PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Psycholog do kapsy
Galerie článku (26)

Najít spásu v knihách. Na trhu přibývá literatury, která dokáže léčit duši nejen obsahem, ale i promyšleným designem

Duševní pohoda je klíčová součást našeho celkového zdraví. Jak o ně pečovat? Jak se naučit pracovat s emocemi? Můžete se dozvědět ze skvělých knih. Vybrali jsme pro vás obsahově i výtvarně nejzajímavější knihy, které vám na tyto otázky pomohou odpovědět.

O duševním zdraví se dnes naštěstí hodně mluví i píše. Obrátit se na odborníky, které nás dokážou provést složitějšími obdobími, je čím dál víc vnímáno jako běžná součást našeho života. Víme už, že vůbec není se za co stydět, když požádáme o pomoc specialistu na lidskou psychiku. Pozornost se v této oblasti, od dob pandemie Covid-19, stáčí čím dál víc na mladší generaci. Nyní je nejvyšší čas, zabývat se otázkami, jak o psychice, emocích a různých strategiích, jak vnímat a pracovat s našimi vnitřními procesy, mluvit i s těmi nejmladšími. Jak ale děti naučit efektivně čelit strachu, stresu a dalším emocím, a ukázat jim tak nástroje pro celý život?


Z knihy Psycholog do kapsy Z knihy Psycholog do kapsy
Z knihy Psycholog do kapsy

Jak o tom s dětmi mluvit?

Pro začátek není potřeba je hned učit techniky meditace, hlubokého dýchání a tak podobně. Ke většině mechanismů totiž mají přirozený přístup, aniž by si to uvědomovali. Mindfulness, vizualizace nebo imaginace jsou v podstatě přirozenou součástí jejich her, postupnou socializací a včleňováním se do našeho životního systémů západní kultury jsou na ně ale kladeny čím dál vyšší a vyšší nároky, proto je dobré jejich coping skills podpořit a rozšířit, ale hlavně s nimi o tom mluvit. Možná ani netušíte, že o této problematice existuje celá řada knih, pro různé věkové kategorie, s kvalitním obsahem i vizuální stránkou. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých tipů.

Jedna z prvních emocí, se kterou se musíme vyrovnávat je strach. Náš ochránce a hlídač hranic. Co když je ho ale už moc? O tom, jaké to je, když se skoro pořád lekáme nebo něčeho bojíme, vypráví knížka Tonča se leká. Příběh malého štěňátka nakreslila Nikola Hoření pro nakladatelství Meander a nezůstalo u jediného dílu. Vznikla celá kolekce leporel o základních emocích. Sama ilustrátorka říká: „To téma mě hned nadchlo. Lákalo mě i z důvodu, že se mi zrovna narodilo dítě, takže to pro mě bylo hodně aktuální. Byla to pro mě radost kreslit, přestože série musela vznikat jen po nocích. Celý den jsem promýšlela, co by se mi tam ještě hodilo, a těšila se, až se k práci zase dostanu.“ Momentálně se k lekavému štěňátku Tonče, vzteklému kocourkovi Hubertovi, uplakané Karle nebo radostné Idě chystají ještě dva poslední díly - o štítivém Eliášovi a žasnoucím Arnemu.

Z publikace Tonča se leká Z publikace Tonča se leká
Z publikace Tonča se leká

Maličko větší děti už mají bohatou zkušenost s trémou, nejistotou i panikou. S rozeznáváním jejich nuancí a hlavně s tím, jak je možné se s nimi vyrovnat, může dětem pomoct pohádková kniha Nebojme se bát z nakladatelství Práh. Strach a tajemno v knize reprezentují Tremula, Tmavruše nebo Hypochondřík. Ilustrátorka Michaela Kukovičová je za pomoci dokreslovaných koláží zpracovala s velkou nadsázkou. A jak lze nad strašáky vyzrát? Stačí prý jednoduché zaklínadlo nebo říkanka. Autorka knihy, Jana Marešová, si pro odborný vhled do problematiky zajistila psycholožku Blanku Kejíkovou Antošovou a společně nabízí ještě jednu strategii. Z knihy je možné ilustrace vystřihnout a rozmístit dětem v pokojíčku, aby byly se svými strašáky postupně v kontaktu. Kvalitní grafické zpracování i obsah této knihy ocenily i poroty dvou literárních soutěží. V roce 2018 jí v klání o Nejkrásnější české knihy bylo uděleno třetí místo v kategorii učebnic a didaktických pomůcek a v soutěži Zlatá stuha získala titul výtvarný počin roku.

Kniha Nebojme se bát Kniha Nebojme se bát
Kniha Nebojme se bát

Normálnost, divnost, jinakost, respekt….

Na malé děti míří také nakladatelství Kher, s knihou Jekh, duj, trin! Příběh malé holčičky přezdívané Žabka, je vlastně přirozeným návodem k tomu, jak zvládnout období, kdy děti prohází náročnou fází nástupu do školy. Unikátní rozkládací kniha podobná leporelu se opírá o zkušenosti terénní sociální pracovnice romské spisovatelky Evy Danišové. Ta v jedenácti kapitolách pomáhá budoucím prvňáčkům překlenout propast mezi českým školstvím a (nejen) romskými dětmi. K čtivému příběhu jí je velmi důležitým nástrojem i výtvarná stránka a ilustrace s mnoha vtipnými detaily. Matěj Ilčík, který knihu ilustroval říká: „Ilustrovaných kníh pre rómske deti je akošafranu. Pripracima motivovalo to, že knižka nebude po prvom prečítaní trčať niekde v poličke, ale že bude slúžiť ako didaktická pomôcka pre predškolákov, ktorým pomôže rozvýjať základné danosti a uľahčíim vstup do inštitucionálneho vzdelávania. Pomocou obrázkov a s nim spojených úloh sa môžu naučiť lepšie vyjadriť svoje pocity a takisto si precvičiť zručnosti, ktoré sa očakávajú od predškolákov - základná násobilka, opis prostredia, rozvoj logiky. Tým, že ilustrácie sú veľké, musel som pracovať viac aj s detailami, ktoré sa neobjavujú v prvom pláne, ale sú rovnako tak nositeľmi nejakej symboliky spojenej s rómskou kultúrou.“ Součástí jsou totiž i hravé úkoly, hádanky, písničky, básničky a říkadla, vždy podané česky i romsky. Ty malé čtenáře laskavě podněcují k dalším zvídavým otázkám, hledání jejich odpovědí a opakovanému prohlížení. Unikátní nakladatelství Kher se specializuje na knihy s romskou tematikou, tato kniha ale může otevírat obzory mnohem většímu množství čtenářů.

Kniha Jekh, duj, trin! Kniha Jekh, duj, trin!
Kniha Jekh, duj, trin!

Praktickou pomůckou spolu s hrami a aktivitami pro získání odolnosti v každodenních obavách, stresu nebo trápení je pro mladé čtenáře také kniha Tohle zvládnu od nakladatelství Portál. Spíš je tedy pracovním sešitem rozděleným do pěti kapitol s celkem 32 aktivitami. Každá z aktivit je dále rozdělena na oddíly – Nauč se to, Udělej to, Podpoř to a Bonus. Křížovky, osmisměrky nebo bludiště odlehčují texty prošpikované odbornými výrazy typu toxický stres, spouštěč, pozitivní emoce, negativní myšlenky, emocionální uvažování, nebo fixní myšlení. Doporučujeme ji tedy spíš pro zdatného čtenáře nebo pro práci s doprovodem dospělého, který může s uchopením textů dítěti pomoct. Rozhodně je ale zajímavou pomůckou pro trénování práce s psychickou odolností a procvičováním silných stránek. Uznejte sami, už jste někdy zkusili nakreslit laskavost?

