„Naším cílem je návštěvníky nalákat na objevování brněnských příběhů i městského centra a současně rozprostřít jejich množství mimo centrální trhy,“ uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Umělecké instalace je tak možné zhlédnout jak pod širým nebem v centru města, tak i v několika brněnských kostelích nebo v rámci prohlídky Vodojemů Žlutý kopec. Desítky objektů již nyní proměňují Brno v pestrou vánoční mapu, kde se potkávají příběhy, světlo a umění. Od centrálních ulic až po nenápadná zákoutí, od chrámů po vodojemy – každé místo nabízí jiný zážitek. Jedno mají však, jak potvrzuje jeden z umělců Hynek Skoták, společné: „Světlo. Ticho. Estetiku. Vzkaz. Všechny instalace pracují s těmito faktory a podle mě dobře zapadají do zběsilého vánočního ruchu. Jsou takovými uměleckými ostrůvky první pomoci při přehlcení nákupní atmosférou. Ukazují na trochu jiný druh prožitku. Ani komerční ani církevní. Umělecký.“ Kam se tedy za trochu jiným prožitkem vydat?
Ulice plné příběhů
Svou prohlídku můžete začít přímo na náměstí Svobody, kde na Skácelově kašně svítí Dračí vejce, jež je zhotoveno z 11,5 kilometrů odpadových hadiček. Studio NAHAKU tak navázalo na loňskou instalaci #drakNAHAKU, kdy pro ikonu města – vycpaného krokodýla visícího v průjezdu Staré radnice upletlo ze stejného materiálu svetr. Nebojte se, ani tento rok o něj nepřijdete, jen obléká nový model.
Nedaleko, na nároží Radnické a Panské ulice, můžete na místě, kde stála původně socha Ježíše, obdivovat dílo Žena a dítě od Martina Skalického. „Vzhledem k tomu, že intervence jsou součástí vánočního Brna, rozhodl jsem se ji nahradit sochou, která zobrazuje archetyp ženy s dítětem, tedy Madony. Má dvě vizuální roviny: jedna představuje primitivní figurativní minimalismus, protože je vytvořena z polystyrenových zbytků, slepených PU pěnou do pravoúhlých bloků znázorňujících dvě figury. Druhá rovina je fotorealismus – pomocí vrypů do polystyrenu, hry světel a stínů a grafického rastru jsem na povrchu sochy vytvořil realistickou fotografii ženy s dítětem. Na závěr jsem sochu zaformoval a odlil z laminátu, aby odolala exteriérovým podmínkám, přičemž jsem se snažil zachovat polystyrenový vzhled, včetně barevnosti,“ popisuje svou sochu autor, jenž v ní vidí kromě symbolu mateřství a křesťanství také odraz událostí, které nás každodenně obklopují.
„Sochu lze vnímat i v kontextu současné situace ve světě plného válek, nejistot a krizí. Lidé na cestách, na útěku, ve složitých životních situacích – matky s dětmi jsou v těchto situacích nejzranitelnější. Nakonec i Ježíš Kristus se narodil na cestě, jeho rodina byla hned po jeho narození na útěku. Stejně tak může být vnímána i z materiálového hlediska, jelikož upozorňuje na ekologii a odpad, který jako spotřební společnost produkujeme,“ doplňuje.
K meditaci i zamyšlení upozorňuje i instalace Co jste vy, budeme i my Hynka Skotáka, jenž skrze ni navazuje na jednu ze svých tvůrčích linek: světelné vzkazy ve veřejném prostoru. Najdete ji kousek od Zelného rynku v lehce přehlédnutelné uličce, jež vede ke Kapucínské hrobce. Toto místo nebylo vybráno náhodně.
„Před absolvováním sochařství jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze studoval v ateliérech architektury a designu Bořka Šípka a Evy Jiřičné, širší kontext okolí je tedy po mé umělecké intervence určující faktor. Většinou vytvářím site specific instalace, které jsou součástí okolního prostoru a dost často počítám i se zapojením diváka, chodce, náhodného návštěvníka. Úzkou uličku mezi hrobkou a životem tam venku jsem si vybral záměrně, lákalo mě pracovat s její klaustrofobičností a funkcí jakéhosi nutného průchodu něčím ušmudlaným za něčím velkolepějším. Návštěvník prochází uličkou mezi dvěma křivkami srdečního tepu. Mezi životem a smrtí. Opojen svařeným vínem jde z rachotu trhů do hrobky, kde na něj čekají ti dávno mrtví. A vzkazují mu: Co jste vy, byli jsme i my a co jsme my, budete i vy! A já dodávám vzpurně: Co jste vy, budeme i my!“ vysvětluje Hynek Skoták, jež vnímá umělecké instalace ve veřejném prostoru mimo jiné jako jednu z cest, jak bojovat s vizuálním smogem.
Posledním objektem, který můžete najít volně v ulicích Brna je také hořící nápis LOVE, o kterém jeho autor, výtvarník David Možný, říká, že je to pravděpodobně jeho jediné dílo s pozitivním sdělením! „Slovo LOVE je zvětšeninou posledního deníkového záznamu amerického spisovatele Williama S. Burroughse den před jeho smrti. ‚Love? What is it? Most natural painkiller what there is. LOVE.‘ tedy v překladu ‚Láska? Co je to? Ten nejpřirozenější lék proti bolesti jaký existuje. LÁSKA.‘ Fakt, že tento spisovatel zápasící celý život se svými démony v závěru své dramatické pouti dospěl k tomuto sdělení, je podle mě věc hodná k zamyšlení. Oheň hřeje, ale také spaluje atd.,“ přibližuje výtvarník myšlenku svého díla, které nepotřebuje složité interpretace.
Po stopách sakrální krásy
Skvělá spolupráce s Brněnskými kostely a farnostmi trvá s TIC Brno již od letního projektu Brno a jeho chrámy. Otázka tedy nezněla, zda ve spolupráci pokračovat, ale spíše, kdy na ní navázat. „Tato doba ztišení a rozjímání je ideální příležitostí k jejich zpřístupnění. Otevřelo se tak sedm kostelů v centru Brna, které mají pravidelnou otevírací dobu, a nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do jejich jedinečné atmosféry a propojovat duchovní tradice s vánoční náladou,” uvedla Jana Janulíková. Přístupný je kostel sv. Tomáše, kostel sv. Michala, katedrála sv. Petra a Pavla, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Janů s Loretou, kostel sv. Maří Magdalény a kostel sv. Jakuba. Právě v posledních dvou zmíněných můžete kromě sakrální krásy obdivovat také umělecké instalace.
Kostel sv. Jakuba ozvláštní až do 23. prosince objekt Via Adventus zabývající se otázkami spojenými s prostorem a světlem. V centrální části kostela instalované čtyři jednoduché neonové tyče mají připomínat poutnické hole svatého Jakuba. Princip instalace připomíná adventní svíčky – každou neděli se rozsvítí vždy o jednu navíc. V prostoru krovů kostela si potom určitě nenechte ujít také multimediální expozici od studia VISUALOVE.
Druhé světelné dílo hostí kostel sv. Máří Magdalény. Jak vysvětlil její autor, umělec Michal „Mižu” Mitro: „Moje světelná instalace dokresluje specifickou atmosféru kostela a zvýrazňuje její konkrétní elementy – impozantní dřevěnou konstrukci, která podpírá oltářní klenbu. Dílo obkresluje trojúhelníkovou strukturu přímo nad oltářem speciálním barevným plexisklem, které koncentruje světlo do svých hran. Práci jsem se rozhodl ponechat bez názvu, protože věřím, že je vizuálně dostatečně srozumitelná a zároveň dává prostor pro vlastní interpretace. Svým dílem chci upozornit na skrytou magii detailů, které můžeme přehlížet i přesto, že je vidíme denně. Další interpretace jsou již ve volné režii diváků.”
Umění, které vás vtáhne pod zem
Návštěva Vodojemů Žlutý kopec vám zaručeně vyrazí dech sama o sobě. Krásu této unikátní technické památky podtrhují dvě díla, které zvýrazňují mysteriózní atmosféru tohoto místa. Vodojem 1 hostí poutavou interaktivní instalaci M50 Markéty Olšarové. Ve Vodojemu 3 pak můžete obdivovat světelný objekt Díra od designového studia Street Dog, které chytře pracuje s iluzí díky vizuálnímu principu nekonečného zrcadla. Za pomoci 18 tisíc kusů LED diod vytváří objekt geometrické tvary, které připomínají vtoky a odtoky v interiéru Vodojemů.
Alternativa komerce
Jak dokazuje bohatý doprovodný program vánočních trhů, adventní oslavy nemusí být jen o nakupování dárků a pití turbomoštu, i když ten k nim samozřejmě patří. Je však příjemné mít alternativu, místa k rozjímání s hlubším poselstvím. Samotní umělci nápad posílit v Brně v tomto období uměleckou stránku kvitují a vyzdvihují fakt, že pozitivně ovlivňuje vnímání veřejného prostoru mezi obyvateli i návštěvníky. „Osobně si myslím, že nezáleží na tom, k jaké příležitosti se instalace vytváří, ale na výběru lidí, kteří přinesou zajímavé nápady a dokážou je dobře realizovat. A to se určitě podařilo. Velké díky za to patří TIC Brno, konkrétně Silvii Šeborové a Marice Kupkové,” oceňuje nápad Martin Skalický. K doprovodnému programu se letos připojily i instituce jako Moravská galerie v Brně, Dům umění města Brna nebo KUMST, stejně jako kavárny v centru města a další gastro provozy, které nabízí speciální program jako opékání jablek nebo marshmallow, tvořivé workshopy, benefiční trh nebo design pop-up.
Tak co myslíte, navnadili jsme vás dostatečně?
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.