u banky, zda dispoziční oprávnění a trvalé platební příkazy zůstávají v platnosti i v případě úmrtí.
Lze tedy udělat nějaká opatření před smrtí, aby pozůstalí mohli s penězi nakládat?
Pozůstalí budou moci s penězi volně disponovat až po skončení dědického řízení, protože až tím okamžikem se určí, kdo je dědicem a komu dané finanční prostředky náležejí. Do té doby není možné s prostředky volně disponovat. Doporučuji veškeré platby omezit pouze na nezbytné výdaje a postupovat vždy s péčí řádného hospodáře. Není vyloučeno, že po skončení dědictví bude dědicem jiná osoba, než která se původně domnívala, že bude dědit, a měla dispoziční právo k účtu. Tato osoba by pak byla povinna veškeré výdaje z účtu vydat oprávněnému dědici.
A co v případě většího majetku?
Doporučuji ustanovit ještě za života osobu, tzv. správce pozůstalosti, který v případě úmrtí bude spravovat majetek zůstavitele do doby projednání dědictví.
Může banka bankovní účet zablokovat?
Podnět k tomu může dát notář či soud např. na návrh dalšího z dědiců. Třeba proto, že osoba s dispozičním oprávněním užívá finanční prostředky nad nezbytné platby, tj. mimo nezbytně vynaložené výdaje. Pokud by manžel/ka disponoval/a s penězi nad rozsah, který bude tvořit jeho odpovídající dědický díl, bude vždy povinen/povinna neoprávněně užitou část vrátit dalším dědicům.