PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Jitka Hurábová s architektem Miroslavem Krátkým

Neměli jsme za úkol tvořit architekturu, ale plátno pro krásné produkty. Byl to zdravý projekt, říká Mirek Krátký ze studia archicraft o rekonstrukci showroomu firmy LD Seating

Dříve kuchyňské studio, dnes prostor plný designového sezení. LD Seating z Boskovic nejsou v pražském Karlíně žádnými nováčky, jejich showroom ale nedávno prošel rekonstrukcí podle návrhu studia archicraft. Jak jednatel Jakub Huráb a architekt Mirek Krátký vzájemnou spolupráci hodnotí?

Na Rohanském nábřeží nedaleko lávky Holka spojující pražské čtvrti Holešovice a Karlín vás od letošního května upoutá velká rohová výloha prezentující propracované designové židle. LD Seating sice showroom na této adrese má už několik let, do změny jeho estetické i dispoziční stránky se ale firma rodiny Hurábových pustila teprve nedávno a právě výlohy jsou jedním ze stěžejních prvků, které se na adrese výrazně proměnily.

„Když jsme se do prostoru před několika lety přesunuli, tak to pro nás jako pro firmu byl velký krok vpřed, ale také velká investice, protože prostor je náš. Dostali jsme se do krásného místa, nicméně tehdy jsme se do větší rekonstrukce zatím nepouštěli. Předchozí kuchyňské studio tedy zkrátka bylo z prostoru stále poznat. Nastěhovali jsme se víceméně do toho, co v prostoru bylo, a po pár letech nás to začalo dobíhat,“ vypráví Jakub Huráb.

Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice
Showroom je členěný na různé variabilní sekce. Foto: Boys Play Nice

Vizuál a celkové vnímání značky se LD Seating snaží stále posouvat a když začali létat do Londýna na Clerkenwell Design Week, přicházely diskuse o rekonstrukci pražského showroomu stále častěji. „Čtvrť Clerkenwell je plná showroomů všech světových značek. Tam nám došlo, že bychom se do rekonstrukce našeho showroomu už měli skutečně opřít. A někdy tou dobou s podobným nápadem přišel i Mirek z archicraftu, a tak jsme se o tom začali bavit.“

PODLAHA, SVĚTLA I DISPOZICE

Architekt Mirek Krátký firmu LD Seating znal i díky tomu, že v prvním ateliéru sedával na židlích právě z jejich výroby. Bylo mu sympatické, že se jedná o českou značku, a když na jednom z veletrhů potkal Jitku Hurábovou, zakladatelku firmy, a následně si prohlédl pražský showroom, zjistil, že prostor má určité rezervy a nekoresponduje s kvalitními produkty.

„Byl jsem tak drzý, že jsem se odhodlal paní Hurábové říct, že ten showroom může být daleko lepší. Že to zkrátka není ono. Myslím, že Hurábovi už to věděli, ale možná jim to o to víc začalo vrtat hlavou. Já jsem to nebral jako lovec zakázek, z mé strany šlo o upřímné sdělení. A oni si na nás pak nějak vzpomněli,“ vzpomíná Mirek na začátek spolupráce.

V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice
V nynějším showroomu LD Seating se původně nacházelo kuchyňské studio. Foto: Boys Play Nice

V původním prostoru poukazoval například na dlažbu na podlaze, která vytvářela akusticky nepříjemné prostředí. „Bylo vidět, že je to reziduum kuchyňského studia bez nějaké větší adaptace na to, že se tu teď vystavují drobnější věci – židle a kuchyňský ostrůvek jsou úplně jiné hmoty. Šlo o interiér bez názoru. Světla byla udělaná spíš na velké celky, vůbec nešlo nastavit osvětlení na jednotlivé produkty. Nebylo tam ani dobře vyřešené členění na zóny. V showroomu je potřeba vytvořit místo pro práci lidí, kteří tam jsou permanentně, potřebují vymezit místo na jednání, také na ad hoc jednání přímo u produktů, na prezentaci vzorků, na sklad produktů, které nemusí být na očích, na zázemí. Bylo znát, že to je udělané narychlo, aby se prostor dal používat, ale nebylo to s velkým rozmyslem,“ vyjmenovává architekt nedostatky původní podoby showroomu.

VPŘEDU ŽIDLE, VZADU MINIMALISMUS

„Dohodli jsme se, že to pojmeme od A do Z. Ne jen tak, že uděláme nějakou výtvarnou studii a odejdeme, ale že s tou realizací pomůžeme od konceptu až po zametení posledního smítka. Koncept se Hurábovým líbil – vzdušností, světlostí a minimalismem. Produkty LD Seating jsou různě tvarované a barevné, i proto jsme se snažili o neutrální pozadí,“ vysvětluje Mirek a dodává, že někteří architekti by mohli mít pocit, že se v prostoru dostatečně nevyřádili.

„Můj úkol tu byl trochu potlačit ego,“ přiznává. „Ne, že by to bylo těžké, ale musel jsem hlídat celý tým, aby nevymýšleli moc obsahu. Protože ten samotný prostor je krásný už tak, jak je, stejně tak produkty. Náš úkol tedy nebyl tvořit architekturu, která by byla výrazově silnější než ty produkty, ale naopak s pokorou udělat zadní plátno, malíř by to nazval jako třetí plán. Před sebou vidím židli, vzadu vidím sedačku, ale celé je to obestřené neutrálním prostředím, které mě vůbec neruší. Naopak mi umožňuje soustředit se na daný produkt. Je to showroom jednotlivých artefaktů, není to byt, kde můžeme řádit. Jsme zvyklí dělat rezidenční projekty, kde klientům záleží na výrazu, ale tady jsme se museli chovat pokorně a myslet na produkt, nikoliv, že uděláme nějaký tvar, který na sebe bude strhávat pozornost.“

Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice
Architekti se zaměřili i na efektivní využití výloh showroomu. Foto: Boys Play Nice

Podle Jakuba Hurába rekonstrukce dopadla podle představ. „Velmi dobře se na nás připravili, protože my jsme se do návrhu zamilovali hned napoprvé,“ potvrzuje. „Pamatuju si, když jsem poprvé otevíral to PDF s prvotní studií – hned se mi to opravdu líbilo. Dostali jsem se tak do fáze, že když jsme si představili, že bychom tohle neudělali, tak by nás to mrzelo. Pak už jsme jen přemýšleli nad konkrétními věcmi, co a jak udělat, než jestli vůbec.“

KOMPROMISY STRANOU

Následná realizace probíhala systémem „open book“, kdy hlavní dodavatelská firma otevře karty a dává nabídky na dílčí subdodávky koncovému klientovi. „My jsme si nechali své místo architekta. Sice děláváme menší realizace, ale na tento prostor jsme si sami úplně troufat nechtěli, tak jsme přizvali realizační firmu Unlimit DB. Optimalizovali jsme materiály, ceny a nějakým hrubým rozpočtem jsme se dostali na hladinu, kterou nám vedení firmy zastropovalo a řeklo, že to je pro ně akceptovatelné. Dělali jsme všechno pro to, aby se nám společně povedlo tyto peníze nepřekročit a jestli se nepletu, tak se to povedlo,“ popisuje Mirek realizační proces.

Touto metodou se tak obě strany vyvarovaly obvyklým kompromisům například při realizaci kancelářských projektů. „Klasická bolest bývá, že vám dají budget na tisíc metrů čtverečních, jenže se za něj dá ve skutečnosti udělat ani ne polovina. To tady nebylo, protože my jsme měli budget otevřený a teprve, když se udělal hrubý, ale dobře zpracovaný odhad, tak se začalo mluvit o tom, že to je cena, kterou budou, nebo nebudou akceptovat. Finančně, technicky, ani termínově nebyl třeba žádný kompromis. Byl to zdravý projekt,“ hodnotí architekt.

U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice
U LD Seating je samozřejmostí velký výběr barev a typů látek. Foto: Boys Play Nice

LÁTKY S DENNÍM SVĚTLEM

U produktů LD Seating je stěžejní velká variabilita látek, vzorů a barev, proto bylo třeba myslet i na funkční umístění vzorníků. Ty jsou zde nakonec v podobě variabilní kolíkové plochy, kam je možné je pověsit. Nechybí i stoleček, který umožňuje dát jednotlivé látky vedle sebe. „Jsem rád, že se na to u zadání myslelo. Zákazníci přijdou a většinou si povytahují židle z různých míst, naskládají si vše vedle sebe, přikládají látky, zkouší je a porovnávají. Něco takového nám před tím velmi chybělo, látky jsme měli zastrčené na vozících, což sice fungovalo, ale nevypadalo to dobře. Teď je to navíc ještě krásné. Víc se myslelo i na to, aby mohli v showroomu příjemně fungovat i architekti, kteří k nám přijdou vzorovat,“ oceňuje Jakub Huráb.

„Pro mě jako pro architekta bylo zásadní mít vzorkovací místa u denního světla,“ doplňuje Mirek. „Kdykoliv kdekoliv řeším materiál, texturu či barvu, tak potřebuju denní světlo. Pokud je to v zasedačce tmavé, což shodou okolností sami máme v ateliéru, tak klientům nedovolujeme, aby nám tam odsouhlasili vzorky. Vždycky ta plocha musí být do dvou, maximálně do tří metrů od okna, což se v showroomu LD Seating povedlo.“

NÁMĚSTÍ S OPTICKOU ILUZÍ

Světlo tu hraje roli i na stropě, kam architekti umístili barisolový podhled. Prostoru chyběla hierarchie, a tak Mirek Krátký vymyslel jakési náměstí a cestu od něj ke vstupu označil jako bulvár. Náměstí se pozná na první pohled právě podle světelného barisolu a jde o středobod celého prostoru.

Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice
Takzvanému náměstí v prostoru dominuje barisolový podhled. Foto: Boys Play Nice

„Mám z toho neskutečnou radost, nejdřív jsme si hráli s nějakým druhotným řešením pomocí vypínaných látek a podobně, ale potom jsme sáhli po poměrně standardním materiálu, což dnes už barisol je. Detail z hran se povedlo udělat tak dobře a precizně, že když na to pomyslné náměstí vcházíte, máte pocit, že je nad vámi nekonečná díra do nebe. Je to provedené tak vyšperkovaně, že se v té perspektivě člověk úplně ztrácí a skoro má potřebu vyjít ze showroomu ven a hledat, kde ten komín končí.“

DO KANCELÁŘÍ I DOMŮ KE STOLU

Přestože LD Seating v prodeji stále funguje především jako B2B, nejen v pražském showroomu rádi přivítají také koncové zákazníky, kteří si přijdou vybrat svoji novou designovou židli. Není potřeba si domlouvat schůzku, showroom má od pondělí do pátku pevnou otevírací dobu.

Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating
Novinkou v portfoliu LD Seating je židle Lotus od designéra Martina Ballendata. Foto: archiv LD Seating

Při otevření showroomu na začátku léta firma uvedla model Lotus, který navrhnul designér Martin Ballendat. Židle z dřevěné skořepiny z dubové nebo ořechové dýhy jsou dostupné jako konferenční a barové modely. „Design židle je charakteristický otevřeným okénkem mezi sedákem a opěrákem, což zajišťuje lehkost a snadnou manipulaci. Opěradlo je širší než sedací část, což vytváří designové křivky připomínající tvar květu. Odtud také pochází název Lotus symbolizující nejen tento tvar, ale i určitý stav mysli,“ přibližuje designér, který pro LD Seating navrhl také otočnou pracovní židli Arcus oceněnou v loňském roce Red Dot Award.

V showroomu také nechybí modulární sezení Nido, které se dá kombinovat různými způsoby. Vytváří téměř neomezené možnosti sedacích aranžmá a hodí se proto například do relaxačních zón ve firmách nebo do veřejných prostorů.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
No Architects a Atlas
Číst článek
24. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 6 min

Národní galerie momentálně dělá kroky zpět. Tvůrci reagují na záměr zpoplatnit vstup do volnočasového prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který měl původně sloužit všem rodičům s dětmi

Národní galerie se v roce 2022 rozhodla, že se otevře dětem. Nechala vytvořit prostor Atlas, který v mnohém převyšoval běžný koncept dětských koutků. Nyní se rozhodla, že se dětem zase uzavře.

Interiér & architektura Názory & polemika
Apartmány Florián se nachází v nádherné přírodě v okolí Kvildy
Číst článek
17. 02. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Horská architektura, která neškodí. Nově postavené apartmány Florián ukazují, že stavět v přírodě lze s ohleduplností a vkusem

Fenomén horských apartmánů zasáhl i české hory. Některé projekty jsou povedené a postavené s ohledem k okolní přírodě, jiné na všechny požadavky spíš rezignují. Nově postavený apartmánový dům Florián je prvním příkladem. Kvildě rozhodně neškodí.

Interiér & architektura Design guide
Lenka náhled
Číst článek
10. 02. 2025
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Určitě bych nenazývala architekturou všechno, co se dnes staví. Lenka Míková před 10 lety opustila úspěšný ateliér a rozhodla se založit vlastní studio, které dnes patří mezi lokální elitu

S architektkou Lenkou Míkovou jsme se potkaly na pražské Akademii výtvarných umění. Bavily jsme se o tom, proč její kroky na začátku kariéry nezamířily právě sem, ale na techničtější Fakultu architektury ČVUT. Probraly jsme první roky a zkušenosti až po založení vlastního ateliéru a mnohem víc...

Interiér & architektura
Magniflex
Číst článek
07. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 2 min

V boji proti spánkové deprivaci. Jak vybrat matraci na manželskou postel a nastolit harmonii v ložnici?

Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale i na kvalitu partnerského života. A právě matrace Armonia Memoform Dual 12 od Magniflexu je ideálním spojením luxusu, pohodlí a funkčnosti, která podporuje soulad v ložnici i ve vztahu.

Interiér & architektura
Modré salonky zámku Křinec po rekonstrukci.
Číst článek
27. 01. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Rekonstrukce s modrou krví. Hrady a zámky napříč republikou se těší z citlivých renovací, které stojí za návštěvu?

Historické zámky jsou svědky minulých epoch, zachycují krásu starobylých stavebních stylů a vyprávějí příběhy někdejších majitelů. Díky rekonstrukcím se jejich atmosféra znovu oživuje a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a objevovat kouzlo těchto míst.

Interiér & architektura Design guide
Tmavá kuchyň rozhodně nemusí být špatnou volbou s dostatečným přírodním světlem a správným rozptýleným osvětlením
Číst článek
17. 01. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Černobílá rapsodie v Braníku. Designérka navrhla působivý interiér, kde nechybí výrazné solitéry ani ikonická světla

V pražském Braníku se nedávno rozzářila nová vila. Její interiér měla na starosti designérka Martina Schultes. Pracovala především s černou a bílou, přesto výsledný efekt působí velmi přívětivě.

Interiér & architektura
Samoobslužný prodej květin. Zdroj: Kveetko a Něžná pivoňka
Číst článek
13. 01. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 2 min

Musíme si jako národ víc věřit, říká zakladatelka alternativního květinářství. Samoobslužných prodejen kytic z almar v Česku přibývá, jak fungují a kde je najdete?

V krajině stojící skříň plná kytic - i tak může vypadat alternativa klasického květinářství. Zákazník si vybere pugét podle svého vkusu a požadovanou částku vhodí do kasičky, případně zaplatí pomocí přiloženého QR kódu. Samoobslužných prodejen květin přibývá napříč českými a moravskými kraji.

Interiér & architektura
Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem.
Číst článek
09. 12. 2024
Sabina Ježková
Doba čtení 8 min

Veřejný prostor má být pro všechny. Jak se česká města mění pro 21. století? Vybíráme parky a prostranství, které jsou vzorem pro ostatní

Parky a náměstí v malých a středních městech se mění v živá veřejná prostranství reagující na potřeby dnešních obyvatel. Stávají se místy, která lákají k odpočinku, setkávání s přáteli nebo jednoduše k trávení času na čerstvém vzduchu.

Interiér & architektura
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění