PŘEDPLAŤTE SI NÁŠ ČASOPIS ↗
Spolupráce a konzultace s odborníky na psychologii a osobní bezpečnost a účast v Technologické inkubaci CzechInvestu a akcelerátoru PrusaLab, dala vzniknout „chytré“ kabelce IRMA.

Kabelka, která zabrání znásilnění. Klára Šmakalová se bála o malou dceru, vymyslela proto módní doplněk, který umí ženám v nebezpečné situaci zachránit život

Násilí na ženách není bohužel žádná chiméra. I v objektivně bezpečných městech jako je Praha, se dívky a ženy na řadě míst necítí bezpečně. Vyřešit nebo alespoň zmírnit tento problém se rozhodla Klára Šmakalová. Výsledkem je rafinovaná kabelka Irma. Co vše na pohled jednoduchá taška umí?

Kabelka Irma přišla na svět proto, že se bojíš o svoji dceru. Bela je ale ještě hodně malá, proč ses do podobného nápadu vrhla právě teď?

KLÁRA: Je sice malá, ale strašně rychle roste! Představa Bely samotné na cestě domů byla první impuls, důvodů proč začít zrovna teď ale bylo víc. Jednak nejsem trpělivá a ráda nápady realizuju hned a taky jsem v posledních letech narazila tak nějak sama na sebe. Patnáct let s Akari bych za nic nevyměnila, ale nový směr a výzva byly potřeba.

Prodej kabelky se spustil 14. listopadu. První zájemci ji budou moci nosit již v lednu. Prodej kabelky se spustil 14. listopadu. První zájemci ji budou moci nosit již v lednu.
Prodej kabelky se spustil 14. listopadu. První zájemci ji budou moci nosit již v lednu.

Cítila jsi, že tobě a tvým kamarádkám podobná kabelka chybí, když jste byly mladé?

KLÁRA: Počkej, já jsem pořád mladá! Ale jo, strach a ten pocit, že jsem sama nebo za tmy ve značné nevýhodě, jsem měla. A to celý život žiju v jednom z nejbezpečnějších měst Evropy. Cestou domů za tmy jsem buď běhala nebo si dávala klíče mezi prsty a připadala si u toho jako idiot, protože jsem neměla tušení, co bych s nimi vlastně dělala. A myslela jsem, že to dělám jen já. Ukázalo, že vůbec. Posbírala jsem spoustu příběhů, taktik proti strachu na cestách a trochu jsem se taky naštvala, že to je nefér, že o tom vůbec musíme takhle přemýšlet. Pak jsem začala analyzovat, co máme kromě klíčů a mobilu vždycky s sebou. A pak mě rovnou napadlo, proč kabelky už dávno neumí něco navíc. Skoro 5,5 tisíce let na světě a inovace dost minimální! 

Klára se proto spojila s průmyslovým designerem a dvojnásobným držitelem ceny RedDot Awards Jakubem Stedinou. Klára se proto spojila s průmyslovým designerem a dvojnásobným držitelem ceny RedDot Awards Jakubem Stedinou.
Klára se proto spojila s průmyslovým designerem a dvojnásobným držitelem ceny RedDot Awards Jakubem Stedinou.

Abych byla upřímná, já i ve čtyřiceti letech stále v Praze řeším, kterou cestou jít domů, aby byla co nejvíc osvětlená a frekventovaná... Podvědomý strach z napadení asi nikdy nezmizí a nesouvisí s věkem... Je Irma pro všechny věkové kategorie? A budeš ji nosit i ty?

KLÁRA: Já už ji nosím. Chtěla bych, aby ji mohl nosit kdokoli. Statisticky se sice obavy nejvíc týkají mladších holek, ale přesně jak jsi řekla, věkem to omezené není. Vzhled Irmy je proto navržený minimalisticky a design je modulární, aby stejná kabelka mohla být jednou hodně funky a podruhé klasicky elegantní díky možnosti výměny vnějších krytů i madel. Můžeme si ji s Belou klidně střídat. Já budu mít shelly v barvě rozemletých jednorožců a ona černou.

První prototypování kabelky s sebou neslo nejednu technologickou výzvu. První prototypování kabelky s sebou neslo nejednu technologickou výzvu.
První prototypování kabelky s sebou neslo nejednu technologickou výzvu.

Nevěřím v motivaci strachem

Kabelka má zabudované nabíjení telefonu, ale i alarm pro případ napadení nebo osvětlení... Bylo od začátku jasné, které bezpečnostní prvky do ní budou integrované?

KLÁRA: Měla jsem představu, ale nebylo. Hledali jsme, konzultovali (tímhle posílám velký dík Honzovi Ženatému, který byl naším úplně prvním poradcem) a vybírali tak, aby prvky fungovaly v logické návaznosti, nebyly děsivé nebo agresivní a byly především snadno a zvenku ovladatelné. Nevěřím v motivaci strachem, chtěla bych, aby Irmu chtěly holky mít, protože je zábavná a krásná a díky tomu pak měly s sebou i ty preventivní prvky.

Měli jste možnost konzultovat s odborníky, které zařízení bude pro ženy univerzálně nejvhodnější v případě napadení?

KLÁRA: Nemyslím si, že existuje univerzální řešení čehokoliv, ale snažíme se ptát a učit dál, vývoj neukončujeme. Občas se nám stalo, že prvek, který jedna skupina odborníků považovala za nejlepší, jiná považovala za nejhorší. Navigace je trochu složitá, ale dává mi smysl to zkoušet. A vedle toho učit Irmu i ty "jen" zábavné věci. Můj svět má v sobě třpytky a jednorožce (rozemleté i v celku). A protože stále vymýšlíme nové prvky a možnosti, prvním 66 majitelkám Irmy k předobjednávce dáváme záruku, že první dva roky jim budeme kabelky upgradovat při každém novém vylepšení.

Estetický minimalismus a propracované technologické prvky. Estetický minimalismus a propracované technologické prvky.
Estetický minimalismus a propracované technologické prvky.

Ty sama vystudovaná návrhářka nejsi, ale řadu let jsi navrhovala sukně a oblečení pod značkou Akari. Bylo v případě technologicky náročnější Irmy nutné spojit se s dalšími lidmi?

KLÁRA: S mnoha. A úplně upřímně, tohle pro mě bylo asi to nejlepší na celém projektu. Měla jsem na lidi od začátku vývoje obrovské štěstí: úplně prvního jsem oslovila Jakuba Stedinu a on mi nenápadně z návrhu kabelky s bezpečnostními funkcemi udělal spíš vývoj iPhonu... Celý rok mám možnost mluvit s lidmi z úplně nových odvětví. Využít know how pedagogů z ČVUT nebo strojírenských a automotive mistrů na výrobu kabelky. To je fakt zábava. Máme skvělý tým, podařilo se nám stát se součástí Technologické inkubace i PrusaLab akcelerátoru a teď v srpnu získat investici přímo od Prusa Research Josefa Průši, za což jsem obrovsky vděčná. Bez těch všech bych teď měla na stole bentobox.

Kabelka má v sobě v tuto chvíli zabudovanou bezdrátovou nabíječku, ženy tak mohou být neustále ve spojení se svými nejbližšími bez rizika vybití mobilního telefonu. Součástí je ještě výkonné světlo na osvícení cesty a alarm. Kabelka má v sobě v tuto chvíli zabudovanou bezdrátovou nabíječku, ženy tak mohou být neustále ve spojení se svými nejbližšími bez rizika vybití mobilního telefonu. Součástí je ještě výkonné světlo na osvícení cesty a alarm.
Kabelka má v sobě v tuto chvíli zabudovanou bezdrátovou nabíječku, ženy tak mohou být neustále ve spojení se svými nejbližšími bez rizika vybití mobilního telefonu. Součástí je ještě výkonné světlo na osvícení cesty a alarm.

Cílem byl prémiový produkt

Vybavení kabelky je hodně sofistikované, jak moc jste tomu museli uzpůsobit vzhled a design a jsou v plánu i jiné varianty?

KLÁRA: Nechtěli jsme dělat kompromis mezi vzhledem a funkcí. Cílem byl prémiový produkt, i proto trval vývoj více než rok. Začali jsme u kabelky velikosti většího psaníčka, variant ale máme připravených víc. Větších i menších...

Podobně technologicky složitý produkt má zákonitě i vysokou pořizovací cenu, kolik bude Irma stát?

KLÁRA: Základní set v černé barvě stojí těsně pod 20 tisíc. Nabízíme i plně customizovatelnou (přizpůsobivou konkrétnímu zákazníkovi) verzi, která kromě úpravy barev samotného těla, speciálních vnějších kapes, dalších možností madel a popruhů nebo třeba vnitřního potažení kůží může umět i takové zábavné maličkosti, jako pochválit vzhled, když se otevře kapsa se zrcadlem nebo po zmáčknutí tlačítka tleskat, případně dělat sarkastické poznámky. :)

„V dohledné době plánujeme IRMU doplnit o možnost GPS sledování (pro snazší hledání i případ krádeže). Uvažujeme i o „radikálnějších” sebeobranných prvcích, jako je například pepřový gel,” doplňuje Jakub Sedina „V dohledné době plánujeme IRMU doplnit o možnost GPS sledování (pro snazší hledání i případ krádeže). Uvažujeme i o „radikálnějších” sebeobranných prvcích, jako je například pepřový gel,” doplňuje Jakub Sedina
„V dohledné době plánujeme IRMU doplnit o možnost GPS sledování (pro snazší hledání i případ krádeže). Uvažujeme i o „radikálnějších” sebeobranných prvcích, jako je například pepřový gel,” doplňuje Jakub Sedina

Pro řadu mladých dívek může být nedostupná, neplánujete nějakou low-cost verzi třeba jen s jedním "záchranným" prvkem?

KLÁRA: Určitě. Vývoj jsme na začátku pojali systémem "to nejlepší, co půjde", první nápad byl ale skromný a chceme vyvinout funkčně obdobné řešení i v podobě, která bude dostupnější. Máme několik variant, je to hodně úprav, ale moc se těším, že se pustíme do jejich testování.

K první edici 66 číslovaných černých setů patří i členství v klubu, které  kromě pravidelných akcí a doplňujících kurzů sebeobrany znamená v prvních dvou letech i automatický upgrade vždy, kdy bude kabelka vylepšena o nové funkce. K první edici 66 číslovaných černých setů patří i členství v klubu, které  kromě pravidelných akcí a doplňujících kurzů sebeobrany znamená v prvních dvou letech i automatický upgrade vždy, kdy bude kabelka vylepšena o nové funkce.
K první edici 66 číslovaných černých setů patří i členství v klubu, které kromě pravidelných akcí a doplňujících kurzů sebeobrany znamená v prvních dvou letech i automatický upgrade vždy, kdy bude kabelka vylepšena o nové funkce.

Napadá tě, po zkušenosti s návrhem Irmy a zkoumání problematiky bezpečí ve městech, jak by mohl design ještě jinak pomoci, aby se ženy cítily na ulici bezpečně?

KLÁRA: Neumím asi odpovědět, jak by mohl pomoci design, napadají mě spíš systémové nedostatky, které by jistě šlo i u nás vylepšovat, třeba taková hloupost, jako je veřejné osvětlení. Vnímám Irmu jako otevření diskuze, nemám ale ambice obsáhnout všechno. Už teď mě rozčiluje, že Irmou umím adresovat jen část problému, kterým je násilí zaměřené na ženy. Jsme alespoň partnery projektu Pod svícnem. A když tvoji otázku vezmu doslovně, já se třeba cítím bezpečně i ve chvílích, kdy mám radost z toho, co mám na sobě. Design rozhodně může přidávat sebevědomí - to sice svět nespasí, ale není to málo.


IRMA SMARTBAG

web | instagram 

Rubriky:

Další z rubriky

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění
Studenti i pedagogové doufají, že klauzulím tématem otevřou opravdovou změnu týkající se grafického zpracování dokladů
Číst článek
05. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 8 min

Není to grafický přešlap, jen jsme opět o pár kroků pozadu. Studenti navrhli nové podoby cestovních pasů, nechybí varianta s pohádkovými postavami nebo ilustrace české krajiny

Může a má cestovní doklad zrcadlit vztah k národní nebo státní identitě? Jak vizualizovat vztah k místu, které společně obýváme a nazýváme ho státem? Ohledávání těchto otázek byla v zimním semestru 2024/25 věnována spolupráce studentů ateliéru GDVK na UMPRUM, Státní tiskárny cenin a hostů.

Design & umění Názory & polemika
Adam Kvaček zaujal svým analytickým přístupem v Diploma Selection na posledním ročníku festivalu Designblok
Číst článek
03. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

I když po nás zbude spálená zem, příroda si planetu vezme zase zpět. Adam Kvaček svou prací otevírá složité otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi

Jeho diplomová práce Paradox of Isoëte vzbuzuje zájem odborné i laické veřejnosti. Zkoumá odcizení člověka od přírody a nabízí i scénář možné budoucnosti bez přírodních druhů, které vyhynou v důsledku lidské činnosti.

Design & umění Rozhovory
Jakub Huráb, jeden z obchodních zástupců LD Seating, a šéfredaktorka magazínu Designnews.cz Veronika Pařízková
Číst článek
28. 02. 2025
Redakce
Doba čtení 3 min

Fronty na práci se u nás nestojí, šikovné lidi musíme hledat, říká Jakub Huráb z boskovické firmy LD Seating. Kam hodlá firma expandovat? A jaké jsou vztahy v rodinných firmách?

„Musíme mít nůžky otevřené na všechny typy zákazníků,“ říká o strategii firmy LD Seating její jednatel Jakub Huráb. Do čeho firma nejvíce investuje? A jaké největší benefity přináší Asociace českého průmyslového designu?

Design & umění Podcast
Interiéry dotažené do nejmenšího detailu
Číst článek
19. 02. 2025
Redakce Jana Brandtlová
Doba čtení 3 min

Stačí jeden výrazný doplněk. Neotřelé kousky s nádechem výstřednosti nabízí značka KARE

Celosvětová značka KARE funguje na trhu přes 40 let a v Česku zaujala nejen svým neotřelým designem mnoho nadšenců do interiérového designu. Každoročně nabízí tisíce produktů k vytvoření individuálního interiéru jeho majitele.

Design & umění
Cover KD1 25
ZDW

AKCE A UDÁLOSTI

Veletrh FOR INTERIOR & DESIGN nabízí rozmanitý program během KONFERENCE MATERIÁL + TREND 2025. S barevnými trendy v interiéru pro příští rok vystoupí Gudy Herder.

3. dubna 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Nejnovější články

Tereza Foldynová a Tereza Samková
Číst článek
02. 04. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Malovat obrazy "aby se líbily" bych nezvládla. Dvě autorky spjaté s Ostravou definují, co je inspiruje a čím je tamní scéna specifická

Dvě odlišné autorky, dva jiné přístupy. Přesto Terezii Foldynovou a Terezu Samkovou mnohé spojuje. Především místo původu a působení - Ostrava. Jak se do jejich tvorby promítá?

Design & umění Rozhovory
Karolína Kučerová s moderátorkou Veronikou Pařízkovou
Číst článek
31. 03. 2025
Veronika Pařízková Redakce
Doba čtení 2 min

Vždy jsem byla trochu šprt, neřeším stejné věci jako spolužáci, vysvětluje Karolína Kučerová, která začala studovat design až ve 26 letech. Co musela obětovat? A cítí tlak, jak tvořit?

„Nemyslím, že dnes člověk prorazí jen díky instagramu. Najdete tam řadu lidí, co mají sledující, ale chybí jim talent “ hodnotí vliv sociálních sítí Karolína Kučerová, která navrhuje sklo i keramiku. Chce ho někdy smazat? Prodává se lépe sklo nebo keramika? A proč roste obliba hrníčků bez oušek?

Design & umění Podcast
Jakub Berdych Karpelis
Číst článek
28. 03. 2025
Kateřina Hubertová
Doba čtení 3 min

Schopnost myslet netradičně a ironie s humorem. Analyzujeme, proč je Jakub Berdych Karpelis zásadní osobností zdejší scény

Na pomezí designu a umění, vždy ale s humorem se pohybuje sochař a designér Jakub Berdych Karpelis. Nebojí se experimentovat s materiály a postupy jejich zpracování. Nebrání se ani nadsázce, ironii, netradičním tématům a kombinacím. Snad díky tomu se dnes řadí mezi české designérské hvězdy.

Design & umění Názory & polemika
Zuzana Bošková
Číst článek
26. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Přála jsem si, aby z lidí opadl strach z bílých plášťů. Zuzana Bošková navrhla interiér soukromé kliniky a dokázala, že i nemocniční prostředí může být přívětivé a útulné

Zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované. I proto na příklady kvalitního interiéru narazíme v zásadě jen u soukromých investorů. Ptáme se proto Zuzany Boškové, která vymyslela řešení pro polikliniku Health+, co bylo na práci v specifickém prostředí nejtěžší a jak vnímá stav lokálních nemocnic.

Interiér & architektura Rozhovory
Tým designérů z firmy Lasvit
Číst článek
24. 03. 2025
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Jistý příjem nebo svoboda? Zjišťujeme, zda dnešní designéři preferují práci na OSVČ nebo pracovní smlouvy

Být zaměstnán jako designér se může zdát v České republice jako nadlidský úkol. Je tomu ale vážně tak? Mnoho firem upřednostňuje dlouhodobý pracovní poměr spíš než externí spolupráci. Jak firmy reagují, když přijde řeč na flexibilitu, mateřskou dovolenou a adekvátní ohodnocení?

Názory & polemika
Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová a Lenka Záhorková- designérky studia Nalejto, Eliška Lhotská, Salvátor Soška a Lucie Kutálková
Číst článek
21. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 6 min

Sleva je dobrý sluha, ale zlý pán. Ptáme se, jak přistupují lokální designéři a značky k slevovým akcím a zvýhodněným prodejům svého zboží. Vyplatí se?

Cenotvorba je v případě designéru citlivá věc. Cena materiálů, lidská práce, často lokální zdroje a navíc náklady spojené s prodeji. I proto se ke slevovým akcím lokální scéna často neuchyluje. Zeptali jsme se přesto známých tvůrců, jaký mají ke slevám vztah a zda je potřebují.

Názory & polemika
Zsófia Keresztes se svým dílem
Číst článek
19. 03. 2025
Redakce
Doba čtení 4 min

I na takovém prvku, jako je dutý kmen, závisí fungování lesa. Maďarská sochařka Zsófia Keresztes na výstavě v liberecké Oblastní galerii otevírá téma transformace světa

Letošní výstavní sezónu liberecké galerie zahajuje umělkyně maďarského původu Zsófia Keresztes, která má na svém kontě už několik mezinárodních výtvarných úspěchů. Její výstava s názvem Trembling Empire odkazuje na svět, který v současné době prochází velkou transformací.

Akce a události Design & umění
Anton Jablonskij a knihovna OKAP
Číst článek
14. 03. 2025
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Nechci navrhovat „exkluzivní“ věci. Anton Jablonskij zaujal svou knihovnou Okap, která je snadno vyrobitelná i působivá. Jaké jsou profesní vize nadaného studenta z UMPRUM?

Aktuálně Anton Jablonskij studuje v ateliéru Design nábytku a interiéru na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Proč ho neláká spolupráce s Ikeou a jak vnímá své pedagogy?

Design & umění
Mezi Srnky
Číst článek
12. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 6 min

Dokonalá symbióza designu a kávy. Mapujeme, které nové podniky vsadily na sofistikovaný interiér a působivé menu

Lahodná káva, řemeslné pečivo a prostory s příběhem. Pět nových míst na pražské gastronomické scéně ukazuje, jak důležitá je symbióza chuti, estetiky a atmosféry. Vstoupit dovnitř znamená ochutnat a zažít.

Interiér & architektura Design guide
Designnws
Číst článek
10. 03. 2025
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Najít životní rovnováhu díky hlíně. Keramické dílny vznikají napříč republikou, jak fungují a pro koho jsou určené?

Po oblibě keramických dílen a praktických kurzech vznikají také místa, která umožňují keramikům tvořit o samotě. Bývají zde k dispozici všechny potřebné materiály a nástroje, stačí se jen zaregistrovat. Potom už jen zabořit ruce do hlíny a začít tvořit.

Design & umění