Publikace Tohle zvládnu Publikace Tohle zvládnu
Publikace Tohle zvládnu

Psychika v románu i deníku

Že se Petra Soukupová, jedna z aktuálně nejčtenějších tuzemských autorek, ve svých románech specializuje na zachycení vztahů mezi lidmi víte. Zachytili jste ale, že nepíše jen pro dospělé? Její kniha Klub divných dětí od nakladatelství Host malým čtenářům přibližuje, jak žijí a cítí se vrstevníci, kteří jsou společensky vyloučení. Je příběhem o společném dobrodružství dětí, které zpočátku spojuje vlastně jen to, že nezapadají mezi ostatní a každý z nich stojí mimo kolektiv vrstevníků z jiného důvodu - kvůli tloušťce, nějaké fobii, postižení nebo Aspergerovu syndromu. Hlavním poselstvím napínavého příběhu, které je mezi řádky zakódováno, je myšlenka, že i když jsme svým způsobem divní a od ostatních se odlišujeme, máme něco, v čem vynikáme a že nejsilnější jsme když máme přátele. Publikaci o zvláštních dětech doplňují zvláštní ilustrace oceňované Nikoly Logosové a má už i druhé pokračování s názvem Klub divných dětí a smutná kočka. Že tato dobrodružství budou bavit nejen děti vám garantujeme, protože kdo jsme se někdy necítili aspoň trochu divní a na okraji?

Kniha Klub divných dětí Kniha Klub divných dětí
Kniha Klub divných dětí

Pro zralejší čtenáře, starší děti a dospívající je velmi zajímavou podporou pro orientaci v lidské psychice novinka od nakladatelství Verzone, Psycholog do kapsy. Autorkou je klinická psycholožka a terapeutka Michaela Grochová, která čerpá ze svých zkušeností práce na psychoterapeutickém oddělení a na Centru krizové intervence. „Potkávala jsem tam klienty jen na velmi krátkou dobu a cítila jsem potřebu jim předat co nejvíce informací, které by si mohli odnést domů a pracovat s nimi dál. Často vidím, jak náročné je pro mnoho lidí orientovat se ve svých emocích a myšlenkách, potýkají se s otázkami, jak své pocity zpracovat nebo jak poznat, kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc. Chtěla jsem vytvořit nástroj, který by jim v tom pomohl, a také sloužil jako bezpečné místo pro vlastní sebereflexi. Díky spolupráci s vizuální tvůrkyni Kájou Novou se nám podařilo vytvořit něco, co je nezahlcující a srozumitelné na pohled.“ Psycholog do kapsy je vlastně deník a zápisník, který pro každý den nabízí podporu, otázky a návody, jak se lépe orientovat ve svých myšlenkách, pocitech, jak ovlivňují naše prožívání, nebo jaký mají vliv na tělo. Zároveň pomáhá zodpovědět základní otázky týkající se psychoterapie a psychiatrické péče a obsahuje seznam důležitých kontaktů na krizová centra a krizové linky. Možná by ho tak neměli mít v kapse jenom dospívající, ale každý z nás. Není bez zajímavosti, že knihu ilustrovala a graficky upravila Kája Nová, původně jako svou diplomovou práci na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara ZČÚ v Plzni a představena byla třeba na letošní přehlídce Designblok v Jízdárně Pražského hradu. Nyní Kája Nová spolu s Michaelou Grochovou rozvíjí další nápady na publikace zaměřené na specifické oblasti duševního zdraví a určité skupiny publika (např. adolescenti) nebo digitální nástroje, které by umožnily interaktivnější přístup k sebepéči. A takových činností a publikací je u nás potřeba čí dál víc.

Z knihy Psycholog do kapsy Z knihy Psycholog do kapsy
Z knihy Psycholog do kapsy

Statistiky ukazují, že za posledních 10-15 let počet lidí ošetřených v ordinacích psychiatrů roste, měli bychom si proto všichni dát za jednu z hlavních priorit neztratit se sám v sobě, ve svých emocích a ve svém trápení. Naprosto klíčové je pro duševní zdraví budování vztahů, práce s emocemi, zdravý sebeobraz a vyrovnávání se stresem. Právě schopnost zvládnout výzvy posiluje naše sebevědomí. Čtěte si a mluvte o tom s dětmi, trénujete tak jednu z nejdůležitějších věcí v životě.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
Interiéry dotažené do nejmenšího detailu
Číst článek
19. 02. 2025
Redakce Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Stačí jeden výrazný doplněk. Neotřelé kousky s nádechem výstřednosti nabízí značka KARE

Celosvětová značka KARE funguje na trhu přes 40 let a v Česku zaujala nejen svým neotřelým designem mnoho nadšenců do interiérového designu. Každoročně nabízí tisíce produktů k vytvoření individuálního interiéru jeho majitele.

Design & umění
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění