PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

K- LOOK

Německý řetězec Kaufland, který svou první prodejnu v Česku otevřel ke konci devadesátých let, není třeba představovat. V posledních letech vnímá trendy a spoluprací s mladými designéry a předními značkami dává na odiv, že se z něj může stát milovaný lovebrand nejen skrze nabízené potraviny.

Letos řetězec vzbudil velké pozdvižení na mezinárodním festivalu designu Designblok. Ke svému dvacátému pátému výročí si nadělil spolupráci s Ateliérem designu a obuvi na pražské UMPRUM pod vedením Liběny Rochové a Vojtěcha Novotného a také s Ateliérem grafického designu a vizuální komunikace vedeným Petrem Krejzkem a Richardem Jarošem. Ti vytvořili vizuálně přitažlivé a funkční kousky, které jsou věnované zaměstnancům Kauflandu pro jejich volnočasové aktivity. Studenti nejprve prezentovali skici, z nichž bylo vybráno a následně vyrobeno pět kolekcí. Během první prezentace je na molo nevynesl nikdo jiný než samotní zaměstnanci.

Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny. Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.
Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.

Do finálního výběru se dostalo celkem 5 návrhů:

Barbora Fialová a Anna Landgrafová se zaměřily na odpočinek. Navrhly bavlněné komplety volného střihu, potištěné jemnou drobnopisnou grafikou městečka plného spletitých uliček a zákoutí.

Tereza Fodorová, Kateřina Puchmertlová a Marie Bally vytvořily univerzální kousky a pracují s červenou a bílou, barvami vizuální identity firmy. Potisky minimalistického oblečení dynamicky přetvářejí tvary vyskytující se v logu Kauflandu.

Magdaléna Rajnohová a Hermance Duverney představily sofistikované elegantní šaty a košile. Jejich výrazné vzory v barvách trikolory vycházejí z folklórních motivů, které spojením s geometrií firemního loga splývají v živoucí ornamenty.

Václav Černý, Terezie Puršlová a Filip Sajler se zamýšleli nad tím, jak zaměstnanci tráví čas mimo práci. Vznikla ilustrovaná postavička Kauflanďáček, která je zachycena při provádění nejrůznějších volnočasových aktivit — třeba při žonglování nebo sledování televize. Ilustrace doplňuje nápis KAUF LOVE, psaný vlastním fontem. Hravé motivy jsou buď našity, nebo natištěny na oversized krémové teplákové soupravy, trička i doplňky.

Jan Smejkal vychází z grafického návrhu loga firmy, které postupně deformuje a aplikuje na rozličné kusy oděvu. Klasické červeno-bílé K se rozplývá jako na vodní hladině a vytváří dynamické obrazce. Smejkalova kolekce se skládá z tepláků, kšiltovky, nebo třeba skládané sukně a šátku.

DOBROČINNÝ PŘESAH

Kaufland se nezastavil pouze u tvorby. Z prodeje kolekce se řetězec rozhodl věnovat finanční dar organizaci DEBRA ČR, se kterou Kaufland spolupracuje již sedm let. Modely je možné zakoupit v zaměstnanecké aplikaci, a tak přispět zlomek částky na charitativní účely. DEBRA ČR je organizace, která pomáhá usnadnit život lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Výběr organizace byl přirozený, neboť samotnou patronkou projektu je Liběna Rochová. Podařilo se vybrat 35 000 korun, a šek na tuto částku byl předán přímo na Designblokové instalaci s názvem KAUF LOVE, kde byl celý projekt také představený veřejnosti.

„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“ „Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“
„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“

All you need is KAUF LOVE

Obří zrcadlová krabice nesoucí nápis KAUF LOVE jakoby mizí v prostoru. Návštěvník vejde do krabice, stoupne si na jedoucí pás a v mžiku si prohlédne celou kolekci. Pro úplný zážitek je nutné jet ještě minimálně jednou a zachytit detaily prezentované kolekce. Impozantní kolekci mělo na svědomí duo ateliéru dvoutakt Roman Mareš a Max Koreis, kteří v minulém roce o sobě dali vědět úspěšnou realizací Lucerna baru. Designéři pracovali s celým konceptem výstavního stánku včetně zapojení nové grafické úpravy a vykročili tímto ze svých běžných činností. Kreativně zaštítili reklamu do pražského metra a vytvořili i speciální lesklé pozvánky neboli tikety na projížďku zdarma na nevídané atrakci. A že to podívaná byla!

„Kolekce je určená pro volnočasové aktivity zaměstnanců Kauflandu a v počátcích jsme uvažovali o nějaké formě divadla, kde by přímo zaměstnanci figurovali, “ popisuje Roman Mareš. Chtěli kolekci zachovat pravou tvář, a proto se rozhodli konkrétní zaměstnance naskenovat v různých situacích, které mají podle dvojice dynamický náboj. Figuríny se tiskly pomocí 3D tisku v měřítku 1:1 na jednotlivé díly, aby postavy bylo možné obléct. „Tiskli jsme skoro měsíc v kuse, baví nás neustále překonávat hranice,“ komentuje Roman.

Zajímavé je i prozření designérů, co se samotné spolupráce týče. Téma spolupráce designérů s velkými výrobci a firmami je stále aktuální téma na poli designu. Největší challenge zpočátku bylo to, jak k samotné spolupráci přistoupit. Doufali jsme, že budeme adekvátně ohodnoceni. Myslíme si, že se tu tohoto typu spoluprací designéři bojí,“ komentuje Roman Mareš začátky spolupráce. "Měli jsme pocit, že budeme mít příliš mantinelů a zadání bude svazující. Na první schůzce se vše změnilo. Zastoupení firmy bylo velmi otevřené čemukoliv, obzvláště Silvia Vedrödiová z oddělení Firemní komunikace. Chtěli tak trochu úlet a my jsme jim ho dodali. Slíbili jsme jízdu,“ popisují příjemné překvapení ze spolupráce designéři.

Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy. Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Foto: Jan Malý

Od ubrousku k realizaci

„Kdo má dopravníkový pás na Designbloku?“ Ptají se oba svorně. Ten se pro ně stal opravdovým oříškem. „Naskicovali jsme návrh na ubrousku a museli jsme pás získat, bez něho by to nešlo,“ popisují. Někteří v pásu mohou hledat vtipnou konotaci k prodejnímu pásu v supermarketech, jiní zase zábavnou formu, jak si kolekci prohlédnout a být chvíli součástí celé instalace. Roman odhaluje, že jsou dopravníky poměrně drahou záležitostí. Podařilo se jim ho sehnat v Brně, skrze bazarovou stránku - majitel pásy vyrábí za účelem přepravy uhlí a dřeva. S Maxem necelý osmimetrový dopravník technicky upravili, aby vyhovoval možnostem muzea a instalace mohla vzniknout. 

Samotná instalace byla zábavnou atrakcí, která projevovala vysokou míru autentičnosti, což je vždy vítaný aspekt při představení velkých výrobců nejen na festivalu designu. Vsázet na spolupráci s designéry přináší své ovoce. „Jednoduše jsme si přáli, ať se lidé na tom pásu smějou,“ zdůrazňuje Roman. „Myslím, že se nám podařilo vytvořit zážitek, který jsme zpočátku ani nečekali,“ uzavírá celou myšlenku Max Koreis.

„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE. „Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.
„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.

Design Tip: Doporučujeme ateliér dvoutakt sledovat ostřížím zrakem. Spolu s přípravou na Designblok zvládli dokončit i interiér italské restaurace Amunì u Smetanova nábřeží. Opět zcela jedinečně stáli za tvorbou většiny prvků i stavebních prací. S pizzou v ruce se rozjímá nad interiéry lépe a my doporučujeme tu s fíkovou hořčicí!

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
Interiéry dotažené do nejmenšího detailu
Číst článek
19. 02. 2025
Redakce Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Stačí jeden výrazný doplněk. Neotřelé kousky s nádechem výstřednosti nabízí značka KARE

Celosvětová značka KARE funguje na trhu přes 40 let a v Česku zaujala nejen svým neotřelým designem mnoho nadšenců do interiérového designu. Každoročně nabízí tisíce produktů k vytvoření individuálního interiéru jeho majitele.

Design & umění
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

 
 
Odebírejte newsletter a nic vám neunikne.
 

Přihlášením souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů

 
 
 

Děkujeme!

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Terezie Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění