PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Karolína Jeřábková a oceněná Kapsle

Výhry mají na moji práci v Česku téměř nulový dopad. Karolína Jeřábková zabodovala na Red Dot Design Award s cestovním produktem z porcelánu na výrobu filtrované kávy, jak vnímá podobné soutěže pro designéry?

Už v roce 2019 navrhla cestovní nástroj na výrobu filtrované kávy. Nejdřív bez většího ohlasu. Nyní s prototypem ale Karolína Jeřábková začala sbírat úspěchy.

Se svým produktem na filtrovanou kávu jste vyhrála soutěž Red Dot i Big See. Měla jste jako designérka takový sen?  

KAROLÍNA: Určitě. Soutěž Red Dot je ocenění, které designérovi dodá sebevědomí. Obzvláště pokud pracujete na vlastním produktu, který jste ze začátku financovali brigádami při škole. Když jsem začínala studovat průmyslový design, červený puntík byl něco jako nedosažitelný cíl. Jsem ráda za to, že se to nyní podařilo a po deseti letech se mi tento sen splnil. Ale jako designér po škole, který už zná reálie oboru, se nyní dívám vpřed na další příležitosti a možnosti.

Vlevo: Rap Vase jako projekt studia Nic novýho Vpravo: Set na přípravu kávy Sama Vlevo: Rap Vase jako projekt studia Nic novýho Vpravo: Set na přípravu kávy Sama
Vlevo: Rap Vase jako projekt studia Nic novýho Vpravo: Set na přípravu kávy Sama

Capsle je minimalistický, cestovní a skladný nástroj na filtrovanou kávu. Proč jste ho navrhla? Chyběl vám osobně na trhu?

KAROLÍNA: První prototypy vznikaly během studia na základě zadání navrhnout z porcelánu produkt, který se z tohoto materiálu běžně nevyrábí. Zadání bylo neurčité, a když viděl pan Jarkovský, který nám vypomáhal s realizací, jak jsem ztracená, poradil mi, abych vytvořila něco, co udělá radost mně, nebo někomu blízkému. To heslo mě provází dodnes. Navrhla jsem si tedy produkt pro sebe, který jsem postrádala u sebe doma – kompaktní, funkční a esteticky příjemné zařízení pro filtrovanou kávu.

Kapsle se stala minulý rok jedním z vítězných produktů oceněných Red Dot Award Kapsle se stala minulý rok jedním z vítězných produktů oceněných Red Dot Award
Kapsle se stala minulý rok jedním z vítězných produktů oceněných Red Dot Award

Jak moc vlastně jako designérka řešíte, zda už něco podobného neexistuje? Zda zkrátka jen neopakujete dokola stejnou ideu jen v trochu jiném obalu?

KAROLÍNA: Zrovna u Kapsle je zajímavé, že takovou otázku vyvolává. Využívá principy existujících produktů – například V60, hrnek na pití nebo skladnost Aeropressu. Ale způsob, jak je vše poskládané a jak se produkt používá, je jiný, stejně jako estetika. Kapsle je nový způsob filtrování kávy, i když využívá stejné filtry jako Hario. A jestli řeším, zda existují jiné hrnky? Neřeším. Podobně jako se neřeší, zda už existuje jiná židle.

Kapsle obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost přenést si kávu s sebou. Vznikla na cestě za hledáním jednodušší přípravy kávy Kapsle obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost přenést si kávu s sebou. Vznikla na cestě za hledáním jednodušší přípravy kávy
Kapsle obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost přenést si kávu s sebou. Vznikla na cestě za hledáním jednodušší přípravy kávy

Kapsle je ale vlastně relativně starší produkt. Navrhla jste ho už v roce 2019. Jak to, že soutěžila až nyní?

KAROLÍNA: Kapsle se od roku 2019 opakovaně účastnila českých designérských soutěží, avšak bez úspěchu. První významný průlom přišel až s německým veletrhem Ambiente, kde byl projekt vybrán do prestižní talentové sekce. Co se týče Red Dot Design Award, dříve jsem nevěděla o existenci sekce Young Professionals, která vítězným projektům nabízí osvobození od poplatků. Jednou z klíčových podmínek této sekce je však doložení velkovýroby produktu, což se projektu Kapsle podařilo zajistit až v roce 2023.

Minimálně k soutěži Red Dot se váže i kritika, že vyhrávají jen produkty, které si zaplatí vysoký účastnický poplatek a výhra pak může být často diskutabilní. Vy sama jste musela platit? Řešila jste dilema, zda se do podobné soutěže přihlásit?

KAROLÍNA: Díky programu Young Professionals jsem byla osvobozena od poplatků. Pokud bych měla platit běžný poplatek, pravděpodobně bych se nezúčastnila. Kritika je oprávněná, ale Red Dot nevyhrávají všichni přihlášení. Firmy musí zvážit, zda investovat do této soutěže. Při slavnostním ceremoniálu Red Dot jsem měla možnost vidět vítězné produkty osobně a jejich kvalita byla velmi vysoká.

Elegantní bílá váza obklopená výraznou korálkovou fúzí. Zkoumání propojení skla a porcelánu se neobjevuje v portfoliu Karolíny poprvé Elegantní bílá váza obklopená výraznou korálkovou fúzí. Zkoumání propojení skla a porcelánu se neobjevuje v portfoliu Karolíny poprvé
Elegantní bílá váza obklopená výraznou korálkovou fúzí. Zkoumání propojení skla a porcelánu se neobjevuje v portfoliu Karolíny poprvé

Mají výhry už nějaký konkrétní dopad na vaši práci? Ozývají se výrobci? Sběratelé?

KAROLÍNA: Díky Red Dot si mě všimla soutěž Big See. Zvýšil se zájem ze zahraničí, ale v Čechách byl dopad těměř nulový.

Je to ideální resumé, že by se Kapsle začala vyrábět průmyslově?

KAROLÍNA: Kapsle je již připravena na průmyslovou výrobu, což je výsledkem několikaletého vývoje. Od roku 2020 spolupracujeme s investorem na tom, jak projekt co nejlépe uchopit a přizpůsobit požadavkům trhu i mým designovým vizím. V současné době je k dispozici první omezená série kusů, které jsou součástí postupného procesu zdokonalování.

Karolína při práci v dílně Karolína při práci v dílně
Karolína při práci v dílně

Vedle své vlastní tvorby jste součástí autorské dvojice Nic novýho. Ta zaujala především vtipnými a zároveň ostrými hláškami na keramice jako Fuck Off. Vaše tvorba je podobné angažovanosti ale prosta. Co je víc Karolína Jeřábková? Krititický, angažovaný tvůrce nebo profesionál, co sbírá mezinárodní ceny?

KAROLÍNA: Řekla bych, že je to taková kombinace. Jako člověk jsem hodně kritická. Moje povaha se projevuje v mé tvorbě, kdy vymýšlím produkty jednoduché, tvarově strohé, ale zároveň s velkým důrazem na detail nebo výrobně dost náročné. Nic novýho kritiku přímo komunikuje, zatímco moje osobní tvorba ji vyjadřuje subtilnějšími způsoby.

Realizace kávových hrnků pro kavárnu Tvaroh v Praze Realizace kávových hrnků pro kavárnu Tvaroh v Praze
Realizace kávových hrnků pro kavárnu Tvaroh v Praze

Nic novýho v současné době trochu usnulo, proč jste ho uspali?

KAROLÍNA: Nic novýho nikdy neusnulo. Aktuálně se věnujeme projektům, ať už společným nebo vlastním, které nám umožní pokrýt náklady na život. To, že nejsme aktivní na sociálních sítích, není směrodatné, ačkoliv a bohužel, to jediné je v Čechách pokládáno za úspěch – být vidět.

Vpravo: Váza která vznikla pro soutěž Ploom Design Competition za podpory magazínu Vogue Vpravo: Váza která vznikla pro soutěž Ploom Design Competition za podpory magazínu Vogue
Vpravo: Váza která vznikla pro soutěž Ploom Design Competition za podpory magazínu Vogue

Chystáte teď "něco novýho"? 

KAROLÍNA: Plánů je hodně. Pokud se podaří realizace, můžete se příští rok těšit na novinky od Nic novýho.

Výstava rapových váz na festivalu Czech Design Week, kde byly poprvé představeny Výstava rapových váz na festivalu Czech Design Week, kde byly poprvé představeny
Výstava rapových váz na festivalu Czech Design Week, kde byly poprvé představeny

Karolína Jeřábková

Karolína Jeřábková je česká designérka působící v Praze, jejím hlavním zaměřením je porcelán a jeho aplikace v kavárenském prostředí. Karolína vystudovala obor Industriální design na ČVUT a poté získala magisterský titul na FUD UJEP v ateliéru keramiky. Studium si prodloužila o další titul na UMPRUM, kde prohloubila své zkušenosti s porcelánem. Některá její díla zasahují i do oblasti užitého umění, kdy porcelán kombinuje s dalšími materiály. V roce 2020 se stala součástí designérského dua Nic Novýho společně se Silvií Vytvarovou. Porcelán používají jako prostředek k vyjádření vlastního postoje a názoru. Sebereflexi považují za nezbytnou součást budoucnosti.

Rubriky:

Další z rubriky

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Cover KD1 25
Master of crysta

AKCE A UDÁLOSTI

Nenechte si ujít výstavu Šárky Mikeskové, která ukáže širokou škálu vyjadřovacích možností, které autorka využívá k prozkoumání témat od každodenního života až po existenciální a filozofické otázky. Do světa třírozměrné tvorby se nechte vtáhnout v GVUO

16. dubna – 20. června 2025 Vernisáž: 15. dubna v 17 hodin.
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Master of crystal

Nejnovější články

Cílem Nebezboží je ukázat, že víra v Boha není záležitostí minulosti
Číst článek
14. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

I věřící si zaslouží vkusný produkt. Klára Frídlová oslovila mladé designéry, aby vymysleli, jak modernizovat tradiční křesťanské atributy

Kolekce křesťanských produktů se současnou estetikou nyní nabízí online obchod Nebezboží, jehož zakladatelka Klára Frídlová oslovila mladé autory a výtvarníky, aby vytvořili tradiční předměty snoubící v sobě katolickou tradici i současný design.

Design & umění
Upcyklace je ve světě rozšířeným pojmem
Číst článek
11. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Co, jak a proč vůbec dále vytvářet? Studenti z plzeňské Sutnarky hledají řešení pro nadprodukci v recyklaci a minimalizaci odpadu

Jak prodloužit životnost oděvů, kožených doplňků a obuvi v době vizuální inflace a nadprodukce? Studující ateliéru Fashion design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) hledali odpověď skrze kvalitní materiály, chytré střihy a upcycling.

Design & umění
Jana Zielinski a přebal knihy Křehká krása designu
Číst článek
09. 04. 2025
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 2 min

Absence kritického pohledu, přesto vizuálně zajímavá a inspirativní. Jaká je kniha, která vypráví příběh Jany Zielinski?

Kniha Křehká krása designu je rozhovorem o designu, ale také osobním příběhem Jany Zielinski. Co vše stojí za úspěchem Designbloku a jaká je jeho skutečná cena? Jak vypadá cesta ženy, která zasvětila svůj profesní život tvorbě, organizaci a podpoře designu u nás i v zahraničí?

Design & umění Názory & polemika
Kreativní a produktový ředitel Ondřej Staněk
Číst článek
07. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Chceme ukázat, že design je především nástroj, který může sloužit všem, říká kreativní a programový ředitel přehlídky Zlin Design Week

Ondřej Staněk je kreativní a programový ředitel Zlin Design Weeku. Je to právě tenhle festival, kde narazíte na invenční nápady, kreativní řešení a realizace, které mají ambice posouvat svět k lepším zítřkům. Jak konkrétně?

Rozhovory
MASTER OF CRYSTAL
Číst článek
04. 04. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

Příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem. Master of Crystal vyhlásil další ročník soutěže pro mladé talenty

Prestižní soutěž Master of Crystal od společnosti Preciosa otevřela brány nové generaci talentů. Začínající designéři, studenti i absolventi uměleckých škol mají unikátní příležitost propojit tradiční sklářské řemeslo s moderním designem a ucházet se o titul Mistr křišťálu 2025 a finanční odměnu.

Soutěže
Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika