PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Roman Mareš a Max Koreis u své nepřehlédnutelné instalace

I obyčejné tepláky mohou mít kvalitní design. Řetězec Kaufland se rozhodl spojit se studenty UMPRUM a vytvořil kolekci volnočasového oblečení pro své zaměstnance

Řetězec Kaufland nezapomíná na své zaměstnance. Ke svému výročí si nadělil kolekci oblečení ve spolupráci se studenty UMPRUM a spolu s ateliérem dvoutakt představili během letošního Designbloku impozantní instalaci v Superstudiu Muzea hlavního města Prahy.

K- LOOK

Německý řetězec Kaufland, který svou první prodejnu v Česku otevřel ke konci devadesátých let, není třeba představovat. V posledních letech vnímá trendy a spoluprací s mladými designéry a předními značkami dává na odiv, že se z něj může stát milovaný lovebrand nejen skrze nabízené potraviny.

Letos řetězec vzbudil velké pozdvižení na mezinárodním festivalu designu Designblok. Ke svému dvacátému pátému výročí si nadělil spolupráci s Ateliérem designu a obuvi na pražské UMPRUM pod vedením Liběny Rochové a Vojtěcha Novotného a také s Ateliérem grafického designu a vizuální komunikace vedeným Petrem Krejzkem a Richardem Jarošem. Ti vytvořili vizuálně přitažlivé a funkční kousky, které jsou věnované zaměstnancům Kauflandu pro jejich volnočasové aktivity. Studenti nejprve prezentovali skici, z nichž bylo vybráno a následně vyrobeno pět kolekcí. Během první prezentace je na molo nevynesl nikdo jiný než samotní zaměstnanci.

Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny. Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.
Reální lidé, zaměstnanci Kauflandu v běžných situacích a činnostech mimo své zaměstnání nám připomínají, že za tvářemi v obchodě se skrývají skuteční lidé se zájmy a ti mají také právo na designové oblečení. Protože design je pro všechny.

Do finálního výběru se dostalo celkem 5 návrhů:

Barbora Fialová a Anna Landgrafová se zaměřily na odpočinek. Navrhly bavlněné komplety volného střihu, potištěné jemnou drobnopisnou grafikou městečka plného spletitých uliček a zákoutí.

Tereza Fodorová, Kateřina Puchmertlová a Marie Bally vytvořily univerzální kousky a pracují s červenou a bílou, barvami vizuální identity firmy. Potisky minimalistického oblečení dynamicky přetvářejí tvary vyskytující se v logu Kauflandu.

Magdaléna Rajnohová a Hermance Duverney představily sofistikované elegantní šaty a košile. Jejich výrazné vzory v barvách trikolory vycházejí z folklórních motivů, které spojením s geometrií firemního loga splývají v živoucí ornamenty.

Václav Černý, Terezie Puršlová a Filip Sajler se zamýšleli nad tím, jak zaměstnanci tráví čas mimo práci. Vznikla ilustrovaná postavička Kauflanďáček, která je zachycena při provádění nejrůznějších volnočasových aktivit — třeba při žonglování nebo sledování televize. Ilustrace doplňuje nápis KAUF LOVE, psaný vlastním fontem. Hravé motivy jsou buď našity, nebo natištěny na oversized krémové teplákové soupravy, trička i doplňky.

Jan Smejkal vychází z grafického návrhu loga firmy, které postupně deformuje a aplikuje na rozličné kusy oděvu. Klasické červeno-bílé K se rozplývá jako na vodní hladině a vytváří dynamické obrazce. Smejkalova kolekce se skládá z tepláků, kšiltovky, nebo třeba skládané sukně a šátku.

DOBROČINNÝ PŘESAH

Kaufland se nezastavil pouze u tvorby. Z prodeje kolekce se řetězec rozhodl věnovat finanční dar organizaci DEBRA ČR, se kterou Kaufland spolupracuje již sedm let. Modely je možné zakoupit v zaměstnanecké aplikaci, a tak přispět zlomek částky na charitativní účely. DEBRA ČR je organizace, která pomáhá usnadnit život lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Výběr organizace byl přirozený, neboť samotnou patronkou projektu je Liběna Rochová. Podařilo se vybrat 35 000 korun, a šek na tuto částku byl předán přímo na Designblokové instalaci s názvem KAUF LOVE, kde byl celý projekt také představený veřejnosti.

„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“ „Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“
„Oslovil nás na Designbloku podobný řetězec, ale rozhodně se znovu do podobné akce nechystáme. Byla to pro nás v jistém smyslu exkluzivní spolupráce.“

All you need is KAUF LOVE

Obří zrcadlová krabice nesoucí nápis KAUF LOVE jakoby mizí v prostoru. Návštěvník vejde do krabice, stoupne si na jedoucí pás a v mžiku si prohlédne celou kolekci. Pro úplný zážitek je nutné jet ještě minimálně jednou a zachytit detaily prezentované kolekce. Impozantní kolekci mělo na svědomí duo ateliéru dvoutakt Roman Mareš a Max Koreis, kteří v minulém roce o sobě dali vědět úspěšnou realizací Lucerna baru. Designéři pracovali s celým konceptem výstavního stánku včetně zapojení nové grafické úpravy a vykročili tímto ze svých běžných činností. Kreativně zaštítili reklamu do pražského metra a vytvořili i speciální lesklé pozvánky neboli tikety na projížďku zdarma na nevídané atrakci. A že to podívaná byla!

„Kolekce je určená pro volnočasové aktivity zaměstnanců Kauflandu a v počátcích jsme uvažovali o nějaké formě divadla, kde by přímo zaměstnanci figurovali, “ popisuje Roman Mareš. Chtěli kolekci zachovat pravou tvář, a proto se rozhodli konkrétní zaměstnance naskenovat v různých situacích, které mají podle dvojice dynamický náboj. Figuríny se tiskly pomocí 3D tisku v měřítku 1:1 na jednotlivé díly, aby postavy bylo možné obléct. „Tiskli jsme skoro měsíc v kuse, baví nás neustále překonávat hranice,“ komentuje Roman.

Zajímavé je i prozření designérů, co se samotné spolupráce týče. Téma spolupráce designérů s velkými výrobci a firmami je stále aktuální téma na poli designu. Největší challenge zpočátku bylo to, jak k samotné spolupráci přistoupit. Doufali jsme, že budeme adekvátně ohodnoceni. Myslíme si, že se tu tohoto typu spoluprací designéři bojí,“ komentuje Roman Mareš začátky spolupráce. "Měli jsme pocit, že budeme mít příliš mantinelů a zadání bude svazující. Na první schůzce se vše změnilo. Zastoupení firmy bylo velmi otevřené čemukoliv, obzvláště Silvia Vedrödiová z oddělení Firemní komunikace. Chtěli tak trochu úlet a my jsme jim ho dodali. Slíbili jsme jízdu,“ popisují příjemné překvapení ze spolupráce designéři.

Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy. Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Krabice je složena z jednotlivých desek s reflexní fólií. Podařilo se vytvořit iluzi nepřerušované zrcadlové plochy.
Foto: Jan Malý

Od ubrousku k realizaci

„Kdo má dopravníkový pás na Designbloku?“ Ptají se oba svorně. Ten se pro ně stal opravdovým oříškem. „Naskicovali jsme návrh na ubrousku a museli jsme pás získat, bez něho by to nešlo,“ popisují. Někteří v pásu mohou hledat vtipnou konotaci k prodejnímu pásu v supermarketech, jiní zase zábavnou formu, jak si kolekci prohlédnout a být chvíli součástí celé instalace. Roman odhaluje, že jsou dopravníky poměrně drahou záležitostí. Podařilo se jim ho sehnat v Brně, skrze bazarovou stránku - majitel pásy vyrábí za účelem přepravy uhlí a dřeva. S Maxem necelý osmimetrový dopravník technicky upravili, aby vyhovoval možnostem muzea a instalace mohla vzniknout. 

Samotná instalace byla zábavnou atrakcí, která projevovala vysokou míru autentičnosti, což je vždy vítaný aspekt při představení velkých výrobců nejen na festivalu designu. Vsázet na spolupráci s designéry přináší své ovoce. „Jednoduše jsme si přáli, ať se lidé na tom pásu smějou,“ zdůrazňuje Roman. „Myslím, že se nám podařilo vytvořit zážitek, který jsme zpočátku ani nečekali,“ uzavírá celou myšlenku Max Koreis.

„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE. „Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.
„Byla to nejlepší sranda na dva dny realizace,“ směje se Roman Mareš. Opět skrze bazar nakoupil další starý dopravník, tentokrát na banány, kterým duo chtělo upozornit reklamou v metru na atrakci na Designbloku a projekt KAUF LOVE.

Design Tip: Doporučujeme ateliér dvoutakt sledovat ostřížím zrakem. Spolu s přípravou na Designblok zvládli dokončit i interiér italské restaurace Amunì u Smetanova nábřeží. Opět zcela jedinečně stáli za tvorbou většiny prvků i stavebních prací. S pizzou v ruce se rozjímá nad interiéry lépe a my doporučujeme tu s fíkovou hořčicí!

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Pozvání do našeho podcastu přijala designérka a šperkařka Nastassia Aleinikava
Číst článek
28. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Prahu mám ráda, ale i po dvaceti letech života tady se mi po Minsku stýská, říká původem běloruská šperkařka Nastassia Aleinikava

„Z Běloruska jsem odjížděla za potřebou kvalitní vysoké školy. Cítila jsem se tam dobře, ale přišlo mi, že v otázkách financí není kultura nikdy na pořadu dne,“ přemýšlí v podcastu Designnews nad situací v rodném Bělorusku designérka Nastassia Aleinikava.

Design & umění Podcast
Zleva nahoře: Alice Klouzková, Kristýna Mazánková Dole: Karolína Zoe Maixnerová, Jana Bernartová
Číst článek
23. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Po vzoru těch nejlepších. Oblastní galerie v Liberci zpřístupnila nový obchod s českým designem, co v něm zaujalo lokální osobnosti?

Oblastní galerie v Liberci otevírá pro své návštěvníky zbrusu nový obchod! Po vzoru světových galerií sází na promyšlený interiér a kurátorský výběr toho nejlepšího z českého designu. Co by si z shopu, který navrhla Lenka Míková, odnesly osobnosti spjaté s libereckým krajem?

Akce a události Design & umění
Faktor K oživil strážnici již před dvěma lety
Číst článek
16. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Brno světové! Projekt umělecké rezidence TIC vybízí k propojení lokálního prostředí se zahraničními umělci

Městská část Brno-sever se stává místem jedinečné spolupráce mezinárodních umělců a místní komunity. Projekt umělecké Rezidence TIC nabízí zahraničním umělcům příležitost tvořit, reflektovat a interagovat s lokálním prostředím díky pobytu v rezidenčním bytě na adrese Hvězdová 6.

Design & umění
Textilie z produkce Durch duo a respondenti naší ankety
Číst článek
14. 10. 2024
Jana Mattas Horáčková
Doba čtení 4 min

Kam upadá český textil? Podniky krachují, investoři nejsou osvícení, chybí spolupráce s architekty. Ptáme se výrazných textilních designérek, co je nejvíc trápí

Textilní tvorba je tak trochu jako popelka. Za posledních několik desítek let prošla velkými turbulencemi. Oslovili jsme zástupce mladší generace i etablované autory z řad současných návrhářů a zeptali se, v jaké kondici dnes obor je. A co by pomohlo vrátit jeho výrobky do našich běžných interiérů.

Interiér & architektura Design & umění Rozhovory
Lightworks
IKEA
Bosch

AKCE A UDÁLOSTI

Design nepatří jen do Prahy! Navštivte festival MEAT DESIGN v Ostravě a pořiďte první vánoční dárky. Zapište si adresu: Boutique Business Inkubátor Ostravica.

22.—24. listopadu
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Výstaviště Praha - imerzivní divadlo a gastronomie

Nejnovější články

Tereza letos vystavovala sérii Počátek i na prestižním veletrhu Salone dle Mobile, pod záštitou značky TON.
Číst článek
20. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Myslím, že volné umění o moc nepřišlo, když jsem se raději věnovala dceři. Tereza Talichová upřímně o tom, jaké je to rozjet značku ve 40 a zda cítí generační propast

Tereza Talichová je neuvěřitelně milá, skromná a talentovaná. Její značka Tititi se zrodila z touhy po svobodě, ale dala si načas. Dnes s ní sbírá zasloužené úspěchy.

Design & umění Rozhovory
.
Číst článek
18. 11. 2024
Tereza Urban
Doba čtení 5 min

Designéři bez diplomu. Co mi chybělo v řemesle nebo technice, jsem vyplnila vášní. Je dnes potřeba mít formální vzdělání, aby člověk uspěl v prostředí designu?

Formální vzdělání se v mnoha oblastech považuje za základní kámen úspěšné kariéry. Je tomu tak i v oboru, kde titul z prestižní školy a studium v ateliéru významného designéra bývá alespoň kvalitním odrazovým můstkem na cestě k úspěchu?

Design & umění Názory & polemika
Lejaan
Číst článek
15. 11. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 4 min

Z Instagramu přímo do ložnice. Je to jako spát v hotelové posteli, shodují se influencerky a designérka, které vyzkoušely povlečení české značky Lejaan

Když si ho pořídily, zamilovaly se. Domovy producentky Natálie Majvaldové, designérky Adély Mitrengové a budoucí psycholožky Jany Albrechtové jsou osobité, jedno ale mají společné - postele povlečené do české značky Lejaan. Proč je povlečení nadchlo, jak o něj pečují a čím utvářejí svůj domov?

Interiér & architektura
Vesnický ráz se nezapře ani v interiéru.
Číst článek
13. 11. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 3 min

Vrátili se z Ameriky a zachránili zchátralý statek. Původní západočeská usedlost Darmyšl se díky péči manželů Ivanových proměnila ve výstavní bydlení

Podobné místo byste v Česku hledali stěží. Má atmosféru Toskánska, moderní vybavení hodné Švýcarska a eklekticky vybavený interiér, jak to umí ve Francii. Statek Darmyšl přitom najdete ve vesničce kousek od kláštera v Kladrubech.

Interiér & architektura Design guide
Na festivalu najdete například i hravé textilní výrobky od značky Vigvam
Číst článek
09. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Česká hračka zažívá těžší období. Největší překážka je stagnace trhu. Ptáme se českých tvůrců, v jaké kondici je obor, ve kterém podnikají

Tvůrců, kteří se věnují výrobě a prodeji hraček, znatelně přibývá. Vidět je to i na pravidelném festivalu mini, kde se současní tvůrci prezentují. V jaké kondici ale momentálně obor opravdu je?

Design & umění Názory & polemika
Ilustrátorka Marie Urbánková
Číst článek
07. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 4 min

Na Ledové království jsem krátká! Marie Urbánková ilustraci nestudovala, přesto dnes patří mezi přední autorky tvorby pro nejmenší děti

Tvorba pro děti má svá specifika. Ne každý rukopis, který zvolí dospělý ilustrátor, nadchne i ty nejmenší. Jak přistupuje k tvorbě talentovaná tvůrkyně Marie Urbánková, autorka řady knížek nebo vizuálu pro Festival Mini?

Design & umění Rozhovory
Díky preciznímu zpracování vestavěných trub a velké pozornosti, kterou Bosh věnuje každičkému detailu, ladí všechny pečicí trouby naprosto dokonale.
Číst článek
06. 11. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Maso jako z oblíbené restaurace. Trouby Bosch nabízejí funkce, díky kterým se jídlo uvařené doma vyrovná i haute cuisine

Chcete připravit maso nebo rybu tak, jak to dělají ve vaší oblíbené restauraci? Nebo sníte o tom, že upečete ten nejlepší chléb, který kupujete v pekařství odvedle? S novými funkcemi trouby Bosch toho snadno dosáhnete.

Design & umění
Denisa Strmiskova studio
Číst článek
06. 11. 2024
Michaela Irová
Doba čtení 4 min

Dává místům zcela jedinečnou identitu. Proč se stala Denisa Strmisková hvězdou lokálního interiérového designu?

Na její práci narazíte v prestižních restauracích, hostelech i historických památkách. Denisa Strmisková, architektka s citlivostí divadelního tvůrce, přetváří prostory s lehkostí a odvahou. Její projekty mísí estetiku s emocemi a propojují světlo, vůně a materiály do jedinečného smyslového zážitku.

Interiér & architektura
20240924 KATARZYNA KOZYRA foto Roman Polasek JPG 18
Číst článek
01. 11. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 7 min

Česká republika zásadně zaspala. S ředitelem GVUO v Ostravě Jiřím Jůzou nejen o tom, proč zde poslední samostatná galerijní budova vznikla před 100 lety

Před rokem jsme s ředitelem Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou probíhali témata spojená s touto významnou institucí. Nedávno jsme si dali „opáčko“, při němž jsme bilancovali.

Design & umění Názory & polemika Rozhovory
Kamenný dům na Šumavě byl nominován mezi padesátku nejúspěšnějších realizací v minulém roce. Není náhodou, že se jednalo o cenu Grand Prix Architektů.
Číst článek
30. 10. 2024
Redakce
Doba čtení 3 min

Záchrana kamenného domu. Studio Archport dokázalo vrátit starému šumavskému statku důstojnost a krásu

Architektonické studio Archport je podepsané pod zdařilou rekonstrukcí starého statku na Šumavě. Do projektu vstoupili v nezávidění hodné chvíli. Klient se už do renovace pustil. Šťastná cesta to ale nebyla. Empatický a vkusný přístup Archport, ale budovu zachránil.

Interiér & architektura